Mazda 3 BL (2009-13) Kadife Folyo Kaplama

Konum
Karabük
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
#1
Torpidomu bugün folyo kapladım. Geniş kapsamlı bir konu olduğundan ve internetten arandığında daha kolay bulunmasını istediğim için geniş bir başlık seçtim.

Çok uzun süre önce mavi folyo almıştım. Duruyordu, ben de boşken hazır bugün arabamla uğraştım. Yağda 0-40 a geçmekle ne kadar iyi yaptığımı bir kez daha iyi anladım. 1000 km oldu bakım yapılalı ve gıdım eksiltme yok. 5-30 da ufacık tırnak kadar eksiltme olurdu 1000 km.de
Koltuk ısıtmayı yolcu koltuğuna da taktım. Ön koltuklar ısıtmalı oldu.
Ekleyeceğim kapı ambiyans aydınlatması için yer araştırdım, ama şarjlı matkapım olmadığından bu işi erteledim.

Torpidoyu söküp kadife folyo kaplamak geldi. 1 karış kar ve soğuk varken, derinlemesine olan kısmı 2 vida çıkarıp sökmeye üşendim açıkçası. O derinleme kısmına ses çıkartacak şeyler koymadığımdan ihtiyaç da duymuyorum açıkçası. Sadece o diklemesine olan açılan torpido kısmına ses çıkaran ufak şeyler koyduğumdan bu kısmına kaplama yapmayı yeterli gördüm.

Önce ölçüsünü alıp yapayım dedim, tutturamadım. Sonrasında deneme yanılma yöntemiyle ufak ufak trimleyerek gittim ve tam oturtabildim. Bu kadife folyonun bir güzelliği de üstüste yapıştırıldığında ek noktası dikkatlice bakılmadıkça farkedilemiyor. Sonucun güzel olduğunu düşünüyorum. Kusurlar varsa da torpidonun karanlık kısmında çok göze batacağını zannetmiyorum.
Denemekten korkmayın, deneme yanılmayla ve biraz sabırla da güzel birşeyler ortaya çıkıyor.
 

Ekli dosyalar

Konum
Karabük
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
#3
Teşekkürler. Arabanın içi tam maviş olmaya başladı.
Kapılara mavi dekoratif şerit, mavi kapı cepleri ve bardaklık pedleri, mavi ayakaltı ve tavan ambiyans aydınlatması, torpidoda mavi kadife folyo, orijinalinde teypin mavi ambiyans ışığı...
 
Konum
Mersin - Kahramanmaraş
Araç Markası
Mazda 6 2010
#4
Bu kadar olur arkadaş :) Ben de koyu mavi sipariş verdim, düşüncemde tam da bu ve birkaç farklı şey vardı, güzel bir örnek oldu benim için. Kırmızı renk, şerit ve diğer aksamlarda çok popüler oldu, mavi daha güzel oluyor benim görüşüme göre. Hem benim vites etrafı, el freni civarı lacivert çizgili bir motif olduğu için kendi adıma daha güzel bir seçenek olacak. Grisini de A,B ve C sütunlarında kullanmayı düşünüyorum. Buradaki tecrübeye göre cesaret edebilirsem kapı içlerinin alt kısımları da siyahla kaplayıp ayakkabı izlerinin falan önüne geçmek istiyorum. Şuradaki ürün gibi;
Tahmini Teslimat Zamanı

Yapışkanı kuvvetli mi folyonun? arkada kalan kısımlar ve uclar kalkma yapacak gibi mi? ısı tabancasıyla falan daha iyi tutması için desteklemeye gerek var mı?

Ustad harika bir iş daha çıkarmışsın bu arada, eline sağlık ;)
 

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
#6
Mutlu harika olmuş, eline sağlık, ben bu kadife folyonun olduğunu bilmiyordum bile, nereden temin edilebilir diye bilgi de verirsen düşünen çok olabilir..
 
Konum
Karabük
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
#7
Teşekkürler. Süleyman abi ısı tabancam zaten yok da fön makinesiyle yapabilirim aslında, onla da yarın uğraşırım artık. İlk yapışmada kuvvetli, sonralarda birazcık azalıyor yapışkanlık. Ama ısıtıcı ile üstünden geçilirse daha iyi yapışacaktır kesinlikle. İşçilik önemli ama kadife folyo üstüste yapışınca bir bütün gibi gösteriyor, o güzelliği işçiliği güzel gösteriyor. :D Grisi ile sütunları kaplamak çok güzel bir düşünce gerçekten. Yapılabilir bu. Sütunları kaplamak çok daha kolay. Torpidoda girinti çıkıntı olduğundan tek parça şeklinde yapamadım. Parça parça kesip yapıştırarak ilerledim. Kapı iç plastiğine de böyle birşey yapılabilir, ama torpideodan çok daha fazla zorlayacağı kesin. Esnemiyor bendeki çünkü. Ama düz yüzeylerde denenebilir.

Bülent abi çok uzun süre önce tahmini 1 sene kadar evvel, kadife folyo diye google da aratıp mavi renkte bulabildiğim en ucuz yerden almıştım.

Bu arada Süleyman abi, kapıya konulacak kadife folyoda ayakkabı geldikçe kadife çamurlanacak. Temizlenmesi sert plastiğe göre daha uğraştırıcı olabilir.
Ama sütunları kaplama çok mantıklı.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Konum
Karabük
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
#12
Abi 4 mesaj üstte yazmışım Bülent abiye cevaben. :)

"Bülent abi çok uzun süre önce tahmini 1 sene kadar evvel, kadife folyo diye google da aratıp mavi renkte bulabildiğim en ucuz yerden almıştım."
Buna ekleme yapayım 10 tl ye almıştım 1 rulosunu.
 
Üst Alt