Manuel ve Otomatik Vites Muhabbetleri

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
gerekiyorsa ayağınızı gazdan kibarca çekerek değiştirin vitesleri.

d veya r viteslerine geçtiğnizde saniyelik de olsa bekleyin.

Aradan seçtiklerim :)

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
:koptum::koptum::koptum:

56129

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Gençlerin tercihi genelde Manualdir, bazen zorunludur, evlenince otomatiğe bağlıon. Çocuktan sonra manuale dönülüyor :)

Şahsen eşimde kullanabilsin diye illa otomatik araç almam. kullanmak istiyorsan manuele alış, yok ben illa otomatik istiyorum diyorsan kendine otomatik araç al derim :D :D ytd

Biraz da bu huylarım yüzünden bekarım :D

İşin şakası bir yana otomatik araç özellikle uzun yolda uykumu getiriyor, yola konsantre olamıyorum. Manuelde bazen şehiriçinde sıkıntı...

S80 bakınıyorum şanzıman sıkıntılı diyorlar var mı bilgisi olan?
S80 2.9 t6

venom06

gecekondu
Araç Markası
2006 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Otomatik vites kullanıyorum.
Ev işlerine yardım ediyorum.:eek:
Yüz yıldır ankara bolu arası manuel kullanan birisi otomatik kullanmaya başlayınca "ohh be dünya varmış" demişti...

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Benim konuyla ilgili düşüncem sabit. Performans aracı kullanılmıyorsa manual vites angaryadir. Tabi bana göre... zevkler renkler tartışılmaz

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Acı seveni, acı sevmeyen biri nasıl değerlendiriyorsa, bu muhabbet de benzeri... Adı üstünde "acı" bir şey ve buna bayılan insan çok var.

Aynı şekilde, şehir içi, "özellikle" yoğun bir trafikte illaki manuel olacak diyenler gibi... :koptum:

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Her zaman manuel araçlarımız oldu, araç sürmenin keyfini hep manuellerden aldım ancak yoğun bir trafikte kullanıyor olsaydım otomatik alırdım.

Hanımların kullanım mevzusu erkekliği bozar :p ama ben @Murat Yılmaz gibi düşünüyorum, istiyorsa alsın bir otomatik :D

Ama evde temizlik yapmışlığım da vardır.. ekşi sözlükten manuel kullanıp temizlik yapanlar için bir başlık isteyelim..

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Güzel değerlendirme olmuş...

Alıntı;
manuel vites araba üretmek anlamsız değildir. işin temeli maliyettir. manuel şanzıman, hem üretim açısından, hem rutin bakım açısından hem de arıza riski ve arıza sonucu ucuza tamir imkanı açısından çok daha avantajlıdır.

ekşi sözlük'te dsg şanzımana gelen onlarca arızayı defalarca okuduk. diğer alternatif olan tork konvertörü ise ya bmw ve mercedes’te olduğu gibi ucuza üretilemiyor, ya da çoğu japon otomobilinde olduğu gibi verimsiz çalışarak aşırı yakıt sarfiyatı/emisyona neden oluyor.

tam otomatiklerin performansı ise zaten içler acısıdır.
manuel araçların otomatik araçlara karşı, tıpkı tuşlu telefonlarda olduğu gibi, piyasadan silinmemesinin nedeni ise basittir. işlemci hızı, işletim sisteminin başarısı vs. derken tuşlu telefonlar performans açısından çok geride kalmıştır. ayrıca pahalı telefonların herkes tarafından ulaşılabilir bir durumda olmasına rağmen, verimli otomatik şanzımana sahip araçların genellikle premium sınıfta olması erişimini de zorlaştırmıştır.

bu nedenle, manuel araç üretimi bir süre daha devam edecektir. bunun ortadan kalkması için ya zf’in ürettiği performansa sahip otomatik şanzımanların maliyetinde çok ciddi bir düşüş yaşanması gerekir ya da içten yanmalı motora sahip otomobillerin, pazar payını elektrikli araçlara kaybetmesi gerekir.
aksi durumda, manuel şanzımanlar düşük üretim maliyetine daha az kayıp, daha ucuz bakım ve daha seyrek arıza ve daha ucuz arıza çözümleri nedeniyle üretimde kalmaya devam edecektir. özellikle a, b ve c segmenti otomobillerde kullanılan otomatik şanzımanlar alt markalarda verimsiz, premium markalarda pahalı ve arıza çıkarmaya meyilli olduklarından dolayı manuel şanzımanlar piyasadan tamamen silinemez.

manuel şanzımandan daha ucuza otomatik şanzıman üreten, daha performanslı ve daha sorunsuz çalışmasını sağlayan bir şanzıman teknolojisi ortaya çıkmadıkça manuel şanzımanlar piyasadan asla silinemez...

Ilgaz-p

Katılımcı
otomatik olsun düz olsun her ikisinin yeri de ayrıdır şahsen otomatik tercih ederim ama olmazsa olmaz değil hangisi denk gelirse binerim, düz vites araç kullanmak biraz daha zevkli ancak sürekli araç kullanmam gerekse otomatik aracım olsun isterdim zira büyük şehirde özellikle şehir içi düz vites eziyetten başka birşey değil

Üst Alt