Mazda 3 BK (2003-09) Direksiyon Yağı Değişimi (video)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Emeğinize sağlık abiler. Eminim birçok kişi bu paylaşımdan istifade edecektir.

Keyifli direksiyonlar Veli abiii

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Harika bir paylaşım olmuş, hepinize çok teşekkür ederim. Dönüş hortumunu bulunca videoda Oğuzhan ın bahsettiği gibi her araca kolayca uygulanabilir bir işlem. Veli abi güle güle kullan.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu değişim için gerekli püf noktaları da vereyim;

Mutlaka iki kişi olunmalı ve iki araç olunmalı (iki kriko için) :) Fakat tek kişi yapamaz mı? yapabilir ama yarım saatte değişecek yağ, iki saatte ancak değişir, işlemi biraz uzatmış olursunuz...

Minimum iki kişiye ihtiyaç var, video çekerim diyorsanız da, kötü bir kameramana ihtiyaç da duyulabilir, biz duymadık... :)

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
güzel paylaşım olmuş, emeğinize sağlık:)
veli abi motoru sen mi temizledin, maşallah bayağı temiz duruyor kaput altı:)

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Veli abi bu uygulamanın sonunda direksiyon yumuşaklığında farklılık oluşuyor mu? Benim aracımda daha önce hiç değiştiğini sanmıyorum da.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Veli abi bu uygulamanın sonunda direksiyon yumuşaklığında farklılık oluşuyor mu? Benim aracımda daha önce hiç değiştiğini sanmıyorum da.

Kısaca evet hocam...

Uzunca ise;

Benim önceki aracım 626 idi ve jant lastik ölçüsü 14 taban olduğundan haliyle direksiyon yumuşaktı, bu guzuyu alınca direksiyon inanılmaz derecede bana ağır geldi ama 16 jant olmasına verdim hep, umursamadım... Birde lastikler eski dedim onun da etkisi vardır...

İki hafta kadar önce, lastik değişimi yaptım biraz fark etti, geçen hafta direksiyonun ilk yağını değiştirdiğimizde bariz fark etmişti, yağın siyahlaşmasından dolayı bu gün ikinci kez değişim yaptım ve geçen haftaki yumuşaklığın üzerine sanki biraz daha yumuşadı gibi...

Lastik ve yağ ile birlikte yüzde elli fark etti diyebileceğim kadar fark etti... Önceden direksiyonu ben zorlama ile çeviriyormuşum da suçu lastiklere atıyormuşum, bu gün tüy gibi hafifti... :)

Yağın rengine ve tortusuna bak hocam, içine sinmiyorsa değiştir gitsin çok maliyeti yok sonuçta...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Güzel bir çalışma oldu. Video daha uzun olabilirdi fakat biz işin olabildiğince sadeleştirilmiş halini anlattık. Sizlerden de bu tarz her kullanıcının yapabileceği pratik videolar bekliyoruz keyifli forumlar.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Abi daha önce düz vites olmasına rağmen şanzıman yağını değiştirdim. Üstelik kaliteli bir katkı maddesi de eklememe rağmen bariz bir fark göremedim. Demekki vites geçişleri normalde de sert diye düşündüm. Şimdi aklımda direksiyon yağı var. Eğer fark oluyorsa uygulamayı daha yakın bir tarihe alıyım dedim ondan sordum.

ugur0932

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Veli abi bende fren hidroligini degistirmeyi dusunuyorum malum arac 40000 de manuellerde debriyajda frenl hidroligini kullaniyor..bir ara benimkinede el atalim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Veli abi bende fren hidroligini degistirmeyi dusunuyorum malum arac 40000 de manuellerde debriyajda frenl hidroligini kullaniyor..bir ara benimkinede el atalim

Yapacak işimiz çok daha; senin hidroliği değiştiririz, benim boğaz kelebeğini temizleriz... Önemli olan fırsat bulup bir araya gelebilmek...

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Veli harikasıniz. Valla aydın a taşınasım geldi. Böyle bakım yaparsak usta yüzü gormeyiz herhalde :D

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

FKorkmaz

Sessiz
Araç Markası
2009 - Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Oğuzhan elinize emeğinize sağlık. Çok faydalı bir paylaşım olmuş. Okadar faydalı ki sizden öğrenip cesaret alıp bugün ben de direksiyon yağımı değiştirdim.
Hafta başında sipariş ettiğim 2lt Mobil ATF220 geldi ve Hava da güzel olunca kayın biraderi krikosuyla aldım. Gösterdiğin şekilde işlemleri yaptık. Zift gibi olan eski yağdan kurtuldum. Yaparken kayınbirader sen bunu daha önce yaptınmı diye bile sordu Arabayı hareket ettirdikten sonra bir süre direksiyon dönüşlerinde titremeler yapsa da sonradan toparladı. Şahine biniyormuşum da farketmemişim Allah sizden razı olsun.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Markalar arasında yağın direksiyon sertliğine etkisi var mıdır? Benim yağ değişimi yapıldıktan sonra direksiyonum sanki bir tık sertleşti gibi geliyor bana. Opet koyulmuştu, acaba Mobil mi denesek? @bayraktar Hamdi ne dersin değişim konusuna?

Üst Alt