Genel LPG Sorunları ve Muhtemel Çözüm Yöntemleri

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
O benzin için. LPG için 15.5
Mesaj otomatik birleştirildi:

O dediğin karbüratörlü sistemde değil mi abi? Enjeksiyonda MAF sensörü düzenliyor, LPG enjeksiyon süreleri de benzin enjektörlerini taklit ediyor.
Lpg unutalı çok olmuş bee 14.7 ayarlanmıyormuydu :rolleyes:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
merhaba arkadaşlar 99-03 model Mazda 323 araçların LPG ayarı nasıl yapılmalı yol ayarı (AFR) yapılmalı mı ? yapılmayan aracın performansı nasıl olur araç a olumsuz bir etkisi var mıdır sizler ne yaptırdınız nasıl kullanıyorsunuz deneyim ve fikirlerinizi alabilirmiyim
ilk deneyimi yine ben aktarayım kısa ve öz
Her yaz başı filtre ve gaz ayarımı yaptırırım ve uzun yolda ne kadar yaktığını kontrol ederim şimdiki zamlardan kontrol fırsatım olmadı uzun yola da çıkmadım ama kısmetse çıka cam geçen seneyi yani 3,40 seviyesinde iken 28-29 kuruş arası yakıyordu şimdi bunu 3 ile çarparım sanırım yakması güzeldi ama gel gelelim rampa ve yokuşlarda eğer ki hızımı iyi almadıysam kamyonlar yanımda gidiyor el sallıyorduk birbirimize ve klima açıldığında hava 35-40 derece civarı iken ibrede hafif dalgalanma olurdu bil hassa radyatör çalıştığında geri kalan hepsi için sorunsuz kullanmaktaydım sizlerde durum nedir sizlerde bu sorunlar ile karşılaşıyormusunuz ve sorunu nasıl çözdünüz hiç afr ayarı yaptırdınız mı yaptıranlar için sonuç nasıl paylaşırsanız sevinirim
Özet geçeyim, 2001 626 için İzmir'de yaptırdım, hiç memnun kalmadığım ama iyi ki tecrübe ettiğim bir deneyim oldu. Dk 1 gol 1 "bu kiti değiştirsek iyi olur, 650 TL" ile açılışı yaptık. Değiştirmedik tabi ki. Bobinler ve buji kablosu değişmeli dendi. Enjektör hortumlarının farklı boyda olduğu fark edilmedi. Ayar sonrası LPG'ye geçişte stop etme, vuruntulu çalışma ve trafikte can güvenliği/kaza riski olunca 2. kez ayara gittim. Kontrol ve bazı müdahaleler yapıldı. Ertesi sabah İstanbul'a yola çıktım 3/4 depo LPG ile İstanbul'a vardım benzin bitiyormuş Balıkesir Bursa arasında fark ettim. Yani araç benzin ve LPG karışık kullanmış yolda. Gayet kötü bir tecrübe olunca LPG kablosu alıp İstanbulda 2 gün LPG ve AFR konusuna eğildim ve LPG ayarlarını komple sıfırlayıp yaklaşık 100-150 km yolda gözlem ve testle kendi ayarlarımı yaptım. Birkaç günlük tartışma sonucunda ödediğim 150 TL'yi iade aldım. AFR'ci arkadaş kendine toz kondurmadı, kite, bobine buji kablolarına suç buldu. Ben yaptığım ayarla yaklaşık 2 senedir aracı LPG'de rahat rahat kullanıyorum. Ne kit ne bobin ne de buji kabloları değişmedi. Enjektör hortum boylarını kendim ayarladım. Kit içerisindeki sıcaklık ve basınca göre değişken ayarları kendim yaptım, AFR'ci arkadaş o bölümlere müdahale etmedi bile.

Sonuç olarak neden iyi tecrübe oldu? Çünkü LPG konusunda işleri artık kendim hallediyorum. Kendim halletmezsem de sorunu teşhis edip neyi yaptıracağıma kendim karar veriyorum. Öyle motorcu LPG'ci arasında mekik dokumaya gerek de yok. Net teşhis var. Bunu da olumsuz AFR tecrübeme borçluyum.

AFR'ye gerek var mı? Eğer LPG'de tapa gaz (open loop) kullanıyorsanız gerek olabilir. Gazı ezerek oksijen sensörünü elemine etmeden (closed loop) kullanıyorsanız AFR'ye gerek yok. Bu işi araç beyni sizin için yapıyor zaten. Burada ihtiyaç olan benzin enjektörlerinin iyi ve doğru zamanlı (MS) olarak taklit edilmesi. Bunu da yol ayarıyla rahatlıkla yapabilirsiniz. AFR işin pazarlama boyutu.

Bir de AFR ayarı yapılmış LPG'li motordaki sübaplar benzindeki kadar dayanır uydurması var. Bu konuda da sübap erimesinin(uzamasının/deforme olmasının) sebebinin benzindeki termal şok dalga boyunun LPG'dekine göre acayip küçük olması gerçeği ve bu konuda akademik araştırmalar vardır. LPG'li araçta, benzinli motordaki gibi sübap yüzeylerindeki kadar kurum birikmez ve termal bariyer oluşmaz, bu da ısıl değişimde sıcaklık aralığının yüksek olmasına sebep olur ve özellikle yeni motorlardaki hafif alaşımlı sübaplar eninde sonunda maalesef cortlar. Türkçesi, asla benzindeki kadar dayanmaz.

Karar sizin, deneyimleyebilirsiniz tabi ki ve büyük ihtimal memnun da kalırsınız çoğunluk gibi. Fakat LPG kitinizde "Mazda fakirleşmesi" ile ilgili bir ayar yoksa bir ihtimal canınız sıkılabilir.

Lpg unutalı çok olmuş bee 14.7 ayarlanmıyormuydu :rolleyes:
Evet öyle ayarlanıyordu ilk başlarda. Sonradan Facebook gruplarında bir kısım tartışma ve veri sunumu ile 15.5 olduğunu öğrendiler.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
O benzin için. LPG için 15.5

O dediğin karbüratörlü sistemde değil mi abi? Enjeksiyonda MAF sensörü düzenliyor, LPG enjeksiyon süreleri de benzin enjektörlerini taklit ediyor.
Öyle olsaydı, havanın derecesine göre motor lpg ile sapıtmazdı... (bu benim tespitim) bu illet; bir şekilde, kötü tarafını belli ediyor ama çoğu kişi (senin gibi) dilini anlayıp sorunu çözemediği için, yağlamalı sistem, soğutmalı zımbırtı, Afr ayarı gibi yan yollarda para ve zaman harcıyor... İyileri tenzih ediyorum, bir kısım kişi de (usta demiyorum) bu hengameden ekmek yiyor...

:(

Vakti zamanında; bi hava filtresi değişimi ile koca bayramı zehir ettikten sonra karbüratörlü sistemi çözmüştüm.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Öyle olsaydı, havanın derecesine göre motor lpg ile sapıtmazdı... (bu benim tespitim) bu illet; bir şekilde, kötü tarafını belli ediyor ama çoğu kişi (senin gibi) dilini anlayıp sorunu çözemediği için, yağlamalı sistem, soğutmalı zımbırtı, Afr ayarı gibi yan yollarda para ve zaman harcıyor... İyileri tenzih ediyorum, bir kısım kişi de (usta demiyorum) bu hengameden ekmek yiyor...

:(

Vakti zamanında; bi hava filtresi değişimi ile koca bayramı zehir ettikten sonra karbüratörlü sistemi çözmüştüm.
Çok ilginç, bana denk gelmediği için pek yorum yapamıyorum ama enjeksiyonluyu 50-55 derece makas aralığında kullandım yaşamadım dediğini.

Çocukken motoru boğdurduktan sonra Karbüratör üstünü sökerek benzin damlatıp elimle çek bırak vakum yaparak arabayı çalıştırma hilesini öğrenmiştim. O zamandan beri karbüratörlü arabalara karşı hafif bir iğrenme var içimde. Derdi bitmiyor. Yazı ayrı, kışı ayrı dert.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Çok ilginç, bana denk gelmediği için pek yorum yapamıyorum ama enjeksiyonluyu 50-55 derece makas aralığında kullandım yaşamadım dediğini.

Çocukken motoru boğdurduktan sonra Karbüratör üstünü sökerek benzin damlatıp elimle çek bırak vakum yaparak arabayı çalıştırma hilesini öğrenmiştim. O zamandan beri karbüratörlü arabalara karşı hafif bir iğrenme var içimde. Derdi bitmiyor. Yazı ayrı, kışı ayrı dert.
Derece bir yana hava basıncı da etkiliyor, gece gece yazmayı pas geçmişim hocam.

Yüksek rakımda, bendeki Mazda 3'ün çalışması değişmişti, çok soğuk havalarda zaten saçmalıyordu. İlk olduğunda, sübap vakti geldi sanmıştım.

ferhat

Sessiz
Araç Markası
2000 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan Glx
bende atiker Grand var enjektör deniyor sanırım tek tek olduğundan bende orijinal nasılsa onun gibi monte et dedim hepsini orijinalinin hemen üstüne ve aynı acıda monte etti usta ilk takıldığında 3000 devirde araba gidecekken sanki biri kement atıp aracı çekiyordu arkadan gittim Allah tan isa ustaya denk geldim (montajı kardeşi yapmıştı ) gazı üfleyen memeleri değişti bunlar geniş biraz daha dar olanı takıcım dedi ve taktı her şey düzeldi 3000-4000 çıkıyor sorun yok benim sorunum bu araba neden yokuştan çıkmıyor yoksa yakması çok iyi di tekleme aksırma tıksırma yoktu uzun yolda yokuşta kamyonlarla yan yana gitmemek istemediğimden afr yaptırmak yoksa çok memnunum Allah nazardan korusun aynı şekil olacaksa boşa vakit ve para harcanın zamanı değil çünkü bilhassa zaman

senin anlayacağın bunlar dışında ayar bozulmuyor demek

Son düzenleme:

mazdact

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 Bl
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Merhabalar
6 yıl önce buradan aldığım tavsiye üzerine Antalya da Mazda 3 bl kasa aracıma KIT MTM lpg montajı yaptırdım. LPG ilk takıldığından bu yana gösterge düğmesi araç çalıştıktan bir süre sonra seyir halinde iken kesintisiz ötüyor. Ustama tekrar gittiğim de düğmeyi çıkarıp tekrar silikonla Sokete yerleştirdi fakat değişen bir şey olmadı yol da seyir halinde iken bir an da kesintisiz bir şekilde ötüyor. Bende bu sesi çekmemek için düğmeyi çıkarıyor o şekilde biniyorum. Usta bu durumu çözemedi malesef bununla ilgili bilgisi ve önerisi olan olur mu

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhabalar
6 yıl önce buradan aldığım tavsiye üzerine Antalya da Mazda 3 bl kasa aracıma KIT MTM lpg montajı yaptırdım. LPG ilk takıldığından bu yana gösterge düğmesi araç çalıştıktan bir süre sonra seyir halinde iken kesintisiz ötüyor. Ustama tekrar gittiğim de düğmeyi çıkarıp tekrar silikonla Sokete yerleştirdi fakat değişen bir şey olmadı yol da seyir halinde iken bir an da kesintisiz bir şekilde ötüyor. Bende bu sesi çekmemek için düğmeyi çıkarıyor o şekilde biniyorum. Usta bu durumu çözemedi malesef bununla ilgili bilgisi ve önerisi olan olur mu
Sistem hata veriyor, veya hata görüyor. Nerede hata varsa veya sistem yanlış uyarı veriyorsa onun kaynağı bulunacak.

mazdact

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 Bl
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Sistem hata veriyor, veya hata görüyor. Nerede hata varsa veya sistem yanlış uyarı veriyorsa onun kaynağı bulunacak.
Bilgisayara bağlandığında hata vermiyor hata yok ama sorun devam ediyor kablo bağlantılarıyla ilgili bir sorun olabilir öi düğme soketine gelen kablolarda

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Merhabalar
Bu düğme 6 yıldır mı ötürüyor :rolleyes:

mazdact

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 Bl
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bu düğme 6 yıldır mı ötürüyor :rolleyes:
Evet düğmeyi Sokete takarsam ötüyor bende çıkardım o şekilde biniyorum belli km de lpg alıyorum hep

Benzine geçeceğimde düğmeyi takıyorum sonra çıkarıyorum

Bu arada lpg montajını Antalya galip üstada yaptırmıştım bir iki defa montajdan sonra sorun çözülsün diye gittim ama çözemedi bende kıl bir müşteri olmadığım İÇİN olayı büyütmedim

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
Dostlar selamın aleyküm. Son 1 haftadır aracın kontağını açınca LPG den uyarı gelmeye başladı. Dit dit diit şeklinde 3 kere tekrarlıyor sonrasında susuyor. Bunu neden yapar? Havalar serinledi bana bir baktır mı diyor nedir?

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Dostlar selamın aleyküm. Son 1 haftadır aracın kontağını açınca LPG den uyarı gelmeye başladı. Dit dit diit şeklinde 3 kere tekrarlıyor sonrasında susuyor. Bunu neden yapar? Havalar serinledi bana bir baktır mı diyor nedir?
bildiğim kadarıyla bakım geldiği zaman yapıyor uyarı veriyor bir nevi

Üst Alt