Halef & Selef

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu mesajım çok net ve halen geçerli benim için, İlhan. Mercedes'in üzerine konuşulacak bir marka olmadığını veya mühendisliğe sahip olmadığını söylemek haksızlık olur zaten. Aslında Almanya içindeki Japonlar gibiler. Yeni teknolojileri oturmadan kullanmayan, bu sebeple hata oranı muadillerine göre düşük, sorunsuzluğu muadillerine göre yüksek, teknolojileri ortak üretim yapan firmalardan almak yerine, bir miktar gecikmek veya geride kalmak pahasına kendisi üreten (1.5 ve 1.6 dci motorlar hariç) bir şahsına münhasır bir firma.

Hakkında olumlu ve olumsuz o kadar çok konuşacağım şey var ki! Bir şey iyi olmasa bile, kendilerinin dizaynı olduğundan dolayı ısrarla devam eden, sektörde MB standardı yaratmaya çalışan bir firma.

Reklamın kötüsü olmaz derler ya, hakkında olumlu ve olumsuz konuşmanın da bir kötülüğü olmaz. Hatırlarsan CX-5'i de sadece iyi yönleriyle değil, olumsuz yönleriyle de konuştum bugüne kadar. Hakeza Subaru, hakkında çok fazla konuşabildiğim ama bunların bir kısmı olumsuz olan şeyler.

Ama şunu söylüyorsan eğer, Mercedes hakkında Mazda ve Subaru kadar anlatabilir misin? Muhtemelen evet derim.

Mesela Mazda Skyactiv Drive şanzımanını öve öve bitiremedim ve halen de öyle benim için. Ama 7G-Tronic ile ilgili söylenecek birkaç fazla şey var doğrusu. İleride yavaş yavaş anlatırım...

Hiç değilse benim aracım motoru Mercedes, şanzımanı Mercedes. Premium sınıfta araç alıp, motor Peugeot, şanzıman ZF, arkadaşların dediği gibi Hibrit bir otomobil değil!

İlhan' Alıntı:
Mustafa abi, Mercedes aldığını ilk forumdonanımhaber'den öğrendim. İlkin senin o şakalarından birisi sandım. Ama detayına indikçe doğruluğunu öğrendim.

İlk içimden geçirdiğim düşünce. Yahu Mustafa abi kendini yaşlı hissetmeye mi başladı yoksa.

Senin geçmişteki mesajlarından. Aklımda yer eden bir mesajını alıntılıyorum buraya.

"Ben sadece Mazda'ya değil, hiçbir markaya hayranlık ya da bağlılık duymuyorum. Bu sebeple son 12 yılda 6 değişik marka otomobiller kullandım. Bir sonraki otomobilimin Mazda olması için, Mazda'nın kitleden ayrı karakterini koruması, mühendis firması olmaya devam etmesi, benim anlamak ve öğrenmek için çaba sarfedeceğim teknolojiler geliştirmesi, kısaca üzerine konuşup, anlatacağım otomobiller üretmeye devam etmesi gerekir.

Hiç Passat veya Corolla sahibi olmamış olmam, VW ya da Toyota'yı sevmememle değil, üzerlerine konuşamamamla ilgili...

Mazda logosu veya CX5'in güzel ya da çirkin olması benim için birşey ifade etmiyor. CX5'i bana uzun zamandır takip ettiğim Skyactiv'den başka hiçbirşey aldıramazdı... "

Özkan ve sen, benimde gerekçe olarak sunabileceğim şeyleri sunmuşsunuz. Lakin bahsi geçen otomobil RX-8 olunca, halen inanmakta ve anlamakta zorluk çekiyorum. Ne bileyim bir Cx-5'ten vazgeçseydin bu kadar şaşırmaz ve yadırgamazdım.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bu arada mesajımla ilgili bir kaç hatırlatma yapayım.

1- Artık 13 yıl ve 7 marka oldu.

2- Sahip olmadığımdan örnek verdiğim markalar VW ve Toyota.

3- Daha önce saydığım 6 marka içinde BMW de vardı. Ama onu da olumlu ve olumsuzluklarıyla anlatabilirim. Ama bu kadar çok şeyi nereye yazarım, nasıl yazarım bilemiyorum. En iyisi yüz yüze muhabbette anlatmak.

İlhan' Alıntı:
Mustafa abi, Mercedes aldığını ilk forumdonanımhaber'den öğrendim. İlkin senin o şakalarından birisi sandım. Ama detayına indikçe doğruluğunu öğrendim.

İlk içimden geçirdiğim düşünce. Yahu Mustafa abi kendini yaşlı hissetmeye mi başladı yoksa.

Senin geçmişteki mesajlarından. Aklımda yer eden bir mesajını alıntılıyorum buraya.

"Ben sadece Mazda'ya değil, hiçbir markaya hayranlık ya da bağlılık duymuyorum. Bu sebeple son 12 yılda 6 değişik marka otomobiller kullandım. Bir sonraki otomobilimin Mazda olması için, Mazda'nın kitleden ayrı karakterini koruması, mühendis firması olmaya devam etmesi, benim anlamak ve öğrenmek için çaba sarfedeceğim teknolojiler geliştirmesi, kısaca üzerine konuşup, anlatacağım otomobiller üretmeye devam etmesi gerekir.

Hiç Passat veya Corolla sahibi olmamış olmam, VW ya da Toyota'yı sevmememle değil, üzerlerine konuşamamamla ilgili...

Mazda logosu veya CX5'in güzel ya da çirkin olması benim için birşey ifade etmiyor. CX5'i bana uzun zamandır takip ettiğim Skyactiv'den başka hiçbirşey aldıramazdı... "

Özkan ve sen, benimde gerekçe olarak sunabileceğim şeyleri sunmuşsunuz. Lakin bahsi geçen otomobil RX-8 olunca, halen inanmakta ve anlamakta zorluk çekiyorum. Ne bileyim bir Cx-5'ten vazgeçseydin bu kadar şaşırmaz ve yadırgamazdım.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
İstediğin kadar yazabilirsin abi senin yazdıklarını okumak gibisi yok :)
Markayı kullanıp hakkında bir şeyler yazmak gibisi de yok tabiki :)

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Şimdi halef Rx8, Selef Mercedes mi oluyordu? Valla bu ikisini karıştırmayan varsa cevaplasın :D

Bu arada yakınlarda bir halef & selef konusu da benden gelebilir, bakalım kısmet.

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
C coupenin ön-arka ağırlık dağılımı çok şaşırttı beni. C350 coupe'nin 53/47 olarak veriliyor.

24bummq.jpg

C180'in motor hafifliğinden dolayı belki de 50/50 'ye çok yakın bir oran çıkıyor. Rx8'de bu oran 52/48. Mazda hafif Rotary yerine normal bir motor kullansa dağılımı bozulacaktı demek ki ::)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
BRZ demiştin, ben de bu konuda bir şey yazmamıştım. (unuttum) Şimdi bir şeyler yazayım bari...

BRZ tam bir spor otomobil. Şahsına münhasır bir şasi ve mekanik yerleşim dizaynı, arkadan itiş, düşük ağırlık merkezi, 50-50 ön-arka ağırlık dengesi, boxer lay out sayesinde hemen hemen 50-50 sağ-sol dengesi vb. Yani bildiğiniz virajlarda inanılmaz dengeli, nötr bir şasi ve sürüş keyfi temelli bir araç. Ve senin tahminin de çok yerinde aslında.

Ama RX-8 vs BRZ başlığımı okuduysan, dürüstçe, kağıt üstünde çok iyi olan bu otomobili pek beğendiğimi söyleyemem. O yazımda da söylemiştim, 2003 yılında dizayn edilmiş olan RX-8 halen kendinden 10 yıl sonra gelen BRZ'den daha iyi ve bugün tercih etsem yine RX-8 alırdım diye.

Peki BRZ üzerinde konuşulacak, öğrenilecek, anlatılacak bir otomobil değil mi? Kesinlikle evet! Ama her anlatabileceğim otomobili beğeneceğim diye bir kaide de yok tabi ki.

Bak şimdi şöyle bir şey yapalım;

Bizim C180 Coupe spor değil, sportif bir otomobil ama bir Scirocco da değil yani. Hani eskilerin deyimiyle Scirocco'dan hallice!

- Evet BRZ'nin 50-50 ön-arka ağırlık dağılımına sahip değil ama Scirocco gibi 40-60 da değil bu. 45-55! Bir binek araç platformunda kolay kolay göremezsiniz. Mesela Subaru'nun arkadan itiş ağırlıklı ve boxer lay out taşıyan VTD'ye sahip modellerinde de bu 45-55!

- Ben BRZ'nin otomatiğini test ettim. (çünkü sadece o vardı test imkanı ile) Benim C180 C de otomatik, iyi kıyaslarım. Otomatik şanzıman üzerine daha özel teknoloji, daha verimli, daha zevkli; Mercedes.

- Motor üzerine Mercedes'te çok fazla konuşamam, klasik herkesin yaptığı 1.6 turbo benzinli makine işte. Burada BRZ çok özel ve konuşmaya değer. Boxer makine, kaç araçta var ki? Üstelik şasi dinamiğine katkıları da ayrı konu.

- Amma kaç binek temelli araçta çok kollu ön süspansiyon sistemi var? RX-8'de de double wishbone vardı, tam bir spor araca yakışır şekilde. F1 ile aynı tarzda. Mercedes'te de ona en yakın ve aynı kabiliyette bir sistem var. Arkalar gibi, dört köşe de tam bağımsız ve çok kol gergili. Demek ki, Mercedes'in süspansiyonu konuşmaya daha fazla değer. BRZ, ne yazık ki, önde McPherson sisteme sahip. Spor bir araçta McPherson mu? Iııııh! Ama McPherson Boxer'in yan etkisi. Boxer ile birlikte etkili bir süspansiyon istiyorsanız, Boxer'ı Porsche gibi arkaya koymanız lazım.

- Direksiyon. Bu konuda ne C180, ne de BRZ üzerine konuşamam. İkisi de sportiflik anlamında klasik hissiz, bildirimsiz elektrikli, yeni jenerasyon tasarruflu ama eğlencesiz. Bu konuda RX-8 ikisinden de önde. Sadece konuşmak istersek, BRZ için bir şey bulamam. Ama Mercedes'te Direct Steering denen özel bir direksiyon sistemi var. Ben bu sistemi Dünya'da ilk kullanılan araç üzerinde 2003 yılında kullandım. Oldukça da problemler yaşadım ve keyif alamadım. Daha o tarihte kağıt üstünde harika ama gelişmesi ve oturması lazım demiştim. Şimdi 10 yıldan fazla bir süre sonra Mercedes'te geliştirilmiş ve oturmuşunu kullanıyorum. Beğendim!

Nedir direct steering? Bir direksiyonu gereğinden daha hassas ve az turlu yaparsanız, otopark manevraları kolay olur, virajlarda az direksiyon çevirerek daha çok keyif alırsınız. Aracı viraja daha kolay ve hızlı oturtursunuz. Ancak bu ayarlarla otobana çıkıp, süratli gitmek çok stresli ve kazaya açık olur. En ufak direksiyon hareketinde araç yüksek hızda tansiyonu arttıracak sinirli hareketler yapar.

Bu sebeple bir çok üretici bu konularda optimum, yani ortalama ayarlar yaparlar. Mazda bunu en iyi yapanlardan biridir.

Ne anlatıyorduk? Hah! Peki direct steering ne iş yapar? Direct Steering değişken oranlı bir direksiyon sistemidir. Çeşitli sensörlerden aldığı datalar ile otoparkda araç park ediyorsanız, direksiyon turunu azaltır. En büyük manevraları direksiyonu sadece 1 tur çevirerek yaparsınız ve hızlı yorulmadan park edersiniz. Ayrıca sportif kullanıyorsanız, direksiyonu keskinleştirir, turu uygun düzeye azaltır. Böylece spor ve dinamik sürüşe katkı verir.

Otobanda yüksek sürat yapıyorsanız, turu arttırır, hassasiyeti düşürür. Böylece daha konforlu, stressiz, eforsuz gitmenizi sağlar.

- Agility Control süspansiyon sistemi. Bu da bir nevi sanki direct steeringin süspansiyona uyarlanmışı. RX-8 ve BRZ ikisi de klasik sert ve kemikli bir spor süspansiyona sahip. Süspansiyon her daim aynı ayarda, nasıl sürüyorsanız sürün hiç fark etmez. İçinde yaşlı veya bebek misafirler var, fark etmez. Yorgunsunuz, modda değilsiniz fark etmez. Yol sathı bozuk fark etmez. Onlar spor araçlar, her maksatla alıp, gidemezsiniz. Örneğin belinden ameliyat olmuş İsveç'li dostum İstanbul'a her ay geldiği ve RX-8 2 yıl bende kaldığı halde, hiç RX-8'i görmedi. Sürekli CX-5 ile muhatap oldu.

Sportif kullanırken, virajlarda eğlenirken en büyük yardımcınız, keyfiniz olan bu sispansiyonlar, konfora ihtiyaç duyduğunuzda en büyük baş ağrınız oluverir. Bu sebeple bu sınıf araçlar hafta sonu araçlar statüsünde kalmıştır hep. (Özkan gibi genç arkadaşlarımız hariç)

Ama öyle bir süspansiyonunuz olsa ki, konforlu, sakin, ekonomik sürdüğünüzde bulutların üzerinde gider gibi ayarlara geçse kendiliğinden ve hatta CX-5 yanında sert ve spor kalsa...bu derece...hem de 35 yanak lastiklerle... Ardından modunuzu buldunuz, önünüzdeki virajda oynamak istediniz, süspansiyon kendiliğinden RX-8 seviyesinde sertleşse, aynı seviyede gövdeyi tabak gibi düz tutsa virajda... Ne dersiniz?

Bunu adı; Agility Control!

Nasıl İlhan? Sence anlatabiliyor muyum bu aracı?

Piyasada Mercedes, BMW denilince insanlar sadece logolara yönelik satın alma yaptıkları için Türkiye'de, araçların prestijleri onlara yetiyor. Altındaki teknolojileri, dizaynları, mühendislikleri pek ilgi çekmiyor sahipleri arasında bile...

İlhan' Alıntı:
Var var bir şeyler, burnum bir takım kokular alıyordu zaten. :) Hayırlısı olsun şimdiden kardeşim.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Yine muhteşem bir tablo ile klasını konuşturmuşsun, Özkan. Ben yukarıdaki yazımda 55-45 diye tahmin etmiştim ama haklısın bu durumda 1.6 motor ile RX-8 ile aynı ön/arka ağırlık dağılımı sağlanır.

Tam dediğim gibi, RX-8 gibi gerçek bir spor araç değil ama Scirocco'dan hallice! Belkide binek araç temelli sportif versiyonlar arasında gerçek spor araca en yakınlardan birisi BMW 3 ve 4 Coupe ile birlikte.

C coupenin ön-arka ağırlık dağılımı çok şaşırttı beni. C350 coupe'nin 53/47 olarak veriliyor.

24bummq.jpg

C180'in motor hafifliğinden dolayı belki de 50/50 'ye çok yakın bir oran çıkıyor. Rx8'de bu oran 52/48. Mazda hafif Rotary yerine normal bir motor kullansa dağılımı bozulacaktı demek ki ::)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yazının sonu gelmese diyorum... Birazını da sakin kafayla okuyabilmek için saklıyorum...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Direct steering nedir?
Agility control süspansiyon sistemi nedir?
Bir dahaki dersimize bunları araştırıp gelin size ödev :D

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Valla abi BRZ kullanmış kadar olduk. Aracı sadece showroomda incelemiş biri olarak arkada koltuk olarak adlandırdığı iki kutu harici pek yorumum yok :) O koltuklara biri sığabilir mi merak ediyorum. Benim araçla 100'er kiloluk 4 kişi rahatça binmişliğimiz var.

Abi bizde de pek gençlik kalmadı ama sürüş konforundan pek şikayetçi değilim hatta düz yolda araç hiç sallanmadan gittiğinden daha bi konforlu hissediyorum niyeyse. Tamam özellikle şehir içi yol üzerindeki her bozukluğu hissediyoruz (hele şu yavaşlatmak için koyulan kabartılmış şeritler) ama benim beklediğim kadar kötü değil. Nasıl kötü bir konfora şartlandıysam artık almadan :) Konfordan en çok eşim şikayetçi doğal olarak, yolda cep telefonundan bişe okuyamıyormuş, inince okusun napıyım :D Tek derdin bu olsun dedim :)

Mercedes Agility Control gerçekten işe yarar birşey. Aracımda olsun isterdim. Mercedes sayfalarında A,CLA vd GLA'da gözükmüyor donanım olarak. Onlarda olmamasını anlıyorum ama BMW adaptive drive tam olarak bunun rakibi değil mi? Çünkü X5 altı hiç bir modelde göremedim. O da 12,000 euro gibi bir opsiyonla alınıyor maşallah. Yoksa dynamic drive mi adı?

Bmw 5.20i testine çıktığımızda aracı sport moduna aldığımda gerçekten tepkileri değişiyordu. Yetkiliye süspansiyon ayarları değişiyor mu diye sordum hayır dedi. Bmw'de bu teknolojinin karşılığı nedir merak ettim şimdi.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
BMW'de ben 2003 yılında dynamic drive adlı süspansiyon sistemini kullanmış ve onun için de gelişmesi lazım demiştim. Ama o konuda haklı çıkmadım, o sistem gelişmek yerine yok oldu. Çünkü o sistem sadece aracın virajlarda yana yatmasını engellemek üzere çalışıyordu, süspansiyon sertliğini ayarlamıyordu.

BMW'nin son jenerasyonlarındaki adaptive drive modu varsa, değişken süspansiyon demek. Benim araçta da mevcut olan (ve hatta sattığım Subaru'da da SI-Drive adı ile mevcuttu) sport seçeneği ise sadece şanzıman, motor ve direksiyon işletme sistemlerini alterne ediyor. Yani motor ekonomi yapmıyor, hızlı tepki veriyor. Şanzıman daha hızlı küçültüp, daha fazla üst devirde kalıyor. Direksiyon keskinleşiyor. BMW'nin yeni modellerinde ayrıca gösterge paneli görüntüsü ve rengi de değişiyor.

Bildiğim kadarıyla bu ayarlar ne BMW'de, ne de Mercedes'te süspansiyonu değiştirmiyor. (adaptif süspansiyon olan versiyonlarda) Süspansiyon sizin sürüş tarzınız ve ne kadar G elde ettiğinizle ilgili olarak kendi kendini yönetiyor.

Bir de ben de sadece sport varken, BMW'nin son modellerinde ekonomi için 2 ayrı mod varken (yanlış değilsem eco ve intelligent galiba), spor için de sport ve sport + olmak üzere 2 mod var. Ayrıca yeni Mercedes C sınıfında da bu modun sayısı arttırılmış.

BMW'de adaptif süspansiyon daha az sayıda modelde var diye biliyorum. Mercedes'te de mesela eski C sedan da standart değil, opsiyoneldi. Ama C Coupe'lerin hepsinde standart.

Valla abi BRZ kullanmış kadar olduk. Aracı sadece showroomda incelemiş biri olarak arkada koltuk olarak adlandırdığı iki kutu harici pek yorumum yok :) O koltuklara biri sığabilir mi merak ediyorum. Benim araçla 100'er kiloluk 4 kişi rahatça binmişliğimiz var.

Abi bizde de pek gençlik kalmadı ama sürüş konforundan pek şikayetçi değilim hatta düz yolda araç hiç sallanmadan gittiğinden daha bi konforlu hissediyorum niyeyse. Tamam özellikle şehir içi yol üzerindeki her bozukluğu hissediyoruz (hele şu yavaşlatmak için koyulan kabartılmış şeritler) ama benim beklediğim kadar kötü değil. Nasıl kötü bir konfora şartlandıysam artık almadan :) Konfordan en çok eşim şikayetçi doğal olarak, yolda cep telefonundan bişe okuyamıyormuş, inince okusun napıyım :D Tek derdin bu olsun dedim :)

Mercedes Agility Control gerçekten işe yarar birşey. Aracımda olsun isterdim. Mercedes sayfalarında A,CLA vd GLA'da gözükmüyor donanım olarak. Onlarda olmamasını anlıyorum ama BMW adaptive drive tam olarak bunun rakibi değil mi? Çünkü X5 altı hiç bir modelde göremedim. O da 12,000 euro gibi bir opsiyonla alınıyor maşallah. Yoksa dynamic drive mi adı?

Bmw 5.20i testine çıktığımızda aracı sport moduna aldığımda gerçekten tepkileri değişiyordu. Yetkiliye süspansiyon ayarları değişiyor mu diye sordum hayır dedi. Bmw'de bu teknolojinin karşılığı nedir merak ettim şimdi.

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Mercedes süspansiyon, yol tutuş teknolojileri bakımından rakibi BMW'nin bence çok ötesinde zaten. Hele yeni S serisinde geliştirdiği muhtemelen 5 sene içerisinde diğer modellerine de yayacağı magic body control iddia edildiği gibi çalışıyorsa muhteşem bir şey.

Şu videoyu bir izleyin derim

Mercedes-Benz TV: How MAGIC BODY CONTROL works

Bmw'de Mustafa abinin bahsettiği değişken oranlı direksiyon sisteminin muadili BMW Servotronic diyebilir miyiz tam bilmiyorum. Tek bildiğim google'a servotronic şikayeti yazınca çıkan 100 lerce sonuç:) Hepside yoğun titremeden şikayetçi.

Mustafa abinin dediği gibi Mercedes sadece teknoloji geliştirmede değil bunu araca en az sorun çıkaracak şekilde entegre etmede de Bmw'nin önünde.

Bu arada wiki diyorki aktif süspansiyon sistemlerinin atası Mitsubishi'nin Dynamic ECS adını verdiği sistem. 87'de Mitsubishi Galant'da kullanılmış.

http://en.wikipedia.org/wiki/Active_suspension

Toyota da 80'lerde TEMS (Toyota Electronic Modulated Suspension) sistemini geliştirmiş, Toyota Soarer modelinde kullanmış.

http://en.wikipedia.org/wiki/Toyota_Electronic_Modulated_Suspension

Japon da boş durmamış ama muhtemelen maliyet nedeniyle bırakmışlardır. Bir kaç gündür konuştuğumuz premium konusunu da buraya bağlayabiliriz :) Yeni bir teknolojiyi geliştirip uygulasanda o maliyetin üstesinden gelip aracı satabilecek marka algısı yoksa boşa.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sistem videodaki kadar fark yaratıyorsa müthiş bir şey demektir...

Yeni bir teknolojiyi geliştirip uygulansa da o maliyetin üstesinden gelip aracı satabilecek marka algısı yoksa boşa.

Bu cümleni okuduğumda ilk aklıma gelen skyactive teknolojisinin Mazda'ya ne vereceği oldu. ::)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Hakikaten harika bir teknoloji, bütün sarsıntıyı emiyor ve kasaya hiç göndermeden izole ediyor.

Konuyu başdan sona okudum mustafa beyle sanırım çok yaş farkımız yok aynı jenarasyon sayılabiliriz, duygularına tamamen katılıyorum spor araçlarda konfor yaş ilerledikçe sıkıntı olmaya başlıyor bizimki gibi araba konusunun hala lüks olduğu ülkeler de 2. araba almak her zaman kolay olmuyor işin kötüsü insan yaşlansa da sanırım zevkler beyin yaşlanmıyor hatta gelişiyor o zaman ikilem başlıyor sportiflikmi rahatlıkmı hayatta tek başımıza olmadığımız içinde sportiflikde bir yere kadar oluyor eşiniz anneniz v.s arabanıza binmek istemiyor yada siz bindirmek istemiyorsunuz rahatsız oldukları için sonuç olarak mustafa bey bence doğru karar vermiş sportiflikden en az ödünü vererek doğru aracı bulmuş bence mutlu sürüşler diliyorum.

Not: Türkiyede mazda dahil şirketlerin kullnıcıların isteklerinden bihaber oldukarını düşünüyorum avrupa veya amerikaya baktığınız zaman şirketlerin müşteri için neler yaptığını müşteriye nasıl değer verdiklerini görünce yanlış zamamda yanlış yerdeyim diye düşünmeden gecemiyorum .

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Katıldığınız için teşekkür ederim. RX-8'in doğuşundaki felsefeye, mühendisliğe, dizayna, gerçek bir spor araç olabilmesini sağlayan unsurlara, sürüş zevkine saygım halen en yüksek seviyede. Ancak 2 yıllık 'sürücü ve atın bir olması' sürecini yukarıdaki sebeplerle sonlandırdım sadece... Zaten artık at sürerken ok da atamıyordum, Alman beygirine geçeyim bari, bir yerden bir yere gitmeye yeter dedim.

Konuyu başdan sona okudum mustafa beyle sanırım çok yaş farkımız yok aynı jenarasyon sayılabiliriz, duygularına tamamen katılıyorum spor araçlarda konfor yaş ilerledikçe sıkıntı olmaya başlıyor bizimki gibi araba konusunun hala lüks olduğu ülkeler de 2. araba almak her zaman kolay olmuyor işin kötüsü insan yaşlansa da sanırım zevkler beyin yaşlanmıyor hatta gelişiyor o zaman ikilem başlıyor sportiflikmi rahatlıkmı hayatta tek başımıza olmadığımız içinde sportiflikde bir yere kadar oluyor eşiniz anneniz v.s arabanıza binmek istemiyor yada siz bindirmek istemiyorsunuz rahatsız oldukları için sonuç olarak mustafa bey bence doğru karar vermiş sportiflikden en az ödünü vererek doğru aracı bulmuş bence mutlu sürüşler diliyorum.

Not: Türkiyede mazda dahil şirketlerin kullnıcıların isteklerinden bihaber oldukarını düşünüyorum avrupa veya amerikaya baktığınız zaman şirketlerin müşteri için neler yaptığını müşteriye nasıl değer verdiklerini görünce yanlış zamamda yanlış yerdeyim diye düşünmeden gecemiyorum .

Üst Alt