Mazda 3 BK (2003-09) Direksiyon Yağı Değişimi (video)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Markalar arasında yağın direksiyon sertliğine etkisi var mıdır? Benim yağ değişimi yapıldıktan sonra direksiyonum sanki bir tık sertleşti gibi geliyor bana. Opet koyulmuştu, acaba Mobil mi denesek? @bayraktar Hamdi ne dersin değişim konusuna?
Mazda hangi yağ spesifikasyonunu tavsiye ediyorsa onu koymakta fayda var. :)

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
Hidrolik yağının değişimi kullanım kılavuzunda 200bin kmye kadar hep bakin ,kontrol edin,ekleme yapin ,sorun varsa değişin şeklinde yazılmış ortalaması ne kadar km veya yıl.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hidrolik yağının değişimi kullanım kılavuzunda 200bin kmye kadar hep bakin ,kontrol edin,ekleme yapin ,sorun varsa değişin şeklinde yazılmış ortalaması ne kadar km veya yıl.

Sanayide araştırma yaparsan; direksiyon yağı değişir miymiş? diyenlere de rastlayabilirsin... :) Bu bir bakımdır ve aracın bakımlı olması Mazda Severler için güzel şey... Maliyet açısından da öyle aman aman bir şey değil çok şükür. Ben 3 litrelik Atf3 yağı 45 liraya almıştım. Şimdi de olsun 75 lira, değişim zaten zevk meselesi... Sanayide de değişim yaptırılabilir.

En önemli nokta şurası ki; değişimden sonra direksiyonun rahatlaması insanın yüzünde paha biçilemez gülücüklere sebebiyet veriyor.

Tecrübe ile sabit. :)

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
Sanayide araştırma yaparsan; direksiyon yağı değişir miymiş? diyenlere de rastlayabilirsin... :) Bu bir bakımdır ve aracın bakımlı olması Mazda Severler için güzel şey... Maliyet açısından da öyle aman aman bir şey değil çok şükür. Ben 3 litrelik Atf3 yağı 45 liraya almıştım. Şimdi de olsun 75 lira, değişim zaten zevk meselesi... Sanayide de değişim yaptırılabilir.

En önemli nokta şurası ki; değişimden sonra direksiyonun rahatlaması insanın yüzünde paha biçilemez gülücüklere sebebiyet veriyor.

Tecrübe ile sabit. :)
40bin için çok mu erken :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
40bin için çok mu erken :)

Normal şartlarda bence erken... :) Fakat yağı kontrol ettiğinde; pütürleşme varsa yani özelliğini kaybetmişse, direksiyonu rölantide tam sağ veya tam sol yaparak sona dayadığında direksiyon pompasından ıslık sesi gibi sesler geliyorsa, değişim yapmakta fayda var derim.

40 bindeki bir direksiyon yağının özelliğini kaybettiğine de ihtimal vermiyorum, bu konuda kafanızı boşuna meşgul etmeyin bence.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Konunun ilk mesajı güncellenerek, detaylı bilgilerin olduğu link eklenmiştir. Aklınıza gelebilecek her türlü sorunun cevapları ilk mesajda vardır. :)

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Ben de degistircem direksiyon agir baya. Ayrica motor sogutma suyunu ve sanziman yagini da degistircem 60 ay yaziyor kitapcikta fren hidroligi degisti martta. O da 40 binde bir

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Tum sivilari degistircem lpg filtre de degistircem kasimda kampanya var yuzde 30 pustuk beklioz iste ne varsa degiscez :D

ben servise gidince fl 22 koycaklar o zaman

Üst Alt