Mazda 6 GG (2002-08) Makyajlı 2006 Sedan İnceleme

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Babamın 17 yıldır zevkle ve itina ile kullandığı 626 şanssız bir kazada perte çıkınca yeni araç arayışlarına başladık. Bu arayışların sonu 2006 model makyajlı kasa 6 sedan ile sonuçlandı. Aracı geçtiğimiz yaz aldık, bu süre zarfında detaylı inceleme ve kullanma fırsatım oldu.

Öncelikle o yaşlarda bir D sınıfı arayanlar için kendi gözlemlerimi aktarayım. Hedefimiz öncelikle tabiki Mazda 6 idi, ancak aylarca temiz ve içimize sinen bir ilan denk gelmedi. Bir ara Mazda'dan umudu kesince Accord, Avensis, Legacy ve Mondeo dörtlüsüne de bakmaya başladım.

Accord: 2006 sonrası makyajlı Executive kasa aradık. Zira makyajsızlarda ESP standart değildi. Sadece 2.4'lerde standart geliyordu ancak onların da makyajlısı yok denecek kadar azdı. Yine ilginç bir şekilde yol bilgisayarı da yoktu araçlarda. Kronik direksiyon kutusu problemi mevcut ve yine ilginç bir şekilde kullanıcılar bazı parçalar için aylarca beklediklerinden bahsediyorlardı. Bir kaç arabayı gördüm ancak oldukça hor kullanılmışlardı. Motor olarak Mazda'dan daha canlı ancak bazı donanım eksikleri ve ön konsolun basitliği sebebiyle vazgeçtik.

Mondeo: İlginç bir araç. Benzinli motoru Mazda ile uzaktan akraba ancak 4 ileri otomatik vitese sahip. Dizeli ise Jatco'nun 5 ileri tork konvertörlü bir otomatik şanzımanını kullanıyor ki bayağı övgü alıyor. ESP yine opsiyonel ve tek tük denk geliyor. Ghia X donanımda esp, xenon, sunroof, deri koltuk geliyor. Perde hava yastıkları da standart değil. Yaşlı dizeller sıkıntı çıkarabileceğinden bundan da vazgeçtik. Bir iki araca baktık ama 250-300 bin km altı pek mümkün gözükmüyordu. Baktığım araçların ikisinde de elektrikli koltuk çalışmıyordu, orada da bir kronik sorun olabilir.

Avensis: Bir sonraki kasa Mazda 6 gibi maalesef göğüste erime problemi var. 2.0 motor direk enjeksiyonlu olduğundan lpg'ye uyumlu değil. Ancak ilginç bir şekilde baktığımız araçlar eski karbüratörlü sistemden bozma bir lpg taktırmıştı ve uyumlu olduğunu iddia ediyorlardı. Babam lpg'siz tercih etmediğinden bunu da elemek zorunda kaldık. Üst donanımda esp standart ancak xenon farlar kronik bir şekilde kararma yapıyor.

Legacy: Aslında çok beğendiğim bir SW modeline baktık. Araç oldukça bakımlı idi. Deri koltukları yaşını hiç belli etmiyordu. Baktığım modellere göre Subaru'nun o dönemki deri kalitesi bariz olarak Mazda'dan daha iyi. Ön konsolu güzel ve kaliteli. Bagaj devasa. 2.0 165 beygir oldukça canlı bir motoru var. ESP makyajlı modellerde standart. Bu aracın babama uymayan tarafı da yine LPG uyumsuzluğu:) Anladığım kadarıyla 40,000 km civarı aracın subap ayarına girmesi gerekiyor. Ancak bunun için de tüm motor indiğinden işçilik çok yüksek oluyor.

Araç bakmaya devam ederken babam deri koltuk istemediğini söyledi. Baktığımız tüm araçlarda Subaru hariç deri oldukça kötü durumdaydı ve çok kötü gözüküyordu. Tabi Mazda'da deri olmayınca sunroof da olmuyor ancak o da çok önemli değil dedik ve başladık makyajlı alt donanım Mazda 6 arayışımıza. Burada tek kriterim yetkili servis bakımlı olması idi. Büyük bir kazası olmadığı sürece değişen, boya vs. hiç bir şeye bakmıyorduk. Zira bir iki haftada bir anca bir ilan giriyordu ve her kriterin sağlanması gibi bir lüksümüz olamayacağını anladık.

Bu sürecin başında İstanbul'da ilanda gördüğüm çok temiz gözüken bir 6 vardı. Tamamen yetkili servis bakımlı ve ilk sahibinden bir araç. Bir ara gidip görürüz derken satıldı tabi:) Biz bu arada ümidi kesip yukarıda anlattığım modellere bakarken bir sabah aynı aracı Ankara'da ilanda gördüm. Plaka değişikti ama aracı hemen tanıdım. Hemen aradım ve İstanbul'dan mı aldınız acaba dedim, satıcı garipseyerek evet dedi:) Peki görmeye geliyorum dedim. Aracı gördüm, iki kapı ve tavan hariç muhtelif yerleri boyalı. Kaput da değişmiş. Tramer de toplam 8,000 küsürlük iki kazası gözüküyordu. Asalet'in yanına gittik hemen. Sağolsunlar güzelce incelediler, bu arada servis kayıtlarına baktık. Araç 197,000 km civarındaydı ve tüm bakımları yetkili serviste yapılmıştı. İç mekan gördüğüm en diri araçlardandı, yaşını hiç bir şekilde belli etmiyordu. Aracın 200,000 ağır bakımı da yapılmış, şanzıman yağı, filtresi, triger rulmanları vs. değişmiş gözüküyordu. Hatta bu modellerde sıkıntılı olabilen direksiyon revizesi bile yapılmıştı. Sonradan Asalet ile baktığımızda Takata hava yastıklarının fişek değişiminin de yapıldığını gördük.

Satıcı tahmin ettiğim gibi bir ay önce İstanbul'dan almış ancak ailevi sebeplerden dolayı sattığını söyledi. Al-satçıya hiç benzemeyen çok dürüst bir abimizdi, belki de yakıt vs. fazla geldi bilemiyorum. Anlaşıp aldık aracı. Yolda termostatda sıkıntı olduğunu farkettim ve parça da ellerinde varken revizyonlu termostat ile Herter'de değişimini yaptık.

Aracı bir iki hafta kullandım, bir sıkıntısı vs. olmadığını teyit edince babama teslim ettim. İş-ev arası Ankara şehir içi trafiğinde 11 litre ortalama tüketim gerçekleşti. Aynı güzergahta Mazda 3, 8.2 litre yakıyor. Babam tüketimi duyunca tabi soluğu LPG'cide aldı:) Prins Silverline dönüşümünü de Turkuaz oto'da gerçekleştirdik. Şehir içi 12-13 litre civarı da LPG tüketimi var. Ankara-İzmir arası da 8 litre civarı tüketimi oldu ki gerçekten iyi bir değer bence.

ESP, 8 hava yastığı, BOSE, otomatik klima, yağmur-far sensörü gibi donanımlar standart ki günümüzde çoğu baz araçta halen far sensörü bile koymuyorlar. Tasarım olarak önden çok güzel, büyüklüğünü gizleyen kibar ve şık bir tarasımı var. Ancak arkadan halen 626 HB'i tek geçerim:) İç tasarımda yukarıda saydığım rakiplerden bana göre daha modern ve kaliteli duruyor.

Bazı özellikleri Mazda 3 Skyactiv ile bile kıyaslanabilir, bunların başında BOSE geliyor. Bizim araçlarda woofer yok, 6 sedan'ın arka pandizotda woofer mevcut ve ses kalitesine oldukça pozitif bir katkısı var.. Bu arada diğer bir baktığımız Mazda 6 HB'de woofer yedek lastiğin üzerine monte olduğundan adam LPG sonrası woofer'ı söküp bagajın bir kenarına atmıştı. Kaçarak uzaklaştım tabi ordan:) Sedanlarda öyle bir dert yok, woofer bagajın üst kısmına gömülü. Bir büyük eksikliği MP3 çalmaması ve aux girişi olmaması. 6 cd çalar ile bir nebze olsun bu eksikliğini kapatıyor.

Yalıtım da Mazda 3'ten daha iyi olduğu bir konu. Gerek lastiklerin ebadı, gerekse yalıtımdan dolayı bariz bir şekilde Mazda 3'ten sessiz bir araç.

Motor performansı özellikle ilk iki viteste çok keyif veriyor. Makyajlı kasada motor gücü 141 beygirden 147'ye yükseltilmiş ve 2011'deki direk enjeksiyonlu makyajlı kasaya kadar aynı motor kullanılmış. Yalnız 3. vitesen sonra Mazda 3 ile aynı yürüyor diyebilirim. Ancak ilk iki vites o kadar canlı ki, Mazda 3'ün fren destek sistemi devreden çıktıktan sonra bariz geriye kaydığı bir yokuşta Mazda 6 gazdan ayağını çekince ileri atılıyor:) Motor çok çabuk ısınıyor ve Ankara'nın sabah soğuğunda içerisi kısa sürede ısınıyor. Bu konuda Mazda 3 Skyactive kullandığım en geç ısınan model diyebilirim. LPG'de de hiç bir performans düşüşü hissetmediğimi söyleyebilirim. Şu an piyasada LPG'ye tam uyumlu bir kaç modelden bir tanesi Mazda 6. Şanzıman zaten 2011'e kadar Mazda 6'larda kullanılan model ile aynı, oldukça sorunsuz ve canlı bir şanzıman.

Koltuk döşemesi bu sınıfta gördüğüm en kaliteli koltuk döşemelerinden, fotoğraflardan da belli ediyor zaten. Yine Mazda 3'ten iyi olduğu bir konu, bizim döşemeler fazla naylonsu. Arka diz mesafesi de oldukça yeterli. Bagaj da yanlış hatırlamıyorsam 500 litre civarı. Uzaktan tüm camların kapanıp açılabilmesi de Mazda 3'de aradığım bir özellik.

Önde çift salıncaklı arkada da bağımsız süspansiyona sahip. 2020 yeni Mazda 3'ün arka bağımsız süspansiyonları bildiğiniz gibi artık yok, insan üzülüyor tabi bu kadar maliyet odaklı çalışılmasına.

Bir kaç kusura gelecek olursak en başta aydınlatma performansı zayıf maalesef, halojen farlar, farların aynaları da kararmamasına rağmen iyi aydınlatmıyor. Sis farı da mevcut değil. Direksiyon çok sert ve sizden bayağı efor istiyor:) İlk sürdüğümde hidrolikte mi sıkıntı var dedim hatta:) Tabiki elektrik desteği vs. olmadığından oldukça ağır. Tüketim olarak da uzun yol performansı beklediğimden az olsa da şehir içi 626'dan 1-2 litre fazlalığı var. Tabiki biri manuel biri otomatik ve o konfora tolore edilebilr bir fark.

Sonuç olarak piyasanın çıldırdığı şu günlerde, 50,000 civarına otomatik D sınıfı araç arayanlar için tercih listesinin en üst sıralarında olması gereken bir model bence.

Son olarak da bir kaç foto.

50094

50095

50096

Kabin içi tasarım zamanına göre muazzam ve halen kaliteli gözüküyor.

50097

Pandizota gömülü woofer.

50098

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Güle güle kullanın, sahip olmak istediğim guzulardan. Direksiyon sertliği gf kasalardan beri geliyor galiba. GE' den sonra GF' de ben de hidrolikte sıkıntı mı var dedim, tek elle manevra yapmak zorluyor

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Hayırlı olsun güzel araç almışsınız kazasız belasız kullanın.

Handsomesalas

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Siyah
Aracınız Hayırlı Olsun @chaos bey.. Aracın aynısı modeli, yılı, donanımı olarak 118000km'de 2 ay önce bende aldım. Eksi tarafları olarak hemen hemen aynıları benim araçta da mevcut örneğin;
1-ş.içi kullanımda direksiyon çok sert geliyor. 2-bağaja su alıyor çoğu yeri silikonladım ama yağmurlu havalarda azaldı yıkamacıdan sonra bi miktar su halen giriyor..3-Arabaya hafif gaz verdiğimde arabanın kayışlarının olduğu yerden metal sesine benzer bi şıngırtı var bi forumdan arkadaş
"Bir tane kayış var ve o kayışa bağlı 4 bilya bir de gergi var..muhtemelen gergiden geliyor.benim arabamda da var aynı ses. yıllardır binerim. bilyaları değiştiriyorum. bi süre sonra yine yapıyor.. önemsiz bir şey.istiyorsanız ustanıa götürüp kasnaklara bakmasını söyleyin ama kolay kolay birşey bulamaz." demişti ondan beri onuda pek kafaya takmıyorum..4-Herkesin yakındığı ş.içi yakıtı 13-14 litre tüketimi var.. Bunların dışında araçlarımız dediğiniz gibi çoğu D sınıfına kafa tutar hatta 1 tık öndedir. Aracın bakımları için Ankara'daysanız hangi servise gidiyorsunuz acaba?Allah kaza bela vermesin..

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Aracınız Hayırlı Olsun @chaos bey.. Aracın aynısı modeli, yılı, donanımı olarak 118000km'de 2 ay önce bende aldım. Eksi tarafları olarak hemen hemen aynıları benim araçta da mevcut örneğin;
1-ş.içi kullanımda direksiyon çok sert geliyor. 2-bağaja su alıyor çoğu yeri silikonladım ama yağmurlu havalarda azaldı yıkamacıdan sonra bi miktar su halen giriyor..3-Arabaya hafif gaz verdiğimde arabanın kayışlarının olduğu yerden metal sesine benzer bi şıngırtı var bi forumdan arkadaş
"Bir tane kayış var ve o kayışa bağlı 4 bilya bir de gergi var..muhtemelen gergiden geliyor.benim arabamda da var aynı ses. yıllardır binerim. bilyaları değiştiriyorum. bi süre sonra yine yapıyor.. önemsiz bir şey.istiyorsanız ustanıa götürüp kasnaklara bakmasını söyleyin ama kolay kolay birşey bulamaz." demişti ondan beri onuda pek kafaya takmıyorum..4-Herkesin yakındığı ş.içi yakıtı 13-14 litre tüketimi var.. Bunların dışında araçlarımız dediğiniz gibi çoğu D sınıfına kafa tutar hatta 1 tık öndedir. Aracın bakımları için Ankara'daysanız hangi servise gidiyorsunuz acaba?Allah kaza bela vermesin..

Ankara'da yetkili servise gidiyorum. Zaten bir tane kaldı, Herter:)

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Woofer pandizotta dediniz, arkada oturan insanları rahatsız ediyor mu?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada arabanın maşallahı var, ışıl ışıl duruyor içi dışı

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Triger rulmanlarının değişmesi ilginç geldi,
Onlar v kayış gergi rulmanları olabilir belki.

Benim aracım hb; tüp takarken bose Woofer'unu kenara monte etmişler (atmadıklarına bin şükür :D ) ama ilerde bende orjinal lastik içine almak istiyorum.bu araçlarda ister makyajlı ister makyajsız olsun bose ses sistemi büyük nimet.
Drieksiyon için bir atf değişikliği yapın derim revizyondan sonra belki doğru yağ koyulmamış olabilir yetkili servis bile yapmış olsa.
@Handsomesalas
Sesler büyük ihtimal gergi rulmanı ve sabit rulmandan.

Handsomesalas

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Siyah

Benim aracım hb; tüp takarken bose Woofer'unu kenara monte etmişler (atmadıklarına bin şükür :D ) ama ilerde bende orjinal lastik içine almak istiyorum.bu araçlarda ister makyajlı ister makyajsız olsun bose ses sistemi büyük nimet.
Drieksiyon için bir atf değişikliği yapın derim revizyondan sonra belki doğru yağ koyulmamış olabilir yetkili servis bile yapmış olsa.
@Handsomesalas
Sesler büyük ihtimal gergi rulmanı ve sabit rulmandan.
Aynen Süleyman hocam direksiyon yağına da bi baktırmak lazım. biraz paralanırksak inşallah sağlam bi bakım için herter'e gitmek şart oldu.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Güzel günlerde, kazasız belasız kullanın inşallah. Şu boseyi merak ediyorum doğrusu.

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Hayırlı olsun Allah kaza bela vermesin. Bu kasayı çok seviyorum ama böyle bir araca koydukları motorun performansı insanın ömründen ömür götürüyor gerçi bu hatalarını GH kasada gidermiş çekik gözlü mühendisler. Haaaa birde çok şikayet olmuş ki MPS modelini çıkardılar.

Son olarak spoiler, marşpiyel eklentileri ile aracın dış görünümü çok daha mükemmel hale geliyor.

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Woofer pandizotta dediniz, arkada oturan insanları rahatsız ediyor mu?

Hayır arkada oturmadım ancak bir rahatsızlık vereceğini sanmam. Basların düşük frekansından dolayı sesin nereden geldiğini çoğu zaman hissetmezsiniz. Önde oturan bas sesleri yanından geliyor gibi duyar, arkada oturan da kendi yakınında. Temiz bir ses verdiğinden dolayı da bir rahatsızlık vereceğini sanmam. Aşağıda foto var, o kadar dibinizde değil aslında mesafe var, ses camdan yansıyıp eşit bir biçimde araç içerisinde dağılıyor.

50144

Serviste bakımlara baktık, yanlış hatırlamıyorsam iki farklı gergi rulmanı değişmiş gözüküyordu. Biri dediğniz gibi V kayışının diğeri trigerin diye tahmin ettim. Bir ara servise gittiğimde netleştiririm.

İyi dilekleri için herkese teşekkürler bu arada:)

Ekli dosyalar

• IMG_4029.jpg
    IMG_4029.jpg
    100.3 KB · Görüntüleme: 23

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Hayırlı olsun, Allah kaza bela vermesin, çok güzel kulanılmış bir araç, içi 0 gibi görünüyor. Koltuk kumaşı benimde en çok dikkatimi çeken konu olmuştur. Kayınçom 3 ay önce 100 bin TL'ye 2015 model Insignia aldı, koltuk döşemesi (yarı deri) o kadar basit geldiki sanki D değil B segement araç.Japon araçlarındaki döşeme kalitesi bir başka.

2004 Accord Executive kullanıcısı olarak bir kaç ekleme yapmak istserim. Bu araçlarda yol bilgisayarı var ama sonradan multimedya teyp takılırsa yol bilgisayarı iptal oluyor. Direksiyon kutusu kronik bir problem değil ama direksiyon pompası ve hidrolik hortumu kronik bir sorun ama onarımı kolay. Şuanki piyasa şartları ile orjinal olarak 1000-1250gibi rakama revize ediliyor. 3 yıldır kullanan biri olarak uzun süre parça bekleyen kimseyi görmedim, bulunamayan, temini zor bir parça da görmedim.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Hayırlı olsun, kazasız belasız keyifle binmenizi dilerim. İncelemenizi keyifle okudum. Bir yerden sonra insan bitmesin istiyor. :)

Üst Alt