Mazda 3 BK (2003-09) Kilometre Gösterge Sorunu

Nausea

Katılımcı
Araç Markası
2017 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Merhabalar. Son zamanlarda hiz ve km göstergesinde hiç çalışmama sorunu oluyor. Ama bu 10 çalıştırmada 1 2 defa oluyor. Hız göstergesi ve km değerleri hiç ilerlemiyor sorun olduğunda. Devir saati, sıcaklık gibi değerlerde o anda sıkıntı olmuyor. Bu sorun neyden kaynaklanıyor olabilir, çözüm için ne önerirsiniz, teşekkürler.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Eski araçlarımdan birinde (Renault) bu durumu yaşıyordum. Şanzıman üzerinde "km kaptörü" diye bir sensör var, bozulunca yada tozdan, yağdan etkilenip görevini yapamıyordu bu durumda hız sayacı ve km sayacı çalışmıyordu.
Aracı bir kanala çekip şanzıman üzerinde bir sensör varmı veya temassızlık yapan bir soket varmı kontrol etmekte fayda var.
Km saatinin bozuk olmasıda bir ihtimal...

Nausea

Katılımcı
Araç Markası
2017 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Sorunumla ilgili güncel olarak şunu fark ettim. Eğer arabayı calistiracagim zaman hava soğuksa sayaç çalışmıyor. Ancak motor ısınınca kapatıp açarsam çalışıyor. Hava normal 10 15 derecede ise km sayacı direk ilk çalıştırmada çalışiyor. Soğukluğun buna ne gibi bir ilgisi olabilir, fikir var mıdır?

1 2 yere gösterdim, sorunu soguklukla bagdastiramadilar. Arabayı da kaldırıp bakmadılar, o an sorun yapmayacağı için. Tam anlamıyla bozulsun oyle bakalım diyorlar ama tam anlamıyla bozulmuyor da.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sorunumla ilgili güncel olarak şunu fark ettim. Eğer arabayı calistiracagim zaman hava soğuksa sayaç çalışmıyor. Ancak motor ısınınca kapatıp açarsam çalışıyor. Hava normal 10 15 derecede ise km sayacı direk ilk çalıştırmada çalışiyor. Soğukluğun buna ne gibi bir ilgisi olabilir, fikir var mıdır?

1 2 yere gösterdim, sorunu soguklukla bagdastiramadilar. Arabayı da kaldırıp bakmadılar, o an sorun yapmayacağı için. Tam anlamıyla bozulsun oyle bakalım diyorlar ama tam anlamıyla bozulmuyor da.
Benim bildiğim, hidrolik sistemler soğuktan etkilenir, oradaki sistem nasıl bilmiyorum ama en azından sorunun kaynağı tespit edilmiş.

Yusuf3228

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
Merhabalar. Son zamanlarda hiz ve km göstergesinde hiç çalışmama sorunu oluyor. Ama bu 10 çalıştırmada 1 2 defa oluyor. Hız göstergesi ve km değerleri hiç ilerlemiyor sorun olduğunda. Devir saati, sıcaklık gibi değerlerde o anda sıkıntı olmuyor. Bu sorun neyden kaynaklanıyor olabilir, çözüm için ne önerirsiniz, teşekkürler.
Aynı sorun bende de var. 2005 model aracım 4 gündür elektrikçide teşhis konulmasına çalışıyor. Sadece hız ve km göstergesi çalışmıyor, benimkide sıcak havada motor ısınırsa kontak açılıp kapanınca çalışıyor, soğuk havada ise hiç çalışmıyor. Soruna teşhis konulursa size bilgi veririm. Saygılar

Nausea

Katılımcı
Araç Markası
2017 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Aynı sorun bende de var. 2005 model aracım 4 gündür elektrikçide teşhis konulmasına çalışıyor. Sadece hız ve km göstergesi çalışmıyor, benimkide sıcak havada motor ısınırsa kontak açılıp kapanınca çalışıyor, soğuk havada ise hiç çalışmıyor. Soruna teşhis konulursa size bilgi veririm. Saygılar

Abi merhabalar.

Çözüm bulundu mu acaba?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Arıza ışığı yanıyormu ?
Arıza varmı diye baktınızmı ?
Km sensörü soketi vs kontrol ettinizmi ? ( Abs üstünden okuyor olabilir)

Nausea

Katılımcı
Araç Markası
2017 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Arıza ışığı yanıyormu ?
Arıza varmı diye baktınızmı ?
Km sensörü soketi vs kontrol ettinizmi ? ( Abs üstünden okuyor olabilir)
Hiç okumamazlik yapmıyor. Sadece soğuk havada yapıyor. Motor ısınınca arabayı kapayıp açayım çalışmaya başlıyor. İşin garip tarafı da bu. Benim gittiğim kişiler pek bakmak istemedi o an hatayı yapmayacağı için. Tamamen bozulursa oyle gel dediler.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Okumadığı zaman abs ışığı veya bir uyarı ışığı yanıyor mu?

Forscan veya servis yazılımı ile çalışmadığı durumda abs ve hız sensör değerleri okunarak teşhis kolaylaşabilir. Ne zaman hangi durumda yaptığını çözmüşsünüz zaten. O pozisyonda aracı çalıştırmadan forscan ile bağlanıp; değer okuma menüsünden hız sensörleri, abs modülü ve tekerlek sensörleri, listeyi açınca olası arıza okumalarını ekrana alıp aracı sürün. Sorunun nereden olduğunu bu şekilde yakalama ihtimaliniz oldukça yüksek.

Nausea

Katılımcı
Araç Markası
2017 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Okumadığı zaman abs ışığı veya bir uyarı ışığı yanıyor mu?

Forscan veya servis yazılımı ile çalışmadığı durumda abs ve hız sensör değerleri okunarak teşhis kolaylaşabilir. Ne zaman hangi durumda yaptığını çözmüşsünüz zaten. O pozisyonda aracı çalıştırmadan forscan ile bağlanıp; değer okuma menüsünden hız sensörleri, abs modülü ve tekerlek sensörleri, listeyi açınca olası arıza okumalarını ekrana alıp aracı sürün. Sorunun nereden olduğunu bu şekilde yakalama ihtimaliniz oldukça yüksek.
Herhangi bir ariza ışıgi yanmıyor.

Sabahın erken saatlerinde olan soğuktan oluyor sadece. Zaten tamirciye gidene kadar geçen sürede sorun çözülecek. En iyi sorun tespitini arabayı bırakırsam, sabah erken saatte bakarlarsa bulabilirler.

Evet çözüldü, motor beyininde oluşan bir arıza sebebiyle yapıyormuş. Biraz masraf oldu ama hallettik şükür

Tam olarak neyi duzelttiler beyinde ve ne kadar tuttu

Mehmet10

Sessiz
Araç Markası
2004-Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri
Arkadaşlar çalışan km saati bugün hiç çalışmadı km ilerlemiyor ibre kıpırdamıyor nedeni nedir çözümü varmı acilllll

Nausea

Katılımcı
Araç Markası
2017 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Daha önce bu konuda sorunumu yazmıştım ve aynı sorun hala devam ediyor. Götürdüğüm birçok kişi sorunu çözemedi. Daha sonra yabancı forumlarda da araştırınca bizim araçlarda kronik bir sıkıntı olduğunu fark ettim. Forscan ile çözen birçok kişi olduğu için Ibrasoft'a ÖM attım fakat henüz görmedi yine de buradaki konuya da atayım, belki yardımcı olabilecek vardır;

"

2004 model BK Model Mazda 3'üm var. Problemim ise soğuk havalarda kronometre ve KM sayacı çalışmıyor. Bir süre sonra motor ısındığında motoru kapatıp açtığımda çalışıyor veya sıcak havalar tekrar başladığında sıkıntısız çalışmakta. Daha önce burada da konu açmıştım fakat sebebini tam çözebilen olmadı ki birkaç yere de götürdüm fakat kimse çözemedi. Yabancı forumlarda araştırdığım kadarıyla da bu problemin PCM kodlardan kaynaklı olduğunu ve birçok yurt dışı kullanıcısının yaşadığını öğrendim. Konuyla ilgili Forscan ile kodları değiştirerek sorunları çözüyorlar. Ben yazılım işlerinden veya kodlardan maalesef anlamıyorum. 1-2 yetkili Mazda servisi ile görüştüm ama yazılım konusunda sanki kendileri de bihaberler. İngilizceniz var mı bilmiyorum ama size birkaç referans link paylaşmak istiyorum. Yardımcı olabileceğinizi düşündüğünüz bir konu var ise görüşlerinizi rica ederim, çünkü bu problem artık can sıkıcı bir hâl almaya başladı ve çözüme de ulaştıramadım.

Fixing Mazda 3 P0610 through OBD2 - FORScan forum

https://www.mazdaforum.com/forum/mazda2-53/2003-mazda-2-p0610-error-code-44147/

https://www.mazdaforum.com/forum/mazda3-26/speedometer-issue-no-one-can-fix-mazda-3-2005-a-42749/

https://www.mazdaforum.com/forum/mazda3-26/p0610-only-occurs-below-10c-46539/

"

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Daha önce bu konuda sorunumu yazmıştım ve aynı sorun hala devam ediyor. Götürdüğüm birçok kişi sorunu çözemedi. Daha sonra yabancı forumlarda da araştırınca bizim araçlarda kronik bir sıkıntı olduğunu fark ettim. Forscan ile çözen birçok kişi olduğu için Ibrasoft'a ÖM attım fakat henüz görmedi yine de buradaki konuya da atayım, belki yardımcı olabilecek vardır;

"

2004 model BK Model Mazda 3'üm var. Problemim ise soğuk havalarda kronometre ve KM sayacı çalışmıyor. Bir süre sonra motor ısındığında motoru kapatıp açtığımda çalışıyor veya sıcak havalar tekrar başladığında sıkıntısız çalışmakta. Daha önce burada da konu açmıştım fakat sebebini tam çözebilen olmadı ki birkaç yere de götürdüm fakat kimse çözemedi. Yabancı forumlarda araştırdığım kadarıyla da bu problemin PCM kodlardan kaynaklı olduğunu ve birçok yurt dışı kullanıcısının yaşadığını öğrendim. Konuyla ilgili Forscan ile kodları değiştirerek sorunları çözüyorlar. Ben yazılım işlerinden veya kodlardan maalesef anlamıyorum. 1-2 yetkili Mazda servisi ile görüştüm ama yazılım konusunda sanki kendileri de bihaberler. İngilizceniz var mı bilmiyorum ama size birkaç referans link paylaşmak istiyorum. Yardımcı olabileceğinizi düşündüğünüz bir konu var ise görüşlerinizi rica ederim, çünkü bu problem artık can sıkıcı bir hâl almaya başladı ve çözüme de ulaştıramadım.

https://www.mazdaforum.com/forum/mazda3-26/speedometer-issue-no-one-can-fix-mazda-3-2005-a-42749/

"
BK da forscanla kodların müdahale olduğunu hatırlamıyorum riskli bir kısım olduğu içinde hiç dikkat etmedim.

Özelden şaseniz gönderin olması gereken kodlara bakayım bi çözüm üretebiliriz belki ama baştan söyleyim o kısım risklidir.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan

"

"

Merhaba.

Gece gördüm dm nizi. Kronik bir sorun gibi göründüğü için faydalanacak başka kişilerde olabilir düşüncesi ile cevabı buradan yazayım dedim.
Öncelikle PCM e kodlarla müdahale etmek risklidir. Bu riski bilmeli ve sorumluluğu kabul ederek işlemi yapıp yapmayacağınıza karar vermelisiniz.

Gönderdiğiniz linkleri inceledim, biraz da ben baktım.

Bu iki linkte sorun çözümünde başarıya ulaşmış görünüyor. Yaptıkları işlem özetle forscana yedek aldırmak. Motor soğukken km saati çalışmıyorken yedek almak, sonra motor ısınıp km saati çalışırken tekrar yedek almak ve karşılaştırmak. Arada tek bir bit değerinin farklı olduğunu söylüyorlar. Bunu gördükten sonra motor sıcakken alınan yedeği; motor soğukken çalıştırmadan PCM üzerine yazmanın sorunu çözdüğünü söylemişler yukarıdaki iki linkte. Başka yerlerde de sorunun ana kaynağının PCM içerisindeki chipten kaynaklandığını, normal yazılım yükleme ile asbuilt tarafında değişiklik olmadığı için çözüm olmadığını, pcm nin komple değişmesi veya chipin değiştirilip yeniden yazılım yüklenmesi gerektiğini belirtmişler. "PCM'nin yapılandırma verilerini depolamak için kullandığı küçük 93C56 Flash yongası güvenilir bir şekilde tutmaz zamanla veriler ve sıcaklığa duyarlı hale gelir." denmiş mesela. Anladığım kadarıyla normal yazılım yükleme yapılınca chip içerisindeki kod değişmiyor. Bu nedenle yeniden yazılım yükleme yaptıranlar başarısız olmuş.

Denenebilir mi, denenebilir. Ama dediğim gibi; riski göze almalısınız. Ben bk ile kullanmadım hiç, forscanda açılan menüsünü bilmiyorum.
Çok büyük bir hata yapılmazsa, (başka bir data yüklenmeye çalışılmazsa vs asbuilt yedeği üzerinden geri dönüş mümkün)

Bunu yapmak için çakma chipli kablolar yerine orijinal chipli bir kablo ile forscanla bağlanmayı denemenizi tavsiye ederim. Sonradan dönüşüm kablolarda, clon çipli kablolarda bazen anlık kesintiler kopmalar oluyor. Bu da büyük sıkıntıya yol açabilir. Kodlarla uğraşma ihtiyacım olmadı pek ama uzun süreli işlem gerektiren dpf rejenerasyon, enjektör learn kod okuma-sıfırlama gibi işlemlerde kopmalar nedeniyle bir iki kez ter attırınca forscanın kendi tavsiye kablosunu getirttim.

**
İşlemin yapımıyla alakalı detaylı basamak anlatımını yazacaktım burada ama bu biraz riskli geldi. Konuyu bilmeyen, olaya hakim olmayan okumayı da çok sevmeyen birileri son yukarıda yazılanları okumadan son paragrafı okuyup eksik bilgi ile yapmaya çalışırsa kalıcı hasar verebilir. O nedenle bu kısmı yazmıyorum. Mesaj içeriğinde mantık olarak özet geçtim, detay olarak öğrenmek isteyen olur ise yardımcı olmaya çalışırım.

Nausea

Katılımcı
Araç Markası
2017 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Cevaplar için teşekkür ederim. Öneriniz ile hareket ederek detaylar için özel mesajdan dönüş sağladım sizlere. Şayet Allah izin verirse çözüme kavuşturabilirsek ayrıntılı bir şekilde de yorumlarımı iletirim.

Ek olarak; Aradığım 2 yetkili Mazda servisi maalesef konuya hakim değil. Özel servis olarak çözebileceğini düşünen var ise yine yardımlara açığım her zaman.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Cevaplar için teşekkür ederim. Öneriniz ile hareket ederek detaylar için özel mesajdan dönüş sağladım sizlere. Şayet Allah izin verirse çözüme kavuşturabilirsek ayrıntılı bir şekilde de yorumlarımı iletirim.

Ek olarak; Aradığım 2 yetkili Mazda servisi maalesef konuya hakim değil. Özel servis olarak çözebileceğini düşünen var ise yine yardımlara açığım her zaman.

İstanbul da olsaydınız yardımcı olurdum kablo ve yazılım konusunda ama konumunuz doğru ise oldukça uzaktasınız.

Nausea

Katılımcı
Araç Markası
2017 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Maalesef, henüz bir gelişme elde edemedim. Çalışma prensibi hala aynı şekilde devam ediyor.

Forscan kablosu için Çin'den sipariş geçmem gerekiyor ve forscan için uğraşmam lazım. Daha önce boyle bir deneyimim olmadığı için de çok cesaret edemedim açıkçası. Henüz hiçbir beyinci veya yetkili servis de konuya hakim değiller. Aslında yabancı forumlarda genel çerçevesi ile yazılmış.

Motor sıcakken ve KM çalışırken oluşan değerler bilgisayara kayıt edilecek. Daha sonra tekrar çalışmadığı zamana kadar beklenip değerler okunacak ve ilk kayıt edilen doğru kodlar bu soğuk verinin üstüne yazılacak. Böylece soğuk motorda da aynı sicak değerler okunacak. Bu şekilde sorunun çözüleceği söyleniyor.

Benim ilk aşama için bir kablo edinmem gerekiyor.

Üst Alt