ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
İbrahim abi dur ya arkadaşlar bir ısınsın kaynaşsın sonra gireriz bu konulara diye bekliyordum. :D

Valla iyi güldüm Mutlu.:D
Bi denk gelip tanışamadık yüz yüze.

Hahahah madem konuya girildi bir soru da benden;
İyi bir yol ayarı mı?
İyi bir AFR ayarı mı?

O da ayrı soru hakikaten. Diğer kitlere çok hakim değilim ama BRC de yol ayarında yapılan bir ayar vardı dip gazda devreye girecek harita (open loop) ile ilgili. Open loop(O.L.) haritası, closed loop (C.L.) da yani sensörlerden gelen verilere göre kendini ayarladığı haritadan farklı çalışır.

Vtec bende iken; BRC de uygulama yaparken gördüğüm; C.L. haritasını ayarladım diyelim, sonra yol ayarında ince ayarlarda oynadım dediğinizde C.L haritasını optimize ediyor. Yani C.L haritasını %100 ayar yaptım; sonra dip gazla kullan, yükte kullan yol ayarı haritasını yaptım %100 tamam diyerek C.L haritasına geri döndüğünüzde %10-15 haritanın değiştiğini görüyorsunuz. Ve ayar %10-15 aralığında hatalı olmuş oluyor. Bu durumda hangisine göre ayar yapılacak? Bunun gibi ekstra durumlar için her kitte ayar var mı bilmiyorum ama BRC de O.L için ayrıca bir bölüm ve ayar menüsü vardı. Dip gazda devreye giren maksimum püskürtme zamanlaması (ki çok hassas bir kısım)

Madem açtık konuyu ve açılmasını bekleyenler de varmış; zamanında niyetlenip, kaş yapalım derken göz çıkarmayalım diyerek vazgeçtiğim AFR ayarı ile ilgili şu alıntıyı eklemeden edemeyeceğim. (Open loop ve closed loop olayını burada okuduktan sonra dikkat etmiştim.)
Diğer kitler için bir şey diyemem ama C.L ve O.L ayarlarını yolda yaparak + -%4 LTFT değerleri aralığında 135 K LPG de kullanıp 185K kmde sorunsuz sattım aracımı.

ALINTIDIR:

"MEŞHUR AFR AYARI HATALARI

Daha öncede belirtiğim gibi LPG sektöründe AFR Ayarı Fantazidir. Çünkü doğru yapılmayıp aracın daha kötü bir ayar ile yürümesine neden olabilir.
1. Bu ayar ile sadece open loop bölgesini ayarlayabilirsiniz . Closed loop bölgesini zaten elinizdeki OBD cihazı ile hatasız bir şekilde ayarlamanıza imkan veren oksijen sensörü zaten aracın üzerinde . Ha tabi closed loop'a da ayarlayabilirsiniz ama ne gereği var zaten aracın kendi orjinal oksijen sensöründen bu verileri görebiliyorsunuz.

2. Video'da görüldüğü gibi open loop'da aracı ayarlıyorum derken aracın esas yürüdüğü closed loop döngüsünü bozabilirsiniz :) Video yorumlarında Mocan Otogaz'ın da belirttiği gibi Brc programına girdiniz ve aracın closed loop dediğimiz bölgesinin ayarını yaptınız, akabinde aracı tam gaz kullanarak Open loop dediğimiz bölgenin de ayarını yaptınız ve aracın zengin olduğunu anlayarak Normal yol ayarı menüsünden lpg 'yi bir miktar fakirleştirdiniz( kaba tabir ile kıstınız ) Brc yol ayarı menüsünde şöyle bir husus söz konusu, bu güne kadar mutlaka dikkatinizi çekmiştir, siz fakirleştirme yaparken Closed loop bölgesini de alt'a çeker. ( yani tüm enjeksiyon sürelerini kısar) Haritada yatay eksen yukarı doğru çıkar. Bilgisayarla ayar yapan ustamız yol ayarı menüsünden hiç çıkmadı, video başından sonuna kadar hep yol ayarı menüsündeydi .aracı fakirleştirdiniz, yani Closed loop bölümünde videonun başında yaptığınız closed loop ayarının hepsi maalesef boşa gitti. Aracı; closed loop dediğimiz kapalı döngü bölgesinde Fakir'e düşürdünüz.
Oysa yapılması gereken BRC Calibration Tool programında O.L'de fakirleştirme bölümüne girip buradaki haritadan ve değerlerden open loop ayarını yapmak gerekirdi.
Yani başta da dediğim gibi opeen loop hassas bir bölgedir , bu bölgeyi lpg'de ayarladım derken motorun daha hızlı bir şekilde zarar görmesine neden oldunuz kaş yapayım derken göz çıkardınız.
Her LPG Programının Open Loop'da ayar bölümü zaten yok , olsa da nasıl ayarlanacağını bilen kişi sayısı da az , bu nedenle AFR ayarı deyip durmayın lütfen :)

3. En çok eleştirdiğim nokta wide band'ın eksozun sonuna takılmasıdır . Türkiye'de mapping konusunda ilklerden ve en tecrübeli insanlar ile konuştuğumda wide bandı eksozun sonuna takmak 1 puan yanlış veri almanıza neden olur . (+1 Zengin) bu durumda fakir değeri zengin görüp aracı daha da kısıp hızla motorun zarar görmesine neden olabilirsiniz. Bunu tam test etmedim ama deneyeceğim.

4. Wide band ile AFR ayarı yapıp bu ayarı her montaj yapılan araca atmak kesinlikle yanlış sonuçlar verir . Her nekadar km'si ve modeli yakın olsa da hiç bir araç 1-1 aynı program ile çalışmaz hele de böyle yanlış bir ayarı her araca atmak çok kötü sonuçlara neden olabilir.

Sonuç AFR ayarı LPG ayarında kesinlikle şart değil.Aksine yanlış yapıldığında daha kötü sonuçlara neden olacaktır . AFR ayarı yapacaksanız doğru yapmalısınız . Wide bandı doğru değer almak için eksozun sonuna değil araçların kendi sensörleri gibi eksoz gazının ilk çıkış noktasına takmalısınız.
Tavsiyem zaten araçların genelde kullanıldığı döngü olan closed loop ayarı eob ile yolda çok net yapılabiliyor , open loop döngüsüne LPG'li araçlarınız ile girmemelisiniz , girsenizde sürekli devam etmemlisiniz , bu döngüyü işi bilmeyen birine ayarlatıp sonra ohhh aracın çekişi arttı yakıtı düştü diye sevinip motorunuzu daha kötü bir hale sokabilirsiniz.

Saygılarımla

Mehmet ÖZENÇ
BRC İÇ ANADOLU ve KARADENİZ BÖLGE BAYİİ"

Bunun üzerine sorun gerçekten çok mantıklı Eray.
Ben cevap veremem şahsen, kendi aracımda yol ve open loop ayarını yaptım geçtim.

Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ben de Mehmet Özenç gibi düşünüyorum. Ha aracın kendi oksijen sensörüyle alınan verinin motorun ecu su aracılığıyla işleyip enjektörlere gönderdiği yakıt trimleri üstünden ayar yapmışsın. Ha egzosun ucuna kendin sensör koyup kendin değerlendirerek ayarını yapmışsın.
Mevsim değişince havanın sıcaklığı değişince bu yapılan "AFR ayarı"nın da ayarları değişecek. LTFT uzun kullanımlar sonucunda değişecek ve bu da open loopdaki afr yi etkileyecek. Tek çözüm OBDli lpg kitleridir. Bu da sadece Atiker Grand ve Lovato'da vardır.
Çok iyi denilen Prins silverline takılıydı, çok iyi denilen lpg ayarlarını da yaptırdım. Ltft +-%2,5, Stft +-%10 u aşmazdı. Noldu yine lpg takıldıktan sonraki 60bin km.de arıza ışığı yaktı.

İbrahim abi keşke tanışabilsek de İstanbul sıkıntılı ya. Köprüden geçmenin ücreti 10 tl olmuş. Benim Anadolu yakasında akraba yok. Hal böyle olunca... :) Bolu Yedigöller buluşması yapmalı aslında, kamplı ya da arabada kalmalı. Güzel olurdu.

Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Peki. Bir sorum olacak size. Gerekli ayarları yaptıktan sonra, aracın benzinde doğru sonuç gösteren yakıt tüketim göstergesi, lpg’de de aynı sonuçları gösterir mi?

Örn. Benzindeyken ortalamam 10lt/100km. Lpg kullanırken de 10/100km mi yazar? Ve biz bu değere %20 eklersek lpg tüketimini mi buluruz? Yoksa direkt 12 litre mi yazar? Yoksa her araba doğru ayardan sonra bile farklı değerler gösterir mi?
Benzın degerlerı ıle yani ortalama tuketımde aracın, lpg degerlerını hesaplamak ıcın %20 eklemek gerekır, yanı 10 lt ort. Tuketımde 12 lt olarak lpg tüketimi baz alınır
Mesaj otomatik birleştirildi:

Mrb foruma hoşgeldiniz şubelerinizde bu işlem ne kadar standart mı afr ayarı yapılan araçta ayar hangi şartlarda bozulur yaptıtdık diyelim 2 ay sonra sıkıntı çıkar mı örneğin tşkler
Merhaba, Şubelerimiz de aracin durumuna gore map harıtası, nozul, montaj hatası vb. durumuna gore degısmekke birlikte ekıpmanların montaj ve demontajı ıle birlikte ortalama, 1.5 saat surmektedir. #Afr ayarı kolay kolay bozulmaz, memnuniyetsizlik soz konusu oldugunda alınan ucret gerı iade edılır, Şubelerimizin yapmış oldugu #Afr #Ayarı sonrasında tarafımızca her ilden rastgele bır musterı secılerek, yapılan işlem alınan ucret ve memnunıyet hakkında bilgi alınır, saygılar...

Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Peki. Bir sorum olacak size. Gerekli ayarları yaptıktan sonra, aracın benzinde doğru sonuç gösteren yakıt tüketim göstergesi, lpg’de de aynı sonuçları gösterir mi?

Örn. Benzindeyken ortalamam 10lt/100km. Lpg kullanırken de 10/100km mi yazar? Ve biz bu değere %20 eklersek lpg tüketimini mi buluruz? Yoksa direkt 12 litre mi yazar? Yoksa her araba doğru ayardan sonra bile farklı değerler gösterir mi?

Benzin enjektörlerini kullanan sıvı lpg kiti taktırırsan ancak 12 lt/100km olarak gösterir. Öteki türlü motor ecusu benzinde çalıştığını zannedip ona göre yakıyor sanıyor. Lpgnin %20 fazla hacimce yanmasının sebebi de hacim başına özgül ısıdandır. Daha önce paylaşmış olmam lazım. Motor belirli bir iş üretebilmek için yakıtın yanması sonucu belli bir ısı oluşturması gereklidir. Lpg karışımının litre başına ısıl değeri benzinden %20 daha az olduğu için aynı ısıyı tutturmak için %20 daha fazla yakılması gerekiyor.

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Ben de oyumu iyi bir yol ayarından yana kullandığımı belirterek olayın bir de başka bir boyutuna değinmek istiyorum.
Afr ayarı yapıyorum diye yol ayarı yapanlar da var piyasada, aracı rölantı ayarı dışında LPG ayarı görmemiş kullanıcılar da haliyle “acayip farketti, süper oldu, anlatmaya gerek yok görüyorsunuz, mikemmel” diye tezahüratlarda bulunuyorlar haklı olarak. Şimdi afr ayarı mı yoksa yol ayarı mı yapılıyor araca, bunun ayrımını Tüketici nasıl anlayacak @Lpg Afr Ayarı ?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ben de oyumu iyi bir yol ayarından yana kullandığımı belirterek olayın bir de başka bir boyutuna değinmek istiyorum.
Afr ayarı yapıyorum diye yol ayarı yapanlar da var piyasada, aracı rölantı ayarı dışında LPG ayarı görmemiş kullanıcılar da haliyle “acayip farketti, süper oldu, anlatmaya gerek yok görüyorsunuz, mikemmel” diye tezahüratlarda bulunuyorlar haklı olarak. Şimdi afr ayarı mı yoksa yol ayarı mı yapılıyor araca, bunun ayrımını Tüketici nasıl anlayacak @Lpg Afr Ayarı ?
Egzozdan afr sensörü takarsa afr ayarı, obd2 portuna bağlanıp yakıt trimlerine bakarsa yol ayarı.
Bir de ben sorayım. Artık yeni nesil araçların oksijen sensörleri wideband. Burdan hava fazlalık katsayısı ve dolayısıyla afr okunabiliyor. obd2 ye bağlanıp afr ye bakmakla, egzozun ucuna afr sensörü takmak arasındaki fark ne? Buna gelecek cevaba göre soruyu daha da ileri götüreceğim.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
.

Saygılarımla

Mehmet ÖZENÇ
BRC İÇ ANADOLU ve KARADENİZ BÖLGE BAYİİ"

"MEŞHUR AFR AYARI HATALARI

Daha öncede belirtiğim gibi LPG sektöründe AFR Ayarı Fantazidir. Çünkü doğru yapılmayıp aracın daha kötü bir ayar ile yürümesine neden olabilir.
1. Bu ayar ile sadece open loop bölgesini ayarlayabilirsiniz . Closed loop bölgesini zaten elinizdeki OBD cihazı ile hatasız bir şekilde ayarlamanıza imkan veren oksijen sensörü zaten aracın üzerinde . Ha tabi closed loop'a da ayarlayabilirsiniz ama ne gereği var zaten aracın kendi orjinal oksijen sensöründen bu verileri görebiliyorsunuz.

2. Video'da görüldüğü gibi open loop'da aracı ayarlıyorum derken aracın esas yürüdüğü closed loop döngüsünü bozabilirsiniz :) Video yorumlarında Mocan Otogaz'ın da belirttiği gibi Brc programına girdiniz ve aracın closed loop dediğimiz bölgesinin ayarını yaptınız, akabinde aracı tam gaz kullanarak Open loop dediğimiz bölgenin de ayarını yaptınız ve aracın zengin olduğunu anlayarak Normal yol ayarı menüsünden lpg 'yi bir miktar fakirleştirdiniz( kaba tabir ile kıstınız ) Brc yol ayarı menüsünde şöyle bir husus söz konusu, bu güne kadar mutlaka dikkatinizi çekmiştir, siz fakirleştirme yaparken Closed loop bölgesini de alt'a çeker. ( yani tüm enjeksiyon sürelerini kısar) Haritada yatay eksen yukarı doğru çıkar. Bilgisayarla ayar yapan ustamız yol ayarı menüsünden hiç çıkmadı, video başından sonuna kadar hep yol ayarı menüsündeydi .aracı fakirleştirdiniz, yani Closed loop bölümünde videonun başında yaptığınız closed loop ayarının hepsi maalesef boşa gitti. Aracı; closed loop dediğimiz kapalı döngü bölgesinde Fakir'e düşürdünüz.
Oysa yapılması gereken BRC Calibration Tool programında O.L'de fakirleştirme bölümüne girip buradaki haritadan ve değerlerden open loop ayarını yapmak gerekirdi.
Yani başta da dediğim gibi opeen loop hassas bir bölgedir , bu bölgeyi lpg'de ayarladım derken motorun daha hızlı bir şekilde zarar görmesine neden oldunuz kaş yapayım derken göz çıkardınız.
Her LPG Programının Open Loop'da ayar bölümü zaten yok , olsa da nasıl ayarlanacağını bilen kişi sayısı da az , bu nedenle AFR ayarı deyip durmayın lütfen :)

3. En çok eleştirdiğim nokta wide band'ın eksozun sonuna takılmasıdır . Türkiye'de mapping konusunda ilklerden ve en tecrübeli insanlar ile konuştuğumda wide bandı eksozun sonuna takmak 1 puan yanlış veri almanıza neden olur . (+1 Zengin) bu durumda fakir değeri zengin görüp aracı daha da kısıp hızla motorun zarar görmesine neden olabilirsiniz. Bunu tam test etmedim ama deneyeceğim.

4. Wide band ile AFR ayarı yapıp bu ayarı her montaj yapılan araca atmak kesinlikle yanlış sonuçlar verir . Her nekadar km'si ve modeli yakın olsa da hiç bir araç 1-1 aynı program ile çalışmaz hele de böyle yanlış bir ayarı her araca atmak çok kötü sonuçlara neden olabilir.

Sonuç AFR ayarı LPG ayarında kesinlikle şart değil.Aksine yanlış yapıldığında daha kötü sonuçlara neden olacaktır . AFR ayarı yapacaksanız doğru yapmalısınız . Wide bandı doğru değer almak için eksozun sonuna değil araçların kendi sensörleri gibi eksoz gazının ilk çıkış noktasına takmalısınız.
Tavsiyem zaten araçların genelde kullanıldığı döngü olan closed loop ayarı eob ile yolda çok net yapılabiliyor , open loop döngüsüne LPG'li araçlarınız ile girmemelisiniz , girsenizde sürekli devam etmemlisiniz , bu döngüyü işi bilmeyen birine ayarlatıp sonra ohhh aracın çekişi arttı yakıtı düştü diye sevinip motorunuzu daha kötü bir hale sokabilirsiniz.

Saygılarımla

Mehmet ÖZENÇ
BRC İÇ ANADOLU ve KARADENİZ BÖLGE BAYİİ

Mehmey beyin bazı video vs leri izlemiştim forumdan mermiyi alan kişi Mehmet beyde afr ayarı yaptrdıgını okuyunca çok şaşırdım

Mehmey bey afr yi kabul etmiyor , ediyor ama montaj yeri vs yanlış diyor.

aşagıdaki resimdeki araça Mehmet bey tarafından afr ayarı yapılmış nedense bu kısmı aanlayamadım.

Dediklerinden vazmı geçti?
Yada kendisi sensörü neden buraya taktı?

Yada resim mi beni aldatıyor yada kaçırdığım nokta mı var ?

Screenshot_2018-10-23-19-33-47-349.jpeg

Son düzenleme:

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
@MutluTEKİR Anadolu yakası değil, Avrupa yakasındayım. Yolun düşerse görüşür, yüz yüze tanışırız inşallah...

Afr tek başına yeterli değil bence. Mehmet beyin de fikri değişmekden çok söylediklerinin işin doğru yapılması ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Orada brcye yapılan hatalı afr ayarı ile ilgili bir video üzerine yazmıştı diye hatırlıyorum. Ayar konusunda çok iyi ve özenliler o su götürmez. Ben gidemediğim için telefonla destekle ayarlar hakkında çok bilgi vermişliği, destek olmuşluğu vardır.

Söylemek istediğim şeyin özeti @MutluTEKİR in yaşadığı aslında. Sübap sorunundan kurtulduk diye bir şey yok. Nihayetinde Mutlu nun başına gelen gibi sadece süreci uzatmış olacak. %2 5 ltft ile 60k da sübap değişimine gitti. Sübapları lpgye dayanıklı ve motor yapısı sübap ayarına müsait olsaydı belli periyotlarla ayarla sübap uzamasını ve yuvaya oturmama sorununu giderirdi.
%4 ü geçmeyen ltft ile 135K gittim. Ayarım bozuk olsa 100k da sübap yermiydim? Sanmıyorum. Çünkü hala lpg ile kullanılıyor araç.

Ayar mükemmel olsa 60k gidecek sübaplar, ayarın durumuna göre 40-50k da gidecek. Sübap ömrü açısından işin özeti bu aslında.
Çekiş ve performans rahatlığı vs olayları ayrı konu.

Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
@MutluTEKİR Anadolu yakası değil, Avrupa yakasındayım. Yolun düşerse görüşür, yüz yüze tanışırız inşallah...

Afr tek başına yeterli değil bence. Mehmet beyin de fikri değişmekden çok söylediklerinin işin doğru yapılması ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Orada brcye yapılan hatalı afr ayarı ile ilgili bir video üzerine yazmıştı diye hatırlıyorum. Ayar konusunda çok iyi ve özenliler o su götürmez. Ben gidemediğim için telefonla destekle ayarlar hakkında çok bilgi vermişliği, destek olmuşluğu vardır.

Söylemek istediğim şeyin özeti @MutluTEKİR in yaşadığı aslında. Sübap sorunundan kurtulduk diye bir şey yok. Nihayetinde Mutlu nun başına gelen gibi sadece süreci uzatmış olacak. %2 5 ltft ile 60k da sübap değişimine gitti. Sübapları lpgye dayanıklı ve motor yapısı sübap ayarına müsait olsaydı belli periyotlarla ayarla sübap uzamasını ve yuvaya oturmama sorununu giderirdi.
%4 ü geçmeyen ltft ile 135K gittim. Ayarım bozuk olsa 100k da sübap yermiydim? Sanmıyorum. Çünkü hala lpg ile kullanılıyor araç.

Ayar mükemmel olsa 60k gidecek sübaplar, ayarın durumuna göre 40-50k da gidecek. Sübap ömrü açısından işin özeti bu aslında.
Çekiş ve performans rahatlığı vs olayları ayrı konu.

İnşallah abi.
Aynen dediğin gibi, lpg ayarından çok d segmentteki hidrolik iticili motorlarda niye olmuyor bu subap illeti diye sormak gerekli asıl soruyu.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
@ibrasoft un anlattıklarına katılmama gibi bir durum söz konusu olamaz sanırım... Bende birkaç bişey yazayım başıma gelenlerden... Bendeki araç 2011 m6 dısı motor olduğu için karma sistem lpg var ayar ile ilgili yazılımsal sıkıntılar yaşadım bir dönem...
Bir abimin önerisi üzerine afr olayını bir araştır. Bence senin sorunun afr ile alakalı dedi... Landirenzo ya Mühendis beye tekrar ayar için gittiğimde... AFR olayını sorayım dedim. Adam esti gürledi... Kardeşim senin araban tofaş mı? Zaten afr ile alakalı 3 tane sensör var aracında biz bu sensörler üzerinden yazılımsal takip yaparak ayar yapıyoruz... Her duyduğunuza itibar etmeyin dedi ve kestirdi attı... Şimdi bu konu üzerinden ne muhabbetler dönecek çok merak ediyorum bu konuyu birde üstad Mehmet Özenç e sormak gerek bi ara arayıp buraya aktarmak isterim...

Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Bir şey yazmayım dedim ama dayanamadım.
Konuyu okuyunca AFR yapılınca sübap sorunu olmayacakmış artık gibi bir izlenim oluşuyor. Bu noktada yanlış yönlendirme olmasın.

"Lpg'li araclarda karısım hatası nedeniyle tekleme, subap erimesi, erken #katalizör dolmasi vb hatalar meydana gelir, bu sıkıntılar #Lpg #AFR Ayari ile cozulur ve ortadan kaldırılır, "

Ortadan kaldırma var olan sorunu çözmek demek. Eriyip yapışmış katalizörü, erimiş sübabı düzeltecek bir ayar söz konusu değil.

AFR, LTFT, STFT istenildiği kadar mükemmel ayarlansın, sübap alaşımlarından kaynaklı olarak; lpg nedeniyle sübap sorunu yaşayan araçlar için sadece süreci geciktirir. LPG kaynaklı sübap sorunu ağırlıklı olarak araçtaki sübap tipi, alaşımları, çalışma şekli gibi durumlardan kaynaklanır. Sorun yaşayanların kimi 60K gider, kimi 80K gider. Aynı aracın kullanım koşulları, lpg ayarı, çalışma saati (o kmye ulaşana kadar ne kadar süre çalıştı.) gibi yığınla etkenle değişir. Ama sübap lpgye dayanıksız tabir edilen sübaplardansa belli km aralığında eninde sonunda değişir. (sübap ayarı yapılabilen araçlar bu konuda daha avantajlı, 20-30K kmde bir sübap ayarı yapılarak uzama nedeniyle yuvaya oturmama sorunu büyük ölçüde çözülür)

LPGye daha dayanıklı olan aracın hatalı kullanımında sübaplarda hasar oluşumu erkene gelebilir ama lpgde mazda gibi sübap sorunu yaşadığı bilinen bir araç afr ayarı yapıldı diye sübap sorunu çözüldü, veya daha iyimser bir iddia ile; artık benzinle aynı ömürde diye bir durum söz konusu olamaz. Sübabı koruyan benzindeki yanmadan sonra oluşan yüzeyi kaplayan kurumdur. Yanma anındaki ısının büyük bölümünü sübap yüzeyini kaplayan kurum perdeler. Bu kurum lpgde olmadığı için, hatta hazırdaki kurumları söktüğü için sübaplar oluşan ısıya ve benzine oranla kuru çalışmaya direkt maruz kalırlar. LPG nin yanma ısısı daha yüksektir, aşırı zengin karışımla aynı ısı değerine düşecek kadar fazla yakıtla yanma sağlansa bile ki bu durumda lpgnin tasarruf anlamı kalmayacak, sübaplarda kurum olmadığı için yine benzinden daha fazla ısı altında çalışacaklar.

Katalizörde durum daha basittir. Zaten lpg nedeniyle olması gerekenden daha sıcak çıkan egzoz gazına maruz kalan katalitik konvertörde, lpgdeki fakir karışım nedeniyle daha da sıcak çıkarak zamanla erime meydana gelir. Genellikle iki parçalı olan katalizörlerde gazın ilk girdiği parça erir, petekli olan dokunun gözenekleri kapanır. Katalizörü egzoz sübapları çıkışına yakın olan araçlar bu konuda biraz daha dezavantajlıdır. Katalizör-motor mesafesi boru ile uzakta olan araçlar daha avantajlıdır. Katalizörde lpg de yakıtın fakir karışımı dışında pek hasar oluşmaz, yanma sonrası kurum da oluşmadığı için benzine oranla çok daha az tıkanır hatta.

Burada bu kadar tecrübeli ve aracına özen gösteren kullanıcılar var. Yakıt karışımlarını sürekli kontrol eden, ayar yapan arkadaşlar cevap verecektir, Mazda da lpg montajı sonrası LPG ile 140-150 K km yaptım diyen ben görmedim. Sadece Mazda için değil, lpg ile belli km sonra sübap değişimi kronik olan hiç bir markada göremedim.
Geçmişi belli olmayan 1.4is araçta lpg ile 90K km (50K sını ben yaptım.) 2004 1.6 vtecle lpg ile 135K km yol yaptım (bunun 60K sı arıza ışığı yakmadığı sürece filtre değişimi dışında lpg ayara gitmedi, sonrasında ben devraldım ayarları kendim yaptım.) Sattığım kişi 20K daha yapmış; iki araçta sübap nedeniyle bir işlem yapılmadı. Bu iki araçta da afr ayarı yoktu.

Ayar yapılmasın diyormuşum veya ayarın gereksizliğini savunuyormuşum gibi algılanmasın kesinlikle. LPG de motorun benzin performansına oranla minimum kayıpla çalışması ve çalışma stresinin düşürülmesi için ltft, stft gibi ince ayarlar çok önemli. Ama bunlar yapılınca artık sübap sorununa elveda diyeceksiniz gibi bir algı oluşturmak; insanları yanlış yönlendirir. Bu benim kişisel görüşüm, katılan da olacaktır; katılmayıp abartıyorsun diyen de çıkacaktır ama burada paylaşımlarımızla bilgi edinmeye çalışan insanlar için önemli bir durum bence.
Ercay bey, cok guzel bir konuya degındınız teşekkür ediyorum oncelikle, pıyasada malesef Afr ayarı yaptıgını iddia eden bir aracın ayarını bır baska bır araca yukleyıp, gostermelık yolda 5-10 dk dolananlar var, ayrıca aracta montaj hatası olmayıp sırf anlasmalı lpg fırmasına para kazandırmak ıcın nozul degısımı yaptıranlar var, sızınde soyledıgınız gıbı ınsanların agzına telefon tutup mıkemmel dedırtenler de var, kısaca varda var, işin özü Afr ayarı bır buluş degil, lpg servislerinin buyuk cogunlugunun yapmadıgı (yapmaya erındıgı veya bılmedıgı) bıldıgımız #yol ayarı# tek farkı #wıdeband sensor yardımı ıle #ecu nun devre dısı kaldıgı ve fabrıkasyon harita yanı karısım oranına göre calısan open loop un ayarlanmasıdır. Aracımız genel itibariyle closed loop yanı normal kullanımda calısır, tabi performans sevenler harıc, open loop bolumu ıse kullanıma baglı degısmekle birlikte %5-10 oranında kullanılır, anlık yuklenmelerde, yokus cıkarken, belırlı devır uzerı, dıp gaz vb arac open loop bolumunde calısır, fakır veya zengin kalması durumda tekleme performans kaybını, uzun vadede subaplara veya katalizöre zarar verme durumu yasanır. Kısacası lafın ozu, afr ayarı =yol ayarı +open loop

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
@Lpg Afr Ayarı Daha önce 1.8 Mazda 323'e ayar yaptınız mı? Eğer yaptıysanız 1.8 323 kullanıcılarımızın birçoğunun yaşadığı 2300 ila 3000 devirler arasındaki teklemeyi tamamen halledebiliniz mi? Teşekkürler.

Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz
@Lpg Afr Ayarı Daha önce 1.8 Mazda 323'e ayar yaptınız mı? Eğer yaptıysanız 1.8 323 kullanıcılarımızın birçoğunun yaşadığı 2300 ila 3000 devirler arasındaki teklemeyi tamamen halledebiliniz mi? Teşekkürler.
1.8 Mazda 323 suana kadar denk gelmedi, genelde Mazda 3 'e Lpg #Afr Ayarı yaptık, honda larda yasanan vtec vurmadı, otm. Araclardakı sarsıntılı vıtes gecıslerı #Afr Ayarı ile buyuk ölçüde azalmaktadır yaptıgımız ayarlarda, tabı sizin aractan denk gelırse tecrübe etmek isteriz, gorusmek dileğiyle saygılar,

www.lpgafrayari.com
#Muğla, #Ankara, #Denizli, #Aydın, #Kayseri, #Antalya, #İzmir, #Konya, #Adana, #İstanbul #Kocaeli #Bursa

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
1.8 Mazda 323 suana kadar denk gelmedi, genelde Mazda 3 'e Lpg #Afr Ayarı yaptık, honda larda yasanan vtec vurmadı, otm. Araclardakı sarsıntılı vıtes gecıslerı #Afr Ayarı ile buyuk ölçüde azalmaktadır yaptıgımız ayarlarda, tabı sizin aractan denk gelırse tecrübe etmek isteriz, gorusmek dileğiyle saygılar,
biz 323 bj 1.8 ,1.5 lerin olayları biraz farklı çünkü;
araçlarımızın enjektör yapısı farklı, bu farklılığı ayar esnasında ekranda görebiliyorsunuz
ben şahsen bir şekilde ayar oturttum ama gaz enjektörleri benzin enjektörlerini takip ettiği için o anlık değişime uyacak gaz miktarı "mazda fakirleşmesi )dediğimiz olay anca tolere edilebiliyor hiç bir zaman 626 2.0 lardaki sürüşü alamayacağımı ben şahsım adıma karar verdim ,
bu bir sorun değil malesef arabanın teknolojisi bu bende tam olarak düzeltilemez şeklinde kabul ettim artık :(
ama yinede bir tavsiyeniz varsa kablomuz var tavsiyelerinizi dinleriz sayın @Lpg Afr Ayarı
buda ms topunun o farklılıklar olduğu andaki zıplaması ;

Üst Alt