Mazda 323 BG (1989-94) Kaputtan Gelen Ses

mawchu

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hatchback
Selam arkadaşlar,

323 1.6 HB aracımı alalı 8 ay civarı oldu. İlk zamanlar pek bir ses duymuyordum fakat zaman geçtikçe sesler duymaya başladım. Sesler metal kesim sesi gibiydi ve beni çok rahatsız etmeye başlamıştı. Ses 1100 devirden aşağısında başlıyordu bazen 1200 lerde bile yapıyordu.

Neyse memlekete gittim oradaki sanayide kapıların kilitlerini yaptırırken ustaya bundan bahsettim. Usta kaput keçelerini değiştirdi ve o sesi daha duymadım. Ta ki 2 ay öncesine kadar. Artık ses daha da artmıştı. Şöyle tarif edeyim; araç yolda giderken ses gelmiyor. Fakat dururken kaput sürekli titriyor gibi ses yapıyor. Özellikle farlar vs. açıkken devir düşüyor ve dediğim devir aralığından aşağı düşmeye başladığı an ses geliyor. Ses yaparken kaputu açarsam ses tamamen kesiliyor. Babam ile birlikte kaputu açtık ve hava filtresinin kaputa denk geldiği yerlerinde izler gördük. Kaputa üstten, hava filtresinin olduğu yerden bastırıncada ses baya azalıyor.

Bu zaman kadar değişen parçalar;

Amortisör(Arka)
Salıncak Burçları(Ön)
Debriyaj Merkezleri
Triger Seti
V Kayışı
Fren Balataları(Ön)
Direksiyon Körüğü
Hava Filtresi
KM Teli Değişimi
Baskı balata.(3 ay önce değişti)

Bu sorunu nasıl çözebilirim? Başına gelen oldu mu hiç?

Yardımlarınız için teşekkürler şimdiden.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Aracın özellikle rölantideyken normalden fazla titremesi motor kulaklarıyla ilgilidir. Fakat sizin anlattığınıza göre titreşimden çok ses ön planda. Olması gerektiği kadarlık titreşim bile kaputta bir ses yapıyorsa sizin de dediğiniz gibi kaputun motor aksamından bir parçaya değmesi olasılığı yüksek.

Bunun yanında kaputu kaldırınca altında göreceğiniz iskelet kısım ile kaputun sacı arasındaki kaynaklar mevcuttur. Bunların kopması da sacın ufak bir titreşimde iskelete değerek ses çıkarmasına yol açar. Bu da belirttiğiniz metal sesi için bir neden olabilir?

Diğer alternatif de kaputun bağlantı menteşelerinde boşluk olma ihtimali olabilir. Benim aklıma gelenler bunlar.

mawchu

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hatchback
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Aracın özellikle rölantideyken normalden fazla titremesi motor kulaklarıyla ilgilidir. Fakat sizin anlattığınıza göre titreşimden çok ses ön planda. Olması gerektiği kadarlık titreşim bile kaputta bir ses yapıyorsa sizin de dediğiniz gibi kaputun motor aksamından bir parçaya değmesi olasılığı yüksek.

Bunun yanında kaputu kaldırınca altında göreceğiniz iskelet kısım ile kaputun sacı arasındaki kaynaklar mevcuttur. Bunların kopması da sacın ufak bir titreşimde iskelete değerek ses çıkarmasına yol açar. Bu da belirttiğiniz metal sesi için bir neden olabilir?

Diğer alternatif de kaputun bağlantı menteşelerinde boşluk olma ihtimali olabilir. Benim aklıma gelenler bunlar.

Değerli yorumunuz için teşekkürler. Kaportacıya mı götürsem nereye götürsem bilemedim.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Değerli yorumunuz için teşekkürler. Kaportacıya mı götürsem nereye götürsem bilemedim.
Bunun için önce kendiniz teşhis koyabilirsiniz. Kaputu kaldırınca belirttiğim yerleri kontrol edin. Kopuk kaynaklar varsa gözle görülebilir. Gerekirse aralarına (yanmayacak, düşmeyecek) bir şeyler sıkıştırın ses azalırsa emin olun. Sonra kaportacı gerekeni yapar zaten.

mawchu

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hatchback
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Merhabalar forumdaşlar. Bugün boş vakit vardı, ustaya götürdüm çekiç darbesiyle düzeltti ses yapacak yerleri. Ek olarak egzoz susturucuları değişti arabadan gelen gaz kokusu da böylelikle çözülmüş oldu. Şuan mutluyum çünkü o iğrenç ses ve kokudan kurtuldum :)

LPG takıldığı zaman hava filtresi altına bilezik takılıyormuş. Sanırım o parça bi miktar yükseltiyor filtreyi ve o da kaputla titreşiyor sürekli. Sorun bundan kaynaklıydı.

Üst Alt