Mazda 3 BL (2009-13) Hava Yastığı Arıza Işığı

Özgür

Geleceğe Cüret Et.
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz-AT
Herkese merhabalar.
Geçen ay, akşam trafiğinde eşim aracı kullanırken ışıklarda arkadan gelen aracın vurması neticesinde zincirleme trafik kazası oldu.

Çok şükür eşimin sağlık durumu iyi. Kuzuda da pek bir şey yok, arka tampon ile ön tampon ızgarası değişti sadece. Bagaj kapağında hafif bir içeri göçme vardı, boyasız çekme işlemi ile düzeltildi.

Nükseden rahatsızlığım sebebiyle ameliyat oldum ve de 16 gün hastanede kaldım, kaza ve tamir işlemleri bu süreçte oldu.

Yalnız hava yastığı arıza lambası yanıp sönüyor. Daha önce kuzunun ağır bakımı ve ardından standart bakımını yaptırdığım özel Mazda Servisinde cihaza bağlattım. Görselini eklediğim "Emniyet Kemeri Direnci Düşük" yazısını gördüm arıza olarak.

Yetkili servis, kuzuyu cihaza bağlamadı kemeri kontrol edip kaza neticesinde emniyet kemerinin patlamış olduğunu kemer ile SRS modülünün değişmesi gerektiğini söyledi sadece.

Daha önce benzer durum başına gelen varmıdır acaba?

Ekli dosyalar

• IMG-20221212-WA0003.jpg
    IMG-20221212-WA0003.jpg
    139.3 KB · Görüntüleme: 13
  • IMG-20221212-WA0004.jpg
    IMG-20221212-WA0004.jpg
    154.5 KB · Görüntüleme: 13
  • IMG_20230114_145224.jpg
    IMG_20230114_145224.jpg
    287.3 KB · Görüntüleme: 13

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Öncelikle büyük geçmiş olsun canım kardeşim. Allah korusun.

Aynı sorun için iki farklı hata kodu mu vermiş ben mi yanlış anladım. :rolleyes:

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
@Özgür emniyet kemerlerine direnç takmışlar muhtemelen. Bunu aracı aldatmak için yapıyorlar. Servisin verdiği bilgi doğru. Ama iyi bir airbagci olayı çözer.

Özgür

Geleceğe Cüret Et.
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz-AT
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Öncelikle büyük geçmiş olsun canım kardeşim. Allah korusun.

Aynı sorun için iki farklı hata kodu mu vermiş ben mi yanlış anladım. :rolleyes:
sağolasın abi, Allah razı olsun. Evet abi iki farklı hata kodu var.
@Özgür emniyet kemerlerine direnç takmışlar muhtemelen. Bunu aracı aldatmak için yapıyorlar. Servisin verdiği bilgi doğru. Ama iyi bir airbagci olayı çözer.
Kazadan dolayı kemerlere işlem yapılmadı daha, direnç var ise şayet 2014te ben arabayı almadan önce atılmış demektir.

Bir tanıdık direnç attır lamba sönsün dedi, hadi lambayı söndürdük diyelim olası ağır bir kazada hava yastığı devre dışı kalacak kuvvetle muhtemel.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Hem kendi sağlığın hem de araç için çok geçmiş olsun. İyi bir airbagciden başkası konuyu netleştirmez bence, patlamış yapılmamış ve dirençle halletmiş sana da söylememişse eski aldığın kişiye dava bile açılır.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
sağolasın abi, Allah razı olsun. Evet abi iki farklı hata kodu var.

Kazadan dolayı kemerlere işlem yapılmadı daha, direnç var ise şayet 2014te ben arabayı almadan önce atılmış demektir.

Bir tanıdık direnç attır lamba sönsün dedi, hadi lambayı söndürdük diyelim olası ağır bir kazada hava yastığı devre dışı kalacak kuvvetle muhtemel.

Hava yastığı aktif olur o konuda problem yok.

Özgür

Geleceğe Cüret Et.
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz-AT
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hem kendi sağlığın hem de araç için çok geçmiş olsun. İyi bir airbagciden başkası konuyu netleştirmez bence, patlamış yapılmamış ve dirençle halletmiş sana da söylememişse eski aldığın kişiye dava bile açılır.
teşekkür ederim. Kuzuyu alalı 9 yıl oldu neredeyse, Mart ayında 9 yıl doluyor. Tanıdıktan almıştım.

Eğer kemerde direnç çıkarsa olası dava sürecinde, aracın ben almadan önce yahut bende olduğu 9 yıl içerisinde kemere direnç işleminin yapılıp yapılmadığı tespit edilebilir mi bilmiyorum.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
teşekkür ederim. Kuzuyu alalı 9 yıl oldu neredeyse, Mart ayında 9 yıl doluyor. Tanıdıktan almıştım.

Eğer kemerde direnç çıkarsa olası dava sürecinde, aracın ben almadan önce yahut bende olduğu 9 yıl içerisinde kemere direnç işleminin yapılıp yapılmadığı tespit edilebilir mi bilmiyorum.
Var sayımlar üstüne konuşuyoruz kontrol ettirdiniz mi sorun ne diye?

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Aynen @kadir in dediği gibi varsayımlar konuşuyorsunuz. İhtimalleri genişletmek isterseniz şöyle sayayım size;
1-Direnç daha önce takıldıysa yani bir şekilde kandırıldıysa bu zamana kadar yanmayan arıza kodunun bu kazadan sonra yanmasının sebebi kazada direncin yerinden ayrılması olabilir. Ki pek muhtemel değil genelde lehimler veya bantlarlar. Ama yine de bi kontrol etmek gerekir.

2-Daha önce direnç takıldıysa kaza anında kemer teşkilatındaki tetiği patlatmak için sinyal gönderdiğinde direnci patlatmış olabilir araç. Ki bu durumda da zaten araç koruma önlemi olarak kazayı algılayıp şoförü koltuğa yapışık tutmak için tetik çekmiştir. Direnç daha önce takılmış olsa da, takılmamış olsa da bu tetik çekme anında kemer mekanizmasını patlatıp değişim gerektirecek duruma gelecekti.

Direnç olsa da olmasa da kaza anında tetiği çekip fünyeyi patlatınca durumu fünyedeki dirençle anladığı için araç direnç hatası görmeniz normal. Yalnız şu durum var; buradaki kod direk içindeki kemer sargısıyla ilgiliyse normalde kemer fünyesi patladığında daha önce açılıp, kilidi kırılıp dirençle işlem yapılmadıysa kemer kilitli kalır veya toplaması anormal bir hal alır. Kemer sargınız hala eskisi gibi çalışıyorsa daha önce bir işlem yapılmış denilebilir. Tabi şoför tarafında koltuk altındaki ikinci kemer gergi fünyesi patladı ve arıza kodu bu fünyeye ilişkinse; onun kemerin sarılmasıyla ilgili fonksiyonu olmadığı için sargıya göre karar veremezsiniz. Servisin cihazı bağlamadan kemeri kontrol edip SRS değişecek, kemer değişecek demesi gözle görülür bir aksilik olduğunu gösteriyor. Onların bakarak anladığı sorunu 9 yılda sizin fark etmemiş olmanız pek ihtimal değildir diye düşünüyorum. Büyük ihtimalle kemerleriniz sağlamdı, bu kazada oluşmuş bir durum söz konusu. Ama sadece fikir yürütebiliyoruz tabii ki.

Yalnız bu kazada oluşmuş bir durum varsa, tamirin ve araç tamir ekspertizinin eksik tutulması durumu var demektir. Dosya kapanmadıysa ekspertize ve sigortaya itiraz edip bununla ilgili onarımın tamamlanmasını talep edin. Kaza kusur oranları sizde değilse ve karşı tarafın sigortasından onarım yapıldıysa en azından bu arızanın onarımının da sizin cebinizden çıkmaması için girişimde bulunun, emniyet kemeri ve srs ucuz parçalar değil.

Eski sahibiyle alakalı dava konusu fln bahsetmişler ama sizde 9 yıllık geçmişi olan aracın sizdeyken kemer fünyesini patlatacak bir kaza yapmadığını ispatlamak pek kolay bir şey değil, hele ki bu kazada bile olmuş olabilir konusu olacağı için o kısımdan bir şey çıkarmak oldukça zor.

Son düzenleme:

Üst Alt