Mazda 3 BK (2003-09) Gösterge Işıklarının Sönmemesi ve Sürekli Yanıp Sönmesi Sorunu

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
En garip arıza bl miraide denk gelmiştim

Araç sahibi aradı durumu anlatıyor abi böyle şeyler youtubeda falan olurdu gerçek olacagını hiç düşünmemiştim demiştim ve araç gelene kadar ciddende inanmıyordum ;)

Sağ sinyal veriyorsun sol stop ampülü patlıyor.

Sol sinyal veriyorsun sağ sinyal ampulü patlıyor.

Çamurluk sinyalleri yanmıyor.

Abs dcs afs ne kadar arıza ışığı varsa yanıyor.

Arabayı çalıştırmak yada olurda çalışır stop etmek gerekirse Start stop tuşuna ben diyim 10 sen de 20 kere basman lazım.

Besleme çekip kolları sıvadım araç yakın zamanda kaza yapmış ustacıkta sağolsun kabloların içinden geçmiş , sanırım yaklaşık 6 saat sonunda.

Bütün sorunları temizlemiş bi şekilde teslim ettim.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Elektrik tesisatı komplike bir sistemdir diye biliyorum araçlarda.
Abimin 2001 Primera aracında gösterge ampülünün biri yanmıyordu.Elektrikçide baktırdım sigortası atmış.Adamdan 2 tane sigorta aldım ama adamın işi çok olduğu için orada takıp denemedim.(zaten adam o araçlardan fazla anlayan biri de değildi)
Eve gelince sigortayı takıp denedim.Lambayı yakınca gösterge lambası yandı anında geri söndü, baktığımda yine sigorta yanmıştı.
Daha sonra o arızayı abim Antep'te ustasına yaptırmış.Dediğine göre usta stop lambasının oralarda birşeylerle uğraşarak arızayı gidermiş.
Stop lambası nere, gösterge nere?
Ama elektrik tesisatı olunca öyle oluyor demek ki...

Levent avc

Sessiz
Araç Markası
2004 mazda 3
Araç Renk ve Tip
Alüvyon - sedan
Herkese merhabalar. 2004 model otomatik hatchback Mazda 3 aracımla yaklaşık 4 gündür değişik ve can sıkıcı bir sorunla karşı karşıyayım. Aracı stop ettikten sonra farları iç aydınlatmaları vs herşeyi kapatmama rağmen, iç gösterge ışıkları kapanmıyor. Kontak anahtarını söküp aracın kapısını açtığım zaman ise iç gösterge ışıkları düşük şiddette durmadan flash yaparak yanıyor ve sesli uyarı veriyor. Aracı kitlediğimde durum değişmiyor, yani araç kilitli dahi olsa bunu yapmaya devam ediyor. Kontak anahtarını takıp arabayı çalıştırdığımda ise herhangi bir sorun yok. Kaputu kaldırdığımda ise göstergelerin yanıp sönme senkronuyla aynı hızda sigorta kutusu taraflarından ses geldiğini farkettim. Bu sorun için Kocaeli İzmit'te ki yetkili Mazda servisine gittim, sorunu maalesef onlarda çözemediler, sigorta kutusunu temizleyip kontrol ettiler ama bir şey değişmedi maalesef. Ama bana sorunun muhtemelen sigorta kutusundan kaynaklı olduğunu, bunun için bir elektrik/elektronikçiye gitmemi söylediler. İzmit sanayide iyi oldukları söylenen 3 tane elektronikçiyle görüştüm, hepsi de aracıma müdahale etmekten çekindiler, daha önce böyle bir arıza görmediklerini söylediler. Bende bugün aracımı aldım ve Ankara'ya geldim, yarın sabah Şaşmaz Sanayiye gideceğim, tanıdığım ustama götüreceğim aracımı. Bu konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar varsa ve yardımcı olursa çok sevinirim, çünkü yetkili servisin bile çözemediği bir arıza ile karşı karşıyayım, 4 yıldır sıkıntısız bindiğim aracımdan şu 4 günde soğudum resmen, akü bitmesin diye sürekli her stopta kutup başı sökmekten gına geldi artık.
Merhaba
2004 bk kasa aracımla bu sorunu yeni yaşayan biri olarak yorum yapıyorum.
Bahsedilen gösterge panelinde seri şekilde ışık yanıp sönmesi, parklar kapalı iken kapı açılınca sesli uyarı vermesi ve camları dahi etkilemesi üzerine elektrikçi arkadaşa gittim ve bu soruna etki eden sebepin torpidoda bulunan aydınlatma lambasının ampulun düşmesi oldu, ampul takıldı tüm sorunlar giderildi.

eneskadir

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri
Güncelleme geçeyim: Torpidoyu söktüm ışığı arkadan çıkartmaya çalıştığım için yuvanın ayaklarını kırdım neyse çok da önemli değil. Işıksız kullanırım diye koydum yerine fakat uyarı geçmedi maalesef. Belki ışık takmam gerekiyor olabilir oraya tabi bi bakmam lazım.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Değiştir yinede sen o ampülü

Üst Alt