Mazda 3 BK (2003-09) Beyin Problemi

neotin

Sessiz
Merhaba Arkadaşlar Mazdam ile keyifli keyifli gezerken bir anda araç stop etti ve çalışmadı. Marş basıyor ancak bir türlü çalışmıyordu, aracı ustaya götürdük usta baktı benzin gelmiyor dedi ama kontak açıldığında benzin motorundan açılış sesi geliyordu soketi söküp ölçümler yaptılar kontak açıkken elektrik geliyordu marşa basarken elektrik gelmiyordu. marşa basarken bir kesinti oluyordu. o sensör benim şu sensör senin derken her şeyi kontrol ettiler ve beyinde olduğunu söylediler.

Çıkma bir beyin getirdim programlamasını yaptılar taktı tek marşta çalıştı.

Ancak aracın rölantisi bir türlü düzen almadı devamlı inip kalkıyor ışıklara yaklaştığımda stop edecek duruma geliyor 1 defada da etti

Bu arada aracım otomatik ve LPG li.

Ancak aracın gidişinde çekişinde hiç bir problem olmadı.

Tekrar ustaya gittim gaz kelebeği ve rölanti sensörünü temizledi yine değişen bir durum olmadı.

Herkes kafasına göre bir şeyler söyleyip duruyor yardımcı olabilecek birileri varsa çok memnun olurum.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Çok geçmiş olsun, forumda konu hakkında sana bilgi verebilecek bir çok kişi ve usta var, yardımcı olacaklardır.

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Araç modeli ve detaylarını da yazarmısınız.

neotin

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Çok teşekkür ederim arkadaşlar.

araç 2004 lpgli otomatik mazda 3

araca kompresyon testi yapıldı çok iyi durumda dediler.

neotin

Sessiz
onuda denedim açık veya kapalı fark etmiyor bazen kafasına göre yapmıyor çok düzgün çalışıyor o zamanlar genelde kısa sürüyor. motor soğukken daha çok oluyor ısınınca biraz daha az hissedilir oluyor.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
[member=66]Adem Usta[/member] müsait olunca fikir beyan edecektir ;)

ahmoztrk

Katılımcı
onuda denedim açık veya kapalı fark etmiyor bazen kafasına göre yapmıyor çok düzgün çalışıyor o zamanlar genelde kısa sürüyor. motor soğukken daha çok oluyor ısınınca biraz daha az hissedilir oluyor.

Bu söyledikleriniz rolanti motoruna gidiyor gibi. Şöyle bir şey deneyelim motor belli sıcaklık değerine geldiğinde rolanti normal durumda iken klimayı açıp kapatın, direksiyonu tam sağ - sol yapıp rolanti düşmesi var mı bakın. Rolanti motorunun fişini çekip bakın. Hava akış metrenin fişini çekip bakın. Değişiklikleri iyi gözlemleyin.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ateşleme kesmiş ve ikinci bir beyin ile çalışmış ama rölanti düzgün değil...

1-İkinci takılan Beyin sağlam mı? Çıkma olması şüphe çekiyor...

2-Ateşleme ekipmanları sağlam mı? Yeni beyin ile koordine sağlıyor mu?

3-Rölanti ekipmanları sağlam mı?

Buralara bakmak gerekiyor, birde bu sorunu benzinde de yapıyor mu?

neotin

Sessiz
ahmoztrk söylediklerinizi deneyeceğim.

domestos 1. konu ile ilgili beyinci ile görüştüm oda testlerini yaptı berşey çıkmadı

2. kontrol edildi ama beyin ile arasındaki ilişki de bir fikrim yok

3. kelebeği temizletmiştim orada rölanti sensörüde temizlendi ama ısı müşürü varmış birde sanırım onuda test edeceğim. sorun benzinde de oluyor.

Oğuzhan Adaptasyon olayı ile ilgili bir fikrim yok bu işi bilenlerden yorum alabiliriz.

ahmoztrk

Katılımcı

domestos 1. konu ile ilgili beyinci ile görüştüm oda testlerini yaptı berşey çıkmadı

3. kelebeği temizletmiştim orada rölanti sensörüde temizlendi ama ısı müşürü varmış birde sanırım onuda test edeceğim. sorun benzinde de oluyor.

Oğuzhan Adaptasyon olayı ile ilgili bir fikrim yok bu işi bilenlerden yorum alabiliriz.

Isı müşürü önemli, rolanti sorunlarında bakılması gerekiyor. Isı müşürünüde fişini çekerek tepkimelere bakabilirsiniz. Yalnız dikkatli olun araç hararet yapmasın. Hararet ibresini kontrol edederek yapın.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Adaptasyon için aracı yüksek devirlerde kullanmak yetiyor...

ahmoztrk

Katılımcı

Bazı araçlar adaptasyon gereği duymuyor, ama sizin ki için bilmiyorum nasıl.

neotin

Sessiz
Bütün modellerde aynı olmayabilir abi.
Birde şu var çıkan beyin ile takılan beyin birebir aynı mı? Otomatik manuel farkı olabilir.

Beyin üzerindeki koda göre alıyorsun aynı kod olması gerekiyor her beyin olmuyor.

Burada sıkıntı yok aynısını bulduk.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bir yerden hava alıyor olabilir mi? Hava emiş hortumunu hava hattını kontol ettiniz mi? Bu sorun sadece lpg demi benzinde de var mı?

ahmoztrk

Katılımcı
Bir yerden hava alıyor olabilir mi? Hava emiş hortumunu hava hattını kontol ettiniz mi? Bu sorun sadece lpg demi benzinde de var mı?

Evet, bu da önemli, hava filtresinden kelebeğe kadar olan kısımda extra hiç bir hava girişi olmamalı.

Bunların hepsini yaşadım ben tek tek hepsine baktım sırası ile.

Üst Alt