Mazda 3 BK (2003-09) Rölantide Titreme - Stop Etme - Subap Sorunu

Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Teşekkür ederim, ben bu tadilat sırasında ustama güvenerek parça alımına ve diğer işlere karışmadım. Aracımı teslim ettim üst kapak söküldükten sonra tamirhaneden ayrıldım, bitince de gittim aldım. Normalde bakıma giderken yağ, filtre, balataları kendim alır ustaya sadece işçilik öderim. Bana söylediği sübap, sübap lastikleri ve bazı contalar değişmiş. Ek olarak bir kaç iş daha yapıldı. Bu durumda üst kapak revizyonu için ödediğim para kabaca 3.300 TL diyebilirim.
Hocam dukkan nerede ismi nedir paylasiraaniz sevinirim ayni sorun bende de var

tsgundogan

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
merhaba arkadaşlar. 2005 model mazda 3 dynamic ov aracım var. Bir haftadır aracı calistirinca motor teklemeli çalışmaya başladı ve motor arıza ışığı yanıp yanıp sönüyor, eksozdan puh puh diye ses geliyor. Dün aracı çalıştırınca yine aynı sorun oldu ve tamirciye gittim (yolda giderken araç normal çalışmaya başladı), usta ateşleme bobinlerini kontrol etti ve siboplarda sorun olduğunu söyledi. Aslında bu sorun ilk kez bir kaç sene önce olmuştu. Ama çok nadir oluyordu ve uzun sürmeden düzeliyordu. Ustaya bu durumu anlattım pek inanmadı, aracin sürekli böyle olmadığını söyledim o da normal çalışırsa getir tekrar dedi. Ustanın yanında ayrılınca 10 dakika sonra normale döndü araç bende geri döndüm. Usta tekrar baktı önce bujileri ve boğaz kelebeğini temizleyelim dedi. Bu konuda bilgisi olan var mı? Sorun neden olabilir acaba yardimlarinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
merhaba arkadaşlar. 2005 model mazda 3 dynamic ov aracım var. Bir haftadır aracı calistirinca motor teklemeli çalışmaya başladı ve motor arıza ışığı yanıp yanıp sönüyor, eksozdan puh puh diye ses geliyor. Dün aracı çalıştırınca yine aynı sorun oldu ve tamirciye gittim (yolda giderken araç normal çalışmaya başladı), usta ateşleme bobinlerini kontrol etti ve siboplarda sorun olduğunu söyledi. Aslında bu sorun ilk kez bir kaç sene önce olmuştu. Ama çok nadir oluyordu ve uzun sürmeden düzeliyordu. Ustaya bu durumu anlattım pek inanmadı, aracin sürekli böyle olmadığını söyledim o da normal çalışırsa getir tekrar dedi. Ustanın yanında ayrılınca 10 dakika sonra normale döndü araç bende geri döndüm. Usta tekrar baktı önce bujileri ve boğaz kelebeğini temizleyelim dedi. Bu konuda bilgisi olan var mı? Sorun neden olabilir acaba yardimlarinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler.
Mesajının taşındığı bu Konuyu incelemekte fayda var. Muhtemelen sorun sübaplarda.

Işıklarda stop etme veya rölanti düşüklüğü oluyorsa vuruntu sensörü de arızalı olabilir.

Cihaza bağlanıp hangi hata kodunu veriyor bakılmalı.

tsgundogan

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Mesajının taşındığı bu Konuyu incelemekte fayda var. Muhtemelen sorun sübaplarda.

Işıklarda stop etme veya rölanti düşüklüğü oluyorsa vuruntu sensörü de arızalı olabilir.

Cihaza bağlanıp hangi hata kodunu veriyor bakılmalıar

Araçta stop etme sorunu yok, daha önce bağlanmıştı ateşleme sorunu kodunu verdiydi,

tsgundogan

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan

Cihaza bağlanıp hangi hata kodunu veriyor bakılmalıar

Araçta stop etme sorunu yok, daha önce bağlanmıştı ateşleme sorunu kodunu verdiydi,
Bobinlerin yerini değiştirerek, deneme yanılma ile sorunun bobinden olup olmadığını kontrol edebilirsin.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Acaba şu an subap değişim maliyeti yaklaşık ne kadar olur bilgisi olan var mı

tsgundogan

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Arkadaşlar çok şükür 2 hatta önce sorun çözüldü. Aracın bujileri yenilendi ve ölçümde 1 nolu ateşleme elektrodunda sorun çıkmış ve değişince sorun kalmadı. Araç şu an normal çalışmaya başladı çok şükür.

Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Arkadaşlar selamlar çok can sıkıcı bir durumla karşılaşıyorum 180 binde araçta sübap sorunu kaynaklı sübap değişimi ve üst kapak taşlama yapıldı ve sonrasında süpap kaynaklı olan bütün sorunlar kayboldu yağı ve suyu yenilendi. Fakat 5 bin km sonra yağına baktığımda en dipteydi alt deliğinde altına gelmişti ve ustaya gittim durumu anlattım motorun üstü sağlam olduğu için alt taraftan yağ kaçırıyor olabileceğini söyledi. Banada bu yapmadan önce böyle bir şey olabileceğini söylememişti ve 5 binde bu kadar eksiltmesi çok fazla geldi daha önce başına gelen var mı ne yapmak gerekiyor?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Arkadaşlar selamlar çok can sıkıcı bir durumla karşılaşıyorum 180 binde araçta sübap sorunu kaynaklı sübap değişimi ve üst kapak taşlama yapıldı ve sonrasında süpap kaynaklı olan bütün sorunlar kayboldu yağı ve suyu yenilendi. Fakat 5 bin km sonra yağına baktığımda en dipteydi alt deliğinde altına gelmişti ve ustaya gittim durumu anlattım motorun üstü sağlam olduğu için alt taraftan yağ kaçırıyor olabileceğini söyledi. Banada bu yapmadan önce böyle bir şey olabileceğini söylememişti ve 5 binde bu kadar eksiltmesi çok fazla geldi daha önce başına gelen var mı ne yapmak gerekiyor?
Subap değişimi sonrası bu ilk yağ değişiminiz(öyle anlıyorum) bence bi kere daha değişiminizi yapıp kontrol edin.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Alt tarafta kaçak vs var mı kontrol edin, yoksa yağ değişimi yaparak tekrar gözlemleyin. Yağ kontrolünü 5 binde bir değilde 10-15 günde bir yapın, tabi 10-15 günde 5 bin km yapmıyorsanız. :hhhhhh:

Üst Alt