Mazda 3 BL (2009-13) Klimadan Gelen Sürtme Sesi

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Videodaki gibi söktüm, benim filtreler kaset gibi çıkmıyor öylece içeri atı vermiş usta sabit değil ve çıkaramadım bundan kaynaklı olabilir mi ? Filtre içerde boşta duruyor ve kenar pilastiklerinden dolayı çıkmıyor herhalde zorla takmış
Burda topu @kadir 'e atıyorum

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Videodaki gibi söktüm, benim filtreler kaset gibi çıkmıyor öylece içeri atı vermiş usta sabit değil ve çıkaramadım bundan kaynaklı olabilir mi ? Filtre içerde boşta duruyor ve kenar pilastiklerinden dolayı çıkmıyor herhalde zorla takmış
Çıkartamadım kısmını pek anlayamadım açıkcası.

Ses içinde sonuçta bi hata var önce onu düzeltelim sonra tekrar sese kulak veririz.

Taşovalı

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Filtre kenarları giriş kısmından büyük , muhtemelen zorlayarak takmış ama içinde boşta duruyor sabit değil kaset gibi çıkmıyor

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Taşovalı

Sessiz
Evet evet YouTube bunun için var ;)
Yanlış vidaları sökmüşüm arkadaşlar , şimdi yeni bir video seyrettim çok basit görünüyor.
Ama klima pompasının devreye sık sık girip çıkma videosunu YouTube a yükleyeceğim , hepinize yorumlarınızda dolayı teşekkür ederim.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Yanlış vidaları sökmüşüm arkadaşlar , şimdi yeni bir video seyrettim çok basit görünüyor.
Ama klima pompasının devreye sık sık girip çıkma videosunu YouTube a yükleyeceğim , hepinize yorumlarınızda dolayı teşekkür ederim.
Kablolu şeyi söktün o zaman , diğer kapağın yani doğru kapağın iç kısmında gri fitil var ona dikkat et kaybetme.

Taşovalı

Sessiz
Sıcaklık ayarı nerede?
Soğukta mı (mavi)
Sıcakta mı (kırmızı)

Sıcakta ise soğuğa alıp 16-18 derecelere getirip bi deneyin, aynı durum söz konusu ise, klima gazı kontrolü yaptırın.
22° de çalışınca da aynı durum 18.5° de de aynı durum . Hatta manuel konumda da aynı.
Bana da klima gazı eksik gibi geldi , kontrol ettirecem .
Diğer aracımda , klima gazı azalmıştı bazan klima pompası devreden çıkıyordu , İnşaallah problem klima gazı eksikliğinden kaynaklanır.
Bu arada , gaz tipi ve kaç gram gaz alıyor bilgisi olan varmı?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
22° de çalışınca da aynı durum 18.5° de de aynı durum . Hatta manuel konumda da aynı.
Bana da klima gazı eksik gibi geldi , kontrol ettirecem .
Diğer aracımda , klima gazı azalmıştı bazan klima pompası devreden çıkıyordu , İnşaallah problem klima gazı eksikliğinden kaynaklanır.
Bu arada , gaz tipi ve kaç gram gaz alıyor bilgisi olan varmı?
Benim sorum derece olayı değildi.
Kalorifer sistemi sıcakta ve klima açık olunca sistem zaten sıcak vereceği için klima soğuk hava vermiyor (teknik olarak veremez zaten) dolayısıyla anlık devreye girip çıkıyor olabilir.

Bu benim düşüncem.

* * *

Kalorifer sistemi soğukta ise klima işte o zaman soğuk vereceği için devamlı çalışıyor olması lazım. Bu durumda kesiklik (videodaki durum) oluyorsa klima gazı kontrolü yaptırın.

Taşovalı

Sessiz
Herkese selamlar...
Klima pompasının devreye sık girip çıkmasıyla alakalı klimacıya gittim ve durumu anlattım .
Önce klima gazına baktık , eksikti kaçak kontrolü de yaptık 300 Gr dı 475 Gr tamamladık ve çalıştırdık , gayet güzel soğutuyor ve devreye girip çıkma yapmıyor.
Bu arada dış ortam 24 derece içerisi 18 dereceye ayarlı ve pompa devamlı devrede çalışıyor. Ben daha sonra, dış ortamın 13 derece olduğu , içerisinde 16 dereceye ayarladım ve yine pompa devreye girip çıktı fakat eskisine nazaran çok kısa süreli değil . Ve şunu anladım ki klima sisteminde herhangi bir arıza yok , yani boşa panik yapmışım .
Mesaj otomatik birleştirildi:

Herkese değerli yorumları için teşekkür ederim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Herkese selamlar...
Klima pompasının devreye sık girip çıkmasıyla alakalı klimacıya gittim ve durumu anlattım .
Önce klima gazına baktık , eksikti kaçak kontrolü de yaptık 300 Gr dı 475 Gr tamamladık ve çalıştırdık , gayet güzel soğutuyor ve devreye girip çıkma yapmıyor.
Bu arada dış ortam 24 derece içerisi 18 dereceye ayarlı ve pompa devamlı devrede çalışıyor. Ben daha sonra, dış ortamın 13 derece olduğu , içerisinde 16 dereceye ayarladım ve yine pompa devreye girip çıktı fakat eskisine nazaran çok kısa süreli değil . Ve şunu anladım ki klima sisteminde herhangi bir arıza yok , yani boşa panik yapmışım .
Mesaj otomatik birleştirildi:

Herkese değerli yorumları için teşekkür ederim.
Geçmiş olsun, bilgilendirme için teşekkürler. Yukarıdaki 29 ve 31 nolu mesajlarımda bu durumu anlatmaya çalışmıştım... :hhhhhh:

Taşovalı

Sessiz
Yorumlarınız gerçekten çok aydınlatıcı oldu , ayrıca teşekkür ederim ☺️ herkese problemsiz , kazasız keyifli sürüşler...

Erkanyılmaz

Sessiz
Araç Markası
Mazda3
Arkadaşlar merhaba aracım 2011 otomatik mazda3 bir haftadır araçta bilemediğim bir sıkıntı var seyir halinde giderken yavaşlatıp tekrar hafif gaz verdiğim zaman sanki balata sürtmesine benzer bir ses geliyor gaza yüklenince sesi kesiyor sıkıntı ne olabilir

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar merhaba aracım 2011 otomatik mazda3 bir haftadır araçta bilemediğim bir sıkıntı var seyir halinde giderken yavaşlatıp tekrar hafif gaz verdiğim zaman sanki balata sürtmesine benzer bir ses geliyor gaza yüklenince sesi kesiyor sıkıntı ne olabilir
Yanlış yere açmış olduğun konu sürtme sesi ile alakalı bu konuya taşınmıştır.

Sesin kaynağı kayışlar veya balansı bozulmuş kayış rulmanları olabilir.

Üst Alt