Mazda 626 GF (1997-02) Klima Açınca Rölanti Dalgalanması

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan

Hayırlı ramazanlar arkadaşlar.
Bugün klimayı açınca videodaki gibi bir durum olduğunu farkettim.
Sebebi ne olabilir acaba?

HUAWEI KII-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

alican

06 MZD 49
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Öncelikle fişleri kontrol etmende fayda var. Genellikle sensörle ilgili bağlantı sorunu yaşar. Sizin modellerde boğaz kelebeğinin üstünde bir elektronik jikle var o parçayı kontrol ettir. 91-97 modellerden farklıdır jiklesi. Mutlaka doğru gitmeyen birşey var ve muhtemelen dediklerimden yapar. Avans desem olmaz çünkü bu modeller otomatik avans var diye biliyorum.

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Aynı sıkıntı bende de var. Elektrik aksamıyla ilgili birşey diye düşünüyorum ama, ilgili ve bilgili bir usta bulamadığımdan yapabileceğim birşey de yok. Çözümünü bulursanız bizi de haberdar edin lütfen.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Adem usta ile telefonla görüşüp sordum.Sağolsun kendisi de yardımcı oldu.Boğaz kelebeğinin üzerindeki rölanti motoru ve hava giriş yeri ile ilgili birkaç ayar yapmamı önerdi.Bende biraz uğraştım şimdilik biraz oldu ama asıl farkettiğim durum araç bu durumu sadece LPG de yapıyor benzinde böyle bir durum yok.
Şimdilik böyle idare edip yazın Adem ustamın da tavsiyesi üzerine önce subap ayarı yaptırıp sonra iyi bir ustaya (Antep servis ustası) ayar yaptıracağım.

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Veli abi bu dediğinizle ilgili bir konu açmıştı zaten de, kendine güvenmeyen hiç oynamasın diye de uyarmıştı. Olumlu etkisi olduysa ben de bir kurcalayım bakalım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Veli abi bu dediğinizle ilgili bir konu açmıştı zaten de, kendine güvenmeyen hiç oynamasın diye de uyarmıştı. Olumlu etkisi olduysa ben de bir kurcalayım bakalım.
Hafızası güçlü insanlar her daim fark ettirir. :) Aynen öyle Kazım, teşekkürler... Tekrara düşmemek adına ben yazmadım, çünkü o konuyu Emrullah hocam da görmüştü. ;)

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hafızası güçlü insanlar her daim fark ettirir. :) Aynen öyle Kazım, teşekkürler... Tekrara düşmemek adına ben yazmadım, çünkü o konuyu Emrullah hocam da görmüştü. ;)
Aynen abi konuyu gördüm okudum.O zaman elimdeki alyan ile denedim yerinden oynatamadım orayı.
Adem usta ile görüştükten sonra tekrar denedim hatta biraz zorlayarak oynattım yerinden.
Orası ile ilgili birşey farkettim.Oradan ayarı açtığımda benzinde rölanti yükseliyor fakat lpg de çok az farkediyor.
Orayı açtıkça benzin ile lpg arasındaki rölanti farkı yükseliyor.Bende orasını eski yerine çok yakın bir yere getirdim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bildiğim kadarıyla gazın rölantisi bilgisayar bağlantısı ile ayarlanıyor hocam.

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Merhaba abiler. Benim bi sorunum var sanırım. Bayram da klima açık uzun yol yapmıştım. Varmaya yakın mola verdiğim de arabanın altından baya su geliyodu. Vardığım da kontrol ettim şu borularının biri delinmiş ti. Zor da olsa bi tamirci bulup hortum uydurduk ve değiştirdik. Hortuma baktığımda çok yıpranmış olduğunu gördüm. Ve patlamasını buna bağlamıştım. Dün yine sıcak havada rampa yukarı klima acmak zorunda kaldım ve hararet kipirdayinca hemen durdum ve gördüm ki başka bi hortum yine patlamış. O da yıpranmış ti ve patlayan yerini kesip tekrar taktım su ilave edip devam ettim. Ama klima açmaya korktum artık. Acaba dedim sorun borulardan ziyade klima da mı. Çünki klima acinca rolanti de fazla sarsinti oluyor ve seyir halinde iken sanki güçten fazla çalıyor gibi. Klima aracın su dolaşım sistemine basınç falan yaptirir mi yada hortumlar sağlam olsa bile patlatacak mi bilemedim. Son patlattığı hortum pek iyi olmamakla birlikte ole hemen patlayacak durumda da degildı sanki. Bi fikri olan yada bole bişey yaşayan varsa önerilerini bekliyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Öncelikle geçmiş olsun hocam, soğutma sistemi önemli bir konu değişmeyen boru varsa ben olsam yenilerdim. Gelelim sormuş olduğun soruların cevaplarına. :)

Klima sistemi, kesinlikle borulara veya soğutma sistemine karışmaz, kendi sistemi çerçevesinde çalışır gider... Ancak; diğer sistemler kendi çaplarında arıza vermeye başladığında veya yıprandığında, klima sistemi de sağa sola karışıyormuş gibi olur. :)

Klimayı açınca zaten yükü motordan alır ve normal şartlardaki motor klimanın da yüklenmesi ile daha performanslı çalışır, böyle olunca da, termostat daha fazla aç kapa yapacağı için sistemin zayıf halkası olan yıpranmış borular patlayacaktır. Klimanın yüklenmesinden dolayı; Motorda bulunan sübap iticiler (Lifter-Fincan) zamanla ses yapabilir, başıma gelmişti çünkü. Daha başka bir durum ise, klimayı açınca meydana gelen rölanti düşmesi hatta lpg de iken stop etmedir ki, insanı AC tuşu görmekten soğutur. :) Bunun sebebi de, rölanti motorunun ayarsızlığı, lpg nin ayarsızlığı, klima motorunda bulunan müşürün arızalı olmasıdır...

Toparlayacak olursak, boruları iyice kontrol ettir hocam, sıkıntılı olanlar varsa yenile bence.

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Çok teşekkür ederim cevaplarınız için. Boruları yenilemem gerektiğini anladım. Bunun yanında klima müşürü nü kontrol ettiricem. Bi usta bikaç ay önce vuruntu sensörünün değişmesi gerektiğini söylemişti. Az bi yağ kaçağı vardı ona bağladı. Yanlardan kaçırıyor demişti. Ve onu değiştirince rolanti rahatlar demişti. Bağlantısı olabilir mi ki

Üst Alt