Mazda 3 BL (2009-13) Kaza Sonrası Onarım Süreci Hakkında

cagdases

Sessiz
Merhaba arkadaşlar forumda çok yeniyim ama yaklaşık 1 aydır uğraştığım bir konu var. Aracım mazda 3 bl dizel 2013. Yaklaşık 1 ay önce arkadan otobüs çartı ve arada kaldığım için çarpmanın etkisiyle bende öndeki araca çarptım önde ve arkada hasar oluştu. Eskişehirde servis kapandığından dolayı tanıdığım bir kaportacı abime gittim aracı bıraktım ve exper e hasar tespitini yaptırdık bu arada 1 hafta geçti tabi buraya kadar herşey normal sayılabilir. Sonrasında aradan geçen 2 hafta boyunca sigorta şirketi , expersiz şirketi ve sigorta acentemle telefon trafiğiyle bir türlü orjinal parça tedarik edemedik. Sonunda pes edip aracı istemedende olsa bursa inallara çektirdim. Aradan 1 hafta daha geçti ve şuanda experimin hasar bedelini onaylamasını bekliyorum. Yani anlayacağınız hem madurken parçadan mağdur oldum arıyorum muhattap bulmam zaman alıyor her seferinde başından anlatıyorum olayı. Her neyse fazla kafanızı şişirmeyeyim sonuç olarak 20bin gibi toplam bir hasarım çıkacak , perte çıkacağınıda düşünmüyorum araçtan soğudum resmen burnumdan geldi. Sizce ne yapmalıyım önerilerinizi bekliyorum iyi günler dilerim..

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Rakam o civardaysa muhtemelen perte çıkmaz, hava yastıkları da açıldı mı? Öncelikle eksperi onarım kararını vermesi lazım, sonrasında İnallar gerekli parçanın teminini yapacak, eğer stokta yoksa her parça haliyle onun gelmesini de beklemek gerekecek.

Hasar kaydından dolayı çok değer kaybı yaşayabilirsin o bakımdan güzel bir işçilikle onarım yaptırıp uzun süreli binmeni tavsiye ederim, ayrıca değer kaybı davasıyla da sigorta şirketinden kaybını karşılarsın.

Geçmiş olsun.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Eksper onayı sonrası parça siparişi verilir. Orijinal parça olacaksa ve stokta yoksa 10-45 gün arası parçalar servise ulaşır. Zor bir süreç sizi bekliyor, sabırlı olun. Eksper konuşup perte çıkarmasını isteyin bence...

cagdases

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Rakam o civardaysa muhtemelen perte çıkmaz, hava yastıkları da açıldı mı? Öncelikle eksperi onarım kararını vermesi lazım, sonrasında İnallar gerekli parçanın teminini yapacak, eğer stokta yoksa her parça haliyle onun gelmesini de beklemek gerekecek.

Hasar kaydından dolayı çok değer kaybı yaşayabilirsin o bakımdan güzel bir işçilikle onarım yaptırıp uzun süreli binmeni tavsiye ederim, ayrıca değer kaybı davasıyla da sigorta şirketinden kaybını karşılarsın.

Geçmiş olsun.

Air bag açmadı hasarda çok fazla yok aslında ancak parçalar çok pahalı birde servis bazı gereksiz parçalarıda değiştirme gereği duymuş mantıksız bi şeklide

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Geçmiş olsun :(
Hasar onarım bedeli araç piyasa bedelinin % 70 ine ulaşmadığı için perte çıkması çok zor. Yetkili Servis, özel servis veya sanayideki dükkanlar gibi çıkan parçayı tasarruf amaçlı yeniden kullanmaz ,çalışan kişi yedek parça bölümünden hemen yenisini alır bu da faturaya yansır. Aracı yaptırmış olsanız da ne yazık ki elinizde 20 bin hasar kaydı olan bir araç olacak ki satış esnasında yazacağınız fiyat sizi fazlası ile sıkıntıya sokacaktır.
Araçtan soğudum diyorsunuz ,bu durumda sigortadan değer kaybı talep edip onarım sonrası verebileceğiniz en iyi fiyata satmayı deneyin ..
Hakkınızda hayırlısı olsun.

cagdases

Sessiz
Geçmiş olsun :(
Hasar onarım bedeli araç piyasa bedelinin % 70 ine ulaşmadığı için perte çıkması çok zor. Yetkili Servis, özel servis veya sanayideki dükkanlar gibi çıkan parçayı tasarruf amaçlı yeniden kullanmaz ,çalışan kişi yedek parça bölümünden hemen yenisini alır bu da faturaya yansır. Aracı yaptırmış olsanız da ne yazık ki elinizde 20 bin hasar kaydı olan bir araç olacak ki satış esnasında yazacağınız fiyat sizi fazlası ile sıkıntıya sokacaktır.
Araçtan soğudum diyorsunuz ,bu durumda sigortadan değer kaybı talep edip onarım sonrası verebileceğiniz en iyi fiyata satmayı deneyin ..
Hakkınızda hayırlısı olsun.

Teşekkürler. Satma düşüncem yok şuan için ama bahara doğru düşünebilirim birde hasar kaybı alınca tabi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Öncelikle geçmiş olsun... Allah beterinden korusun.

Serviste, orijinal parça kullanılacağı için hem temin süresi uzun olacaktır hem de fatura kabaracaktır... Boş yere vakit kaybı yaşamamak ve hasar kaydının fazla olmaması için; Orijinal parçaya ihtiyaç hasıl olmamışsa sanayide yaptırmayı tercih ederdim şahsen... Neyse bu ihtimal ortadan kalkmış zaten.

Genel anlamda, yüksek hasar kayıtları ülkemizde alıcıları soğutsa da, aracı ve hasarı bilenler için rahatlıkla alınabilir bir araç bu da nasip işi... Yaptırma serüvenini takip edelim bakalım kaç ayda, ne kadara çıkacak?

Kolay gelsin.

cagdases

Sessiz
Öncelikle geçmiş olsun... Allah beterinden korusun.

Serviste, orijinal parça kullanılacağı için hem temin süresi uzun olacaktır hem de fatura kabaracaktır... Boş yere vakit kaybı yaşamamak ve hasar kaydının fazla olmaması için; Orijinal parçaya ihtiyaç hasıl olmamışsa sanayide yaptırmayı tercih ederdim şahsen... Neyse bu ihtimal ortadan kalkmış zaten.

Genel anlamda, yüksek hasar kayıtları ülkemizde alıcıları soğutsa da, aracı ve hasarı bilenler için rahatlıkla alınabilir bir araç bu da nasip işi... Yaptırma serüvenini takip edelim bakalım kaç ayda, ne kadara çıkacak?

Kolay gelsin.

Normalde değeri düşmemesi gerekiyor sonuç olarak orijinal parça takılıyor yenileniyor ömrü uzuyor kaporta parçalarının. Ancak türkiyedeki işçilik kalitesi yapılan hileler insanları düşündürüyor.

Sonuç olarak benim için hasarın bi önemi yok direklerde ve şasede hasar yok motor bölgesinde değişen yok. Aracım zaten 40 binde. Süreçte başka bir gelişme olursa yazıcam bakalım totalde kaç günde tamamlanacak...

cagdases

Sessiz
Merhaba arkadaşlar. Bugün tekrar aradığım ekspertiz şirketinden aldığım cevap “bugün sabah servisinize onayı verdik onarım başlamıştır” diye. Böyle bir onayı vermeden beni aramaları gerekmiyor muydu ikincisi bana hiç bir bilgi verilmemesi benim zorla öğrenmem her şeyi.

Sonrasında servisi aradım onlarında benden her seferinde isim ve telefon numarası alması ve 3 aşamalı aktarmadan geçmekte var tabi ki.
Her neyse onarım yetkilisiyle yaptığım görüşmede bana siparişi yarına kadar geçeceklerini ve ürün tedariğinin 15 gün olacağını ve işçilik içinde 10 - 15 toplamda 30 gün bir süre söylemesi oldu. Hasar içinde 15bin parçalar için 2500 + kdv işçilik olacakmış.
Hepsine tamam dedim hasar falanda umrumda değil zaten hukuken uğraşacağım bunların hepsiyle. Benim zoruma giden beni 2 ay araçsız mağdur bırakmaları. Neyse daha fazla şişirmeyeyim onarım sonuçlansın tekrar yazacağım değişen parça listesinide atacağım.

İyi forumlar

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bu süreç çok can sıkıcı olur genelde, Allah kolaylık ve sabır versin. Eksper hiç bir şekilde pert olmayacak bir hasar için size danışmayabilir, ama irtibat kurması etik olurdu, aracınızı teslim ettiğiniz servisle tamirat konusunda anlaştığınızı düşünerek sanırım sizinle hiç görüşmemiş. Zaten bu gibi durumlarda genelde eksperler kendilerini ne zannediyorsa( bu kişilikte olmayanları tenzih ederim) burunlarından kıl aldırmıyorlar. Ama servis sizinle sürekli irtibat halinde olmalıydı bence. Tekrar geçmiş olsun, verilen 30 gün maksimum süredir, yetişmez diye en son günün tarihini veriyorlar genelde, öncelik vermeleri durumunda 20 günde de teslim edilebilir.

cagdases

Sessiz
Bu süreç çok can sıkıcı olur genelde, Allah kolaylık ve sabır versin. Eksper hiç bir şekilde pert olmayacak bir hasar için size danışmayabilir, ama irtibat kurması etik olurdu, aracınızı teslim ettiğiniz servisle tamirat konusunda anlaştığınızı düşünerek sanırım sizinle hiç görüşmemiş. Zaten bu gibi durumlarda genelde eksperler kendilerini ne zannediyorsa( bu kişilikte olmayanları tenzih ederim) burunlarından kıl aldırmıyorlar. Ama servis sizinle sürekli irtibat halinde olmalıydı bence. Tekrar geçmiş olsun, verilen 30 gün maksimum süredir, yetişmez diye en son günün tarihini veriyorlar genelde, öncelik vermeleri durumunda 20 günde de teslim edilebilir.

Maalesef ülkemizde her şeyin servis onarım sürecinde öncelik verilmiyor ve iletişim içinde kendiniz koşturuyosunuz arkasında hayırlısı diyelim napalım olan oldu artık

cagdases

Sessiz
Merhaba guzu severler. Dün itibariyle guzuma 53. Gün kavuştum baya bir özlemişim kendisini :) Her neyse konumuza gelelim.

Dün akşam saatlerinde aracımı inallardan teslim aldım eksiksiz gözüküyor tam inceleme fırsatı bulamadım ancak genel görüşüm olumlu tekrar bir incelemeden sonra fikrimi yazacağım.
Yüzümü güldüren hasar kaydı oldu bazı parçaların değişimi gereksiz bulunmuş ve hasar indirimli 14 bin kdv vs. düştükten sonra 10 11 civarı bir hasar yansıyacak. Aşağıda paylaşacağım kazalı halini ve değişenlerin listesini. Parçaların ne kadar pahalı olduğunu sizde daha iyi anlayacaksınız.

40082
40083
40084
40085

Montimpex

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 BNskyD PowerSNS
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz/ Sedan
Geçmiş ve hayırlı olsunu birlikte diyelim.. Kasko şirketin hangisi?
Ben de arka tampon hasarı için 3 Kasımda hasar merkezine aracı bıraktım ama hala teslim edilemedi. Detayları burada vermeyeyim ama şunu söylim SOMPO JAPAN kadar rezil bir firma olamaz.. Kesinlikle uzak durunuz bu sahtekar firmadan. Bu süreçte sigorta şirketini de experi de Allah bildiği gibi yapsın. Neyse ki acentem ve hasar merkezindeki adam biraz düzgün çıktılarda bana bilgi veriyorlar, ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar.. 3 haftadır bir kere bile şirket tarafından aranmadığım gibi müşteri merkezine açtığım şikayet kaydına bile dönüş yapmadılar..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Büyük geçmiş olsun, Allah beterinden saklasın. :) parça fiyatları uçuk gerçekten.

cagdases

Sessiz
Ben de arka tampon hasarı için 3 Kasımda hasar merkezine aracı bıraktım ama hala teslim edilemedi. Detayları burada vermeyeyim ama şunu söylim SOMPO JAPAN kadar rezil bir firma olamaz.. Kesinlikle uzak durunuz bu sahtekar firmadan. Bu süreçte sigorta şirketini de experi de Allah bildiği gibi yapsın. Neyse ki acentem ve hasar merkezindeki adam biraz düzgün çıktılarda bana bilgi veriyorlar, ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar.. 3 haftadır bir kere bile şirket tarafından aranmadığım gibi müşteri merkezine açtığım şikayet kaydına bile dönüş yapmadılar..
Sizede geçmiş olsun. Benim kasko firmam ethica pek memnun sayılmam ancak sonuca bağladık zorda olsa. Sizin aracın şuan ki durum tam olarak nedir ekper tarafından onay mı alamadınız açarsanız koyu daha iyi olur.

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan

Geçmiş olsun, benim kaskom Anadolu Sigorta.
Karşı tarafın suçlu olduğu kazada arka tampon hasarı var.
Yazışmalar, ekspertiz, tampon tamiri denendi olmayınca değişimi süreci 1 hafta da halletiler.
Bir sonraki sigortanız için tavsiye ederim.

cagdases

Sessiz
Geçmiş olsun, benim kaskom Anadolu Sigorta.
Karşı tarafın suçlu olduğu kazada arka tampon hasarı var.
Yazışmalar, ekspertiz, tampon tamiri denendi olmayınca değişimi süreci 1 hafta da halletiler.
Bir sonraki sigortanız için tavsiye ederim.
Geçmiş olsun sigorta önemli bir sonra ki dönemde aklımada olan sigortalardan biri zaten diğeride AXA. Tampon değişimi yan sanayi ürün mü yoksa orijinal mi. Orijinalse baya bir şanslısınız benim parçalar 11 günde gelmişti çünkü.

Montimpex

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 BNskyD PowerSNS
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz/ Sedan
benim durum biraz karışık şu arabayı bir kurtaralım detaylı anlatırım.. Bu arada işyerinde bir arkadaşla konuşurken tesadüfen konu konuyu açtı ve ben daha kendi durumumu anlatmadan yakın zamanda kendi başına gelen bir KASKO olayını anlattı. Perte çıkan aracına daha ucuz rayiç bedeli ödemeye çalışmış firma. Türlü kurnazlıklar yapmışlar. Ve sigorta firmasının kendisiyle hiç muhatap olmadığını ve ilgilenmediğini anlattı. Bilin bakalım hangisiymiş? tabi ki SOMPO JAPAN..

cagdases

Sessiz
benim durum biraz karışık şu arabayı bir kurtaralım detaylı anlatırım.. Bu arada işyerinde bir arkadaşla konuşurken tesadüfen konu konuyu açtı ve ben daha kendi durumumu anlatmadan yakın zamanda kendi başına gelen bir KASKO olayını anlattı. Perte çıkan aracına daha ucuz rayiç bedeli ödemeye çalışmış firma. Türlü kurnazlıklar yapmışlar. Ve sigorta firmasının kendisiyle hiç muhatap olmadığını ve ilgilenmediğini anlattı. Bilin bakalım hangisiymiş? tabi ki SOMPO JAPAN..
Merakla bekliyorum sonucunu!

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Geçmiş olsun sigorta önemli bir sonra ki dönemde aklımada olan sigortalardan biri zaten diğeride AXA. Tampon değişimi yan sanayi ürün mü yoksa orijinal mi. Orijinalse baya bir şanslısınız benim parçalar 11 günde gelmişti çünkü.
Saolun, açıkcası serviste yapıldığı için orjinal olduğunu düşünüyordum, hiç sormak aklıma gelmedi. Arayıp sorayım.

Üst Alt