Mazda 3 BK (2003-09) Sunroof Bakım ve Temizliği İçin Yardım

Holyhawk

Sessiz
Herkese merhabalar ve iyi akşamlar.
Aracımı yeni aldığım için ve işlerimin yoğunluğundan dolayı pek arabayla ilgilenemedim ama malum kış geldi yağmur çamur Başlıyor artık.
Arabamın sunroof giderleri nerede ve temizliği için Önerileriniz kullanacağım temizleyiciler nelerdir bu konuda bilgisi olan veya daha önce sunroof temizliği yapan Arkadaşlarımın yardımlarımı bekliyorum.
Şimdiden hepinize çok teşekkürler.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Veli abi sanruf denen zımbırtı bizdede var kış öncesi gerçekten bizimde yapmamız gereken herhangi bişey varmı?

Holyhawk

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Veli abi peki sunroof giderleri aynı yerlerde mi bizim arabalarda da?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben bu videoyu gördüğümde; kendi guzuma WD40 ile bakım yaptım, gideri nerede, nasıl sökülür hiç incelemedim...

Kızakları yağladım, kıyıda köşede kalan pislikleri temizledim o kadar.

aytacesen

Katılımcı
Hazır konu sunrooftan açıldığına göre bende sorumu sorayım:)Sunroofum açılırken tek tuşla açılıyor yalnız kapatırken basılı tutmak zorunda kalıyorum.Sizlerde de mı böyle yoksa benimkisinde bir hata mı var:)

Özgür

Geleceğe Cüret Et.
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz-AT
Hazır konu sunrooftan açıldığına göre bende sorumu sorayım:)Sunroofum açılırken tek tuşla açılıyor yalnız kapatırken basılı tutmak zorunda kalıyorum.Sizlerde de mı böyle yoksa benimkisinde bir hata mı var:)

hata değil bizimkide öyle :)

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Haline şükret hocam benim guzuda herşey elle yapılıyor :-\

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Hata değil hocam, doğuştan bu modeller böyle... :)

Çekik gözlü gardaşlar bi hinlik düşünmüş ve bu şekilde tasarlamışlardır muhakkak...

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Hata değil hocam, doğuştan bu modeller böyle... :)

Çekik gözlü gardaşlar bi hinlik düşünmüş ve bu şekilde tasarlamışlardır muhakkak...

Acaba şöyle bir durum olabilir mi? Örneğin sunroof açık ve çocukta kafasını çıkarmış etrafa bakıyor tam o anda yanlışlıkla el kapama düğmesîne değiyor ve istenmeyen bir sıkışma oluyor az çok bir yaralanma oluyor. Belkî böyle bir duruma engel olmak ve güvenlik için otomatik kapatmayı yapmamışlar!!!

aytacesen

Katılımcı
Acaba şöyle bir durum olabilir mi? Örneğin sunroof açık ve çocukta kafasını çıkarmış etrafa bakıyor tam o anda yanlışlıkla el kapama düğmesîne değiyor ve istenmeyen bir sıkışma oluyor az çok bir yaralanma oluyor. Belkî böyle bir duruma engel olmak ve güvenlik için otomatik kapatmayı yapmamışlar!!!
Büyük ihtimalle güvenlik risklerinden ötürü böyle bir uygulama yapılmış.Yazılımsal olarak engellenmiş olduğunu düşünüyorum

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Öyle bir durumda camlardaki gibi sıkışmayı önleyen sensör vardır be... Yok mudur? ::)

Gerçi otomatik kapanmıyor niye sensör koysun di mi?

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
Herkese merhabalar ve iyi akşamlar.
Aracımı yeni aldığım için ve işlerimin yoğunluğundan dolayı pek arabayla ilgilenemedim ama malum kış geldi yağmur çamur Başlıyor artık.
Arabamın sunroof giderleri nerede ve temizliği için Önerileriniz kullanacağım temizleyiciler nelerdir bu konuda bilgisi olan veya daha önce sunroof temizliği yapan Arkadaşlarımın yardımlarımı bekliyorum.
Şimdiden hepinize çok teşekkürler.
97/626 Bizim Guzularda Tahliye Ön Direklerle Beraber Davlumbazın Oraya İniyor Arka Direklerde Varmı Bilmiyorum..Uzunca Bir İnşaat Teli Veya Bisiklet Pompası İşinizi Görür..Bir Ara Kanalın Biri Tıkalıydı Bisiklet Pompasının Hortumunu Giderin Ağzına Dayayıp 3-4 Kere Basıp Açmıştım..Umarım Yardımcı Olmuşumdur..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Biraz önce baktım, inceledim...

Ön iki köşede siyah kısımda iki tane delik var, dışarıya taşmayacak kadar su döktüm ön lastiğin arkasından su aktı, bu durumda Fatih in dediği gibi, ön direklerden davlumbaza iniyor, ayrıca rayları da yağlama yapıldığında sunroof bakımı bitmiş oluyor... Sökmeye gerek yok diyorum şahsen...

Kolay gelsin.

Holyhawk

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Teşekkür ederim Veli abi inşallah yarın bir ara Boşluk bulup bakacağım tarif ettiğin ön lastik arkalarına.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Teşekkür ederim Veli abi inşallah yarın bir ara Boşluk bulup bakacağım tarif ettiğin ön lastik arkalarına.

Ön lastik arkasına bakmayla görünecek yerde değil, davlumbazın arkasında kalıyor, lifte kaldırınca bakarsan belki görülebilir... Üstten deliklerin oradan su bırak, alttan çıkıyorsa zaten tıkalı değildir, rayları da iyi bir yağlayıcı ile yağladın mı işlem tamam... ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yaz geliyor, sunroof bakımı yapacak olanlar için ilk önce dikkat edilmesi gereken nokta aşağıdaki fotoğrafta işaretli yerde bulunan tahliye kanallarının açık olup, olmadığı konusudur... Allah korusun bu kanallar tıkandığında aracımızın içine su girme tehlikesi vardır.

Sunroof Kanalları.jpg

Sunroof'un her iki ön tarafında işaretli kanallar mevcuttur, buradan pet şişe yardımı ile su döktüğünüzde ön tekerleğin arka kısmından yere su iniyorsa sorun yok demektir, suyu dökünce inmiyorsa, ince bir klavuz veya tel yardımı ile bu kanalı açmayı veya temizlemeyi deneyebilirsiniz...

Kolay gelsin. :)

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Eyvallah abi yakında bende bahar temizliği yapacağım onun için çok faydalı oldu...

Üst Alt