Mazda 323 BG (1989-94) Manuel Şanzıman Yağı Hakkında

darky0117

PANİK YOK ! ÇOK EĞLENECÜÜK ...
Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Arkadaşlar merhaba 323 hb aracımın şanzıman yağını degiştirmek istiyorum bi yenilensin diyerekten (en son kim bilir ne zaman degişti veya hiç degişmedi) şanzıman ile ilgili bi sıkıntım yok ama yeni yağın bi zararı olmaz şanzıman rahatlar diyerekten degiştirmek istiyorum kitapçıga baktıgımda manuel için GL-4 VEYA GL-5(SAE75W90) yazıyor bu araçlar için en uygun olan yağ nedir acaba marka olarak ben bir kaç araştırma yaptım castrol,Motul,Liqui moly arasında kaldım açıkcası başka tanınmamışlara bakmadım bile sizce en uygunu hangisi olur?

Motul Motyl Gear Sae 75w90 Motul Şanzuman Yağı 1lt - n11.com

Castrol Castrol Universal 75W-90 Dişli Yaği 1 Litre Fiyatı (Bu arada bunda SAE degil EP yazıyor bu uyumsuz sanırım)

LIQUI MOLY GL4+ Dişli Yağı SAE 75W90 (4434) (Bu ürünün yağını kullanıyorum bu yağıda iyidir diye düşünüyorum)

Castrol Universal 75w/90 1 Lt Manuel Şanzıman Yağı - n11.com (Bunda sae de var ep de var)

Castrol Manual Gl-4 90 3 Lt Manuel Transmisyon Yağı - n11.com (Burada da en uygun olanı var 3 litresi neredeyse digerlerinin 1 litre fiyatında bu nasıl oluyor anlamadım)

Castrol Syntrans Multivehicle 75w-90 1lt - n11.com (Son olarakda bu castrolun syntrans diye geçen ürünü var gl4 ve üzeri uyumluymuş anladıgım kadarıyla)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Liqui Moly ürünleri hakkında seninle aynı fikirdeyim, naçizane Liqui Moly tavsiye ederim.

MZYUN

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Aynı model olmasa da kullanılan yağın aynı olduğunu düşündüğüm için naçizane yazmak istedim. Bende baskı balata değişiminde değişmek üzere şanzıman yağı alımında bulunmuştum. Detaylı incelediğimde Mobilube 1 SHC' de karar kılarak geçen ay 3 adet aldım. Özellikle Toyota kullanıcılarının şiddetli önerilerine ve diğer japon grubu kullanıcılarının önelerine şahit olmuştum.

Baskı balata değişimi esnasında 30 bin km önce Castrol ile değişimini yaptığım için ustamın da incelemesiyle yağ değişimine gerek duymadık. Artık bir dahaki baskı balata değişimine diyerek ürünleri rafa kaldırdım. Bu sebeple tecrübe edemedim fakat sizinde incelemenizi tavsiye ederim.

darky0117

Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Aynı model olmasa da kullanılan yağın aynı olduğunu düşündüğüm için naçizane yazmak istedim. Bende baskı balata değişiminde değişmek üzere şanzıman yağı alımında bulunmuştum. Detaylı incelediğimde Mobilube 1 SHC' de karar kılarak geçen ay 3 adet aldım. Özellikle Toyota kullanıcılarının şiddetli önerilerine ve diğer japon grubu kullanıcılarının önelerine şahit olmuştum.

Baskı balata değişimi esnasında 30 bin km önce Castrol ile değişimini yaptığım için ustamın da incelemesiyle yağ değişimine gerek duymadık. Artık bir dahaki baskı balata değişimine diyerek ürünleri rafa kaldırdım. Bu sebeple tecrübe edemedim fakat sizinde incelemenizi tavsiye ederim.

Bu üründe güzel fakat sanırım liqui moly den alıcam

awarahoon82

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Siyah Hb
Öncelikle Selamlar Arkadaşlar.Şanzuman Üst Hava Sibopundan Yağ Kaçırmış.Biraz Ekleme Yapacağım Belki Komple Değiştiririm Ama Bazı Şeyleri Unuttum Mesela Yağ Sanırım Gaz Telinin Oradan Bir Yerden Koyuluyordu Yerini Foto Atabilecek Arkadaş Olursa Sevinirim Ve Aşağıdaki Yağ Uygunmudur Acaba Sizlere Danışmak İstedim.İyi Çalışmalar.
48762

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yerinde olsam, ilave yerine komple şanzıman yağını değiştirirdim... :rolleyes:

awarahoon82

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Siyah Hb
2019-12-25_16-10-30-151.jpeg

Şanzıman Yağı Resimdeki Yerdenmi Doluyordu Acaba Bilen Varmı ?

darky0117

Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Daha once bu kasalarda degistiren oldumu acaba altina baktigimda kitapcigin gosterdigi yerde sanki normal karteldeki tapa gibi degilde buyuk duz tornavida uclu bi vida gördüm alttaki tipasi nasil biseydir yukaridan yagi ne kadar koyucaz yani seviyesine nasil bakicaz internette bilgiler var ama herkes ayri kafadan yazmis gibi geldi bana daha once bu islemi yapanimiz varmidir acaba garajda

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Öncelikle Selamlar Arkadaşlar.Şanzuman Üst Hava Sibopundan Yağ Kaçırmış.Biraz Ekleme Yapacağım Belki Komple Değiştiririm Ama Bazı Şeyleri Unuttum Mesela Yağ Sanırım Gaz Telinin Oradan Bir Yerden Koyuluyordu Yerini Foto Atabilecek Arkadaş Olursa Sevinirim Ve Aşağıdaki Yağ Uygunmudur Acaba Sizlere Danışmak İstedim.İyi Çalışmalar.
Ekli dosyayı görüntüle 48762

90 numara kalın gelir

75x90 gastrol yagı kullanın kilometre dişlisini 10 anahtarlık civata sını sökün km dişlisini yukarı dogru çekin çıkar 3 litre yagın tamamını doldurun ..

alttan 24 anahtarlık tıpa yı acın kopmle boşaltın yeni yag ilave edin saglıklı olur yag durumu iyi oldugundan emin seniz ilave etmenizde sakınca yok ...

darky0117

Araç Markası
Mazda 323 1.6 GLX 1993
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
90 numara kalın gelir

75x90 gastrol yagı kullanın kilometre dişlisini 10 anahtarlık civata sını sökün km dişlisini yukarı dogru çekin çıkar 3 litre yagın tamamını doldurun ..

alttan 24 anahtarlık tıpa yı acın kopmle boşaltın yeni yag ilave edin saglıklı olur yag durumu iyi oldugundan emin seniz ilave etmenizde sakınca yok ...
LIQUI MOLY GL4+ Dişli Yağı SAE 75W90 (4434)
Bu is görürmü ustam 75x90 yazdigimizdada cesit çeşit marka marka yağlar cikiyor ondan emin olmak icin soruyorum

Üst Alt