Mazda 3 BK (2003-09) Motor Yağı Ekleme

eserbaba

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Mavi Sedan
Arkadaşlar 2 gün önce aracın yağ seviyesine baktım ve min. seviyede olduğu gördüm. Biraz performanslı kullandığımdan kaynaklandığını düşünüyorum. 1 litre yağ aldım. Min. altında olan yağ seviyesini ortalara çeker mi 1 litre yağ. yoksa daha mı az koymam lazım.

demirhan

Katılımcı
Araç Markası
2012 İmp.Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Arkadaşlar 2 gün önce aracın yağ seviyesine baktım ve min. seviyede olduğu gördüm. Biraz performanslı kullandığımdan kaynaklandığını düşünüyorum. 1 litre yağ aldım. Min. altında olan yağ seviyesini ortalara çeker mi 1 litre yağ. yoksa daha mı az koymam lazım.

Min-max arası 1-1.5 lt arası olması lazım. 1 lt koyarsanız max çizgiye yaklaşırsınız kuvvetle muhtemel

eserbaba

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Mavi Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
yarım litre koysam işimi görür ozaman

eserbaba

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Mavi Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
yağımızı ekledik. çok şükür:cool:

Ekli dosyalar

• IMG-20161206-WA0002.jpg
    IMG-20161206-WA0002.jpg
    66.8 KB · Görüntüleme: 90

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yerinde olsaydım; yağı ve filtreleri komple değiştirir, gözlem yapardım... Yağ ne kadar eksiltme yapıyor diye... :)

eskivtecci

Sessiz
Araç Markası
2005-Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedeflikırmızı-Sedan
O kmde arabaya 5w30 ince gelebilir demirhan abinin dediği gibi kendi aracımda 160 binde 10w40 var diye biliyorum bakımı ben yaptırmadım ama sanırsam 10w40 var. 10w40 kullanmanızı tavsiye ederim az çok bu yüzden olabilir eksiltme probleminiz

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
O kmde arabaya 5w30 ince gelebilir demirhan abinin dediği gibi kendi aracımda 160 binde 10w40 var diye biliyorum bakımı ben yaptırmadım ama sanırsam 10w40 var. 10w40 kullanmanızı tavsiye ederim az çok bu yüzden olabilir eksiltme probleminiz

Yarı sentetik yağlar eskide kaldı. Tam sentetik yağın koruyuculuğu ve dayanıklılığı daha iyi.

demirhan

Katılımcı
Araç Markası
2012 İmp.Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Aracın yakmadığı en ince yağdan başlanıp yaktıkça bir üst tam sentetiğe geçilerek devam etmek em mantıklısı bana göre. Sıralama 5-30, 0-40, 5-40, 5-50, 10-60

demirhan

Katılımcı
Araç Markası
2012 İmp.Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
0-40 hem soğuk hem sıcak viskozitesi 5-30 dan kalın olduğu için 5-30 sonrası 0-40 ya da 5-40 gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

Mutlu geçen sene bir video izledim. Amerikadan bir eleman ford f350 kamyonuna motor temizleyici ile temizledikten sonra 5-30 koymuştu. İşin ilginç tarafı ise kamyonet 315 bin mildeydi :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Mutlu geçen sene bir video izledim. Amerikadan bir eleman ford f350 kamyonuna motor temizleyici ile temizledikten sonra 5-30 koymuştu. İşin ilginç tarafı ise kamyonet 315 bin mildeydi :)

Abi adamların motorlar hayvan gibi hacimde. Tork var, beygir var. E adamların yolları da dümdüz. Bizim gibi düşük hacimle %10-15 lik eğimleri çıkmak zorunda kalmıyorlar ki. Düşük devirde sakin sakin kullanıyor hepsi, haliyle yüksek devir çevirmeyince motor çok aşınmıyor.
Diğer taraftan rektefiye görmüş de olabilir.

demirhan

Katılımcı
Araç Markası
2012 İmp.Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Abi adamların motorlar hayvan gibi hacimde. Tork var, beygir var. E adamların yolları da dümdüz. Bizim gibi düşük hacimle %10-15 lik eğimleri çıkmak zorunda kalmıyorlar ki. Düşük devirde sakin sakin kullanıyor hepsi, haliyle yüksek devir çevirmeyince motor çok aşınmıyor.
Diğer taraftan rektefiye görmüş de olabilir.

Haklısın kardeşim. Videoda motordan lifter sesi geliyor 315 mildeyim şuan bakalım motor temizleyici işe yarayacak mı diye giriş yaptı. Kullandıktan sonra da ses gitmedi devam etti. Ama rektefiye gördüğünü sanmam çünkü amerikada araç işçiliği çok pahalı. Sokaklarda vuruk dolaşan çok araç gördüm. Adam yaptırmaktansa yenisini alıyor. Bizim burda 70-80 bayıldığımız civici orda 15 bin dolara alıyorlar maalesef

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Haklısın kardeşim. Videoda motordan lifter sesi geliyor 315 mildeyim şuan bakalım motor temizleyici işe yarayacak mı diye giriş yaptı. Kullandıktan sonra da ses gitmedi devam etti. Ama rektefiye gördüğünü sanmam çünkü amerikada araç işçiliği çok pahalı. Sokaklarda vuruk dolaşan çok araç gördüm. Adam yaptırmaktansa yenisini alıyor. Bizim burda 70-80 bayıldığımız civici orda 15 bin dolara alıyorlar maalesef

Çoğu gelişmiş ülkede durum öyle abi. Almanya'da hafif kaza yapıp ön direk çok az yamulmuş Golf'un. Hurdalığa ayırmışlar, düzeltmesi işçiliği çok pahalı diye. :D Bizde olsa 2 pert aracı ortadan kesip birbirine kaynaklarlar. :D
O zaman tek seçenek kalıyor, adam iyi bakmış motora.

Üst Alt