Jeep Renagade Kullanıcı İzlenimleri

Yba

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5 (2015)
Herkese teşekkürler...

Renegade hakkında görüşlerim:

1- Jeep Renegade konusunda çok çok iddialı -Jeep firması Jip'e en yakın SUV olarak lanse etti -slogan olarak "eğlence aracı" ismini koydular. Pazar payını kaybeden Jeep için yeniden dirilişin simgesi olarak gösterildi. Satışların başarılı bulunduğu belirtiliyor -ama bana göre Jeep'in dirilişi bu şekilde olmaz, satış rakamları normal ne iyi ne kötü.

2- Jeep fan'ları Renegade', Wrangler ile karşılaştırdı -elbette asla bir Wrangler değil ama Wrangler almadan önce alınması gereken bir araç olarak tanımladılar. Sosyal medyada Renegade için Babaneyi pazar gezmesine çıkaracağınız bir araç değil, asfalt dışında gezmeniz için yapılmış bir araç tanımlaması yaptı çoğunlukla Amerikalılar.
https://www.youtube.com/watch?v=UP_rTCarZ04
https://www.youtube.com/watch?v=gthrdNtQuJQ
https://www.youtube.com/watch?v=_K4mQmHLCx4

Kullanıcıları tarafından başarılı bulunan bir araç, bunda en önemli etki yüksek torklu ve az yakan motoru, oldukça dolu donanımları (şerit takip ve kaza önleme ek paket değil, araç içinde Limited versiyonlar ile hazır olarak geliyor) ve oldukça geniş Mopar off raod vb aksesuarları. Aracı alırken 3cm yükseltme, tüm alt korumalar gibi arazi setleri ile hazır servis garantili olarak alabiliyorsunuz. Jeep'in en büyük başarısı bu bana göre, tamamen yeni bir araç lanse ediliyor, ama dev bir aksesuar kitapçığı ile, her türlü aksesuarının hazır lanse edilmesini taktir ile karşıladım. Bunlar ne derseniz, aracın bagaj kapağına geçebilen bu şekilde aracın devamı olan özel kamp çadırı bile var diyerek özet geçiyim. http://www.mopar.com/jeep/renegade/2015/

Benin kişisel kullanıcı görüşüm:
Renegade ile çok kötü yollara girdim çıktım, gerçekten beğendim, yakıt tüketimi çok makul, tork ivme çok iyi. Renegade sizi gerçekten asfalt dışına çıkmaya tahrik eden bir araç. 500x ile pek çok ortak noktası var, ancak Renegade'i soktuğunuz yollara 500x'i sokmayın. Renegade'in yürüyen aksamı Mopar'ın, Jeep servisleri bu konuda garanti veriyor. Bozuk yollarda eski aracımın süspansiyon ve salıncağını kırma başarısı gösteren biri olarak - Renegade'i başarılı buldum.

Renegade genelde Nissan Qashqai ile karşılaştırılıyor, ancak aslında sınıfları farklı, Renegade B sınıfı Nissan Qashqai C sınıfı Suv. Nissan'da kullandım, uzun yola çıktım, tek artısı daha büyük olması yoksa Renegade kesinlikle daha kaliteli.

Kötü yönleri:
Araç B sınıfı, yüksek tavan büyük avantaj ama sonuçta B sınıfı -lanse edildiği gibi eğlence aracı, büyük anneyi pazar gezmesine götürme aracı değil :)
Yani bir 5cm daha büyük olsa süper bir araç olurdu. Ama zaten testlerde belirtmişler eğer Renegade 5cm daha uzun olsaydı Cherokee satışları çok düşerdi, çünkü tavanı Chrerokee'den yüksek ve araç içinde ciddi ferahlık oluşturuyor.
Her şeyi ile yeni bir araç olduğu için elbette ilk alanlarda bazı sorunlar çıktı. Ancak Jeep firmasının özellikle ABD'de ki tutumunu çok beğendim, bulunan kusurlar için devamlı TSB dökümanları yayınladılar, şu sorun tespit edilmiş, şu tarihten itibaren düzeltilmiş, bu tarihten önce ki araçlar için şu düzeltmeler yapılmalıdır şeklinde servis dökümanlarını yayınladılar.

Ancak iş Türkiye'ye gelince servisler bunlardan bi haber, araca bir sürü yazılım güncellemesi geldi, çok az servis müşterilerini güncelleme için çağırdı. ABD'de ki servisler kabin içi düzeltmeler için müşterileri çağırırken bizdekilerin haberi bile yok. Örneğin 2015/03'den önce ki üretimlerde aynalar içinde ki kablo kliplenmemiş bu sebep ile belli hızdan sonra tık tık ses yapıyor, klipslenmesi lazım, sürücü kapısı tam anlamadığım sebepten ötürü taşıma nedeni ile diyorlar -iç tarafta hava tahliyesi önünde ki kapak açık, bunun kapatılması veya bantlanması gerekiyor, rüzgar sesi yapıyor, kapı altında su tahliyesi için açılan deliklerin iç parçaları bırakılmış bunlar rüzgar sesi yapıyor, güneşlik tık tık ses yapıyor gibi basit sorunlar kullanıcıların karşısına çıktı. Jeep bunları düzeltip tarihlerini yayınladı. Ama Türkiyede ki çoğu servis bunlardan bir haber, antalyada ki bir renegade kullanıcısı 4 farklı servise götürüp ses sorununu halledemedikten sonra, grupta ki bir kullanıcının ben izmir serviste hallettim demesi ile antalyadan izmir'e götürüyor ve gerçekten sorun hallediliyor.

Özet ile, Jeep Türkiye'de kalite kaybına uğramış, Tofaş Fiat'tan atanan kimileri sebepli ciddi kalite kaybı şikayetleri var. Servisler arası hem fiyat hem kalite uçurumları var. Bir serviste usta size aracın süspansiyonlarının arazi karşısında tutumu hakkında oldukça detaylı bilgilerden tutun, eğer araç sadece kayalık yerlerde kullanılacak ise istenirse ona göre ayar yapılabileceğini nelerin yapılması gerektiği gibi çok detaylı 2 saat süren bilgilendirme yaparken farklı servis aracın yakıt tüketimi birimini lt/km'den 100km/lt'ye çevirememektedir. Benim aracı teslim almam şaka veya abartı değil 3.5 saat sürmüştür, bana 3.5 saat boyunca aracı, yetenekleri, sınırları ve istersem hangi modifikasyonların yapılabileceği anlatılmıştı -şok olmuştum. Daha önce Hyundai kullandığım için servis kalite farklı karşısında şok olmuştur. Servis'in baş ustası bana kartını vermiş acil durumda arazide vb kalma direk kendisini aramamı istemiştir.

Son olarak Renegade'in en büyük artısı marka değeri, yolda taksiler yol vermeye başladı, iş yerinin orda aracı park ettiğim otopark eski aracım ile beni en arkalara yollarken artık kapı ağzına parkettiriyor lüks araçların yanına, insanlar dışardan görünce pahalı bir araç sanıyor :D Araç yıkamada, restoranda her yerde insanların davranışları değişti -gerçekten insanımız paraya çok bakıyor bunu görmüş oldum. Ama bunun kısa süreli etki olduğunu düşünüyorum elbet renegade'in pahalı olmadığını öğreneceklerdir :)

Son ekleme Jeep C sınıfı yeni bir Suv bu Mart ayında yüksek ihtimal ile lanse edecek, bu şekilde Cherokee ile Renegade arasında ki boşluk dolacak.

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Harika yazı olmuş keyifle okudum... Müsait zamanda ilgili yere taşırım bu konu içinde kaybolmasına razı gelemem... :)

Bu ülkede Jeep markası her daim prestijli algılanmıştır. Bisiklet yapsalar ilgi görür. :)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Değerlendirmeleriniz için teşekkürler.

İki ayrı yerde sormuşsunuz ama ben sorunuzu burada kısaca cevaplayayım. Aslında siz de zaten cevabı biliyorsunuz ya neyse...

Memnun olduğunuz araç ile devam edin, olmuyorsa Forester alın. CX-5 her ikisinden de daha kaliteli, donanımlı bir araç. Ancak (pick up hariç) tüm Mazda'lar gibi asfalt üstü öncelikli üretilmiş bir araç.

CX-5 ile asfalt öncelikli sürüşler yapar, arada sırada karşınıza çıkacak hafif arazi koşulları ve kötü hava şartlarından da etkilenmezsiniz. Bu araç öyle bir araç ki, geçen Pazar günü aynı rotada iki farklı Premium markadan bir sedan bir coupe ile arka arkaya aynı rotada biraz isteklice sürdüm. Bu kadar yüksek bir SUV olarak ezilmiyor... asfaltta bu kadar iyi. AWD sistemini de yabana atmamak lazım ama arazi kullanımı sadece awd ve yerden yüksek yapı değil sizin de bildiğiniz gibi. Örneğin yaklaşma açısı Forester ve Renegade karşısında çok az. Ayrıca Mazda arazi öncelikli bir marka olmadığı için de arazi aksesuarı bulamazsınız yeterli miktarda. Servisler de size anlattığınız düzeyde arazi kullanım tecrübesi veremez bana göre...

Bu konuda marka değişecekseniz ve bunu da bir Pick Up veya gerçek bir arazi aracı ile yapmayacaksanız, bir SUV ile yapacaksanız, Forester!

Anlattığınız düzeyde arazi keyfi için ise Nissan Navara gibi pick up araçlara bile bakabilirsiniz...

Yba

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5 (2015)
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Çok teşekkürler, yazınızı geç farketmişim..
İstekler&İhtiyaçlar çözümü zor bir denkler oluyor. Gerçekten pick up'lar çok ilgi alanımda ancak motorlarının büyük olması yüksek MTV vergisi veya ticari araç olmaları sebebi ile düşük hız limitleri ile karşıma çıkıyor.

Her isteği karşılayan bir araç yok gibi, 1.6 motoru ile honda cr-v düşük MTV ile dikkat çekiyor ancak awd özelliği başarısız bulunuyor, zaten 17cm yerden yüksekliği.

Renegade'i başarılı buluyorum ancak istediğim gibi olan bir Renegade 130.000TL tutuyor, B sınıfı SUV'a 130bin vermek ayrı soru işareti.Ben ilk çıktığında almıştım bu sebep ile bende ki 4x2 model.

Forester'da eyesight olmamasını büyük eksiklik olarak görüyorum. Hiperaktif rahatsızlığım bulunmakta ve çok kolay odak kaybediyorum. Renegade beni 2 defa ciddi kazadan kurtardı hem şerit takip, hem kaza önleme ile.

Mazda cx-5 hem geniş hem konfor ve aksesuar olarak tam istediğim araç gibi. Yerden yüksekliğide iyi. Ancak dediğiniz gibi yaklaşım açıları, alt korumalar gibi konularda soru işareti.

Ciddi bir off road yapmıyorum. Ancak traktörlerin geçtiği yollar, kurumuş-kurumamış çamurlardan geçiyorum bu durumlarda bile aracın altı kurumuş çamura, veya arazide ki taşlara sürtebiliyor. Renegade'in basamaklarını sürttüm hep. (En alçak kısmı basamaklar)

Üst Alt