Mazda 3 BL (2009-13) İmpressive ile Mirai Amortisörleri Neden Farklı?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Genel olarak ne yapıyoruz kyb iyidir diyip kyb amörtisör alıyoruz kyb tabiki iyidir kimsede daha aksini söylemedi peki mazda bu konuda ne diyor.

Örnek 1 - 2012 mazda 3 impesive için : BBM2-34-700C Bu koddaki amörtisörü kullanacaksın diyor ve ekliyor;

-195-65-15
-205-60-15
-205-55-16

Örnek 2 - 2012 mazda 3 mirai için : BBM3-34-700C Bu koddaki amörtisörü kullanacaksın diyor ve ekliyor;

-205-50-17

Örnek 3 - 2012(!) mazda 3 2300cc için : B39D-34-700A

Örnek 4 - 2012(!) mazda 3 2200cc için : BBM3-34-700C

-Bu örneklere baktıgımızda piyasadaki kyb yada mondero bunlardan hangisi ?
-Mazda neden donamıma yada jant boyutuna göre amörtisör kodu veriyor ?
-Bu 2 kod arasındaki fark nedir ?

Ben işin içinden çıkamadım bu konudaki bilgileriniz ve tecrübeleriniz nedir?

(Örnekdeki kodlar 2 aracında sağ ön amörtisörü içindir.)

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İlk aklıma gelen şey jant ölçülerinin farklı olması.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
İlk aklıma gelen şey jant ölçülerinin farklı olması.

-Konu başlıgı cevabı olarak mantıklı ?

-Ama asıl kafama takılan piyasadaki kyb yada mondero yada xxx markalar bunlar neye göre , amortisör hayatı bir parça sonuç olarak !

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Bu kasaları bilmiyorum ama bizim kasalardan örnekleyerek belki yardımcı olabilirim diye bir kaç bir şeyler karalayayım.

Yıllara, ülkelere, kasa tipine göre 626 GE kasaların da amortisör kodları ve markaları değişmekte. Kodlar o sırada üretim yapan firmaya göre veya araç aynı model olsa da motor tipine ve hacmine göre de değişebiliyor. Eski guzumdaki orijinal amortisörleri örneğin Tokico iken ve üzerinde de markası yazıyor iken, yenisindekinin üstünde orijinal parça kodu yazsa da markası yazmıyor mesela. Ama Monroe değildir, çünkü bildiğim kadarıyla bu marka fabrikaya direk üretim yapmadı. Şuan günümüzdeki OEM markalar KYB ve Tokico'dur bizim kasalarda.

Ayrıca BL kasalarda senin verdiğin farklı jant/lastik ebatlarının değişiminden kaynaklı, amortisör kodlarının değişimi de bu yüzden olabilir. Aynı araçta farklı yanak veya taban ölçüsüne göre süspansiyon tepkileri değişebileceğinden dolayı bu iki fark da buradan kaynaklıdır muhtemelen. Yanak ölçüsü daha dar olan veya hamuru daha sert olan veya içinde daha az hava barındırabilecek hacmi düşük bir lastiğe daha yumuşak amortisör; tam tersi özelliğe sahip lastiğe de belki daha sert -misal gazlı- bir amortisör kullanmış olabilirler. Ya da bunların hiç biri değildir, belki amortisör üzerinde ufak bir iyileştirme yapmışlarsa da parça kodu bu yüzden de değişebilmektedir.

Bir de markasına değil de günümüzdeki üretilen amortisörden beklentilerine ve şuan araç üstündeki helezonun durumuna, lastiğin hamur cinsine, jant/lastik ölçülerine göre seçim yapman daha doğru olur diye düşünüyorum. ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benim bu derecede kafama takılmıyor çok şükür. :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bu kasaları bilmiyorum ama bizim kasalardan örnekleyerek belki yardımcı olabilirim diye bir kaç bir şeyler karalayayım.

Yıllara, ülkelere, kasa tipine göre 626 GE kasaların da amortisör kodları ve markaları değişmekte. Kodlar o sırada üretim yapan firmaya göre veya araç aynı model olsa da motor tipine ve hacmine göre de değişebiliyor. Eski guzumdaki orijinal amortisörleri örneğin Tokico iken ve üzerinde de markası yazıyor iken, yenisindekinin üstünde orijinal parça kodu yazsa da markası yazmıyor mesela. Ama Monroe değildir, çünkü bildiğim kadarıyla bu marka fabrikaya direk üretim yapmadı. Şuan günümüzdeki OEM markalar KYB ve Tokico'dur bizim kasalarda.

Ayrıca BL kasalarda senin verdiğin farklı jant/lastik ebatlarının değişiminden kaynaklı, amortisör kodlarının değişimi de bu yüzden olabilir. Aynı araçta farklı yanak veya taban ölçüsüne göre süspansiyon tepkileri değişebileceğinden dolayı bu iki fark da buradan kaynaklıdır muhtemelen. Yanak ölçüsü daha dar olan veya hamuru daha sert olan veya içinde daha çok az barındırabilecek hacmi düşük bir lastiğe daha yumuşak amortisör; tam tersi özelliğe sahip lastiğe de belki daha sert -misal gazlı- bir amortisör kullanmış olabilirler. Ya da bunların hiç biri değildir, belki amortisör üzerinde ufak bir iyileştirme yapmışlarsa da parça kodu bu yüzden de değişebilmektedir.

Bir de markasına değil de günümüzdeki üretilen amortisörden beklentilerine ve şuan araç üstündeki helezonun durumuna, lastiğin hamur cinsine, jant/lastik ölçülerine göre seçim yapman daha doğru olur diye düşünüyorum. ;)

Benim seçim her zaman orjınalden yana :D

konuyu açmamın nedeni piyasdaki kyb ile servisdeki kyb arasındaki bazı farklar belli olması idi ama sanırım gerek konu başlıgı gerek konu içeriginde bunu anlatamadım.

neyse sadedet geleyim her kyb aracına uygun olarak servisin tedarik ettiği markayı taşısa bile özelliklerini taşıyamayabilir(bence kesin taşımıyordur)

Ebubekir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Benim bildiğim bir şey var orjinal amortisörler bayağı tuzlu 400 TL üzeri tanesi

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
kampanyaya kadar ıdare edın dostlar 400- (400x0,3)= 280 veya 400x0,7=280 tl matematık ne kadar hoş biseyo_O

Son düzenleme:

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Genel olarak ne yapıyoruz kyb iyidir diyip kyb amörtisör alıyoruz kyb tabiki iyidir kimsede daha aksini söylemedi peki mazda bu konuda ne diyor.

Örnek 1 - 2012 mazda 3 impesive için : BBM2-34-700C Bu koddaki amörtisörü kullanacaksın diyor ve ekliyor;

-195-65-15
-205-60-15
-205-55-16

Örnek 2 - 2012 mazda 3 mirai için : BBM3-34-700C Bu koddaki amörtisörü kullanacaksın diyor ve ekliyor;

-205-50-17

Örnek 3 - 2012(!) mazda 3 2300cc için : B39D-34-700A

Örnek 4 - 2012(!) mazda 3 2200cc için : BBM3-34-700C

-Bu örneklere baktıgımızda piyasadaki kyb yada mondero bunlardan hangisi ?
-Mazda neden donamıma yada jant boyutuna göre amörtisör kodu veriyor ?
-Bu 2 kod arasındaki fark nedir ?

Ben işin içinden çıkamadım bu konudaki bilgileriniz ve tecrübeleriniz nedir?

(Örnekdeki kodlar 2 aracında sağ ön amörtisörü içindir.)

Benim araç için de (dizel impressive) BP4K-34-970C (Sağ) amortisör kodunu veriyor. (Sol için 980C)

Alt satır açıklamada 1600-2000-2200 olarak not düşülmüş. Bu üç motor için de kullanılabiliyor sanırım (emin değilim, dizel seri için olabilir.)

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
üzerinden bir kablo tutamacı bile geçse farklı olarak kod değişir
jant değiştiği için kod değişebilir ama amortisör gövdelerinin çok farklı olduğunu sanmıyorum (boyu helezon çanağı gibi ana faktörler bence aynıdır )
akıllı yan sanayiciler en son versiyona göre üretim yaparlar genelde senin araç modelin eski ise orada bir kaç fazlalık vs boş kalabilir
tabi bu bilgiler benim parçacılarda kulak misafiri olduğum ustalarım ile sohbetlerimde denk geldiğim ve otomativ yan sanayicileri ile arada sohbetlerimiz oluyor ordan gelen bilgiler kesin öyledir dediğim bir şey yok :)
bunu en iyi anlamanın yöntemi sökmek bakmak veya sökmüş adama danışmak :) söktüğü ile taktığı arasında fark varmı diye merak edip bakacak tamir kültürüne sahip olmalı tabiki :)
denk gelirse izmirde sorarım ;)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Sönümleme olayı derya denizdir. Yayın katsayısı ve ağırlık kriteri devreye girer. Araba olunca işin içine yol pürüzlülüğü de giriyor. Şöyle düşün bizim araçlarda arkada kimse yokken arka süspansiyon kasislerde zıplatma yapıyor ama arkaya 3 yetişkin oturup ağırlık artınca kasislerden tok geçiyor zıplatma yapmıyor. Ya da önün güzel tok geçtiği yerde arkada kimse yoksa zıplatma yapıyor. ağırlıktan dolayı.

Aslında yan sanayi firmalar ürünlerini satarken hangi araçlara uyduğunu oem kodlarını da yazarak belirtirler. Bizim satıcılar bunu yapmasa da pek, üreticinin sitesinden bakarsan görebilirsin.

Niye farklılığına gelirsek miraide kullanılan jant büyük ve ince yanak onun konforsuzluğunu gidermek için belki daha yumuşak bir amortisör kullanmışlardır. Yay ise kesinlikle bizim araçlardan farklıdır. Yay farklıysa amortisör de ona göre tasarlanmalı.

2.2 2.3 de de motor ağırlığı fazlalaştığından yay farklıdır ve bunlar için yay tasarlanmıştır.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Sönümleme olayı derya denizdir. Yayın katsayısı ve ağırlık kriteri devreye girer. Araba olunca işin içine yol pürüzlülüğü de giriyor. Şöyle düşün bizim araçlarda arkada kimse yokken arka süspansiyon kasislerde zıplatma yapıyor ama arkaya 3 yetişkin oturup ağırlık artınca kasislerden tok geçiyor zıplatma yapmıyor. Ya da önün güzel tok geçtiği yerde arkada kimse yoksa zıplatma yapıyor. ağırlıktan dolayı.

Aslında yan sanayi firmalar ürünlerini satarken hangi araçlara uyduğunu oem kodlarını da yazarak belirtirler. Bizim satıcılar bunu yapmasa da pek, üreticinin sitesinden bakarsan görebilirsin.

Niye farklılığına gelirsek miraide kullanılan jant büyük ve ince yanak onun konforsuzluğunu gidermek için belki daha yumuşak bir amortisör kullanmışlardır. Yay ise kesinlikle bizim araçlardan farklıdır. Yay farklıysa amortisör de ona göre tasarlanmalı.

2.2 2.3 de de motor ağırlığı fazlalaştığından yay farklıdır ve bunlar için yay tasarlanmıştır.
Asıl konum bu piyasadan aldıgımız kyb neye göre bence bu çok önemli bi ayrıntı değilmi?

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Ya @kadir sende hee :)

Amma dert ettin piyasadaki KYB leri :D
Piyasadaki kyb zaten 300-330 TL bandında..
Benim dizelinki 340 TL görünüyor serviste, senin yazdığın kod sanırım 400 TL diye yazmış bir arkadaş yukarda.
@ozgur35 ne güzel hesaplamış bak, sağlamasını da yaparaktan. Bahar kampanyasında orjinali 280 TL ye al gitsin :)
Napacan kodu;):kptmya:

Ebubekir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan

Benim dizelinki 340 TL görünüyor serviste, senin yazdığın kod sanırım 400 TL diye yazmış bir arkadaş yukarda.
@ozgur35 ne güzel hesaplamış bak, sağlamasını da yaparaktan. Bahar kampanyasında orjinali 280 TL ye al gitsin :)
4 adet amortisor 2100 lira kyb yine uygun

TA-1033 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Can sıkıntısı işte napcan :)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
4 adet amortisor 2100 lira kyb yine uygun

TA-1033 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Pardonnnn.. Bir yanlışlık var. Yanlış bilgi olmuş. Özür diliyorum. :)

Site çevirisinde hata var. Sistemde sönümleyici olarak yazmışlar. Amortisör olarak da BP4K-34-970C (sağ) kodu geçiyor.
Sönümleyici dediği amortisörün sağında çapraz üçgen şeklinde duran flanşlı bir lastik takoz. Ama kodlar birbiri yerine yazılmış görünüyor.

Sistemdeki çeviri hatasını görmezden gelirsek; @kadir in dediği gibi dizel impressivede de amörtisör BBM2-34-700C(Sağ) olarak geçiyor ve fiyatı 517 TL gibi bir rakam. Alt bilgi olarak jant lastik ölçülerini belirtmişler. 17 Jant listede yok.
Ön arka takım dediğin gibi 2155 TL gibi bir rakama denk geliyor. Çokmuş hakikaten. KYB den almak kesinlikle daha mantıklı.

KYB kataloğunda tek kod görünüyor. Ancak 16 ve 17 jant olarak işaret konmuş. Ön amortisör BK ve BL aynı kod verilmiş. Arka amortisörlerinde fark var (Muhtemelen sertlikle ilgili bir farktır. Tek hane değişmiş kodda.)

kyb.jpg

İLAVE:

SACHS KODLARI
SACHS 316 326 / 316 327 (Ön amortisörler)
SACHS 315 897 / 315 898 (Arka amortisörler)

Son düzenleme:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bildiğim ve duyduğum kadarıyla KYB Monroe veya diğer markalar için de geçerli, otomobil üreticisi tarafından belirlenen standartlarda üretim yapıyor. Piyasadakilerin durumundan tabi ki servisin haberi yok ama servis tarafından tedarik edilen amortisörlerde üretici markanın (Mazda) talep ettiği özelliği sağlaması mecburidir. Örneğin KYB aralarındaki anlaşmaya bağlı olarak aynı özellikteki Amortisörü sadece Mazda'ya tedarik edip, çok az sönümleme farkıyla başka bir üretim yapıp piyasaya sürebilir tabi ki. Bu durumda zaten parça kodu değişmek zorunda. Bunun dışında tedarik anlaşmasında ilgili şart söz konusu değilse aynı özellikteki amortisörü yeni bir parça koduyla da piyasaya sürebilir. Sadece Mazda genelinde değil, örneğin benim bizzat şahit olduğum Fiat grubu da, birkaç yıl arayla farklı markalarda amortisör tedariği sağlıyor. Kullanıcı aracı için 3-4 yıl sonra tekrar amortisör değiştirmek istediğinde farklı markada amortisör geliyor ama özelliği aynı gibi gibi.

Üst Alt