Hybrid Bisiklet (Normal Bisikleti, Elektrik Destekli Olarak Kullanma)

ibrasoft

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Merhaba arkadaşlar.
Forumda pek alışık olmadığınız bir konu ile karşınızdayım bu sefer.:)
@MutluTEKİR foruma konusunu aç detayları merak ediyorum dedi. Hem bir hafta kullanıp biraz deneyimlerimi artırıp izlenimlerimi ona göre yazayım diye bekledim, hem de analog ekrandan dijital ekrana geçip son haline göre yorum yapayım dedim. Son hali böyle kalmayacak muhtemelen, şimdiden kurtlanmaya başladım ama neyse.Konu içerisinde onlardan da bahsedeceğim.

Tanıyan, konularda arada söylediğim kadarıyla aklında kalan arkadaşlar bilirler; evimle işim arası 4,5-5 km kadar bir mesafe. Bu mesafe için aracı yormak hiç içime sinmiyor ama başka seçeneğim yok, zira ev-iş dikey eksende yaklaşık aynı hizada olmasına rağmen dolmuş hatları yatay hatlarda çalıştığı için dolmuş, otobüs gibi bir ulaşım durumum yok. Toplu taşıma ile gitmeye kalktığımda 5 kmlik yol yaklaşık 17-18 kmlik bir hat ve iki vesait sonrası 10 dk yol yürümeden oluşan bir işkenceye dönüşüyor.

Eşim bir ara heveslendi bisiklet alalım diye. Çocukken tam bir bisikletle gezme hastası olarak iç itiraz etmedim tabi. 3,5 sene önce bisikletleri aldık. 2 sene önce işe de bisikletle gidip geleyim dedim ama uzun süredir antrenmansız olunca ve güzergahta iki sağlam yokuş, iki sağlam iniş olunca hem giderken hem gelirken su içinde kaldım. İşe geldiğinde terlemiş, yedek tshirt atlet vs her sabah çekilmez bu dedim. 2. günün akşamı pes ettim. Ev- iş bisiklet macerası sonlanmıştı böylelikle.

Motor al diyenler oldu ama sigortası, yakıtı, muayenesi, ehliyeti, kıyafeti vs derken ki bakımı ve parçaları araçtan pahalı... Benim için tasarruflu bir seçenek olmadığından girişmedim o işe.

Girişi daha fazla uzatmayayım.
Benzin 6,90TL; Mazot 6,30 TL olunca psikolojik sınır devreleri yandı bende. Elektrikli bisikletlere bakmaya başladım. Motor görünümlülerin polisle sıkıntı yaşaması, biraz keyfi ve yoruma açık uygulamalar nedeniyle bağlanıp ceza yazılması gibi durumlardan dolayı mevcut bisikletimi çevirmek daha mantıklı geldi.
Bir kaç firma ve motor tiplerini araştırdıktan sonra ucuz ve zincirle arka tekere bağlanan basit sistemlerle uğraşmaktansa profesyonel tiplerin daha verimli ve uzun ömürlü olduğunu öğrendim.
Motor markası olarak Bafang bu işte en iyisi ve geliştirilebiliri. İki tip modeli var. Jant göbeği ve pedal göbeği tahriklisi. Sıfır fiyatları oldukça yüksek. Aliex vs de batarya hariç geliyor, bataryayı dahil edince daha pahalıya çıkıyor sistem. Öyle olunca Bafang'ı Türkiye de satanı araştırıp Alba ya ulaştım. Sağ olsunlar bir çok bilgi verdiler. Ama sistem fiyatları yine yüksek geldi. 500watt jant göbekli 3900 TL, 750Watt pedal göbekli 5400TL gibi rakamlar. Benim için yüksek bütçe.

İkinci elini araştırıp buldum. 3-4 ay kullanılmış 500 Wattlık ön jant göbekli sistemi uzun pazarlıklar neticesinde 2100 TL ye el sıkıştık. Gösterge kısmı analog. (sıfır fiyatları da zaten analog üzerine, dijital opsiyonel olarak sunuluyor.) Alacağım kişinin bisikleti üzerinde test edip biraz kullandıktan sonra tamamdır bu dedim, söküp Mazda nın bagaja attık sistemi :)

Eve geldim kabloları gizleyerek özene bezene montajı yaptım.
IMG_20180916_183827.jpg

Benim km göstergem ve saatim. İlk denemeyi hafta sonu yaptım. Dedim işe mesai saati dışında bir gidip geleyim, pazartesi yokuşta yarı yolda kalıp geri dönüp arabayla gitmeyelim tekrar. :) 12 dk da geldim 4,5 Km mesafeyi. Normalde yol boş bile olsa 15 dkdan önce gelemiyorum işe. Trafik saati ortalama 25 dk. Süre yönünden oldukça karlıyım. Ki biraz tempo tutarsam 10 dk ya inebiliyorum süre olarak ama gerek yok :)

Analog gösterge deki 3. seviye pedal asistanı güç seviyesi. Yani siz pedal çevirirken hangi güçte motor tahriği olacak onu belirliyorsunuz. 1 yok gibi. 2 fena değil. 3 tam güç (analog için, yeni seride 5 kademeye bölmüşler.)
IMG_20180916_172820.jpg

Burada elciğin bitiminde görünen çıkıntı el gazı. Pedal çevirmeden motora güç vermek istediğinizde aşağı doğru bastırıyorsunuz. Dik yokuşta yeterli gelmiyor, çünkü bisikletin ve sizin ağırlığınız şanzıman desteği olmayan bu güçteki motor için fazla.
IMG_20180920_152101.jpg

Batarya paketi. İçerisinde 40 adet 3,6V samsung pil var. (Sökmeden duramadım :)) 36 Volt 10,3Amperlik güç kapasitesi var. Batarya sayısı 50 ye çıkarılıp, 13 Amper kapasiteye çıkarılabiliyor.

Direk arkasındaki beyin diye tabir edebileceğimiz kontrol ünitesi. Aldıktan sonra dijital ekran için alba ile görüşmelerimde bunun geçen seneki model olduğunu, yeni batarya kutusunun biraz daha ince uzun ve kontrol ünitesinin batarya kızağı altında olduğunu öğrendim. Sağolsunlar bataryanızı gönderirseniz yeni sisteme çeviririz daha şık durur ve yeni donanımlara daha kolay adapte olur dediler. (Baharda güncellemeyi düşünüyorum.) Yeni batarya kutusunda usb şarj çıkışı da var. Telefon şarj etmek için size usb enerjisi sağlıyor.
IMG_20180921_074941.jpg

Pedal sensörü, siz pedalı çevirdikçe motor size destek olup sizi çekiyor. Kumanda panelinden ayarladığınız güçte size destek (çoğu zaman boş pedal çeviriyorsunuz). Ters çevirmenizi algılıyor, ters pedal çevirmede çalışmıyor.
Fren sensörleri frene bastığınız anda el gazında veya pedal çevirme durumunda olsanız dahi motor çekişini aniden kesiyor.
IMG_20180921_074959.jpg

Motor...
Jant ile birlikte geliyor. Kendi lastik jant çapınıza göre alıyorsunuz. Kendi lastiğinizi takıp devam ediyorsunuz. Göbek disk fren ve V frene uyumlu. Bisikletiniz hangi tip freni kullanıyorsa ona göre bağlıyorsunuz. Motorda elektrik olmadığında, şarjınız bittiğinde dönme direnci olarak bir zorlama yapmıyor size. Elle çevirmelerimde arka teker ile aynı sürede durduğunu gördüm. Fırçasız tip motor olduğu için bakım, kömür derdi yok. Kataloğa göre 500 Watt normal, 850Watt anma gücü var. 48 Volt ile uyumluymuş ama tüm donanımı 48 voltluk sisteme göre revize etmek gerekiyor.
IMG_20180921_074950.jpg

Dijital göstergeye geçtim. Pedal asistanını 9 a kadar kademelendirebiliyorsunuz. Yani her kademe arasında ne kadar güç artışı olacağını bölme açısından size opsiyon sunuyor. Standartı 5 kademe, ben 6 yaptım.
Hız sınırı 25km normalde, dijital ekranla 40km olarak belirleyebiliyorsunuz. Yokuş aşağı veya pedal gücü ile kaç km hıza çıkacağınız tabii ki size kalmış ama motor çekişi ile düz yada hafif eğimli yolda sizi 40km hıza çıkarıyor. (sizin ağırlığınız da etkili bunda.)

Analogda kendi hız göstergemi kullanıyordum, dijital göstergede motor içindeki sensörle dönme hızından ölçüm yapıyor. Jant ve lastik ölçünüzü ayarladığınızda hız göstergesi aktif çalışıyor. Hız göstergem boşa çıktı.

Ayrıca dijital gösterge ile sistemin tepki süresi arttı, skalanın daha fazla olması ve ayarlanabilir olması ile pedal assistanını daha dengeli hale geldi. Dijital gösterge için 350 TL verdim bu arada. Alba dan aldım. Önce başka bir gösterge gönderdiler, sürüm farkından dolayı arıza kodu verip çalışmadı.

Zemin aydınlatma, hız göstergesi, toplam km, trip km, yürüme modu fonksiyonları var. Yürüme modu kumandasından - ye basılı tutunca bisikleti 5 km sabit hızla götürüyor. Zemin aydınlatmayı açınca, opsiyonel olarak alacağınız farı açıyor. (Ona da el atıp bi far yapacağım.)

IMG_20180921_074929.jpg

Dijital için kumanda paneli diyelim.
IMG_20180920_152051.jpg

IMG_20180921_074913.jpg

Gelelim sistemle ilgili merak ettiğinizi düşündüğüm soruların cevaplarına. Diğer sorularınız olursa yardımcı olmaya çalışırım.
1- Memnun muyum, kesinlikle.

2- Şarj ne kadar gidiyor; kullanıma ve sizin ağırlığınıza, pedal desteği mi el gazı mı gideceğiniz gibi arabada olduğu kadar değişkene bağlı. Ama bana 30km menzil verdi pedal desteği ile. Şarj daha bitmemişti. (Analog göstergede 4 den 2 ye düştü, şarj aletim tek olduğu için güvenemedim bir gidiş geliş daha yapamazsa diye şarj ettim tekrar.) Şuan iki şarj aletim var. (hanoverboard şarj aleti ile doluyor.)

3- Pedal desteğinin ne kadar faydası var; iki sene önce git gel yapmaya çalıştığımda 2.vitesle çıkamadığım yokuşu 8.vitesle hiç zorlanmadan çıkıyorum. Geri dönüşte yarısında elimde taşığım yokuşu 6.vitesle çıkıyorum.

4- Şarj maliyeti, yakıt durumu; dediğim gibi tüketim tamamen size bağlı olmakla birlikte bana 30 kmde yarıdan biraz aza inen bataryanın dolum maliyeti bugünkü elektrik fiyatı ile 50-55KR. (0,90KW harcadı dolum için) 100 Kmde mazota göre 0,25 Litreye denk geliyor. İş yerindeki arkadaşlar çok makara yaptılar hesapladım. kmde 1,7 Kuruş.

5-Şarj süresi ne kadar; firmanın söylediği standart şarj ile 4 saat. Hızlı şarj aleti ile 3 saat. Ama pek mümkün değil. Çünkü tam bitmemiş bataryayı 3,5 saatte doldurdum. Şarj aleti 2 amper. Batarya kapasitesi 10 Amper. Normalde teknik hesapla tam dolum 5 saat sürer. Hızlı şarj ile de 3,5 saat civarı olur.

6-Fren sensörleri işe yarıyor mu, evet. Benden önceki sahibi bağlayamamış, ben de ilkinde arka fren için bağladım. Araç aralarından geçerken ve yakın bir şeyleri takip ederken motorun elektriği kesmesi çok iyi. Yoksa bisiklet alışkanlığından kaynaklı hafif pedal çevirirken, sizi çevirdiğiniz pedaldan daha fazla güç ve hızla çekmeye devam ettiğinde durma, mesafe dengeniz şaşıyor.

7-Ya bunu aldın da ne ara amorti edicen; amorti etme işini milimetrik hesap yapmadım ama ortalama 13 ay gibi bir sürede verdiğim parayı çıkarıyorum. Ki buna aracın bu kısa mesafede yıpranması, DPF nin çabuk dolup tüketimin artması, 10 dklık yolu 30 dkda gitme ve iş yerinin orada park sıkıntısını ve yaş arttıkça göbek çevresindeki yağlanmayı azaltma arayışımı da eklersem karda bile sayılırım. İkinci el aldığım için biraz daha kolay cesaret edebildim.

8- Diğer seçenek olan pedal tahrikli sistem nasıl; onda durum farklı ama kısaca özetlersek pedalın göbeğindeki dişliyi ve zinciri çevirerek tahrik sağlıyor. Pedal çarkını ve arka dişli grubunu da kullanabildiğiniz için bir nevi şanzımana sahip bir sistem oluyor. 50-55km hıza çıkıyormuş. Motor olarak da daha güçlü olduğu için bu sisteme oranla pedal desteğine daha az ihtiyaç duyabilirsiniz. Ama tabi ne kadar az pedal desteği o kadar az menzil.

9- Pedalladıktan sonra anlamı var mı; iş yerindeki arkadaşlardan bunu söyleyenler oldu. Bindikten sonra fikri değişti. Sistem düz yolda pedal desteksiz 20km, pedal destekli 40 km menzil veriyor. Ben 40kmyi geçeceğimi düşnüyorum çünkü 30 kmlik menzilde dolum ve akım hesabına göre yaptığımda %30 a yakın şarjım vardı. Konu başlığında dediğim gibi bu bir nevi hybrit sistem. Yani hem pedal hem elektrik, pedal çevirmemek bisikletin mantığına ve bu sporun anlayışına ters zaten.

10-Ağırlık; sistemin kendi ağırlığı 7,5 kg civarında. Bisikletim 14Kg. Toplamda 21,5 kg civarında bir ağırlığa ulaştı. Şarj bittiğinde artan ağırlıkla ve sistemin rahatlığına alıştıktan sonra pedallamak zor gelebilir :)

11-Daha ucuz sistemler ve 250 wattlık alternatif için yorum; 500 wattlık bafang ideal. Diğer arkaya ikinci bir dişli takılarak uydurulan sistem zaten tamamen amatör işi. 250Wattlık motorun da çok güç sağlayacağını düşünmüyorum zira 6 kademeye ayarladıktan sonra 3.kademede yokuşta sağladığı destek çok fazla sayılmaz. Düz yol ve hafif eğim için işinizi görebilir. Bir de sepetlikte ups aküsü ile gezinmek var ki, düzen ve sadelik takıntısı olan benim için çekilmez bir görüntü.

12- 30km-40 km hızlardan bahsediyorsun, bu hızlar düşük değil mi; 30km hız bisiklet için ideal. 40 km de rüzgar bayağı artıyor. Yokuş aşağı 52 km hıza çıktım, çatal amortisörlü olmasına rağmen yoldaki ufak tefek sekmelerin verdiği yerden kesilme hissi güvensizlik veriyor. Araç kadar sağlam ve kısa mesafede duramayacağınızı da göz önünde bulundurmak gerekli. Artan ağırlıktan dolayı ön frene bir nebze daha sağlam yüklenilebiliyor ama yine de arka tekeri kaldırıp sizi fırlatmayacağı kadar dengeli fren yapmaya dikkat etmek gerekli.

13- Şarj yolda biterse ne olacak; motorun boşta dönme direnci arka tekerin dönme direnci ile aynı gibi. Yani bir yük veya zorluk durumu yok. Pedalla gitmeye devam edebilirsiniz. Sadece boş bisiklete oranla 7,5 kg daha fazla ağırlığı çekmeniz gerekecek. Bir de alışınca rahatlığına normale göre daha zor gelebilir.

İş yerindeki arkdaşların sorduğu ve benim de alırken merak ettiğim soruları yazıp cevaplamaya çalıştım. Düşünen ve merak eden arkadaşlar olursa yardımcı olmaya çalışırım.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-HB
Güzel bir deneyim olmuş evle işim arası o kilometreler olsaydı kesinlikle bende düşünebilirdim böyle birşey. Evle iş arası 35 km olunca arabaya devam :)

ibrasoft

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Sağolasın Murat.
Söktüm bataryayı ikinci el olduğu için bakmadan rahat edemedim. Samsung onaylı :koptum:
Salcano onaylamamış ama onu ilgilendiren bir durum değil.
Kaç kaç @kadir gelmeden.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Güzel bir deneyim olmuş evle işim arası o kilometreler olsaydı kesinlikle bende düşünebilirdim böyle birşey. Evle iş arası 35 km olunca arabaya devam :)
Ev iş 20 km olan arkadaş var,o da merak sardı; ortalama hız olarak mesafeyi hesapladık daha çabuk gidiyor. Ama o bile cesaret edemedi. 10 km olsaydı hiç düşünmezdim dedi. Senin için daha zor bir mesafe.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Hergün işe bisikletle gelip gidiyorum, tabi benimki 2 km en fazla, o yüzden zorlanmıyorum. Ama bu sistemi entegre edersem yazın uzun yola bile çıkabilirim :ssrtcbya:
Bi de yokuş aşağı inişlerde tekrar pili doldurabilseymiş tadından yenmezmiş :) Hem menzil uzardı hem de fren balataları daha uzun giderdi

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Hayırlı olsun...
Ben sana 2100 e komple bisikleti verirdim :) :)
çok keyifli, bende salcano var elektrikli. Pedal tahriği ile elektrik devreye giriyor ama pedal hiç yormuyor, 20-30 km bile yorulmadan gidebilirim. Beni kaç kişi yolda durdurdu. Kahvede sen deli misin diyenlere kullandırttım, keyiften ağızları açık kaldı.

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Böyle minimal olup görsel olarak sıkıntısız olduklarını bilmiyordum. Başarılı olmuş. :cool:

Süleymanın dediği frenleme enerjisi geri kazanma olması lazım bir de evde kondisyon bisikleti gibi kullanma aparatı ile durduğun yerde pedal çevirerek şarj etme imkanı olmalı. Üstüne fişe takıp şebekeden şarj etmeyi yasaklarsan göbek filan kalmaz zıpgın gibi fişek gibi olursun.

Adaptif cruise control olayına sonra gireriz. :cool:

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Böyle minimal olup görsel olarak sıkıntısız olduklarını bilmiyordum. Başarılı olmuş. :cool:

Süleymanın dediği frenleme enerjisi geri kazanma olması lazım bir de evde kondisyon bisikleti gibi kullanma aparatı ile durduğun yerde pedal çevirerek şarj etme imkanı olmalı. Üstüne fişe takıp şebekeden şarj etmeyi yasaklarsan göbek filan kalmaz zıpgın gibi fişek gibi olursun.

Bu pedal tahrikli sistemi kendi procemize dahil edelim Önder :okyrm:

ibrasoft

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Hayırlı olsun...
Ben sana 2100 e komple bisikleti verirdim :):)
çok keyifli, bende salcano var elektrikli. Pedal tahriği ile elektrik devreye giriyor ama pedal hiç yormuyor, 20-30 km bile yorulmadan gidebilirim. Beni kaç kişi yolda durdurdu. Kahvede sen deli misin diyenlere kullandırttım, keyiften ağızları açık kaldı.
Ciddi anlamda satmayı düşünürseniz almayı düşünen bir tanıdığım var, araştırıyor.

Şarj olayı biraz zor gibi. Ki bisikletin kullanıcı ile yüklü ağırlığı ortalama 100kg dersek, hızını almış şekilde dahi şarj için gerekli akımı sağlamaya çalıştığında direk ani yavaşlama moduna sokacaktır. Ön tekerde olması da bu anlamda biraz riskli,arka kaldırma, ıslak zeminde direk kilitlenme yapabilir. Tabi şarj kontrol devresi ile belirli bir fren yükünün üzerine çıkmaması sağlanabilir ama bu haliyle bile oldukça maliyetli geliyor sistem :)

Bir anlamda cruise control var. Mesela hız sınırını ayarlardan 15km ye ayarlarsanız, el gazı tam gazda 15km hıza gelip orada kalıyor. ;)
40km lik sınırda hızda eğim ve rüzgarla o hızda sabit tutması zor oluyor biraz ama 30km altındaki hızlarda sistemi cruise control gibi kullanmak mümkün.

Batarya tam boşalsa 220volt şebekeden beslenip 1,2Amper çeken adaptörle 5 saatte dolar, (42Volt 2A besleme veriyor.) 1,32Kw/h elektrik yapar. Elektrik birim fiyatı düz hesap 50Kr desem, 66 Kuruşa dolar @ÖnderKar . 66 kuruş için pedal çevrilir mi yaa :koptum:
Ki ben bu gidişle bir şarjı evde, bir şarjı iş yerinde yapıcam. Bana şarj maliyeti yarı yarıya düşer. Enerjimizi daha verimli şeylere harcayalım bence. :koptum::koptum:

Son düzenleme:

ibrasoft

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Bir de arkadaşlar güç olarak 250watt 25km/h diye bir hız sınırımız varmış.
Trafik için bu sınırda kullanmak gerekli.
25km/h üzeri için bacaklarınıza kuvvet.

kadir

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

:)

Bir de arkadaşlar güç olarak 250watt 25km/h diye bir hız sınırımız varmış.
Trafik için bu sınırda kullanmak gerekli.
25km/h üzeri için bacaklarınıza kuvvet.
Limitör iptali şart ;)

ibrasoft

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
:)

Limitör iptali şart ;)
Limitör iptali ve sorumluluğu kullanıcıya ait olup, herhangi bir sorumluluk kabul edilmemektedir. 1000 Wattlık motora benzeyen elektrikli bisikletlerde bağlama, plaka isteme, otoparka çekip ceza yazma gibi uygulamalar yapılmış. Bazısı 250 watt güce sabitlenerek kullanmaya devam etmiş. Öyle yok ucuza taşıt kullanmak denmiş yani. İşin garibi trafik tescile git plaka çıkar diye bağlananlara giden kullanıcılar trafikten plaka da çıkartamamış, plaka tesciline ilişkin kanuna girmediği için. Motor şeklindeki elektrikli taşıtları satan isyan ediyordu. Yargıtay kararında güçle ilgili de kısıtlama olmadığı halde, hala polis otoparka çekiyor, plaka istiyor, şube buna plaka çıkmaz diyip vermiyor, otoparktan da alamıyor diyor. (2014 tarihli videoda.) Belki sonradan düzelmiştir bilemiyorum. Ama yaygınlaşırsa, boş bırakmazlar, ötv, kdv, sabit vergi illaki bir şeyler eklenir. Yazlık bölgelerde iki kişilik elektrikli araçlar geziniyordu bu sene. Onlarda şuan düzenleme nasıl, güç ve hız sınırı nedir bilmiyorum. Bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim.
Ben gücü sınırlayıp 25Km hıza kadar kullanıyorum, geri kalan hızlar için pedal çeviriyorum Kadirciğim. ;)

Ben 70 km hızları gördüm motorsuz :D
Abiler duymasın. Sen motorin kullanma, benzin kullanma, yediğin içtiğinle 70Km hıza çık. Seni direk vergiye bağlarlar :koptum::koptum:

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Limitör iptali ve sorumluluğu kullanıcıya ait olup, herhangi bir sorumluluk kabul edilmemektedir. 1000 Wattlık motora benzeyen elektrikli bisikletlerde bağlama, plaka isteme, otoparka çekip ceza yazma gibi uygulamalar yapılmış. Bazısı 250 watt güce sabitlenerek kullanmaya devam etmiş. Öyle yok ucuza taşıt kullanmak denmiş yani. İşin garibi trafik tescile git plaka çıkar diye bağlananlara giden kullanıcılar trafikten plaka da çıkartamamış, plaka tesciline ilişkin kanuna girmediği için. Motor şeklindeki elektrikli taşıtları satan isyan ediyordu. Yargıtay kararında güçle ilgili de kısıtlama olmadığı halde, hala polis otoparka çekiyor, plaka istiyor, şube buna plaka çıkmaz diyip vermiyor, otoparktan da alamıyor diyor. (2014 tarihli videoda.) Belki sonradan düzelmiştir bilemiyorum. Ama yaygınlaşırsa, boş bırakmazlar, ötv, kdv, sabit vergi illaki bir şeyler eklenir. Yazlık bölgelerde iki kişilik elektrikli araçlar geziniyordu bu sene. Onlarda şuan düzenleme nasıl, güç ve hız sınırı nedir bilmiyorum. Bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim.
Ben gücü sınırlayıp 25Km hıza kadar kullanıyorum, geri kalan hızlar için pedal çeviriyorum Kadirciğim. ;)
1000 watt olduğunu nereden bilecekler, reklamcı abilerimiz ablalarımız güzel bir etiket ayarlasın, 250 watt'a sabitleyelim :D

Abiler duymasın. Sen motorin kullanma, benzin kullanma, yediğin içtiğinle 70Km hıza çık. Seni direk vergiye bağlarlar :koptum::koptum:
:islik::islik::islik: :D :D

ibrasoft

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Bugün 36 kmde şarj rampada bitti.. Şarj evden çıkarken 2. kademedeydi. İş yerine götürür en azından bitmeden şarj etmeyeyim demiştim. Evden çıkıp düzlük kısmı geçip rampaya başladıktan sonra yaklaşık 900 metrelik rampanın 150 metresinde şarj birden yanıp sönmeye başladı. Arkadan biri çekiyormuş gibi oldum aniden :)

Rampayı çıkmaya devam ettim mecbur, bu sırada aklımdan geçen sorular;
Bu kadar çok mu etkiliyormuş, bu artan ağırlıkta bayağı çokmuş aslında yaa, 1,5kglık torbayı bugün götürmen şart mıydı iş yerine... :)
Rampanın ortasına doğru şarj göstergesi yanıp sönmeden, 1.dişe geldi. Bari kendi yükünü çeksin veya ne kadar destek olursa olsun diye pedal yardımını 1.seviyeye aldım. Bisikletteki kendi ağırlığı ile taşıdığım yüke destek olsun en azından diye.
8.le başladığım vites rampanın ortasında 1. oldu uzadıkça uzadı rampa. :)
Düz yolda pedal çevirerek ve yükü hiç hissetmeden çevirdiğim pedalla 25km hızla gittiğim kısmı 15 km hızla gidebildim. 12 dkda gittiğim yol bugün 28 dkda bitti...

İş yerine gelene kadar kafamda bataryalardan bazılarında sıkıntı var sanırım, bir veya birkaç ünite değişimi gerekecek gibi sorular döndü durdu.
Alba ile bayağı samimi olduk artık. Sabah direk sordum normal mi, batarya gruplarında değişim mi gerekiyor diye..
Hiç tereddüt etmeden, 1 yıllık sistemde bataryalarda sıkıntı olmaz kolay kolay, puntalarında veya lehimlerinde sorun olabilir dedi. Düşme fln olduysa atma yapabilirmiş. Bende hiç düşme olmadı ama ikinci el aldık olabilir, kontrol edip kuşkuyu atmam lazım dedim.

Direk söktüm, bantlı sargılı kısımları tamamen çıkardım. Aldığımda sökmüştüm ama bantlı kısımları çıkarmamıştım.
4 grupta 10 arlı toplam 40 Lityum-İon batarya var. 10,3 Amper topluyor.
Grubun birinin puntalı plakası komple çıkmış, lehimlemişler güya ama altına yığılan pasta kristalleşmiş. Tutan lehim değil pastaymış. Aha dedim kapasitemiz zaten 7,5 ampermiş. Onu hallettim diğer köşede bir yer daha vardı. Yok artık dedim 5 Ampere miymiş sağlıklı çalışan.
Derken ucu ucuna tutan 3 yer daha buldum. Zayıf gördüğüm 3 tanesini de ben esnettiğim an koptu, hepsini punta makinem olmadığı için lehimledim.

Kapasite olarak ne kadarını sağlıklı kullanıyordum da 36km de bitti bilemiyorum. Ama 5 ila 7,5 Amper arasında olduğunu tahmin ediyorum. 7,5 dan fazla değil kesinlikle çünkü hiç temas yoktu o grupda. Diğer gruplarda baskı uygulayınca temas sağlanıyordu, o da yolda ne derece sağlıklı çalıştı belirsiz.
Menzil hesabı için bir kere daha deneyip yolda bitene kadar sürmeye devam edeceğim.

Pedal tahrikli sisteme çevirsek maliyetim ne olur diye sordum, motor pedal tahriklide 48V, bataryanın komple değişmesi lazım, kontrol ünitesi de tahrikli sistemde batarya içinde, kablo sistemi de farklı.. El gazı, gösterge ve fren sensörü kullanılabilir. Bu şekilde maliyet çok yüksek çıkıyor, o yüzden o işten vazgeçtim. Baharda batarya kutusunu güncelleyeceğim.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
güle güle kullanın bir zamanlar NTV de saffet ÜÇÜNCÜ'nün bosh marka (pillerin markası sanırım) bisiklet kullanımını anlatıyordu bende denk gelmiştim o zamanlardır aklımda hybrid bisikletler deneyim etmek isterim kazasız sürüşler :)

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Bugün 36 kmde şarj rampada bitti.. Şarj evden çıkarken 2. kademedeydi. İş yerine götürür en azından bitmeden şarj etmeyeyim demiştim. Evden çıkıp düzlük kısmı geçip rampaya başladıktan sonra yaklaşık 900 metrelik rampanın 150 metresinde şarj birden yanıp sönmeye başladı. Arkadan biri çekiyormuş gibi oldum aniden :)

Rampayı çıkmaya devam ettim mecbur, bu sırada aklımdan geçen sorular;
Bu kadar çok mu etkiliyormuş, bu artan ağırlıkta bayağı çokmuş aslında yaa, 1,5kglık torbayı bugün götürmen şart mıydı iş yerine... :)
Rampanın ortasına doğru şarj göstergesi yanıp sönmeden, 1.dişe geldi. Bari kendi yükünü çeksin veya ne kadar destek olursa olsun diye pedal yardımını 1.seviyeye aldım. Bisikletteki kendi ağırlığı ile taşıdığım yüke destek olsun en azından diye.
8.le başladığım vites rampanın ortasında 1. oldu uzadıkça uzadı rampa. :)
Düz yolda pedal çevirerek ve yükü hiç hissetmeden çevirdiğim pedalla 25km hızla gittiğim kısmı 15 km hızla gidebildim. 12 dkda gittiğim yol bugün 28 dkda bitti...

İş yerine gelene kadar kafamda bataryalardan bazılarında sıkıntı var sanırım, bir veya birkaç ünite değişimi gerekecek gibi sorular döndü durdu.
Alba ile bayağı samimi olduk artık. Sabah direk sordum normal mi, batarya gruplarında değişim mi gerekiyor diye..
Hiç tereddüt etmeden, 1 yıllık sistemde bataryalarda sıkıntı olmaz kolay kolay, puntalarında veya lehimlerinde sorun olabilir dedi. Düşme fln olduysa atma yapabilirmiş. Bende hiç düşme olmadı ama ikinci el aldık olabilir, kontrol edip kuşkuyu atmam lazım dedim.

Direk söktüm, bantlı sargılı kısımları tamamen çıkardım. Aldığımda sökmüştüm ama bantlı kısımları çıkarmamıştım.
4 grupta 10 arlı toplam 40 Lityum-İon batarya var. 10,3 Amper topluyor.
Grubun birinin puntalı plakası komple çıkmış, lehimlemişler güya ama altına yığılan pasta kristalleşmiş. Tutan lehim değil pastaymış. Aha dedim kapasitemiz zaten 7,5 ampermiş. Onu hallettim diğer köşede bir yer daha vardı. Yok artık dedim 5 Ampere miymiş sağlıklı çalışan.
Derken ucu ucuna tutan 3 yer daha buldum. Zayıf gördüğüm 3 tanesini de ben esnettiğim an koptu, hepsini punta makinem olmadığı için lehimledim.

Kapasite olarak ne kadarını sağlıklı kullanıyordum da 36km de bitti bilemiyorum. Ama 5 ila 7,5 Amper arasında olduğunu tahmin ediyorum. 7,5 dan fazla değil kesinlikle çünkü hiç temas yoktu o grupda. Diğer gruplarda baskı uygulayınca temas sağlanıyordu, o da yolda ne derece sağlıklı çalıştı belirsiz.
Menzil hesabı için bir kere daha deneyip yolda bitene kadar sürmeye devam edeceğim.

Pedal tahrikli sisteme çevirsek maliyetim ne olur diye sordum, motor pedal tahriklide 48V, bataryanın komple değişmesi lazım, kontrol ünitesi de tahrikli sistemde batarya içinde, kablo sistemi de farklı.. El gazı, gösterge ve fren sensörü kullanılabilir. Bu şekilde maliyet çok yüksek çıkıyor, o yüzden o işten vazgeçtim. Baharda batarya kutusunu güncelleyeceğim.
36 km iyi değil mi zaten.
Menzili kaç km tahmin ediyordun.

ibrasoft

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
36 km iyi değil mi zaten.
Menzili kaç km tahmin ediyordun.
Batarya lehimleme ve bağlantı sağlamlaştırmadan sonra 7 saatte doldu. Teması kesik olan bataryalar ne kadar boşsa artık :)
Yola çıktım eve giderken acayip şekilde serileşmiş. Bir iki yerde ön çekiş olmasının da etkisiyle kafa dalma yaptı. 20km ile hızla gittiği yolu 25km hızla geçti. Resmen bir bölümü çalışıyormuş bataryaların.
Bir ara pedallarken 38km ye çıkmışım o kadar rahat dönüyordu ki pedal kaptırmışım :)
Normalde kullandığım %100 destek fazla geldi %85 desteğe düşürdüm pedal desteğini.

Menzilin aynı kullanımda, yani 36 kmde biten rotada şarjın 50-52km civarı gideceğini tahmin ediyorum.
Önümüzdeki iki gün yağışlıymış. Yağışlardan sonra yolda bitene kadar devam edeceğim şarj etmeden. O zaman netleşir. Bir ara da düz yol menzili için 60-70kmlik bi tur yapacağım. Neresinde biterse artık.

Üst Alt