Mazda 626 GE (1991-97) İçeriden Bagaj Açma Butonu Montajı

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
96-97 Sedan 626 kullanıcıların bildiği üzere, şoför koltuğunun hemen solunda, yakıt depo kapağı açma kolu ile yan yana bulunan bagaj açma kolu bu yıllarda kaldırılmış, bunun yerine bagaj kapağındaki anahtar deliği geliştirilerek tuşlu sisteme geçilmiştir. Böylece kilitteki butonu ileri doğru bastırınca kapağımız dışarıdan anahtarsız bir şekilde açılabilir olsa da ben bu özelliği açıkçası hiç sevmedim. Birinci neden, içeriden açabilmek daha havalı bir izlenim veriyor, ikincisi seyir esnasında veya aracın kapıları kilitli değilken bagaj tuşuna basıldığında kapak açılabiliyor. Her ne kadar bu özellik GE kasa hatchbacklerin hepsinde mevcut olsa da biz yine 92-95 sedanlardaki özelliğe geri dönüş yapmak adına ufak bir proje ile karşınızda olacağız. :D İleriye dönük cümle kuruyorum çünkü hala uygulamaya almadık ama nasıl yapacağımızı az-çok kestirdiğimden anlatmaya çalışacağım.

Bir de bu konunun benzeri olarak daha önce yaptığımız Mazda 626 GE (1991-97) Kumanda İle Bagaj Açma Montajı uygulamasından ilk farkı bagaj kapağının yukarıda belirttiğim özellikte olması ve içerideki kolun iptal edilmesi; ikinci fark da önceki konuda aracın kapağı uzaktan kumanda ile açılmaya yönelik olarak yapılandırılmasıydı. Şimdi uzaktan kumanda olmadan içerideki bir buton sayesinde açılabilecek bagaj kapağı tesisatı için gerekli malzemelerimizi ve ilerlenecek adımları sayalım.

Bu adımları uygulamaya koyarken yine fotoğraflayıp ayrıntılı şekilde anlatacağım ama şimdilik ilham aldığımız şuradaki konunun içeriğini kurtarmak için burayı rezerve etmek istedim. Ayrıca aşağıdaki izleyeceğimiz adımlarda koyu (bold) ile belirttiğim malzemeleri de şimdiden temin etmek isterseniz diye düşündüm. :)

1. Diğer konuda da kullandığımız kapı kilit motoru yine aynı şekilde bagajdaki kilit diline akıllı vida, cırcır kelepçe gibi malzemelerle monte edilecek ve yine iki ucundan lehimlenecek. Lehimlenen kablolar önde kullanmak istediğimiz butona kadar çekilecek.
2. Ben konsolun, direksiyonun hemen arkasında kalan bölümündeki tuş takımları ile uyumlu olması açısından elimde fazladan bulunan arka cam rezistans tuşunu kullanacağım. İkinci alternatif olaraktan 1-2 liraya bulabileceğimiz bas-çek butonlar da mevcut. Belki orta konsolun el freni bölgesine montaj edip oraya ileride yapmayı düşündüğüm koltuk ısıtma sistemi ile takım olacak bir kaç dokunuşta da bulunabilirim ya da ilham aldığımız konudaki gibi yakıt depo kapağı açma koluna da yerleştirilebilir, şuan bilemiyorum. Özetle butonumuzu nereye koyarsak koyalım bas-çek şeklinde (üstatların söylediğine göre açık kontak deniyor) olmalı.
3. Butonumuzu istediğimiz bir yere koyduk fakat bir sorunumuz var. Yolculuk esnasında yanlışlıkla basılıp bagaj kapağını açar mıyız? Kuvvetle muhtemel, özellikle orta konsol bölgesinde konumlandırmayı düşünüyorsak bunu önlemek için de zaman ayarlı gecikmeli röle (kodu NE555 ve ben buradan aldım) kullanacağız. Yaklaşık 2-3 saniye gibi bir zamana ayarlayıp yanlışlıkla elimizin-kolumuzun değip kapağın açılmasının önüne geçeceğiz. Röleyi de uygun bir yere kamufle ettikten sonra şasi ve güç bağlantılarımız olacak ve butona ayarladığımız süre kadar basılı tuttuğumuzda tetiklenen bagaj kapağındaki motor ile sistemimiz çalışacak.
(Rölenin neresine hangi kablonun takılacağı konusu şuan kesin değil, o yüzden @kadir Hoca'dan ayrıntılı montaj kılavuzu gelir gelmez kendiminkini uygulama esnasında detaylandırıp, buraya sonradan ilave edeceğim) :)

İlerleyen günlerde görüşmek üzere.

Montaj konusu tamamlanmış olup, sayfa sonundaki mesajda detayları verilmiştir.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
96-97 Sedan 626 kullanıcıların bildiği üzere, şoför koltuğunun hemen solunda, yakıt depo kapağı açma kolu ile yan yana bulunan bagaj açma kolu bu yıllarda kaldırılmış, bunun yerine bagaj kapağındaki anahtar deliği geliştirilerek tuşlu sisteme geçilmiştir. Böylece kilitteki butonu ileri doğru bastırınca kapağımız dışarıdan anahtarsız bir şekilde açılabilir olsa da ben bu özelliği açıkçası hiç sevmedim. Birinci neden, içeriden açabilmek daha havalı bir izlenim veriyor, ikincisi seyir esnasında veya aracın kapıları kilitli değilken bagaj tuşuna basıldığında kapak açılabiliyor. Her ne kadar bu özellik GE kasa hatchbacklerin hepsinde mevcut olsa da biz yine 92-95 sedanlardaki özelliğe geri dönüş yapmak adına ufak bir proje ile karşınızda olacağız. :D İleriye dönük cümle kuruyorum çünkü hala uygulamaya almadık ama nasıl yapacağımızı az-çok kestirdiğimden anlatmaya çalışacağım.

Bir de bu konunun benzeri olarak daha önce yaptığımız Mazda 626 GE (1991-97) Kumanda İle Bagaj Açma Montajı uygulamasından ilk farkı bagaj kapağının yukarıda belirttiğim özellikte olması ve içerideki kolun iptal edilmesi; ikinci fark da önceki konuda aracın kapağı uzaktan kumanda ile açılmaya yönelik olarak yapılandırılmasıydı. Şimdi uzaktan kumanda olmadan içerideki bir buton sayesinde açılabilecek bagaj kapağı tesisatı için gerekli malzemelerimizi ve ilerlenecek adımları sayalım.

Bu adımları uygulamaya koyarken yine fotoğraflayıp ayrıntılı şekilde anlatacağım ama şimdilik ilham aldığımız şuradaki konunun içeriğini kurtarmak için burayı rezerve etmek istedim. Ayrıca aşağıdaki izleyeceğimiz adımlarda koyu (bold) ile belirttiğim malzemeleri de şimdiden temin etmek isterseniz diye düşündüm. :)

1. Diğer konuda da kullandığımız kapı kilit motoru yine aynı şekilde bagajdaki kilit diline akıllı vida, cırcır kelepçe gibi malzemelerle monte edilecek ve yine iki ucundan lehimlenecek. Lehimlenen kablolar önde kullanmak istediğimiz butona kadar çekilecek.
2. Ben konsolun, direksiyonun hemen arkasında kalan bölümündeki tuş takımları ile uyumlu olması açısından elimde fazladan bulunan arka cam rezistans tuşunu kullanacağım. İkinci alternatif olaraktan 1-2 liraya bulabileceğimiz bas-çek butonlar da mevcut. Belki orta konsolun el freni bölgesine montaj edip oraya ileride yapmayı düşündüğüm koltuk ısıtma sistemi ile takım olacak bir kaç dokunuşta da bulunabilirim ya da ilham aldığımız konudaki gibi yakıt depo kapağı açma koluna da yerleştirilebilir, şuan bilemiyorum. Özetle butonumuzu nereye koyarsak koyalım bas-çek şeklinde (üstatların söylediğine göre açık kontak deniyor) olmalı.
3. Butonumuzu istediğimiz bir yere koyduk fakat bir sorunumuz var. Yolculuk esnasında yanlışlıkla basılıp bagaj kapağını açar mıyız? Kuvvetle muhtemel, özellikle orta konsol bölgesinde konumlandırmayı düşünüyorsak bunu önlemek için de zaman ayarlı gecikmeli röle (kodu NE555 ve ben buradan aldım) kullanacağız. Yaklaşık 2-3 saniye gibi bir zamana ayarlayıp yanlışlıkla elimizin-kolumuzun değip kapağın açılmasının önüne geçeceğiz. Röleyi de uygun bir yere kamufle ettikten sonra şasi ve güç bağlantılarımız olacak ve butona ayarladığımız süre kadar basılı tuttuğumuzda tetiklenen bagaj kapağındaki motor ile sistemimiz çalışacak.
(Rölenin neresine hangi kablonun takılacağı konusu şuan kesin değil, o yüzden @kadir Hoca'dan ayrıntılı montaj kılavuzu gelir gelmez kendiminkini uygulama esnasında detaylandırıp, buraya sonradan ilave edeceğim) :)

İlerleyen günlerde görüşmek üzere.

+ Yı nerden vericeksin?
Sigorta kutusu içerde varmı?
Devamli + gelen sigorta varmı?

IMG_20171004_221439.jpg

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bende böyle bir kalem gibi bir şey var, ucu sivri diğer tarafı da kablolu. Onu böyle değdire değdire bir yerlerden +'yı bulacağım. O kadar amatörce anlattım ki şuan konuyu okuyan "ya de get sen ampul takamazsın" diyordur. :D

Neyse şaka bir yana Kadir Hocam içeride, direksiyonun altında sigorta kutumuz var. Arkasında da direk aküden gelen veya kontağa bağlı aktif olan soketlerimiz de var. Eğer ki butonu direksiyonun oraya takarsam bu soketlerin kablolarından, orta konsola takarsam da çakmaklığa gelen kablolardan ekleme yapıp sabit 12V alacağım. Sigortayı hatırlatman iyi oldu ama, rölenin girişine de 2-3 amperlik bir sigorta da ekledik mi herhalde tesisatımız hazır olur.

Benim takıldığım nokta röle üzerindeki bağlantılar. Şimdi GND'ye şasiyi verdik. Yine bagaj kapağındaki motorun (-) tarafına da şasi verdik. Sabit (+) dan aldığımız bağlantıyı öncesinde bir sigorta, sonrasında araya butonu da ekleyerek VCC'ye ulaştırdık.
Buradan sonrasını senden aldığım kopya ile yazıyorum. :)

VCC'den COM'a bir bağlantı çektik. NO'dan da bir bağlantı alıp motorun (+) kutbuna bağladık. Bu durumdan sonra butona basışımızla birlikte VCC'ye gelecek olan akım, bir süre sonra COM'un yönergesiyle NO'dan çıkacak. NO'dan çıkacak olan akım da motoru tetikleyecek. Doğru anlamış mıyım üstat? ;)
302983782_tn50_7.jpg

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bende böyle bir kalem gibi bir şey var, ucu sivri diğer tarafı da kablolu. Onu böyle değdire değdire bir yerlerden +'yı bulacağım. O kadar amatörce anlattım ki şuan konuyu okuyan "ya de get sen ampul takamazsın" diyordur. :D

Neyse şaka bir yana Kadir Hocam içeride, direksiyonun altında sigorta kutumuz var. Arkasında da direk aküden gelen veya kontağa bağlı aktif olan soketlerimiz de var. Eğer ki butonu direksiyonun oraya takarsam bu soketlerin kablolarından, orta konsola takarsam da çakmaklığa gelen kablolardan ekleme yapıp sabit 12V alacağım. Sigortayı hatırlatman iyi oldu ama, rölenin girişine de 2-3 amperlik bir sigorta da ekledik mi herhalde tesisatımız hazır olur.

Benim takıldığım nokta röle üzerindeki bağlantılar. Şimdi GND'ye şasiyi verdik. Yine bagaj kapağındaki motorun (-) tarafına da şasi verdik. Sabit (+) dan aldığımız bağlantıyı öncesinde bir sigorta, sonrasında araya butonu da ekleyerek VCC'ye ulaştırdık.
Buradan sonrasını senden aldığım kopya ile yazıyorum. :)

VCC'den COM'a bir bağlantı çektik. NO'dan da bir bağlantı alıp motorun (+) kutbuna bağladık. Bu durumdan sonra butona basışımızla birlikte VCC'ye gelecek olan akım, bir süre sonra COM'un yönergesiyle NO'dan çıkacak. NO'dan çıkacak olan akım da motoru tetikleyecek. Doğru anlamış mıyım üstat? ;)
Ekli dosyayı görüntüle 23410

Aynen doğru.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Kadir Hocam'ın talimatları üzerine evde sistemin provasını yaptım. Gayet de kullanışlı oldu.
Yeşil led yerine bagaj kilit motorunun olduğunu, sarı ledin de gerekirse tuş üzerinde sadece basılı olduğu zamanlarda yanan bir ışık olduğunu, oradaki minik butonun da konsoldaki diğer butonlardan biri olduğunu düşünürsek, ortaya hem kullanışlı hem de eğreti görünmeyen orijinal bir şey çıkacak gibi...
Videosu burada:

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Bugün itibariyle montaj işlemimiz tamamlandı ve ben yine yarım bıraktığım bir konuyu tamamlama mutluluğuyla karşınızdayım, darısı diğer konuların başına... :D
Projeyi kısaca 3 aşamada anlatmaya çalışacağım:

1. Aşama: Butonun Montajı
Bir adet bas-çek butona ihtiyacımız var. Bu istediğiniz büyüklükte ve şekilde olabilir. Ben çok dikkat çekmemesi için yaklaşık 10 mm çapında bir buton aldım 1-2 liraydı sanırım. Ürünün resmi bu:

315294328_tn30_0.jpg

Butonun iki bacağına kablolarımızı bağlıyoruz veya lehimliyoruz.

0.jpg

Butonu koymak istediğiniz yere (ben vitesin hemen yanını tercih ettim) uygun büyüklükte delik açıyoruz.
Aslında konsol üstündeki boş yerlere buton eklemekti fakat bende boş yer kalmadığı için orta konsola kıydım. :(

1.jpg

Butonu ön taraftan sokup arkasından kelepçe somunuyla sıkıştırıyoruz.

2.jpg

Sıcak silikon ile metal kısımların yalıtımını da yapıp kabloları şimdilik böylece bırakıyoruz. Sonrasında bu iki kablonun bir ucunu 12V (+)'ya diğer ucunu da birazdan bağlantısını yapacağımız rölenin (+)'sına (kırmızı kabloya) bağlayacağız.

3.jpg

Butonun montajı bitince şöyle bir görüntü oldu. Ne çok iyi ne de çok kötü, orta halli denilebilir. İleride bunun üzerine "bagaj simgesi" olan bir görsel uygulayacağım.

00.jpg

2. Aşama: Röle Bağlantılarını Oluşturma
Sıra röleye bağlantı oluşturmada. Röleyi "zaman ayarlı röle" veya "gecikmeli röle modülü" diye aratıp, internetten 10-12 liraya alabilirsiniz. Daha önce görseline bakarak bağlantısından bahsettiğimiz röle ile gelen rölenin üzerindeki yazılar birbirini tutmadığı için yine burayı da fotoğraflamak istedim.

Rölenin GND yazan kısmı (-) kutup olacak ve buraya şasiyi bağlayacağız. Hemen bu kısma daha sonra karıştırmamak için siyah bir kablo bağlıyoruz. Altındaki VCC kısma da (+) vereceğimiz kırmızı kablomuzu bağlıyoruz.

4.jpg

VCC kısmından bir bağlantı daha alıp veya direk bağladığımız kabloya bir ek yapıp sol taraftaki COM yerine bu kablomuzu bağlıyoruz.

5.jpg

12V (+) tarafına giden kablonun öncesine de 3 amperlik küçük bir sigorta koyuyoruz ve bu ucu da şimdilik açık bırakıyoruz. Bu uca daha sonra butondan gelen mavi kablonun teki bağlanacak.

7.jpg

Sonrasında NO veya CK yazan yere bir bağlantı daha yapıyoruz ve bu kablonun diğer ucunu da açık bırakıyoruz. Buradan çıkan kablo da motorun (+) kutbuna gidecek bağlantımız olacaktır.
Süre ayar vidasını da bu görselde göstermek istedim. En son montajımız bittikten sonra, tuşa ne kadar süre basılınca kapağın açılacağını ayarlayacağımız bu minik vidayı şimdilik en solda bırakabilirsiniz.

6.jpg

Kablolarımızı bağladıktan sonra da sigortamızı ve her yeri açık olan devreyi, bir yerlere değip sıkıntı yaşatmaması için iyice yalıtıyoruz. Bu noktada süreyi ayarlayacağımız vidayı şimdilik açıkta bırakabilirsiniz.

8.jpg

Son olarak röleyi aracın orta konsolundaki çakmaklığa gelen kablolardan enerji alarak bağlantısını yapacağız. Butondaki boşta bıraktığımız mavi kablonun birini çakmaklığa gelen 12V (+)'ya bağlıyoruz. Diğer mavi kabloyu da röledeki kırmızı kabloyla birleştiriyoruz. Röleye bağladığımız siyah kabloyu yine çakmaklığın (-) şasisine bağlayıp röleden çıkan mavi kablo da motorun (+) tarafına bağlamak üzere şimdilik boşta bırakıyoruz.
Burada çakmaklık kontağa bağlı olduğu için buton da sadece araç çalışırken aktif olabileceğini unutmayın.

3. Aşama: Kilit Motorunun Bağlantısı
Bagaj kapağındaki yalıtım keçesinin sağ tarafındaki klipsleri söküyoruz. Ok ile gösterilen, eğilmeden görülmeyen çukurdaki klipsi sökmeyi unutmayın.

10.jpg

Kilit motorunun her iki ucuna birer adet kablo bağlıyoruz. Yine sıcak silikon ile yalıtımımızı yapıyoruz. Markasına göre değişebilir ama benim aldığım motorun kırmızı ile gösterilen tarafı (+) kutup olacak ve iş bitince konsola bıraktığımız röleye bağlanacak.

9.jpg

Bagajı açmak için bagajdaki kilit tuşuna bastığımızda sarı yuvarlak içinde gösterilen dil, ok yönünde hareket edip bir altındaki çubuğa bağlı dili ittiriyor ve çubuk kırmızı ok yönünde hareket edip bagaj açılıyor.

11.jpg

Öncelikle, hareket edip kilidi açacak olan çubuğa pembe işaretli kilit çubuğunun kelepçesini takıyoruz.

12.jpg

Sonrasında motorumuzu sol tarafa sabitleyip, motorun elektrik verildiğinde gösterdiği çekme hareketini yapacağı uygun bir yere montajını yapıyoruz. Çubuğun bir ucunu motorun halkasına diğer ucunu da kelepçenin diğer kısmına takıyoruz.
Normal şartlarda çubuğun hareket yönüne paralel olarak motoru koymamız gerekiyordu fakat aracın bu kısmı dolu olduğu için kilit bağlantı çubuğunu şekildeki gibi "U" şeklinde bükerek açı vermek durumunda kaldım.

13.jpg

Motoru sabitledikten sonra (-) kutbu alacağımız geri vites lambasının şasi bağlantısını kullanacağız. Genellikle olduğu gibi hemen buradaki sokette de şasi siyah renkteki kablo. İsterseniz kabloyu kesip bağlantı yapabilir ya da benim gibi direk soketin içine sokabilirsiniz.

14.jpg

Geriye kaldı motorun boşta sallanan (+) vereceğimiz kablo ile ön taraftaki röleden çıkacak olan mavi kabloyu birleştirme işi... Kırmızı ok ile gösterilen kabloya öne çekmek için uzun bir kablo daha bağlıyoruz. Benim elimde yeşil vardı, kafanız karışmasın. ;)
Sonrasında bu kabloyu uygun yerlerden saklayarak çekiyoruz. Bagaj kapağını tutan "U" şeklindeki kolların içinden soktuğumuzda diğer ucundan yani hoparlörlerin bulunduğu kısımdan çıkabiliyor.

15.jpg

Buradan da arka koltukların kenarından sırasıyla sağ arka kapı eşiği, B sütununun alt kısmı, sağ ön kapı eşiği, torpido altındaki parçanın arkası ve sonunda teybin arkasından bardaklık tarafına ulaşıyoruz.

16.jpg

Buraya kadar getirdiğimiz yeşil kablomuzu rölede boşta kalan yani NO'dan çıkan mavi kablomuz ile birleştiriyoruz ve işlemimiz tamamlanıyor. Röleyi yerine koymadan önce zaman ayarını yapmayı unutmayın. ;)

Tüm bunlar biraz kafa karıştırıcı olarak görülebilir ki ben de çözene kadar @kadir hocamın başını şişirmiştim. :) O yüzden kabaca çizilmiş özet bir görseli de ekliyorum. Görseldeki kablo renkleri kullandığımız kablo renkleri ile aynıdır. Sizin de duruma uygun farklı renklerde kablolar kullanmanız yararınıza olacaktır.

1000.jpg

Sorularınız için 7/24 buradayız. Kolay gelsin... ;)

Not: Bu montaj içeriden bagaj açma kolu kaldırılmış olan 96-97 model sedan 626 kasalar içindir. 92-95 arasında zaten mevcuttur. Uzaktan kumanda ile açılsın derseniz de buradaki konudan faydalanabilirsiniz.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Buton olarak küçük ama 626 GE tarihi açısından büyük çalışma olmuş. Ellerine emeklerine sağlık Hamdi. :)

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
ah kalbim ah artık dayanmaycak bak böyle çalışmalara..güzel olmuş abi.küçük ama işlevi büyük.:D:Dya arkadaş gidiyorsunuz böyle modelli araba alıyorsunuz sonra onu ekleyecem bunu ekleyecem diye uğraşıyorsunuz:kptmya::kptmya:bin 94 modeline uğraşma bagaj açma düğmesi divan ekleyecem diye:D
eline emeğine sağlık abi.güzel ve başarılı çalışma.:harika::harika:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Hayırlı olsun.
Ellerine sağlık.
Güle güle kullan.
Hayırlı içerden açmalar.
:) ;)

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Emegine saglık cok güzel olmuş.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Helal kardeşim :harika::harika:
eline sağlık cumartesi akşamı sessiz buluşmamızda canlı canlı görmüş olduk ;)
çok güzel anlatmışsın ben bu elektrikden anlamıyorum ama bana klavuz niteliğinde resmen ;)

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
2011 Chevrolet Captiva
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
Anlatım gerçekten muhteşem, cumartesi akşamı görmüşte olduk, güle güle kullan abi, elektrik ile ilgili kısımlara zarar vermekten çekindiğim için pek girmek istemiyorum. Cesaret veriyorsun :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Hamdi abi güle güle kullan güzel bir çalışma daha :)

Üst Alt