İnsaflı Kaporta Boya Ustası Tavsiyeniz var mı?

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
Arkadaşlar merhaba; aracımı boyatma düşüncem var. Adem ustayla konuştum getir bakalım fiyat verelim dedi Beylikdüzü'nden kalkıp gittim fakat gittiğimde maalesef kaporta/boya ustaları biz bu arabayı yapmayız dediler. Sağ iki kapı işlemli benim aracın, macunları çatlamış durumda. Öyle büyük çürük vs. yok. Borz Atölye diye biryerden de randevu almıştım. Oraya gittim. Usta, kapı kolları tamponlar farlar stoplar vs. sökülür, sağ kapılar güzel şekilde düzeltilir vs. dedi. Açıkcası işçiliğin iyi olacağı diye bir fikir oluştu bende fakat sadece dıştan komple boya için 20bin lira fiyat biçti. (Anladığım kadarıyla işçilik iyi olsun istiyorsak bu rakamları gözden çıkarmamız gerek fakat bütçemin çok üstünde). Son olarak arkadaşımın bir tanıdığının yanın gittim. Adam sağ arka çamurluk ve sağ iki kapı için 2500 lira fiyat verdi. E dedim usta ne güzel, sol 3 parçayıda boya 2500 de oraya vereyim dedim. Tavan kaput bagaj için de hadi olsun 4bin dedim. Boyayalım komple 9 bine.. Yok abi komple dıştan girersem 13bin lira dedi. Ön cam sökülürse ekstra camcıya sökme takma parası da ayrıca alırım dedi. Abi komple olunca daha mı fazla işçilik için zaman harcıyor anlamıyorum ki. Bu arada 2. gittiğim arkadaş kapı kollarını vs. sökmeyecek.
Yok mudur tanıdığınız insaflı bir usta arkadaşlar. Aracımı komple dıştan boyayacak. Ne kadar ekmek o kadar köfte, biliyorum fakat biraz araştırma sonucu mümkün olan en uygun ve düzgün şekilde yaptırabileceğime inanıyorum.

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Araba arayış süremde hiç biri olmazsa bu olsun dediğim güneş yanıkları olan 2001 model opel corsa için komple boyama 30 bin fiyat aldım .Bu fiyatın altına hadi 25 bin olsun yaptırılabilir . Bu fiyatın altına yaptırılan her boyama işlemi işçilikten ve malzemeden kesilecektir ki malum boya işi sonradan düzeltilemez.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Komple boya için 20 bin bu piyasada makul gibi duruyor. :confused:

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Abi çok ciddi rakamlar bunlar. Bu kadar fazla olmamalı. Adam günde 8 saat zaman ayırsa benim arabama 1 haftada bitirir. 20 bin liranın hadi olsun 6bini malzemeye gitsin. 1 hafta da 14 bin lira adamın kazancımı oluyor yani. Az çok biliyoruz ne kadar zaman harcayacaklar araba için. Şimdi anlıyorum niye insanlar her yeri güneş yanığı veya çizik olan arabaya neden biniyor. Şimdi her ay 2-3 tane araba gelmez ki ustaya derseniz de fiyatlar böyleyken tabi ki gelmez. Biraz mantıklı fiyatlar olsa adamlar hiç boş kalmaz. Bazı yerlerde olmuş yap bozcu zaten. Kaskodan orjinal parça gelsin iki düzelteyim yerine takıp yollayayım derdindeler. Yeminle biz boşuna okumuşuz. Bu yaştan sonra sanayide çırak olasım geliyor valla. Seneye de usta olurum ortalık usta kaynıyor ya ohh miss.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Abi çok ciddi rakamlar bunlar. Bu kadar fazla olmamalı. Adam günde 8 saat zaman ayırsa benim arabama 1 haftada bitirir. 20 bin liranın hadi olsun 6bini malzemeye gitsin. 1 hafta da 14 bin lira adamın kazancımı oluyor yani. Az çok biliyoruz ne kadar zaman harcayacaklar araba için. Şimdi anlıyorum niye insanlar her yeri güneş yanığı veya çizik olan arabaya neden biniyor. Şimdi her ay 2-3 tane araba gelmez ki ustaya derseniz de fiyatlar böyleyken tabi ki gelmez. Biraz mantıklı fiyatlar olsa adamlar hiç boş kalmaz. Bazı yerlerde olmuş yap bozcu zaten. Kaskodan orjinal parça gelsin iki düzelteyim yerine takıp yollayayım derdindeler. Yeminle biz boşuna okumuşuz. Bu yaştan sonra sanayide çırak olasım geliyor valla. Seneye de usta olurum ortalık usta kaynıyor ya ohh miss.
Meslek grupları bileğe takılan bizelik vs vs
Her mesleğin kendine göre riskleri var.
Bugün boyacılar hergün kimyasalın içinde sen ise ormanda (mecaz anlamda).

Bugün bakım yapan biri tırnaklarının arasında ki yağ kiri artık işlemiş çıkmıyor kanser olması an meselesi :(

Boşa yaşıyoruz demeyelim bence.

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
Meslek grupları bileğe takılan bizelik vs vs
Her mesleğin kendine göre riskleri var.
Bugün boyacılar hergün kimyasalın içinde sen ise ormanda (mecaz anlamda).

Bugün bakım yapan biri tırnaklarının arasında ki yağ kiri artık işlemiş çıkmıyor kanser olması an meselesi :(

Boşa yaşıyoruz demeyelim bence.
Yanlış anlaşılmasın işleri kolay kesinlikle demiyorum. Usta gibi ustalara saygım sonsuz fakat arabamı boyatmak için yemeden içmeden yaklaşık 3 ay çalışacak olmak çok koyuyor bana. Ama fiyatlar da ortada. Estetik operasyonlar gibi algılanıyor sanırım kaporta boya işi. Adamın burnu kırılmıştır örneğin estetik ameliyat dünya para. SGK karşılıyormu bilmiyorum. Bu da öyle geldi bana.

20 bin lira uygun mu, 3 senede 7 katına mı çıktı bu iş..
Araba fiyatları arttı ya ondan olabilir. Adam gidip 150-200bin liraya araba alıyor, boyatmak istiyorsa 20 bin lira nedir ki...

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
20 bin lira olan şahin 80 bin tl olduysa, 5 bin tl olan boya da 20 bin oluyor işte :) 1 sene önce 100 bin tl etmeyen arabasına 250 bin tl isteyip, orijinal yağ filtresine 150 tl çohhhmuş ya diyen arkadaş vardı :D ülkede bir şeyin fiyatı artınca her şeyin fiyatı arıyor. bu yıl artışlar çok fazla oldu, eskisinden daha beter fakirleştik ama bu rakamlar düşmez daha bunlara da alışmamız lazım.

@ÖzgürSeyyar geçenlerde ben de birisiyle konuştum. adam eğer gerçekten kaliteli işçilikle, kaliteli boya istenirse şu an 50 bin tl dedi. Tüm trimler, tamponlar vs sökülerek...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bir kaç yerden daha fiyat almakta fayda var, yapılacak işe göre bu ekonomik şartlarda 20 bine kadar fiyatlar normal. Tavsiyem düzgün bir iş istiyorsanız aracın dışındaki herşeyi söktürün camlar dahil. Komple boya işi aceleye gelmez herkes beceremez. Boschcar tarzı servislerden de fiyat alın derim.

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
20 bin lira olan şahin 80 bin tl olduysa, 5 bin tl olan boya da 20 bin oluyor işte :) 1 sene önce 100 bin tl etmeyen arabasına 250 bin tl isteyip, orijinal yağ filtresine 150 tl çohhhmuş ya diyen arkadaş vardı :D ülkede bir şeyin fiyatı artınca her şeyin fiyatı arıyor. bu yıl artışlar çok fazla oldu, eskisinden daha beter fakirleştik ama bu rakamlar düşmez daha bunlara da alışmamız lazım.

@ÖzgürSeyyar geçenlerde ben de birisiyle konuştum. adam eğer gerçekten kaliteli işçilikle, kaliteli boya istenirse şu an 50 bin tl dedi. Tüm trimler, tamponlar vs sökülerek...
50 bin nedir abi :agla: Ama inanırım doğrudur. Bu saatten sonra herşeye inanırım.
Bir kaç yerden daha fiyat almakta fayda var, yapılacak işe göre bu ekonomik şartlarda 20 bine kadar fiyatlar normal. Tavsiyem düzgün bir iş istiyorsanız aracın dışındaki herşeyi söktürün camlar dahil. Komple boya işi aceleye gelmez herkes beceremez. Boschcar tarzı servislerden de fiyat alın derim.
Dediğiniz gibi birkaç yerden daha fiyat alacağım, acelem yok. Olmazsa sağ kapılardaki macun çatlaklarını yaptırırım son gittiğim yerde 2500 lira demişlerdi. Sonra komple bir pasta cila vs. depresif duygularımı biraz törpülemiş olurum. Arabayı öyle gördükçe içim kıpır kıpır oluyor yaptırmak istiyorum :islik::islik:

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Burada 10 bini gececegini sanmıyorum :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Tabanında çürük yoksa burada 10 bin lira civarına biter bu iş. Şimdi boyacı ile konuştum. Bence oradaki çevre illerde de bu fiyatlara boyanabilir.

Son düzenleme:

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
Burada 10 bini gececegini sanmıyorum :)
Burada derken? Hatay'da mı? Kaç kilometre ki orası? Baktım 1137 Kilometreymiş. LPG artmasaydı gelirdim vallah :rolleyes:
Bu arada 2. gittiğim yer sağ arka çamurluk ve 2 kapıya 2500lira demişti ya ön çamurluğa da yüzeysel boya sıkarım ton farkı olmasın diye demişti. Hemen gaza geldim komple yapalım dedim verdiği fiyata istinaden 8-9 a hallederiz diye düşündüm öyle olmuyormuş.. Düzgün fiyat bulamazsam bırakırım oraya 2 ay sonra tekrar gidip diğer tarafı boyatırım. 2 ay sonra da Tavan kaput bagaj ohh miss. Evet işçilik dört dörtlük olmayacak ama en azından şuan ki halinden iyi olur her halükarda..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bende öyle düşündüm ama 13 bin diyor komple boya için. İşçilikten de emin değilim. Sağ arka çamurluk ve 2 kapıya 2500lira dedi. Ön çamurluğada yüzeysel boya sıkarım ton farkı olmasın diye dedi. Hemen gaza geldim komple yapalım dedim verdiği fiyata istinaden 8-9 a hallederiz diye düşündüm öyle olmuyormuş.. Düzgün fiyat bulamazsam bırakırım oraya 2 ay sonra tekrar gidip diğer tarafı boyatırım. 2 ay sonra da Tavan kaput bagaj ohh miss. Evet işçilik dört dörtlük olmayacak ama en azından şuanki halinden iyi olur her halükarda..
Aracın renk tonu tutmazsa kötü olur ama... :rolleyes: Sonra zebra gibi gezmesin guzucuk. :utan:

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
Aracın renk tonu tutmazsa kötü olur ama... :rolleyes: Sonra zebra gibi gezmesin guzucuk. :utan:
Aynı adam 2-3 ay arayla boyasa ton farkı olur mu? Bu konularda cahilim biraz kusura bakmayın. Ama bu gidişle dediğim gibi sadece sağ tarafı yaptırabilirim. Her halükarda ton farkı olur bence.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Boya aynı olsa bile her uygulamada farklı ton çıkar ortaya bilginiz olsun.

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Boya işinde numara çok olur hocam, o yüzden güvenilir yerlere bırakmanız lazım. Ben 2020 Ekim ayında boyattığımda sanayiden 2-3 bin civarlarında fiyat almıştım. Yetkili serviste boya+kaporta işleri felan toplam 6 bine anlaştım. Standox marka boya ve yine aynı markanın verniğini kullanıyorlar. İş bitiminde beğenmediğin yerler için itiraz edip düzelttrime şansın var. Kurumsal firma olduğu için her türlü hakkını arayabilirsin, karşında muhattap var en kötü şikayet var'a bile yazabilirsin.

Servisin bir diğer avantajı da kredi kartına taksit olayı :D

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
Boya aynı olsa bile her uygulamada farklı ton çıkar ortaya bilginiz olsun.
Zaten bu işin altında bir bit yeniği olduğu aklıma gelmişti. Yoksa herkes parça parça boyatır geçer giderdi. :confused:

Boya işinde numara çok olur hocam, o yüzden güvenilir yerlere bırakmanız lazım. Ben 2020 Ekim ayında boyattığımda sanayiden 2-3 bin civarlarında fiyat almıştım. Yetkili serviste boya+kaporta işleri felan toplam 6 bine anlaştım. Standox marka boya ve yine aynı markanın verniğini kullanıyorlar. İş bitiminde beğenmediğin yerler için itiraz edip düzelttrime şansın var. Kurumsal firma olduğu için her türlü hakkını arayabilirsin, karşında muhattap var en kötü şikayet var'a bile yazabilirsin.

Sanayide 20bin verilen fiyat, serviste en az 40bin verilir tahminimce.. Bu arada benim dediğim yer de tanıdık. Arkadaşım sorun olursa düzelttiririz vs. dedi.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan

Bende bu yüzden Boschcar, RS servis gibi yerlerden fiyat almasını önerdim :harika: hatta yetkili servis ile de görüşün beklenmedik fiyatlar çıkabilir.

Üst Alt