Lpg'li Araçların Kapalı Otoparklara Girme Şartları Belirlendi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
LPG'li araçların AVM'lerin kapalı otoparklarına girebilmesi için koşullar belirlendi. Alışveriş merkezlerinde Türk Standardları Enstitüsü'nden hizmet yeterlik belgesi ve itfaiye teşkilatından "uygun" görüşü alınacak.

Alışveriş merkezlerinde (AVM) bulunan kapalı otoparklara LPG'li araçların girebilmesi için gereken kural ve şartlar belirlendi.

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, alışveriş merkezlerinde bulunan kapalı otoparklara, belirlenen şartların sağlanması halinde LPG kullanan araçların girmesine izin verilecek.

AVM'lerdeki kapalı otoparklara LPG'li araçların girebilmesi için Türk Standardları Enstitüsü'nden (TSE) hizmet yeterlik belgesi ve mahallin itfaiye teşkilatından "uygun" görüşü alınacak.

Ayrıca, iş yeri açma ve çalışma ruhsatı vermeye yetkili idareler, otoparkların kayıtlarını tutarak, yıllık denetimlerini yapmak ya da yaptırmakla yükümlü olacak.

LPG'li araçların alınabileceği kapalı otopark alanları, 1'inci bodrum katlardan daha aşağıdaki katlarda konumlandırılamayacak ve diğer araçların alınacağı otoparklar ile LPG'li araçların giriş ve çıkışları birbirinden ayrı olarak düzenlenecek.

Otoparkların havalandırma ve elektrik tesisatı yeniden düzenlecek. Otoparkları, tescil belgesinde LPG'li olduğu belirtilen ve geçerli muayenesi bulunan araçlar kullanabilecek, gerekli koşulları sağlamayan araçlar otoparklara alınmayacak.

Kaynak

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Sabah okudum bu haberi ve buna göre ,
AVM 'lerde -1 katlar giriş çıkış rahatlığı ile en çok tercih edilen kattır ve sabahın köründe gitmediyseniz genellikle % 80 doludur. Avm yönetimi haksızlık olmasın diyerek diyelim ki o katta 100 araçlık yer var ise 50 sini lpg li araç için ayıracak mı yoksa genel otoparklarda gördüğümüz kırmızı neonlar la DOLU ifadesine alışmamız mı gerekiyor.

Ben bu konunun lpg li araç kullanıcıları için çok büyük rahatlık getireciğini düşünmüyorum, her zamanki gibi vale ye teslim eder rahat rahat alışverişimi yaparım.

Gökan Turmuş

Katılımcı
Araç Markası
Citroen C5 DC
Araç Renk ve Tip
Gümüş
Hem kapalı otoparklarda hemde LPG li araçlardaki emniyet tedbirlerinin yeterli olduğunu düşünmüyorum. Bence çarşı karışır :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hem kapalı otoparklarda hemde LPG li araçlardaki emniyet tedbirlerinin yeterli olduğunu düşünmüyorum. Bence çarşı karışır :)
Farklı sebepten dolayı lpg'li bir araç yanana/patlayana kadar hiç bir şey olmaz bu ülkede.

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Pandemi sonrası düzelir tekrar almazlar dicem ama ben LPG'li olarak giremedigim AVM de olmadı ne yalan söyleyim, ayna ile jantlara bakıyorlar sanırım Ankara'da :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Pandemi sonrası düzelir tekrar almazlar dicem ama ben LPG'li olarak giremedigim AVM de olmadı ne yalan söyleyim, ayna ile jantlara bakıyorlar sanırım Ankara'da :)
Ayna olayı en başından itibaren çok saçma uygulama... Şimdilerde, aracın tek tarafına bakıyor görevli, camı açıp dilimin ucuyla "bombayı sağ ön tekerin oraya koymuştum" diyorum, görevli "anlamadım beyefendi" diyor...

"Bomba kontrolü, sağlıklı ve güvenli bir sistem, hadi kolay gelsin" derken ilerliyorum.

:)

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Bomba gibiyim beni nasıl farketmezsiniz diom bende :)

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
çok saçma bir durum yıl 2020 Avmler lpgli araç almıyor. Millet uzaya çıkıyor biz hâla avmlere lpgli araba girerse patlar derdindeyiz

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
çok saçma bir durum yıl 2020 Avmler lpgli araç almıyor. Millet uzaya çıkıyor biz hâla avmlere lpgli araba girerse patlar derdindeyiz
Asıl önemli nokta uzay çağında benzinli aracı lpg illetine bulaştırarak neden lpg'li kullanıyoruz olmalı ama bizde böyle bir bakış açısı yok maalesef.

:(

Üst Alt