Kontak Açıldığında Gelen Fan Sesi !!

MutluTEKİR

Aktif
Konum
Karabük
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bazen tam 2 bin devirde çınlama tel sesi geliyor bazen, ya emniyet kemeri yada A sutunundan. Emniyet kemerini açtım temizledim yagladım, B sutunundaki yukarı aşağı emnıyet kemeri ayar butonunu da temizledim ama bez bant yapmadım acaba ondan mı A sutununun ıcınden mı gelıyor Sen böyle bı konu açmıstın abi
Mazda 3 BL (2009-13) - Tıkırdayan Emniyet Kemeri Yükseklik Ayar Butonunun Sesini Kesme
Olabilir bende de oluyordu tam kulağımın dibindeydi.
 

HAKAN24

Katılımcı
Konum
Erzurum
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Geçen hafta fanı söküp yağladım. Belki sesten rahatsız olan arkadaşlara yol gösterir.
Öncelikle fanın üstündeki plastik trimi düz bir tornavida ile üst kısımdan ayırıyoruz. Daha sonra en altını da kendimize doğru çektiğimizde fan ortaya çıkıyor. Komple trimi sökmeye veya çıkarmaya gerek yok.
İki adet yıldız vidayı söküp fanın bağlı olduğu soketten ayırıyoruz.
Fanın üzerindeki yapışkan süngerimsi malzemeyi de ayırdıktan sonra fan yaprakların üst kısmındaki direnci nazikçe yukarı kaldırıp (düz olacak şekilde ) aşağı doğru bastırarak fan mili ve yuvasına ulaşıyoruz.
Sökülü haline baktığınız da dışarıdan hava basmanın pek bir işe yaramayacağı çok belli.
Fan mili ve yuvasının içi kupkuru. Belkide fabrika çıkışı böyledir. Burada ki en mantıklı yöntem milin yuvasını ve kendisini greslemek . Bu tam bir çözüm değil tabi ki fan milleri zamanla aşınır ve ses yapması kaçınılmaz.
İkinci bir ses kaynağı ise fan vidalarını takmadan kontrol ettiğimde (sadece soket takılı) hiç bir ses yok fakat vidaları ile araca sabitlediğim zaman ses ortaya çıkıyor. Bunun için de ben arka kısımlarına daha yumuşak iki adet conta koydum ve fan vidalarını çok aşırı sıkmadım.
Bir haftadır bu şekilde ve sesten eser yok.

DSC_0080.JPGDSC_0082.JPGDSC_0083.JPGDSC_0084.JPGDSC_0085.JPGDSC_0089.JPGDSC_0092.JPGDSC_0093.JPG
 

Üst Alt