Lotus Yeni Modeli 3-Eleven’ı Tanıttı

Forlan

Gri Atmaca
Mesajlar
5,183
Konum
Ankara
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Lotus Goodwood Hız Festivali’nde yeni modeli 3-eleven’ı tanıttı. Bu aracın hem yol hem de pist için iki alternatifi sunulacak. Lotus’un tarihinde ürettiği en hızlı seri üretim otomobili olacak bu aracın pist versiyonu 900 kg civarlarında olup 0-100’e 3 saniyeden az bir sürede çıkıp son hızı 280 km/h olacak. Ayrıca yol versiyonu daha ağır ama 290 km/h hıza da o ulaşabilecek.

Bu aracın kalbinde Toyota yapımı süperşarjlı bir V6 olacak ve bu motor Evora 400 modelinden tanınan 3.5 litrelik makinayla aynı olacak. Tek farkı 400 değil de yazılımla 450 beygir üretecek olması. Ayrıca kısa oranlı 6 ileri manuel şanzımana sahip olup, yol versiyonunda bir de Torsen sınırlı kaydırmalı diferansiyelle sunulacak ancak pist versiyonunda tek seçenek 6 ileri sıralı iletim(sequential gearbox).

İki aracın da şasisi aynı ve merkez gövdesi tek parça alüminyumdan imal edilecek.Buna standart olarak yol otomobili için takla barı dahil olurken, pist versiyonuna bir de harici barlar ilave edilecek.

Bir diğer ilginç bilgi ise bu otomobilin gövdesi için kullanılan komposit malzeme tarihte ilk defa bir yol otomobilinde kullanılmış ve söylendiğine göre fiber-glastan %40 daha hafif.

Maalesef sadece 311 tane üretilecek bu otomobilden muhtemelen ülkemizde görme şansımız %0,001 neyse ki 115 bin poundluk(483 bin tl) fiyat etiketini de göz önünde bulundurunca içimize üzülmeme konusunda biraz su serpiyor. 

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Mesajlar
37,991
Konum
Aydın-Merkez
Lotusun Proton çatısı altında bu işleri başarması takdire şayan şeyler bence...

0-100 değeri ürkütücü ;D


Bu ileti Tepetaklak gönderildi...
 
Son düzenleme:
Üst Alt