Mazda 3 BK (2003-09) Kayış Değişimi

sinyor

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3-2005 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
herkese hayırlı cumalar. aracım mazda 3 otomatik v kayışını değiştireceğim. değiştiren var mı hangi marka tavsiye edilir. sadece kayış mı değişiyor gergisi falan da değişiyormu.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Gates gibi alman Japon markalar iyidir. Gergi kasnağı rulmanları da değişiyor

sinyor

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3-2005 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
rulmanlar ne kadardır. değiştirirken sadece kayış yeterli mi rulman da değişiyor mu

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ses yapana kadar değiştirmeyebilirsin, ama emin olabilirsin ki 15-20 bin km sonra rulman ses yapmaya başlayacaktır ve değişim için yine boşuna triger kayışı sökülecek ve fazladan işçilik ödersin.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Tiriger kayışlı değil de. Sadece söküp takma işçiliğini tekrar öder.

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Değişim işlemlerinden sonra paylaşımda bulunursanız sevinirim. Benimde zaman yaklaştı. Kolay gelsin.

Discovery cihazımdan gönderildi

sinyor

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3-2005 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
v kayış ve şanzıman yağını değiştirince paylaşırım inş. ya servis yada iyi bir usta bulduktan sonra... gergi bilyasının bir tanesi 160 bir tanesi 703 tl dedi servis. çok pahalı değilmi sizce ????

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
v kayış ve şanzıman yağını değiştirince paylaşırım inş. ya servis yada iyi bir usta bulduktan sonra... gergi bilyasının bir tanesi 160 bir tanesi 703 tl dedi servis. çok pahalı değilmi sizce ????
100 bin km de az değil ama... Hayati parçaları orijinal tavsiye ediyoruz. :)

sinyor

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3-2005 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
100 bin km de az değil ama... Hayati parçaları orijinal tavsiye ediyoruz. :)

mutlu beyin paylaştığı faturada ve kayış gergi bilyası 40 tl yazıyor...bu sene 60 tl sanırım.. ama servisi aradığımda iki bilyadan biri 703 demişti.. o demekki bozulunca değişiyor...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Herterde sadece bilyeyi değiştirme imkanı var. Kasnak boşuna değişmiyor. Bilye çaktırırsanız tanesi 40 tl idi. Bu sene nolur bilemem.

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Arkadaşlar benim bir iki sorum var.
1- v kayışı bizde (Mazda 3 2006) kaç kanallı. Serviste takılan orginal kayış ne marka.
2- gergi bilyasi iki tane mi, neden biri çok pahalı oluyor. Birde sadece birisi degisse oluyor mu yoksa ikisini de degistirsek daha mı iyi olur. Hangi marka tavsiye edersiniz.
3- kasnak tam olarak ne oluyor.
4- kayış, iki bilya ve kasnak haricinde baska birşey değişiyor mu?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Arkadaşlar benim bir iki sorum var.
1- v kayışı bizde (Mazda 3 2006) kaç kanallı. Serviste takılan orginal kayış ne marka.
2- gergi bilyasi iki tane mi, neden biri çok pahalı oluyor. Birde sadece birisi degisse oluyor mu yoksa ikisini de degistirsek daha mı iyi olur. Hangi marka tavsiye edersiniz.
3- kasnak tam olarak ne oluyor.
4- kayış, iki bilya ve kasnak haricinde baska birşey değişiyor mu?

kaç kanallı olduğunu bilmiyorum.
2 kasnak var, biri gergi amortisörünün olduğu için ve servislerde bu parça olduğu gibi amortisörüyle birlikte satıldığından biri pahalı.
İkisini de değişmekte fayda var. Tavsiyem ustanıza bu 2 kasnağı çıkarttırın ve sanayideki rulmancılara gidip kasnakların içindeki rulmanları çıkarttırıp aynı rulmanlardan geri çaktırtın. Rulman çakma işlemini her usta beceremez, iç kısıma hiç dokunulmaması gerekiyor. Yeni bilye çakılırken eski çıkarılan bilye kullanılabilir.
Kasnak kayışın döndürdüğü parça oluyor. Bilye ya da rulman denilen içindeki parça da kasnağın rahatça dönmesini sağlıyor. Bilye iç içe oynayan 2 daireden ibaret gibi düşünülebilir. İçteki kısım vida ile sabitleniyor, dışındaki kısımsa kasnağın dönmesini sağlıyor.

kayış, iki bilye değişimi yeterli. Boşuna kasnağı da değiştirmeye gerek yok. İllaki değişmek istiyorsanız Gates in kaliteli ucuz ürünleri var. Bilye çaktırmak 40 tl ise Gates in kasnakları da 50-60 taş çatlası 80 tl civarıdır. Orijinale 800 tl civarında para vermek gereksiz.

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
@MutluTEKİR teşekkür ederim. Ben bilyanin döndüğünü kasnaginda onu koruduğunu onunla birlikte dönmediği ni düşünüyordum. Meğerse kasnağı döndürüyormus. Resimlerine de baktım netten. İyice oturdu yerine fakat birşey kafama takıldı.
Serviste dedin ya amortisör lü satılıyor. Neden öyle satılıyor. Amortisör unde değişmesi gerekiyor mu? Değişmese sıkıntı olur mu?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
@MutluTEKİR teşekkür ederim. Ben bilyanin döndüğünü kasnaginda onu koruduğunu onunla birlikte dönmediği ni düşünüyordum. Meğerse kasnağı döndürüyormus. Resimlerine de baktım netten. İyice oturdu yerine fakat birşey kafama takıldı.
Serviste dedin ya amortisör lü satılıyor. Neden öyle satılıyor. Amortisör unde değişmesi gerekiyor mu? Değişmese sıkıntı olur mu?

Amortisör ile birlikte bir parça. Klasik servis zihniyeti işte toptan satıyorlar ve fiyat yüksek oluyor. Amortisörünün değişmesi gereksiz. Bilyeleri değiştirin yeterli. Amortisör değişmesi gerektiğini zaten 1800 devirde son gaz yapıldığında horultulu kötü bir ses çıkararak belli eder. Ama o değişmesi gerekesiye kadar araç en az 2-3 kez el değiştirir. :)

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Arkadaşlar bu gergi rulmanlarinin parça kodlarını bi türlü bulamadim. Yardımcı olabilecek var mı?
Birde bugün v kayışı ve gergi rulman değişimi ve şanzıman yağı değişimine 700 tl fiyat verdiler. Skf marka dedi rulmanlar için. Skf nasıl bilginiz var mı?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şanzıman yağı değişimi de varsa iyi fiyat bence hocam.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Arkadaşlar bu gergi rulmanlarinin parça kodlarını bi türlü bulamadim. Yardımcı olabilecek var mı?
Birde bugün v kayışı ve gergi rulman değişimi ve şanzıman yağı değişimine 700 tl fiyat verdiler. Skf marka dedi rulmanlar için. Skf nasıl bilginiz var mı?
Skf, snr iyidir

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aynı değil hocam. Ben senin guzuyu otomatik düşündüğüm için uygun fiyat demiştim, fakat manuel olduğu sonradan aklıma geldi. :) manuel vites şanzıman yağı değişim fiyatını hiç bilmiyorum.

Veli abi bu şanzıman yağı ile motor yağı aynı şey değil mi?

Üst Alt