Lokma Takımı Tavsiyesi

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
@auro
Teşekkür ederim bilgilendirme için. Şimdi kontrol ettim; 4'ten 19'a kadar hepsi var. 15,17 ve 19 da 3/8" olarak var. Kol da 3/8" zaten. Set içinde 10, 11 ve 13 ise hem 1/4" hem de 3/8" olarak var. Ayrıca 3/8"den 1/4"e dönüştüren adaptör de var. Yani kol ile 4'ten 19'a kadar kullanabiliyorum. Tornavida adaptörü ile de 12 mm hariç 4-13 mm arası komple kullanabiliyorum.

1/2" şimdilik düşünmüyorum, 3/8" zaten yakın sayılır bu ölçüye. Bu set muhtemelen çok ağır işler hariç işimi görür diye tahmin ediyorum. 19 mm üzeri ölçülere ihtiyacım olursa 3/8" olarak tek tek veya 3/8"den 1/2"e adaptör alarak bu kolla kullanabilirim gibi geliyor.

Bu set ile tek eksiğim T kol ile buji lokmaları kaldı. Ondan sonra anahtar takımı bakacağım. Parça parça bazıları var ama hem eski hem de hangileri var hangileri yok tam bilmiyorum.

Şu setlerden biri iş görür mü dersiniz? 22'den sonrası lazım olur mu olmaz mı bilemedim.

İzeltaş İki Ağız Duz Anahtar Takımı Kısa Boy 06-22. 8 Parça - n11.com (6-22)

veya

İzeltaş İki Ağız Duz Anahtar Takımı Kısa Boy 12 Parça - n11.com (6-32)

Hemen hemen butun islere uygun setiniz var. T kol bugune kadar hic kullanmadim.ihtiyacim olmadi.

Buji icin 5/8" uzun lokmaya ihtiyaciniz var. piyasadan edineceginiz lokmanin icine en dip kisma o ring koyarak buji sokme isinde kullanabilirsiniz. Ben sahsen bujileri soktukten sonra herhangi bir bobin/buji kablosunu kullanarak bujileri yuvasindan disariya aliyorum.

bahsi gecen 2 tip anahtar setini de tavsiye etmem. cunku bunlar kolayca siyirabiliyor. Fakat bu anahtarlarin bir tarafi lokma gibi 6 kenarli olanlari var. onlar daha kullanisli ve vidalari daha iyi tutuyor. hatta bir adim daha ilerisi, o kismi lokma gibi donebilenler var ki anahtari yerinden oynatmadan sokebiliyorsunuz.
7 Pc Metric Combination Ratcheting Wrench Set

elinizdeki set ile yapabilecekleriniz en basitinden
  • buji degisimi ( buji icin uygun derinlikte lokma sahibiyseniz)
  • motor yagi degisimi (mm si degisken ama 14-16mm genelde)
  • aku degistirme
  • Fren balatasi degistirme ( kaliperler icin genelde 12mm - 14mm kullaniliyor)
  • Fren diski degistirme ( kaliperi tutan demir genelde 17mm on, 15mm arka seklinde olabiliyor veya +2 ser mm)
  • Rot kolu degisimi
  • ust kapak contasi degisimi (10mm idi sanirim)
  • gaz kelebegi sokmek (10mm olmasi lazim)
  • surucu ve yolcu koltugu sokmek ( 14mm olmasi lazim)
  • lastik degistirme ( genelde 19mm oluyor fakat uygun uzunlukta kola ihtiyac var)
  • hortum kelepceleri ( genelde yildiz tornavida ise yarar ama bazi durumlarda lokma da kullanilabiliyor. ebati degisken)
*vidasiz kelepceler icin genel olarak bu penseyi kullaniyorum: 20 in. High Performance Groove Joint Pliers

Unutmadan eklemek istedigim bir bilgi var. mevcut setinizdeki en sinir bozucu parca, lokma kolu. bu tarz kollar yani siyah yeri komple dondurmeli olanlar cabuk bozuluyor. genelde cok zorlandiginda icindeki bilye kiriliyor ve islev gormuyor. sanirim ic kisim paslaniyor. eger boyle bir durumla karsilasirsaniz asagidaki linkteki gibi kucuk pim ile acma-kapama ayari yapilanlardan tercih edin.
3/8 in. Drive Professional Flex Head Ratchet

Aks basi gibi yerler sokmeyecekseniz 22mm den buyuk ihtiyaciniz olmayacaktir. tabla fisekleri sanirim 19-21mm olmasi lazim.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
@auro

Hemen hemen butun islere uygun setiniz var. T kol bugune kadar hic kullanmadim.ihtiyacim olmadi.

Buji icin 5/8" uzun lokmaya ihtiyaciniz var. piyasadan edineceginiz lokmanin icine en dip kisma o ring koyarak buji sokme isinde kullanabilirsiniz. Ben sahsen bujileri soktukten sonra herhangi bir bobin/buji kablosunu kullanarak bujileri yuvasindan disariya aliyorum.

bahsi gecen 2 tip anahtar setini de tavsiye etmem. cunku bunlar kolayca siyirabiliyor. Fakat bu anahtarlarin bir tarafi lokma gibi 6 kenarli olanlari var. onlar daha kullanisli ve vidalari daha iyi tutuyor. hatta bir adim daha ilerisi, o kismi lokma gibi donebilenler var ki anahtari yerinden oynatmadan sokebiliyorsunuz.
7 Pc Metric Combination Ratcheting Wrench Set

elinizdeki set ile yapabilecekleriniz en basitinden
  • buji degisimi ( buji icin uygun derinlikte lokma sahibiyseniz)
  • motor yagi degisimi (mm si degisken ama 14-16mm genelde)
  • aku degistirme
  • Fren balatasi degistirme ( kaliperler icin genelde 12mm - 14mm kullaniliyor)
  • Fren diski degistirme ( kaliperi tutan demir genelde 17mm on, 15mm arka seklinde olabiliyor veya +2 ser mm)
  • Rot kolu degisimi
  • ust kapak contasi degisimi (10mm idi sanirim)
  • gaz kelebegi sokmek (10mm olmasi lazim)
  • surucu ve yolcu koltugu sokmek ( 14mm olmasi lazim)
  • lastik degistirme ( genelde 19mm oluyor fakat uygun uzunlukta kola ihtiyac var)
  • hortum kelepceleri ( genelde yildiz tornavida ise yarar ama bazi durumlarda lokma da kullanilabiliyor. ebati degisken)
*vidasiz kelepceler icin genel olarak bu penseyi kullaniyorum: 20 in. High Performance Groove Joint Pliers

Unutmadan eklemek istedigim bir bilgi var. mevcut setinizdeki en sinir bozucu parca, lokma kolu. bu tarz kollar yani siyah yeri komple dondurmeli olanlar cabuk bozuluyor. genelde cok zorlandiginda icindeki bilye kiriliyor ve islev gormuyor. sanirim ic kisim paslaniyor. eger boyle bir durumla karsilasirsaniz asagidaki linkteki gibi kucuk pim ile acma-kapama ayari yapilanlardan tercih edin.
3/8 in. Drive Professional Flex Head Ratchet

Aks basi gibi yerler sokmeyecekseniz 22mm den buyuk ihtiyaciniz olmayacaktir. tabla fisekleri sanirim 19-21mm olmasi lazim.
T kolu bujiler için istiyorum aslında. Hatta muhtemelen sadece bujiler için kullanabilirim. :) Buji lokması olarak ayrıca satılıyor, oring benzeri lastikli yapısı var. Örnek;

İzeltaş 1/2 Buji Lokma Anahtarı Lastikli 16 Mm 21 Mm - n11.com

Muhtemelen bundan alıp 1/2"den 3/8"e adaptörle işlev görür. Veya direkt olarak 1/2" T kol da olabilir.

Bu anahtarlar bizim için bir "klasik". Ama sıyırdığı bir gerçek tabi. Sizin bahsettiğiniz cırcırlı anahtarı kullandım, LPG gaz kesici filtresi için filtre kazanını sökmüştüm acayip işe yaramıştı o darlıkta. Ama işte TR fiyatları baya yüksek kalıyor bu takımlar için. Sizin verdiğiniz linkte TR posta kodunu kullanarak kargo sorguladım 7 dolar kargo çıktı ama TR posta kodu olarak görmemiş olabilir sistem. Yoksa o fiyatlar cidden iyi.

Hortum kelepçeleri için tornavida maalesef yetersiz kalıyor, sıyırma yapıyor. Bu nedenle pipo şeklinde tornavidaya çok ihtiyacım oluyordu, bu setle bu ihtiyacım da karşılanmış oldu.

Lokma kolunda haklısınız, tek içime sinmeyen o oldu. Daha önce 1 tane bu plastik döndürmeliden bozmuştum ama markaya güvendim bu sefer. Eğer bunda da sıkıntı yaşarsam sizin linkini verdiğiniz türden pimli bir İzeltaş alırım. Muhtemelen açıkta bırakmayıp ıslatmazsam da uzun süre idare eder herhalde bu kol.

Bu arada linkini verdiğiniz siteden TR gönderimleriyle ilgili bilginiz var mı? 3/8" tork kolu eklemişim sepete bir ara. :D Linki tıklayınca fark ettim.

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
T kolu bujiler için istiyorum aslında. Hatta muhtemelen sadece bujiler için kullanabilirim. :) Buji lokması olarak ayrıca satılıyor, oring benzeri lastikli yapısı var. Örnek;

İzeltaş 1/2 Buji Lokma Anahtarı Lastikli 16 Mm 21 Mm - n11.com

Muhtemelen bundan alıp 1/2"den 3/8"e adaptörle işlev görür. Veya direkt olarak 1/2" T kol da olabilir.

Bu anahtarlar bizim için bir "klasik". Ama sıyırdığı bir gerçek tabi. Sizin bahsettiğiniz cırcırlı anahtarı kullandım, LPG gaz kesici filtresi için filtre kazanını sökmüştüm acayip işe yaramıştı o darlıkta. Ama işte TR fiyatları baya yüksek kalıyor bu takımlar için. Sizin verdiğiniz linkte TR posta kodunu kullanarak kargo sorguladım 7 dolar kargo çıktı ama TR posta kodu olarak görmemiş olabilir sistem. Yoksa o fiyatlar cidden iyi.

Hortum kelepçeleri için tornavida maalesef yetersiz kalıyor, sıyırma yapıyor. Bu nedenle pipo şeklinde tornavidaya çok ihtiyacım oluyordu, bu setle bu ihtiyacım da karşılanmış oldu.

Lokma kolunda haklısınız, tek içime sinmeyen o oldu. Daha önce 1 tane bu plastik döndürmeliden bozmuştum ama markaya güvendim bu sefer. Eğer bunda da sıkıntı yaşarsam sizin linkini verdiğiniz türden pimli bir İzeltaş alırım. Muhtemelen açıkta bırakmayıp ıslatmazsam da uzun süre idare eder herhalde bu kol.

Bu arada linkini verdiğiniz siteden TR gönderimleriyle ilgili bilginiz var mı? 3/8" tork kolu eklemişim sepete bir ara. :D Linki tıklayınca fark ettim.

TR ye gonderim yapmiyor. girdiginiz posta kodu buyuk ihtimalle amerika icinde bir eyalet i gormustur. bu magaza cin mali urunler satiyor ve ucuz. bazen alip kullaniyorum. aliexpress de belki Harbor Freight veya Pittsburg Tool markasi olarak vardir.

Buji lokmasi icin emin olun T kola ihtiyaciniz olmayacak. hele uygun lokmayi bulursaniz icine basit bir Oring ekleyin veya silikon vb. malzeme ile kucuk bir miknatis yapistirin. icindeki o ring in amaci, bujinin basindan yakalayip disariya cikartmak. baska hicbir espirisi yok ve buji anahtari adi altinda fahis fiyat cikiyor.

izeltas sanirim yerli marka ve oldukca kaliteli. daha once bir arastirma yaparken karsima cikmisti.

verdigim linkler sadece ornek amacli.

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Kraftwelle marka kullanıyorum memnunum.

Silanimla

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah
Merhaba buradaki sitede değerlendirme yapmışlar en iyi lokma takımı adı altinda izeltaş alsam mı acaba, gecen nalburdan 11 lokma+ kol parcasına 30 tl ödedim. Lokma aşındı. İzeltaş ta sorun yaşarmıyım acaba.

Silanimla

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah
İzeltaşı bir çok kişi tecrübe Edip kullandigina gore, hem yerli hemde İyi kalitede bir urunu almak mantıklı olmak gerekir. Teşekkürler.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Hep hoşuma gider şu lokma takımları ama hep fiyatı bir şekilde aşıyor yada ona sıra gelemiyor, iş yapacağımdan değil ama belki bir lokma takımım olsa yaparım yaani :pİzeltaş 1/4 lokma takımı ile fren balatası değiştirebiliyormuyuz ?

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
İzeltaşı bir çok kişi tecrübe Edip kullandigina gore, hem yerli hemde İyi kalitede bir urunu almak mantıklı olmak gerekir. Teşekkürler.
Mantıklı olan şudur izeltaş tamam çok kaliteli ama sizin ihtiyacınız mıdır bu kadar kalite? ben kullandığım markayı yazdım yine iyi markalardan olan stanley de yazılmış bunun dışında retta, ceta form gibi sağlam ürünler de var, bu ürünleri havalı tabanca ile kullanmadıktan sonra el torku ile bozmanız veya sorun yaşamanız çok zor. Ömürlük aletler bunlar. Eğer bu saydığım markalar ile izeltaş arasında ciddi fiyat farkı varsa bu farkı aracınıza başka bir şey alarak değerlendirin derim ben tabi son Karar sizin

Son düzenleme:

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
1 yılı geçti alalı o zaman 600 (172 parça olanı) almıştık. Şimdi ne kadar oldular bilmiyorum ama isterseniz aldığım yere fiyat sorarım sizin için

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Teşekkür ederim, sizi uğraştırmayacaksa eğer.
Hem 172 parça için hem de sizin gönderdiğiniz takım için fiyat sorup dönüş yaparım
Mesaj otomatik birleştirildi:

Benim kullandığım takım budur ve güncel fiyatı aldığım yerde 750 TL, sizin gönderdiğiniz linkteki ürün elinde kalmamış, dükkanda değildi kendisi, dükkana geçince bu standartta lokma takımlarının resmini ve fiyatını bana atacak ben de buraya eklerim
48593

48594
48595
48596
48597

Fiyatlar sırasıyla 750-650-550-600

Son düzenleme:

Gökan Turmuş

Katılımcı
Araç Markası
Citroen C5 DC
Araç Renk ve Tip
Gümüş
Teşekkür ederim, 172 parça tartışmasız en mantıklı olanı , yarın bizim sanayideki hırdavatçılarada bakayım.

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Tamamdır. Bakın araştırın tabi ki ben aldığım dönemde fiyat fayda açısından en iyisinin bu olduğuna kanaat getirmiştim. Şimdi tekrar araştırmak lazım :)

Üst Alt