Kontak Açıldığında Gelen Fan Sesi !!

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kontağı açınca gelen fan sesi, biz Mazda 3 kullanıcılarının en çok sıkıntı(!) ya düştükleri veya düştüğünü zannettikleri seslerden birisidir.

Zamanla fan sesi gelmesi işin doğasında vardır, çözüm olarak ise;

Ya fan sökülmeden kuvvetli hava tutularak temizlenir, ya da o bölüm sökülerek fan çeşitli yağlayıcılarla yağlanarak ses kesilir. Ancak, bir süre sonra toz toplayacağı için o ses yine geri gelecektir.

* * *

Kontak açınca gelen elektrik motoru sesinin kaynağını geçen gün keşfettim. Direksiyon kolonunun sağ tarafında hafif aşağıda 3 tane hava deliği gibi olan trimin içinden geliyor. Yurtdışı forumlarını araştırınca bu sesin kabin içi sıcaklık sensörünün soğutma fanından geldiğini öğrendim. Otomatik sıcaklık ayarını kullanmayanlar bu konektörü çekerek sesten kurtulmuşlar, kimileri de motoru temizleyip yağlayarak sorunu açmış. (Alıntı)

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
-O fan sadece auto konumundami calisiyor?
-yoksa kontagi acinca devamli mi devrede

Gecenlerde fani acinca oyle bi ses gelmeye basladi yoldaydim biraz bakindim ama bulamadim bisey eve gelince tekrar bakindim ama bu seferde ses yoktu!
@domestos ve @Mutlu TEKİR konu ile alakali olan resimleri bu konuda paylassak daha iyi olmazmi ?

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ne şekilde çalıştığını bilmiyorum Kadir, hiç merak etmemiştim doğrusu... :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
-O fan sadece auto konumundami calisiyor?
-yoksa kontagi acinca devamli mi devrede

Gecenlerde fani acinca oyle bi ses gelmeye basladi yoldaydim biraz bakindim ama bulamadim bisey eve gelince tekrar bakindim ama bu seferde ses yoktu!
@domestos ve @Mutlu TEKİR konu ile alakali olan resimleri bu konuda paylassak daha iyi olmazmi ?

Kontağı açınca sürekli geliyor bende. Bu konuya taşırsak zaten bl kasa trim sökme rehberinin %90 ını taşımak gerekir. :D Orta konsol sökülecek, ardından direksiyon alt paneli sökülecek de ancak ondan sonra ulaşılabilir buna.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Sokulmesine dikkat etmedim nasil sokulur diyede abi sadece direksiyon altindki trim sokulmuyormu ?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Iki resim herseyi anlatiyor konu burasi resimlerde burda olmali :-D

86213960d99ff10a9ee1ed4aff8c1360.jpg

fa421072cc644395de3e527ad6406280.jpg

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Kadir hala inat ediyorsun kusura bakma da. Çıkmıyor, daha önce sadece bu motoru çıkarabilmek için orta konsolu sökmeden bu aşamayı yaptım ama erişemiyorsun, tırnakları deforme edersin yoksa. Orta konsolu tırnakları alt panele geçip tutunuyor, orta konsolu çıkarmadan alt paneli aralamaya ve de o motora ulaşmana imkan yok. O resimlerin devamında sadece resimlere bakara neler yaptığımı ve motoru yerinden çıkarmak için gerekli vidaların nerede olduğunu görebilirsin.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Niye kusura bakiyim abi.
Ama bana mantiksiz geliyor yani kendim bizzat deneyene kadar inadim inat deneyip gormem lazim suanda bi sesdeb yana bi sikintim yok ama musait zamanda sokmeye calisicam deforme etmeden.

Hayirli gunler arkadaslar 2010 mazda3 touring im var.aracin ic sicaklik sensorunun oradan kontagi ilk actigimda arac isinana kadar imceden ari viziltisi gibi ses geliyor actim konsolu dinamo gibi motoru var cok kucuk bir parca ince sprey yag ile yagladim ses kesildi ikinci gun yine aynisi devam deiyor bu konuda bilgisi olan var mi
IMG-20151224-WA0000.jpg

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Tozdan dolayı yapıyor , daha önce temizleyen vardı sanırım ,wd40 gibi bir spreyle yaparsanız sonrasında hava tutarsanız daha sağlıklı olur , sprey yağ belli bir süre sonra fazlasıyla toz toplar

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@ismail bozkurt konu ilgili yere taşınarak mevcut konumuz ile birleştirilmiştir... Detaylar; konunun ilk mesajında ve sayfasında var, kolay gelsin... Bendeki ses rahatsız edici boyutta olmadığı için üzerine düşmedim.

orhan5216

Sessiz
Merhaba. 2010 model mazda 3 aldım. Kontağı açınca radyo açma dügmesinin altindan yani göğüs bolumunden bir ses geliyor. Radyo cizirtisi gibi önce düşük sesle başlayıp artan bir sesle 5-6 saniyede ses zirveye çıkıp duruyor. Sizce ne olabilir arkadaslar? Bu sorunla karsilasan oldu mu? Önerileriniz nelerdir?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@orhan5216 mevcut konumuz ile açtığın konu birleştirildi. Konuyu incelemekte fayda var mutlaka.

eskivtecci

Sessiz
Araç Markası
2005-Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedeflikırmızı-Sedan
Konuyu hortlatıyorum ama olsun bugün soğukta daha şiddetli sesi gelmeye başladı dayanamadım söktüm temizledim taktım ama tam temizleyememişim anlaşılan vd40 ile temizleme yaplama yaptım ses baya azaldı ama halen var neyle temizlememi önerirsiniz?
Bu arada hiç açılıp temizlenmemiş sanırsam fotoğrafını çektim felaket bir haldedi

Ekli dosyalar

• image.jpeg
    image.jpeg
    121.1 KB · Görüntüleme: 206

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Fanların belli ömürleri var belli zaman sonra göbeklerindeki mil aşınıyor ve boşluk yapıyor. Yenisini temin etmek en güzel olur aslında.

Üst Alt