Mazda 3 BM Skyactiv i-stop Aktifken Marşa Basmak

Araç Markası
2015 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi -Sedan
Herkese selamlar,

İ-stopun devrede olduğunu farketmediğim zamanlarda el frenini çekip, vitesi p ye aldıktan sonra kontağa basarsam araçta motor arıza ve akü işaretleri kırmızı şekilde yanıyor.
Sonradan durumu anladım artık i-stopa dikkat ediyorum.

Bu sorunun bir arıza olmadığını, benim acemiliğimden kaynaklandığını da anladım. Ama bu duruma sebep olan şeyi merak ediyorum. Mantığını anlatabilecek biri var mı?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Herkese selamlar,

İ-stopun devrede olduğunu farketmediğim zamanlarda el frenini çekip, vitesi p ye aldıktan sonra kontağa basarsam araçta motor arıza ve akü işaretleri kırmızı şekilde yanıyor.
Sonradan durumu anladım artık i-stopa dikkat ediyorum.

Bu sorunun bir arıza olmadığını, benim acemiliğimden kaynaklandığını da anladım. Ama bu duruma sebep olan şeyi merak ediyorum. Mantığını anlatabilecek biri var mı?
Sönüyor mu ?

Araç Markası
2015 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi -Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Evet. El frenini tekrar indiriyorum. i-stoptan çıkayım falan derken birkaç saniye içinde düzeltiyorum durumu.
Aküyü ölçtürdün mü, durumu nedir?
Yok, hiç ölçtürmedim. Ama durumu iyi diye biliyorum.

Benim tahminim araç i-stopta iken kendini kapatmış oluyor zaten. Tabi ben i-stopu o anda farketmeyip el frenini çekip, vitesi p ye atıp, kontağa tekrar basınca saçma bir durum oluşuyor.
Sıkıntının araçta olduğunu düşünmüyorum. İ-stopta motorun elektrik bağlantısı kesiliyorsa eğer ( atıyorum şuan), o anda kontağa bastığımda araç elektrik bağlantısı zaten olmadığı için akü ve motor arıza ışıklarını yakıyor olabilir diye düşünüyorum.
İ-stopu devre dışı bırakıp kullanmayarak sorunu kökten çözeceğim sanırım. Bulunduğum şehirde çok trafik ve trafik ışığı da yok zaten.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Şimdi düşününce normal olan bu zaten. Araç istop moddan çıkıyor şalteri kapatıyor bir bakıma, siz komut verdiğinizde olağan check-up yapılıyor ve bu bir kaç sn ekrana yansıyor ve sonrasında ışıklar sönüyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
O sistemin trafik çok yoğun olsa da kullanılmasının hiç bir artısı yok bizim gibi bütçesi önemli toplumlarda.

İki yılda bir Akü değişimi sıkıntı değilse, marş motorunun ömrü yarı yarıya düşerse de usta düşünsün deniliyorsa orası ayrı.

Holydao

Benlik bi durum yoksa çıkıyorum!
Araç Markası
2016 Honda HR-V
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUVcuk
İlk zamanlar bende de özellikle aracı park ederken direksiyon düz ise vites degistirmek icin frene bastigimda devreye giriyordu, park işi bittigi esnaya denk gelirse de vitesi parka alip el frenini cekiyordum ama sonra arabayi stop etmek icin dugmeye basinca i-stop devrede oldugu icin durdugundan tekrar calisiyordu sonra tekrar stop etmek durumunda kaliyordum. Ama bu sekilde bir uyari durumu hic olmamisti bende. Gerci benimki 2014 modeldi, belki sonradan degismistri bir seyler....

Araç Markası
2015 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi -Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
O sistemin trafik çok yoğun olsa da kullanılmasının hiç bir artısı yok bizim gibi bütçesi önemli toplumlarda.

İki yılda bir Akü değişimi sıkıntı değilse, marş motorunun ömrü yarı yarıya düşerse de usta düşünsün deniliyorsa orası ayrı.
Benim için çok şaşırtıcı bir durum oldu i-stop un genellikle sevilmiyor oluşu. Yani o işinin ehli mühendisler boşuna yapmamışlardır herhalde bu opsiyonu diye düşünüyordum. Fakat sizin gibi tecrübe sahibi hemen herkes aynı şekilde düşünüyor. Bu yüzden artık her seferinde bende i-stopu kapatıyorum. Teşekkürler :harika:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Benim için çok şaşırtıcı bir durum oldu i-stop un genellikle sevilmiyor oluşu. Yani o işinin ehli mühendisler boşuna yapmamışlardır herhalde bu opsiyonu diye düşünüyordum. Fakat sizin gibi tecrübe sahibi hemen herkes aynı şekilde düşünüyor. Bu yüzden artık her seferinde bende i-stopu kapatıyorum. Teşekkürler :harika:
Özellikle sıkışık trafikte bence çok güzel bir icat ve faydalı, ama uzun yolda aynı durum söz konusu olmayabilir, yalnız bazı ışıkların 1 dk dan fazla yandığını düşününce uzun yolda bile faydalı denebilir bu durumda. Tabi biraz da bunu usulünce kullanınca olur, bazı sürücüler ufaktan fren hareketiyle motorun tekrar çalışmasını sağlıyor ve sonrasında istop olmuyor çalışır bekliyor, e o zaman da anlamsız hale geliyor

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Artısı ve eksisi var. Mühendislik artısı ile ilgili bakış açısıyla bakıyor olaya.

Artıları;

*Acemi sürücülerin stop ettirme kusuruna bire bir çözüm, ilaç mübarek (eşimden biliyorum)

*Pazarlama taktiği (böyle bir donanım da var işte)

*uzun beklemelerde yakıt tasarrufu (Yersenkirshen)

Eksileri;

Kısa Akü ve marş motoru ömrü ile uzun ve zor yollardan sonra rölantideki soluklanmaya izin vermeden stop etmesi.

Her şeyi geçtim, sisteme eziyet. :)

Üst Alt