Hidrojen Yakıtı ve Wankel Motor

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Skyactive altyapısına bu kadar yatırım yaptıkları için bencede elektrikliye belki 5 sene sonra adım atabilirler , öyle yada böyle petrol yakıtından vazgeçecek bütün firmalar 20 sene sonra elektrik kullanımı bence %30-40 seviyelerine gelir

Tapatalk

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Önceden böyle düşünüyordum ama elektrik gün geçtikçe ağır basıyor vakit kaybetmemeli Mazda :)
Peki birde şu açıdan düşün elektrikli bir motora sahip otomobiller mi yoksa içten yanmalı otomobiller mi sürüş keyfi verir sadece tasarrufa tüketime dayalı üretim yapmıyor mazda sürüş dinamiğini hep üst seviyede tuttuğu için gene farklı olanı yapıyor hidrojen e ağırlığını koyuyor...Zaten skyactiv teknolojileri adlı videolardada elektrikli otomobilleri komik bulduğunu dile getirip dalga geçmiş mazda....Mazda elektirikli motorları keyifli bulmuyor...
Bu bizimkiler hep varsayım ama bi gerçek varki mazda hideojen i elektrikten öte tutuyor bu tutum onu nasıl bir noktaya getirr birlikte göreceğiz inşallah :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
https://en.wikipedia.org/wiki/Mazda_RX-8_Hydrogen_RE

2005 yılında üretilmiş ve benzinde 210 HP 222 NM, hidrojende 109 HP 140 NM güç sağlıyor. 61 lt lik benzin deposu olan aracın benzinde menzili 500 km, hidrojende menzili 100 km.

Bence de Toyota ile işbirliği yapıp benzin-elektrikli hybrid motora çalışmalılar. Ülkemizdeki bu yakıt fiyatları yüksek oldukça zevkten çok yakıt ekonomisine bakılır.

Sesli motor kısa sürüşlerde zevk verir, uzun yolculukta kulağı beller. Sessiz motor ise uzun yolculukta kulağın güller açmasını sağlar. :)

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Toyota ile Mazda bu konuda işbirliği yaptı... Detay vermem mümkün değil, bilgiyi aldığım kaynağa ayıp olur... :)

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
https://en.wikipedia.org/wiki/Mazda_RX-8_Hydrogen_RE

2005 yılında üretilmiş ve benzinde 210 HP 222 NM, hidrojende 109 HP 140 NM güç sağlıyor. 61 lt lik benzin deposu olan aracın benzinde menzili 500 km, hidrojende menzili 100 km.

Bence de Toyota ile işbirliği yapıp benzin-elektrikli hybrid motora çalışmalılar. Ülkemizdeki bu yakıt fiyatları yüksek oldukça zevkten çok yakıt ekonomisine bakılır.

Sesli motor kısa sürüşlerde zevk verir, uzun yolculukta kulağı beller. Sessiz motor ise uzun yolculukta kulağın güller açmasını sağlar. :)

http://www.mazdagaraj.com/konular/872-mazda-ve-hidrojen-yakiti.html Burayıda incelemeni tavsiye ederim....

selim

Sessiz
Merhaba arkadaşlar, bende bir aralar hidrojen yakıtlı motor olayına baya kafa yormuştum ve kendi araştırmalarım neticesinde wankel'in hidrojene en uygun motor olduguna karar verdim, bu motor gercekten özel basit ve spesifik bir motor, ama tek sorun aşınma problemi, aslında aşılabilir ancak biraz maliyetli olur, onun haricinde gelecegin yakıtı olan hidrojen ve etanol (namı diger biodizel) hakkında calışmalar sizinde dediginiz gibi yıllar öncesinden var, ki elektrikli arac olayında ana kaynak olarak hidrojen agırlıklı projeler var, bor minerallerinin önemi içerisinde yüksek miktarda hidrojen bulunmasındandır ki hidrojeni elde etmek ve depolamak biraz maliyetli bir is oldugundan bor daha bir önem kazanıyor, bor ile ilgili bazı calismalar var gizlice yurutulen, ancak bir diger önemli olay artik icten yanmali motorlarin verim kaybi sebebi ile bana mantikli gelmemesi, cok fazla verim kaybi söz konusu, yaktiginiz yakitin %80 90 verimini kullanabilecegimjz bir tip motor gelistirme cabasi icerisinde bir kac proje mevcut ancak petrolun sonu geldginde bununda bir önemi kalmayacak, bence en mantiklisi hidrojen ile etanol uzerine gelistirilecek projeler, ozellikle etanol diyorum cunki tarima dayali bir gelisme olur ve yesilden siyaha dönen dunyamizi az da olsa tekrar yesile cevirme durumu var, yanlis hatirlamiyorsam brezilya yasadigi petrol krizinde etanol uretimi icin baya yatirim yapti ve aktif sekilde etanol kullandi...
Suan yogun bir sekilde calistigimdan dolayi daginik-karmasik yazmis olabilirim :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Haklı olabilirsin ama biodizel iklim şartları açısından çok sıkıntı yaratır, tabi teknolojiyle buna önlem almak zor değildir

selim

Sessiz
Aslında biodizel gunumuz dizel motorlarinda sorun teskil edebilir ki belirli oranlarda yakita karistirilmasi ile kullaniliyor suan. Ancak şöyle bir durum var, dizel motorun icadi asil olarak petrol turevli motorlara alternatif olarak yag ile calisan motor uretme dusuncesi ile uretildi ve ilk olarak fistik yagi ile calisti, fakat bunu petrole cok buyuk bir rakip olarak goren petrol baronlari tabiri caizse adami söndürdüler ve dizel motoru petrol turevli motor haline dönüştürdüler. Eski nesil 70 80 model turbosuz dizel motorlar kullanilmis atik yag ( aycicek kanola vs) ile cok rahat hatta daha verimli bir sekilde calisiyor ve bunu özellikle eski model dizel mercedeslerde motorlarda bir kac kucuk ekleme ile kullanan cok (yurt disinda). Hatta yanlis hatirlamiyorsam 200x model citroen saxo dizeline yurt disindan bu aparatlari takarak kullanilmis yag ile kullanan birisi vardi bizim turkiyeden. Eski nesil dizellerin turbosuz olmasi ve pompanin yagi kullanmaya uygun sekilde tasarlanmis olmasi motorda problem teskil etmiyor, ancak yeni nesil dizel motorlarda gerek pompa gerek turbo gerek diger uniteler ve kaucuk esasli parcalar özellikle biodizel icin cok uygun degil, bu yuzden motorine belirli oranlarda katiliyor saf kullanilmiyor.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Verdiğiniz katkılardan dolayı teşekkürler :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Biyodizelin konusu burası değil ama madem açıklanmış bir şeyler ben de birşeyler eklemek istiyorum.
Kullanılmış yağların kullanımı, dizel motorların ölümü anlamına gelir.
Kullanılmış yağlar öncelikle yanıp asitlenmemiş olması önemlidir. Bu kaliteyi düşürecektir. Belirli oranlarda kullanılmış yağa, belirli miktarda metanol ve sodyum hidroksitin katalizörlüğü sayesinde transesterleşterme tepkimesine girmekte ve sonucunda gliserin ve biyodizel olarak bildiğimiz metil ester oluşmaktadır. Su ile yıkanır ve bekletilerek gliserinden ayrıştırılır metil ester. Fakat tüm bu işlemler ne kadar sürerse sürsün saf bir metil ester elde edilemiyor. Ya su kalıyor, ya yanmış yağ asiti, ya da su yakıtta kalıyor. Bunlar da motor için önemli. Biyodizel kullanıp da motoru ele almak çok da uzak bir ihtimal değildir. Zira gliserin yapışkan ve kalın bir maddedir, enjektörlere, pompayı her yeri tıkar.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Biyodizel kullanan bir çok ağır vasıta araç var gününüzde, motoru kucağa almazsın ilk etapta ama zamanla enjektör ve pompa kucağa alınır.

Üst Alt