Gri Atmaca ile Balkan+Mini Avrupa Turu (Sky-D Uzun Yol Testi)

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Yurt dışında okuduk, çalıştık ve dönem dönem gittik geldik ama hep isteğim kendi aracımla bir çok ülkeyi geze geze dolaşmaktı. Belirlediğim rotadaki ülkelerin hepsine bir vesileyle daha önce gitmiştim ama bu sefer hanım ve oğlanla beraber küçük bir tatil planı yaptım. Kısmet olursa 12 Ağustos sabahı Ankara'dan yola çıkacağız. Sırasıyla Edirne, Kavala, Selanik, Edessa, Meliti, Niki, Manastır, Ohrid, Struga, Kırçova, Üsküp, Vranje, Niş, Belgrad, Batrovci, Slavonski Brod, Kutina, Zagreb, Ljubljana, Bled Gölü daha sonrasında dönüş yolu olarak Niş, Sırbistana kadar aynı rota daha sonrasında Sofya, Bulgaristan üzerinden İstanbul ve Ankaraya dönüş planlıyorum. Toplamda gezilecek ülkeler, Yunanistan, Makedonya, Sırbistan, Bulgaristan, Hırvatistan ve Slovenya. Belki zaman olursa git-gel Avusturya ve Macaristan'da yapabilirim. Biraz maddiyat biraz da zamana bağlı. Gideceğim rotada konaklayacağım yerler Kavala (1 Gün), Selanik (1 Gün), Ohrid (1 Gün), Üsküp (1 Gün), Belgrad(1 Gün), Zagreb (1 Gün), Ljubljana ve Bled Gölü ( Tahmini 5-6 Gün, En yakın arkadaşlarım orada olduğu için orada mini bir tatil gibi olacak, hem de yol yorgunluğunu atmış oluruz. Daha sonrasında fazla konaklama yapmadan inşallah Türkiye'ye geri dönüş olacak. Bu planda değişikliklerde olabilir. Aslında rotamda Arnavutluk, Kosova - Karadağ üzerinden gidip ters taraftan geri dönüş vardı fakat orada yaşayan arkadaşlar araba ve aileyle çok da güvenli olmayacağını, risk almamam gerektiğini söyleyince rotayı değiştirdim. Aslında mümkün mertebe ülkeyi ve her şehrini çok iyi bildiğim yerleri seçtim ki rahatça dolaşabileyim.

Toplamda gidiş-geliş yapılacak mesafe 4700-4800km civarı ama bulunduğum yerlerde de gezeceğim düşünülürse 5200-5300km ye yaklaşırım diye düşünüyorum. Bu süreçte Sky-dizeli de çooook uzun bir yolda test etme imkanım olacak. Bütün güzergahta kamera kaydı yapmayı düşünüyorum. Ayrıca rota boyunca konakladığım, yemek yediğim, gezdiğim mekanları da bu konu altında paylaşırım. Değişiklikler oldukça güncellemeleri yine bu konu altından paylaşırım.

Gerekli olanlar;
- Pasaport ve Vize (Bizde yeşil pasaport olduğu için vizeye ihtiyaç olmayacak)
- Yeşil Sigorta
- Çıkış harç pulu (Kişi başı 15 Tl)
- Yurt dışı Seyahat Sigortası (Kimi ülkeler istiyor kimisi istemiyor fakat yaptırmayı tavsiye ediyorum.)
- Yurt dışı kasko- Ek teminat (Yine kaskomuza ne olur ne olmaz diye yurt dışı kaskoyu da ekleticem)

rota.png

Son düzenleme:

mustafayk

Aktif
Araç Markası
Nissan maxima 2.0
Araç Renk ve Tip
Gri-bronz
+Bunlar için pasaport gereklimi?
+ortalama maliyet ne çıkar bu belli Mİ?
+yabancı dil bilmek şart mı?
Aklıma ilk gelen sorular bunlar ani şimdilik.
Çok güzel bir tatil olacak sanırım.keşke arkana takılıp ben de gele bilsem

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Kazasız belasız gidip dönmek nasip olsun inşallah, çok keyifli olacağını düşünüyorum.

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
+Bunlar için pasaport gereklimi?
+ortalama maliyet ne çıkar bu belli Mİ?
+yabancı dil bilmek şart mı?
Aklıma ilk gelen sorular bunlar ani şimdilik.
Çok güzel bir tatil olacak sanırım.keşke arkana takılıp ben de gele bilsem
+ Pasaport of course tabikide gerekli :)
+ Ortalama maliyet henüz çıkarmadım, önce konaklama için rezervasyonları yapıcam. Yakıt için her ülkede ayrı fiyat var onu da hesaplayacam inş haftaya, hepsini yapınca paylaşırım.
+ Yabancı dil Avrupa'ya kadar çok gerekmese de Avrupa'da gerekli. Hırvatistan ve Slovenya için. Oraya kadar olan ülkelerde zaten Türkçe bilen elemanlar var. Her ne kadar bizim ingilizcemiz iyi olsa da balkan ülkelerinde İngilizce bilen sayısı çok az :)

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-HB
+ Pasaport of course tabikide gerekli :)
+ Ortalama maliyet henüz çıkarmadım, önce konaklama için rezervasyonları yapıcam. Yakıt için her ülkede ayrı fiyat var onu da hesaplayacam inş haftaya, hepsini yapınca paylaşırım.
+ Yabancı dil Avrupa'ya kadar çok gerekmese de Avrupa'da gerekli. Hırvatistan ve Slovenya için. Oraya kadar olan ülkelerde zaten Türkçe bilen elemanlar var. Her ne kadar bizim ingilizcemiz iyi olsa da balkan ülkelerinde İngilizce bilen sayısı çok az :)
Vize schengen mi almak gerekiyor abi ?

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Vize schengen mi almak gerekiyor abi ?
EU ülkeleri için evet. Gideceğiniz ülkelere de bağlı ama zaten Sırbistan, Bosna Hersek, Kosova ve Makedonya bizden vize istemiyor. Slovenya, Hırvatistan, Yunanistan ve Bulgaristan için vize gerekli.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
-Çıkarken ya Yunan ya Bulgar'dan geçileceği için Schengen gerekiyor illaki. Yok vizesiz ülkeleri dolanacağım dersen Bulgar'dan transit vize alınması gerekiyor. @Rcm videomda anlatmıştım, kaçırmışsın. :D Mazda ile Avrupa Turu sayfama beklerim. Yazılınca okunmuyor diye video çekmiştim bu sorularla ilgili, yanlış mı yaptım?

-Heves, hedef, rüya güzel şeyler. Kendi aracınla çıkmayı tavsiye ederim kesinlikle. Uçakla gitmekten farklı bir duygu kesinlikle. Sınırlarda sorguya çekilmemek de ayrı bir güzel. Euro kuruyla gittikçe hayal oluyor ama euroya geçmeyen ülkelere gitmek daha mantıklı. Düşük bütçeli tatil için Yunanistan Halkidiki de düşünülebilir. Hem sınıra çok yakın, Selanik'te, hem de uygun fiyatlı deniyor. Denizleri de güzelmiş. Antalya'da 5 yıldızlı otelde tatil yapmayla aynı fiyata belki de daha ucuza gelir böyle tatil. Öte yandan Karadağ AB'ye girmediği için çok ucuz, denizleri aynı şekilde güzel deniyor.

-Dil bilmeye gerek kalmıyor pek artık. Bir yurtdışı internet paketi alıp google translate ile de derdinizi zor da olsa anlatabilirsiniz.

-Sonunda Kerim abi. Şimdiden hayırlı yolculuklar. Maliyet nedeniyle Hollanda'ya gelmekten vazgeçtin sanırım?

-Bende sınırlarda, yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hiç sormadılar. Bir tek pasaport, araba ruhsat ve yeşil sigortaya baktılar. Ama sağlık sigortasının yaptırılması çok önemli bence, olası bir kazada hastalıkta hastane giderleri çok can yakabilir.

- Kerim abi Karadağ, Arnavutluk, Kosova'daki güvenlik sıkıntılarını açabilir misin? Arnavutluk'un trafiği çok sıkıntılı diye duydum, Kosova da Sırbistan'la hala sıkıntılar devam ettiği için güvensiz olabilir. Ama Prizren, Priştine yapan gurbetçiler var sıkıntı yaşayan duymadım. Karadağ zaten turizm merkezi Avrupa'nın.

- Bosna'ya geçmişken Mostar, Srebrenitsa Anıtı'nı görebilirsin. Niş'de Kelle Kule'yı (Celle Cula), Hırvatistan'ın Bosna sınırındaki Plitvice Göllerini, Slovenya'da Lake Bohenj'i de öneririm abi. Dönerken de Macar'ın aşağısından geçip Zigetvar'da Türbeki Meryem Ana Kilisesi'ndeki Kanuni Sultan Süleyman'ın kalıntılarının gömüldüğü yeri, Türk Macar dostluk parkını, Sultan Süleyman Camiini ve sonrasında Peçs ilini görebilirsin. İmkanın vaktin varsa Yunanistan'da biraz daha uzun durabilirsin.

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-HB
-Çıkarken ya Yunan ya Bulgar'dan geçileceği için Schengen gerekiyor illaki. Yok vizesiz ülkeleri dolanacağım dersen Bulgar'dan transit vize alınması gerekiyor. @Rcm videomda anlatmıştım, kaçırmışsın. :D Mazda ile Avrupa Turu sayfama beklerim. Yazılınca okunmuyor diye video çekmiştim bu sorularla ilgili, yanlış mı yaptım?

-Heves, hedef, rüya güzel şeyler. Kendi aracınla çıkmayı tavsiye ederim kesinlikle. Uçakla gitmekten farklı bir duygu kesinlikle. Sınırlarda sorguya çekilmemek de ayrı bir güzel. Euro kuruyla gittikçe hayal oluyor ama euroya geçmeyen ülkelere gitmek daha mantıklı. Düşük bütçeli tatil için Yunanistan Halkidiki de düşünülebilir. Hem sınıra çok yakın, Selanik'te, hem de uygun fiyatlı deniyor. Denizleri de güzelmiş. Antalya'da 5 yıldızlı otelde tatil yapmayla aynı fiyata belki de daha ucuza gelir böyle tatil. Öte yandan Karadağ AB'ye girmediği için çok ucuz, denizleri aynı şekilde güzel deniyor.

-Dil bilmeye gerek kalmıyor pek artık. Bir yurtdışı internet paketi alıp google translate ile de derdinizi zor da olsa anlatabilirsiniz.

-Sonunda Kerim abi. Şimdiden hayırlı yolculuklar. Maliyet nedeniyle Hollanda'ya gelmekten vazgeçtin sanırım?

-Bende sınırlarda, yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hiç sormadılar. Bir tek pasaport, araba ruhsat ve yeşil sigortaya baktılar. Ama sağlık sigortasının yaptırılması çok önemli bence, olası bir kazada hastalıkta hastane giderleri çok can yakabilir.

- Kerim abi Karadağ, Arnavutluk, Kosova'daki güvenlik sıkıntılarını açabilir misin? Arnavutluk'un trafiği çok sıkıntılı diye duydum, Kosova da Sırbistan'la hala sıkıntılar devam ettiği için güvensiz olabilir. Ama Prizren, Priştine yapan gurbetçiler var sıkıntı yaşayan duymadım. Karadağ zaten turizm merkezi Avrupa'nın.

- Bosna'ya geçmişken Mostar, Srebrenitsa Anıtı'nı görebilirsin. Niş'de Kelle Kule'yı (Celle Cula), Hırvatistan'ın Bosna sınırındaki Plitvice Göllerini, Slovenya'da Lake Bohenj'i de öneririm abi. Dönerken de Macar'ın aşağısından geçip Zigetvar'da Türbeki Meryem Ana Kilisesi'ndeki Kanuni Sultan Süleyman'ın kalıntılarının gömüldüğü yeri, Türk Macar dostluk parkını, Sultan Süleyman Camiini ve sonrasında Peçs ilini görebilirsin. İmkanın vaktin varsa Yunanistan'da biraz daha uzun durabilirsin.
Videonu kaçırmışım ben hemen bakıcam :D Özel sağlık sigortam Allianz schengen ülkelerinde geçerli Allah'tan :)

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan

Mutlu, yazdığın yerlerin hepsini ben gördüm ama bu tatilde genelde çocukla gidilebilecek yerleri seçmeye çalışıcam. Çocukla dolaşmak çok kolay değil :) Hollanda'dan maliyet ve zamandan ötürü vazgeçtim, çok fazla uzağa gitmeye gerek yok. Slovenya'da konaklama maliyetim olmayacak, arkadaşların kayak merkezi olanı var, Bled gölünde hosteli olan var :) O yüzden oraya daha fazla odaklandım. 2 senedir çağırıyorlardı artık gitmem lazım :) Sağlık sigortası gümrükler için değil de kendimiz için bence zorunlu. Ne olacağı belli olmaz.

Genel anlamda 3 ülkede park sıkıntısı, hırsızlık ve en önemlisi neredeyse 25-30km de bir polis çevirmeleri var. Ayrıca sahte polis olayı fazlasıyla var. Cezalar acayip yüksek ve rüşvet olayı var. Bütün bunları düşününce aman bir şey olur mu diye oradan gitmektense bildiğim yerlerden geçmek daha mantıklı geldi.

Makedonya, Slovenya ve Yunanistanda (Selanik) konaklama maliyetim olmayacak. Yakın arkadaşlarda konaklayacaz.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Mutlu, yazdığın yerlerin hepsini ben gördüm ama bu tatilde genelde çocukla gidilebilecek yerleri seçmeye çalışıcam. Çocukla dolaşmak çok kolay değil :) Hollanda'dan maliyet ve zamandan ötürü vazgeçtim, çok fazla uzağa gitmeye gerek yok. Slovenya'da konaklama maliyetim olmayacak, arkadaşların kayak merkezi olanı var, Bled gölünde hosteli olan var :) O yüzden oraya daha fazla odaklandım. 2 senedir çağırıyorlardı artık gitmem lazım :) Sağlık sigortası gümrükler için değil de kendimiz için bence zorunlu. Ne olacağı belli olmaz.

Genel anlamda 3 ülkede park sıkıntısı, hırsızlık ve en önemlisi neredeyse 25-30km de bir polis çevirmeleri var. Ayrıca sahte polis olayı fazlasıyla var. Cezalar acayip yüksek ve rüşvet olayı var. Bütün bunları düşününce aman bir şey olur mu diye oradan gitmektense bildiğim yerlerden geçmek daha mantıklı geldi.

Makedonya, Slovenya ve Yunanistanda (Selanik) konaklama maliyetim olmayacak. Yakın arkadaşlarda konaklayacaz.
Doğrudur abi, ben çocuksuz olduğum için deneyimim yok. :D Dönüş yolunda Karadağ düşünüyordum da arabayı çok zorlamayım diye vazgeçmiştim. Zadar, Plitvice yapıp bosna ordan da sırptan dönerim ben de herhalde. Yolda denk gelseydik Türk plakalı mazdalarla güzel fotolar çıkardı, ah ah. :D

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Son dakikaya kadar her şey değişebilir ama şu an için yüzde 82.5 :cool: oranla programım belli oldu. 13 Ağustos sabahı geze geze Selanik, Yunanistana kadar gidip 1 gece orada konaklama yapacaz. Ertesi sabah Makedonya'ya giriş yapıp orayı da gezip Üsküp'de 1 gece kalacaz. 15 Ağustos sabahı Sırbistana giriş yapıp yine gezerek Belgrada gelip 1 gece de orada kalınacak. 16 Ağustos sabahı Hırvatistanı geçerek, Slovenyaya giriş yapılacak ve 20 Ağustosa kadar orada konaklama yapacaz. 21 Ağustos sabahı oradan tekrar yola çıkıp Türkiye'ye doğru geri gelmeyi düşünüyorum. Konaklama ücretim Slovenya ve Makedonya'da olmayacak. Sırbistan ve Yunanistan için ödeyeceğim tutar : 450 TL (2 Kişi + 1 çocuk).

Bunun dışında yakıt ise kesin olmamakla birlikte yapılacak km, ortalama hız, yakıt tüketimi, ülkelerdeki yakıt fiyatları ve tahmini bulunulan ülkelerdeki ekstra gezi kilometrelerini hesaba katınca;

Euro kurunun yüksekliği sebebiyle İpsala'dan çıkmadan depoyu Türkiye'de doldururum. Yunanistanın girişinden Makedonya sınırına yaklaşık 410km, yani Yunanistanda yakıt almama gerek yok. Yunanistan sınırından Üsküp ise 150km kadar. Yani büyük ihtimalle bu yakıt beni Üsküpe kadar götürür. Sonrasında Üsküp-Belgrad 430-440km ve Belgrad - Ljubljana 530km. Makedonya'da tekrar yakıtı doldurursam şu anki fiyatlarla 1.18 euro yani Türkiye ile aynı. Belki ekstra yine almam gerekebilir yani ortalama 2-2.5 depo ile gidişi tamamlamayı planlıyorum. Ortalama yakıt gidiş-dönüş 1200-1300 Tl bandını geçmez.

Yol boyunca ülkelerdeki otoyol ücretleri ise beni en çok üzen konu :) Euro kurunun yüksek olması yine bu aşamada bana büyük bir darbe vuracak gibi görünüyor. Slovenya'ya vardığım zaman bu maliyeti de paylaşırım inş.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Son dakikaya kadar her şey değişebilir ama şu an için yüzde 82.5 :cool: oranla programım belli oldu. 13 Ağustos sabahı geze geze Selanik, Yunanistana kadar gidip 1 gece orada konaklama yapacaz. Ertesi sabah Makedonya'ya giriş yapıp orayı da gezip Üsküp'de 1 gece kalacaz. 15 Ağustos sabahı Sırbistana giriş yapıp yine gezerek Belgrada gelip 1 gece de orada kalınacak. 16 Ağustos sabahı Hırvatistanı geçerek, Slovenyaya giriş yapılacak ve 20 Ağustosa kadar orada konaklama yapacaz. 21 Ağustos sabahı oradan tekrar yola çıkıp Türkiye'ye doğru geri gelmeyi düşünüyorum. Konaklama ücretim Slovenya ve Makedonya'da olmayacak. Sırbistan ve Yunanistan için ödeyeceğim tutar : 450 TL (2 Kişi + 1 çocuk).

Bunun dışında yakıt ise kesin olmamakla birlikte yapılacak km, ortalama hız, yakıt tüketimi, ülkelerdeki yakıt fiyatları ve tahmini bulunulan ülkelerdeki ekstra gezi kilometrelerini hesaba katınca;

Euro kurunun yüksekliği sebebiyle İpsala'dan çıkmadan depoyu Türkiye'de doldururum. Yunanistanın girişinden Makedonya sınırına yaklaşık 410km, yani Yunanistanda yakıt almama gerek yok. Yunanistan sınırından Üsküp ise 150km kadar. Yani büyük ihtimalle bu yakıt beni Üsküpe kadar götürür. Sonrasında Üsküp-Belgrad 430-440km ve Belgrad - Ljubljana 530km. Makedonya'da tekrar yakıtı doldurursam şu anki fiyatlarla 1.18 euro yani Türkiye ile aynı. Belki ekstra yine almam gerekebilir yani ortalama 2-2.5 depo ile gidişi tamamlamayı planlıyorum. Ortalama yakıt gidiş-dönüş 1200-1300 Tl bandını geçmez.

Yol boyunca ülkelerdeki otoyol ücretleri ise beni en çok üzen konu :) Euro kurunun yüksek olması yine bu aşamada bana büyük bir darbe vuracak gibi görünüyor. Slovenya'ya vardığım zaman bu maliyeti de paylaşırım inş.
Hırvatı pas geç o zaman abi, 50-100 km için vinyet almaktansa ya da otoban ücreti ödemektense az ülke geçmeye çalış.

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Hırvatı pas geç o zaman abi, 50-100 km için vinyet almaktansa ya da otoban ücreti ödemektense az ülke geçmeye çalış.
Vignette sadece Slovenya'da alıcam :) Oraya kadar gittiğin kadar öde var. Hırvatistanı geçemeden Slovenyaya geçemem :)

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Otoyol paralarını da bugün itibariyle hesapladım. Giderken toplamda 60€ otoban ücreti, dönüşte ise Bulgaristan üstünden döneceğim için 52€ otoban ücreti olmak üzere 112€ otoyol ücreti vericez.

ssakizli

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 AT - 2004
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
Aktif takipteyim !! Benimde niyetim var evin borcu bittikten sonra ama elektrikli araçla benim niyetim ,olmazsa Mazda'mla da olur :) Kazasız belasız bir seyahat diliyorum...

Üst Alt