Hangi Bölgelerden/Şehirlerden Araba Alınma(ma)lı

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Mesajlar
50,417
Konum
Aydın-Merkez
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hangi illerden otomobilin 2. elinin alınmaması gerektiğini aktaran motor ustasının dikkat çektiği noktalar.

Örneğin Antalya ve Erzurum'da bulunan iki otomobili kıyaslayan motor ustası Antalya'daki sıcağı yiyen motor ve Erzurum'da soğuğu yiyen motorun diğer yerlere göre daha çok etkilenebileceğini gözler önüne serdi.

İstanbul trafiğinde dur kalk yapan bir otomobilin de Afyonkarahisar'dakinden daha kötü durumda olduğunun gözden kaçırılmaması gerektiğini ifade etti.

Sıcak bölgelerden alınan otomobillerde kozmetik ile ilgili sorunların gözlemlendiği doğrudur. Güneş yanığı, torpido çatlaması, döşemelerin solması ve vernik atması gibi. Yine çok sıcak bölgelerden alınacak bir otomobilin motoruna da detaylı bir şekilde baktırmak gerekebilir. Özellikle birçok arabanın conta yaktığı, hararet yaptığı veya rektifiye görmüş bir motora sahip olduğu bilinen bir durum. Biliyoruz ki; kapağı taşlanmış bir otomobilin ikinci şansı olmayabilir.

Nem oranı yüksek, denize çok yakın mesafede bulunan ya da sürekli yağış alan bir bölgede kullanılmış bir otomobilin de metal aksamları zayıflamış ve çürümeye başlamış olabilir. Özellikle sel geçmişi olan bölgelerden araç alırken çok daha detaylı bir araştırma içine girilmesi gerekir. Ülkemizde maalesef çok sayıda sel hasarlı otomobil satışı yapılmakta ve sel hasarlı bir otomobil ise alıcı kişinin hayatını karartabilmektedir.

KÜÇÜK İLÇELER, KASABALAR VE KÖYLERDEN ALINAN ARAÇLARA DİKKAT

Yolları parke taşı ile döşenmiş bir şehirden otomobil aldığınızda yine alt düzen ile ilgili sorunlar yaşamanız da muhtemel. Örneğin çok küçük ilçeler, kasabalar, köyler. Bu şimdi saçma gibi görünse de, yolları köstebek yuvası haline gelmiş bir şehirden alınacak otomobil size alt düzen ile ilgili bir dünya masraf açabilir.

Soğuk bölgelerden alınan otomobilin motorunda ise daha fazla aşınma gözlemlenir. Yani motorun ömrü bir noktada daha kısa olur denilebilir. Çünkü soğuk yağ ile motorun çalıştırılmış olduğu gerçeği asla gizlenemez bir durumdur. Ben hem Antalya’da, hem Novosibirsk'de tamircilik yapmış biri olarak bunu size net olarak söyleyebilirim. Ayrıca bunun içerisine şanzıman da giriyor maalesef. Yine soğuk bölgelerden alınan otomobillerin plastik aksamları kırılmaya daha müsait olur. Sıcak bir şehirde bulunan bir otomobilin tamponu biraz esnerken, soğuk bir şehirde bulunan aracın tamponu yumurta kabuğu gibi kırılabilir.

SICAK BÖLGEDEN ARAÇ ALINMAZ

Sıcak bölgelerden alınan otomobilin motorunun içi çamurlaşmış ve pas içindeyken, soğuk bölgelerden alınan otomobilin motorunun içi ayna gibidir. Çünkü soğuk bölgede antifriz kullanılmış, sıcak bölgede ise çeşme suyu doldurulmuş olabilir. Alırken bakmak gerekir.

Görüldüğü gibi her bölgenin kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Fakat ben şahsen 100 bin kilometrede bir aile otomobilini İstanbul’dan alacağıma, Afyonkarahisar'da 200 bin ve fazlasını yapmış bir otomobili tercih ederim. Fakat en önemli kıstas kullanıcıdır. Kullanıcı arabasına dikkat etmediyse yapılacak bir şey yok maalesef.

Kanyak!!
 

romulus

Aktif
Mesajlar
3,452
Konum
Kayseri
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Abi Türkiye'nin bir kısmı soğuk bölge, bir kısmı sıcak bölge, kalan bir kısmı nemli-yağışlı ve deniz kenarı, geri kalan da bozuk yollardan ibaret.

Özetle Türkiye'den araba alınmamalı :p
Güzelim İç Anadolu var be ya. Kahverengi ve sarının eşsiz uyumu. Gelin gelin alın işte.
 

Üst Alt