Hoşça kal Mazda, Merhaba Toyota

Belash

Sessiz
Bugün itibariyle Mazda MPS' yi takasa verip, yepisyeni bir Corolla aldım. Sanmıyorum ki, artık Mazda alayım.

Hayatım boyunca çok çeşitli otomobiller kullandım, bu da benim merakım ne yapalım. Doğan L ile başlayan otomobil merakımda, Toyota, Mitsubishi, Renault, Opel, VW, Mazda ve Ford marka araçlara sahip oldum, Kia, Hyundai, BMW, Audi ve Mercedes marka araçları da ara ara uzun süreli kullandım.

İçlerinde konfor odaklı BMW, Audi ve Mercedes hariç en çok Mitsubishi ve Mazda' yı severek kullandım. Özellikle Mazda 2004 Comfort ve 2010 MPS' in sunduğu sürüş zevkini hiç bir şeye değişmem. Hele MPS bambaşka tatlar verdi.

Mazda' dan beni soğutan şey ise bayilerin ve Mazda Türkiye'nin umursamaz zihniyeti. Bir marka düşünün ki; sattığı otomobili takasta dahi almıyor. Bu bir tek bayinin tasarrufu değil, ticari itibarları zedelenmesin diye isimlerini paylaşmayacağım ama tam tamına 8 bayinin uygulaması. MPS' yi satamazlarmış. Biz nasıl aldık o zaman?

Megane RS, Octavia RS' yi takasta alan bayi, Mazda'nın performans arabasını -satamayacağı- endişesi ile almıyorsa, ben niçin Mazda alayım ki artık? 8 bayinin hiç bir tanesinde aracıma değer biçtiremedim, bir Allah'ın kulu bu Mazda' yı 10 kuruşa alırım kardeşim, demedi ya hu! :hihi::hihi:

Ucuza alın, hiç önemli değil, satışı ile ilgilenecek vaktim de mecalim de yok, dediğim halde hiç bir bayiyi takasa razı edemedim, inanılacak şey değil :mad: :acpsnr:

Bu konuda bir tek Diyarbakır bayisine teşekkür ederim, sırf Mazda markasını Diyarbakır' da daha fazla görmek için takasta almayı kabul etti ama onda da Power Sense modeli haricinde araç olmadığı ve o fiyatta beni aştığı için veremedim (Malum sebeplerden kredi çekmek istemediğim için).

Öeeh deyip bu sefer istemediğim halde diğer markalara yöneldim. 40 bin lira bile deseler gram acımaz, verirdim arabayı. Neyse ki vicdanlı çıktılar da, hem VW hem de Toyota aracımı takasta istediğim fiyatın biraz-cık altında aldılar, ki hala şokundayım. Kredi çekmeden ve borçlanmadan Corolla aldım, Allah hepinize daha iyisini nasip etsin.

Mazdaseverler ile bu durumu paylaşmak ve içimi dökmek istedim. Aldığımız arabalara biz çok kıymet versek de maalesef bayilerimizin ve Mazda Türkiye'nin durumu bu şekilde. Avangart sayılan modelleri alırsanız zaten hepten çöp yerine koyuyorlar.

Biz premiyum markayız, biz süperiz, biz şuyuz, biz buyuz demek yerine biraz da müşteri odaklı olmalarını, müşterilerine sattığı malın arkasında durmalarını temenni eder, herkese kazasız belasız sürüşler dilerim.

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Hayır uğurlu olsun. Kalaslığını saymazsak Corolla güzel araç. Kazasız belasız ve de cezasız inşallah.

Araç Markası
Amarok
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Öncelikle yeni aracınızı güle güle kullanın kazasız belasız inşallah , mazda bayilerinin tavrı anlaşılır gibi değil yazık diyorum başka birşey demeye gerek yok. İnsanları Mazdadan soğutmak için ellerinden geleni yapıyorlar ne yazıkki . Umarım sorun yaşamayacağınız yeni bir deneyim olur sizin için :harika:

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
Mps için geçmiş, yeni aracınız için hayırlı olsun :)

Her ne olursa olsun, pert kayıtlı olmadıkça kendi sattığı markayı takasta kabul etmemek çok garip :D

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Hayırlı uğurlu olsun. Mps sonrası yol tutuş çok aratacak olsa da, geniş iç hacim, bagaj hacmi, konfor, az yakıt tüketimi ile rahatlatacaktır. Tavsiyem hiç beklemeden obdli bir lpg kiti taktırmanız.

Yeni corolla'nın nasıl olduğunu merak ediyorum açıkçası. Daha sonra izlenimlerinizi ve mps ile karşılaştırmalarınızı paylaşırsanız güzel olur. Toyotaclubtr ye de beklerim.

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Yeni aracınız hayırlı olsun, inşallah severek binersiniz..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Okurken hem üzüldüm, hem içten içe kızdım, hem de Kerem'e sonuna kadar hak verdim... Senin hikayen ile bağdaşmaz ama ikinci eldeki "efsane kasa corolla" satıyormuşçasına uçuk fiyatlandırma yapan mazda sahipleri yüzünden son dönemdeki mazda arayışımdan vazgeçtim ve Mitsubishi aldım...

Konuya dönecek olursak da;

Ben bayi olsam, o aracı (MPS) vitrine koymak adına yine alırdım... Arada bir turlamak adına yine alırdım... Plakası hatırına yine alırdım, rengine vurulur yine alırdım... Demek ki; Mazda nın içinde olan çoğu kişiler işin maddiyat boyutundalar, yani mazda felsefesine elveda demişler de, para gelsin gerisi kolay modundalar... Bu benim düşüncem tabi.

Gelmiş geçmiş olsun Kerem, Allah kaza bela vermesin... :)

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Hayırlı olsun güle güle kullanın.

Eski aracımı Diyarbakır Unatlar'da ekspertize sokmuştum zamanında, yaklaşımları oldukça iyiydi. Keşke bayiler içinde bu şekilde geridönüt verilenlerin sayısı artsa da Mazdaseverler bu tutumlar yüzünden markadan soğumasalar..

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Normalde baba arabası olan Corolla, MPS sonrası dede arabası gibi gelecektir muhtemelen (daddy cool) :p
Yapılan davranış üzücü, böyle oldukça daha çoook insanı soğuturlar :(
Yeni aracınız hayırlı, yolculuklarınız mutlu olsun :)

Recep DEMİRCİ

Katılımcı
Bu gibi durumlar oldukça Mazdaya soğuk bakacak çok kimse çıkar.Japon markalarda ülkemizde Toyota ve Honda haricinde maalesef piyasa oluşturan marka yok. Suzuki Vitarada satışları yükselmiş ama bakalım süreklilik olacakmı. Renault sevmeyip ama kullanan birçok tanıdığım var ortak görüşleri elden çıkarma durumu olursa peynir ekmek gibi satılmasıdır diyorlar. Sonuçta yine bir japon almanıza sevindim hayırlı olsun.

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Güle güle kullanın yeni aracınızı, yorumlarınızı da eksik etmeyin.

Belash

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hayırlı uğurlu olsun. Mps sonrası yol tutuş çok aratacak olsa da, geniş iç hacim, bagaj hacmi, konfor, az yakıt tüketimi ile rahatlatacaktır. Tavsiyem hiç beklemeden obdli bir lpg kiti taktırmanız.

Yeni corolla'nın nasıl olduğunu merak ediyorum açıkçası. Daha sonra izlenimlerinizi ve mps ile karşılaştırmalarınızı paylaşırsanız güzel olur. Toyotaclubtr ye de beklerim.
Aracım dizel. Avensis 1.6 Premium modelini de alabilirdim ama 15 santim uzağında lpg tankı varken çocuğu oturtmaya razı olamadım. Teşekkür ederim.

Okurken hem üzüldüm, hem içten içe kızdım, hem de Kerem'e sonuna kadar hak verdim... Senin hikayen ile bağdaşmaz ama ikinci eldeki "efsane kasa corolla" satıyormuşçasına uçuk fiyatlandırma yapan mazda sahipleri yüzünden son dönemdeki mazda arayışımdan vazgeçtim ve Mitsubishi aldım...

Konuya dönecek olursak da;

Ben bayi olsam, o aracı (MPS) vitrine koymak adına yine alırdım... Arada bir turlamak adına yine alırdım... Plakası hatırına yine alırdım, rengine vurulur yine alırdım... Demek ki; Mazda nın içinde olan çoğu kişiler işin maddiyat boyutundalar, yani mazda felsefesine elveda demişler de, para gelsin gerisi kolay modundalar... Bu benim düşüncem tabi.

Gelmiş geçmiş olsun Kerem, Allah kaza bela vermesin... :)
Abi zaten sıkıntı da orada. Aracı ederinden almaları gibi bir derdim olmadı hiç bir zaman. Bir araç aldığımda zarar edeceğimi biliyorum her zaman. Ticaretle uğraşan biri olarak malı satın alırken kazandığımı ama satarken her zaman zarar edeceğimin de farkındayım. Hele hele Mazda markasında sıfır ya da 2. el alıp zarar etmek zaten baştan kabullendiğimiz bir olgu. Ama Mazda bayilerinin tutumu tuhaftan öte, kabul edilemezdi. Bir markanın bayiliğini yapanlar, o markadan ekmek yiyenler biraz daha dikkatli olmalı, marka değerini birazcık olsun önemsemeli. Kaldı ki parasını ödeyip alın da demedim hiç bir zaman, yeni bir Mazda verin, benim Mazda'yı bir şeylere sayın dedim. 20 lira deyin, 30 deyin ama kapınıza kadar gelmiş Mazda müşterisini "alamayız" diyerek geri göndermeyin. Bir iki bayinin yaklaşımı olsa neyse ama ulaşabildiğim bütün bayilerden de benzer şekilde reddedilince, "n'oluyor yahu" havasına da giriyor insan.

Sonuçta elde mi kaldı, hayır. Alanlar ciddi bir para kazanacak mı, evet. Bütçeme göre sedan Mazda 3 dizel uygundu, severek kullanır, Mazda almaya/önermeye de devam ederdim. Ama bu saatten sonra, doğru düzgün bir distribütör ya da yönetim anlayışı gelmeden ne Mazda alırım ne de tavsiye ederim.

Mazda piyasası için önemsiz ama benim için önemli bir kötü tecrübe oldu, sağlık olsun.

Hayırlı olsun güle güle kullanın.

Eski aracımı Diyarbakır Unatlar'da ekspertize sokmuştum zamanında, yaklaşımları oldukça iyiydi. Keşke bayiler içinde bu şekilde geridönüt verilenlerin sayısı artsa da Mazdaseverler bu tutumlar yüzünden markadan soğumasalar..
Aslında Mazda Unatlar markaya gönül vermiş bir kuruluş değil. Uzun yıllardır Ford ve bir kaç markanın daha bayiliğini yapıyorlar. Mazda bağımlılığımı bildikleri ve ideal bir müşteriyi kaçırmak istemedikleri için almayı kabul ettiler ama maalesef en full hariç araçları yoktu. Kendilerine bir daha teşekkür ederim, o yaklaşımı başka bir bayi de göremedim.

Normalde baba arabası olan Corolla, MPS sonrası dede arabası gibi gelecektir muhtemelen (daddy cool) :p
Yapılan davranış üzücü, böyle oldukça daha çoook insanı soğuturlar :(
Yeni aracınız hayırlı, yolculuklarınız mutlu olsun :)
3. corollam olacak :) 2001 Corolla, 2006 Corolla ve 2017 corolla. 2006 Corolla'yı sıfır almıştım, 3 sene tepe tepe kullandım. Psikolojik sınırım 100 bin km. 100 bin km olunca en azından Toyota bayilerinde takasta alacaklarını bilmek bile teselli ediyor insanı :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
"Hiç bir Mazda bayinin aracı satın almak istememesi" üzücü ve yanlış bir durum. Yorumlarda arkadaşların Mazda'dan soğutuyorlar gibi yorumlar yapmasını çok sağlıklı bulmuyorum bu araç Türkiye'de 2-3 tane bulunan bir araç vergisiyle motor hacmiyle yakıt tüketimiyle herkesin alacağı bir araç değil. Mazda'nın Türkiye'deki durumu ve mevcut bayilerin durumuyla böyle yaklaşmaları bence normal ama son kullanıcı yani bizler açısından yanlış. MPS'i hiç bir bayi almadı diye Mazda'yı önermemek bir daha almayacağım demek de çok doğru değil bence. Ne yani bunca Mazda modelini MPS'i almadılar diye vazgeçip kullanmayacak mıyız?

Hele hele Mazda markasında sıfır ya da 2. el alıp zarar etmek zaten baştan kabullendiğimiz bir olgu
Böyle bir durum bence söz konusu değil. Alıp sattığım ve çevremde alıp satanlardan gördüğüm kadarıyla zarar eden yok. Düzgün araç her zaman değerinde ve hızlı satılıyor. Mps'i neden satamadım derseniz MPS bu ülkede ayrı bir dünya istisna bir makine zaten sizde bunu bilerek satın aldınız.

MPS mutlaka tadına bakmak istediğim bir araç belki 5 sene sonra olsa ben talip olurdum aracınıza :asik:

Üst Alt