Lpg Regülatörü (Beyni) Revizyonu-Bakımı (Diyafram Tamir Takımı Değişimi)

Tipitipin üzerindeki lpg regülatörü Atiker VR04 üretim yılı 2013, ne zaman takıldı kaç km oldu belli değil. Lpg de bir ayarsızlık var, ayar yapılsa bile silkeleme-öksürme-boğulma gibi şikayetler mevcut, benzinde böyle bir sorun yok. LPG regülatörünün ömrü dolmuş görünüyor. Yenisi 400 TL civarında geziyor. Diyafram tamir takımı ise 175 TL. Tamir takımını değiştirince regülatör sıfırlanmış oluyor. Tamir takımını sipariş ettim işe koyuldum.

Tamir takımımız,

Lpg regulator bakımı 20220625 (11).jpg

1.Aşama Lpg regülatörünü (beynini) araçtan söküyoruz, motor soğuk olması daha iyi olacaktır. Regülatörü sökerken su akacağı için, altında şarj dinamosu vs. varsa üzerini poşetle kapatmanız iyi olur.

Lpg regulator bakımı 20220625 (1).jpg Lpg regulator bakımı 20220625 (2).jpg Lpg regulator bakımı 20220625 (4).jpg

2.Aşama Lpg regülatörünün sökülmesi,
İşaretleri civataları sökerek regülatörü dağıtıyoruz,
Motor suyunun dolaştığı yerler korozyon parçaları ile dolmuş durumda,
Gazın dolaştığı yerler siyah yağ içinde,

Lpg regulator bakımı 20220625 (6).jpg Lpg regulator bakımı 20220625 (7).jpg Lpg regulator bakımı 20220625 (9).jpg Lpg regulator bakımı 20220625 (5).jpg Lpg regulator bakımı 20220625 (10).jpg Lpg regulator bakımı 20220625 (12).jpg Lpg regulator bakımı 20220625 (16).jpg Lpg regulator bakımı 20220625 (13).jpg Lpg regulator bakımı 20220625 (14).jpg

3.Aşama Parçaları komple temizliyoruz ve topluyoruz, söktüğümüz şekilde yerine takıyoruz.
Toplarken contaların oturacağı yüzeylerin temiz ve pürüzsüz olduğundan emin olun. Regülatörün montajını yaptıktan sonra aracı çalıştırıp herhangi bir kaçak olup olmadığını gözlemleyin. Her şey yolundaysa lpg ayarını yaptırın.

Lpg regulator bakımı 20220625 (17).jpg Lpg regulator bakımı 20220625 (18).jpg Lpg regulator bakımı 20220625 (19).jpg Lpg regulator bakımı 20220625 (20).jpg Lpg regulator bakımı 20220625 (21).jpg

Ben henüz lpg ayarı yaptırmadım fakat silkeleme şikayeti düzeldi. Aracın gaz yemesi değişti. Boğulma artık olmuyor. İnce bir ayar ile daha da iyi olacaktır.

Nausea

Katılımcı
Araç Markası
2017 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Ellerinize sağlık, güzel bir anlatım olmuş.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ellerine sağlık olsun güzel konu olmuş yine. :hhhhhh:

Karbüratörlü sistemlerde lpg ayarını yapmak çok kolay. Lpg girişini vanasından kısıyorsun, aracın çekişi ve gidişi rahatlayana kadar kademeli olarak açıyorsun.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bu madem böyle yapılıyor kimse yeni almaz ki,tabi kaç kişi yapabilecek orası muamma :) Eline sağlık, ufuk açtın.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu madem böyle yapılıyor kimse yeni almaz ki,tabi kaç kişi yapabilecek orası muamma :) Eline sağlık, ufuk açtın.
Genelde lpgciler uğraşmak istemiyor abi haksız da sayılmazlar biraz vakit alıyor. Zamanı olup oyalanmak isteyenler uğraşabilir ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Genelde lpgciler uğraşmak istemiyor abi haksız da sayılmazlar biraz vakit alıyor. Zamanı olup oyalanmak isteyenler uğraşabilir ;)
Usta bu işlem için vakit ve emek ayırsa, bir buçuk regülatör parasını ister, hakkıdır da...

Elinden iş gelenler ve vakti olanlar için güzel seçenek ama.

Üst Alt