Mazda 2 Hakkında Kullanıcı Bilgileri, Tecrübeleri

Attiwolf

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 2
Araç Renk ve Tip
Lacivert - HB
Ben 2 senedir Mazda 2 sahibiyim. -14 derecede bile tek marşta beni üzmeden çalıştı, yolda bırakmadı çok şükür. Araç çok güçlü değil, yakıtı da mükemmel değil. 86 beygiri anca 6500 devirde veriyor, yani koltuğa hiç yapıştırmıyor. Yakıta bir şey diyemiyorum, tamamen kullanımla alakalı. Şehir içi alt sınır 6,5lt, üst sınır da 10lt diyebilirim.Aracın kronik sorunları arasında aklıma gelenleri sizinle paylaşayım.

Arabadaki tüm camları kontrol edin, eğer camlardan bir ya da bir kaç tanesi yavaş inip kalkıyorsa cam motorunun kömürü bitmektedir. Bu motorlar 2 sene önce çıkmacılarda 250-350TL arasındaydı. Ben Aliexpressten sıfır almıştım.

CD çaların çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Lastiklerin yeni olup olmadığını kontrol edin. Aracın fren pedalı üstlerde az, altlarda çok fazla kavradığı için acemilikte yanlışlıkla ani fren yapılabiliyor ve asfalt da kötüyse bu durumlarda direk ABS devreye giriyor ve araç normalden daha uzun mesafede duruyor haliyle. Lastikleriniz veya balatalarınız kötüyse bu sıkça karşılaşabileceğiniz bir durum ne yazık ki. Fakat yokuş aşşağı giderken özellikle tozlu ve sıcak asfaltlarda yine başınıza gelebilecek bir sorun. Özellikle şehir içi kalitesiz asfaltlarda çok ani frenden kaçınmak lazım.

Bagaj kapağı düğmesini bir kaç kere kontrol edin. Düğme dışarda kaldığı için tazyikli yıkama sırasında içine su alabiliyor. Bu da düğme kontaktörlerinin paslanmasına ve düğmenin az çalışmasına, zamanla hiç çalışmamasına neden olabiliyor.

Debriyaj pedalının altındaki yay, yazın sıcak havalarda genleşip, pedala bastığınızda "çıt çıt" diye ses yapıyor. Aracın güvenliğine herhangi bir sorunu yok sadece ses çıkıyor. Avrupada pedal grubu geri çağırılıp değişmiş ama ülkemizde böyle bir uygulama olmamış.

Attiwolf

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 2
Araç Renk ve Tip
Lacivert - HB
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Mazda2'nin en büyük eksisini yazmayı unutmuşum kusura bakmayın. İşten güçten anca vakit bulup siteye girebildim.

Aracın motor hacmi 1349cc diye geçtiği için maalesef MTV'de 1.3-1.6 vergi sınıfına giriyor ve senede 290TL vergi ödeyecekken 563TL vergi ödüyorsunuz. Rakamlar değişmiş ya da yanlış olabilir fakat arada neredeyse 2 kat bir fiyat farklı oluyor. Ha bu sizin kararınızı nasıl etkiler bilmiyorum ama belirtmek istedim.

Aracın yol tutuşunu başarılı buluyorum. Sürüşü çok keyif veriyor. Trafikte kalmadığım zamanlarda yüzümü güldürmeyi başarabilen bir otomobil. Keyif almak için yüksek hızlara çıkmanız da gerekmiyor. Araçta yalıtım ise yok denilebilir. Süspansiyonları biraz sert kalıyor. Ama iç hacmi özellikle arka koltuklarda Polo ve türevlerinden daha geniş. Ben boyum itibari ile koltuğu en geri noktasında kullanıyorum. Benim arkama 180cm boy 100kilo bir birey sığabiliyor. Ben LPG ile kullanmıyorum ama forumda uzun süre LPG ile kullanıp satıp M3 alan bir üyemiz vardı. Sağolsun bana da yardımları dokundu. Zaten atmosferik motor olduğu için LPG'nin pek sorun çıkaracağını sanmıyorum. Ama aracın yedek parçaları biraz pahalı. Her parçacıda bulamıyorsunuz. Ben internetten alıyorum genellikle. Bir de ucuz 20TL'lik bujiler M2'ye pek uymuyor diye bir söylenti var. Fabrika iridyum buji öneriyor, seti 250TL civarı idi geçen sene. Değişim aralığı ise 120bin km(Kaynak: El kitabı). Fakat servisler 60binde değiştirmeye çalışıyor. Dikkatli olmak lazım. Trigeri kayış değil zincir diye biliyorum. En azından yetkili servis öyle söyledi, bu da bir masraf kalemini azaltıyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mazda 2 almak isteyenler için, faydalanabilecek güzel konu oldu hocam, ellerine sağlık. :)

Attiwolf

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 2
Araç Renk ve Tip
Lacivert - HB
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Sizlerin ellerine sağlık hocam. :) Umarım yardımcı olur.

Üst Alt