Mazda 323 BA (1994-98) Lastik Ebatları Hakkında

Viper90

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 323 1.8 GLX
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
Merhaba,

Aracıma jant ve lastik almayı düşünüyorum fakat lastik ebatları hakkında karar veremedim ve bu araçta hangisi sağlıklı olur onuda bilmiyorum.
Aracım 1.8 323 97 şuan üzerinde orjinal teneke jant ve lastiği mevcut.

16 inç düşünüyorum volk t37 veya fifteen52.

Lastik olarak genelde 195 taban kullanıldığını okudum fakat 205 kullanmak istiyorum daha kaslı bir görünüm ve yol tutuş açısından sizce bir sorunla karsilasirmiyim ?
Bizim araların tekerleri çok içeride bilen bilir bununla ilgili bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Şuan üzerindekiler 185/65/14
Düşündüğüm 205/50/16

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Yazdığınız ölçü orijinal ise 16" için makul görünen kesit 205/50, ama ara kesit olduğu için fiyatı muhtemelen yüksektir bu ölçüdeki lastiğin.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
En sağlıklısı fabrika etiketinde tavsiye edilen ebatları kullanmak. Sürücü kapısında yazar oradan bakabilirsiniz. Değişim yapacaksanız da değişim yüzdesinin %2.5 ten fazla olması tavsiye edilmiyor. Aşağıdaki siteden hesaplama yapabilirsiniz.
Lastik değişim hesaplama

Lastiği dışarıya çıkartmak için spacer kullanmanız gerekir. Onunda aracın fabrikasyon düzeninde olumsuz yönleri olacağını unutmayınız.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Değişim yapacaksan, 15 jant yeterli gelir diye tahmin ediyorum, fazlası yol tutuşu iyileştirir ama onun dışında kalan her şeye olumsuz etki eder... ;)

Viper90

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 323 1.8 GLX
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Cevaplar için teşekürler arada çok fark olacaksa zaten girişmem fakat sanki 15 çok ufak kalıyor bizim kasaya :) 195 50 15 doğru ve sağlıklı tercih olacak sanırım kaşınmaya gerek yok

Üst Alt