Mazda 626 GF (1997-02) Genel Bakım için Tavsiyeleriniz Nelerdir?

vecihi33

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
HB
Merhaba arkadaşlar , allahın izniyle pazartesi günü 98 model hb 626 modelini alacağım . Genel bakımlar için tavsiyelerinizi alacağım hangi yağ vs gibi şeyler kullanmalıyım özen göstermeliyim ne kadar alacağım arkadaş bakımını yapmış olsa da ben yinede gönlüm rahat olması için bakım yapacağım. Birde aracın tam tur yaparken alt takımdan ses geliyormuş böyle bir sorunla karşılaştınız mı ? Şimdiden vereceğiniz cevaplardan ötürü teşekkür ederim. ( Eski BMW E30 binicisi olarak araç bana çok iyi gelecek :):)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Bakımla ilgili açılmış konuları inceleyebilirsin.

* * *

Aracın şimdiden hayırlı olsun. Motorun içindeki mevcut yağın viskozitesine göre yağ bakımına yön verebilirsin, eksiltmesi var mı, takip ederek yapacağın yağ değişimi için fikir edinebilirsin... Direksiyon ve fren sıvılarını kontrol ederek, renkleri çok kötüyse değişim yapabilirsin. Fren balata ve disklerini kontrol ederek, değişmesi gerekiyorsa değiştirebilirsin... Motor kayışları ne durumda kontrol edebilirsin. Hava filtresinin değişimi gerekiyorsa yapabilirsin. Yürüyen aksamdan gelen ses için, işinin ehli bir ustaya kontrol ettirmekte fayda var.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Veli abi gerekeni yazmış, bir şikâyet yoksa rutin bakım yapılıp, muhtelif yerler kontrol edilir. Gelen ses muhtemelen aks kafasıdır, usta çözer işi.

vecihi33

Sessiz
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
HB
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan

Bakımla ilgili açılmış konuları inceleyebilirsin.

* * *

Aracın şimdiden hayırlı olsun. Motorun içindeki mevcut yağın viskozitesine göre yağ bakımına yön verebilirsin, eksiltmesi var mı, takip ederek yapacağın yağ değişimi için fikir edinebilirsin... Direksiyon ve fren sıvılarını kontrol ederek, renkleri çok kötüyse değişim yapabilirsin. Fren balata ve disklerini kontrol ederek, değişmesi gerekiyorsa değiştirebilirsin... Motor kayışları ne durumda kontrol edebilirsin. Hava filtresinin değişimi gerekiyorsa yapabilirsin. Yürüyen aksamdan gelen ses için, işinin ehli bir ustaya kontrol ettirmekte fayda var.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar.

Çok teşekkür ederim veli abi dediğiniz gibi uygulama yapacağım. İyi forumlar iyi tatiller dilerim.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Şöyle de bir konumuz var. Motor hemen hemen aynı motor. ;)

Moderatörün son düzenlenenleri:

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
Dostlar selamın aleyküm. Aracımı Mayıs ayında almıştım. Kış öncesi bir bakım yaptırayım diyorum. Bütün yaz boyunca maaşallah ne bir gram su ne yağ eksiltmedi. 312-313bin km civarında da sıfır motor yapılmıştı Antalya Ömer usta tarafından. Şimdi 320bin km de. Onun için sadece filtreler yağ ve antrifiz değişimi olur sanırım. 10/40 Castrol kullanılmıştı en son. 10/40 dan devam edeyim mi? Bakım ne kadar tutar yakın zamanda bakım yaptıran oldu mu? Yağ ve antifriz hatta filtreler için de önerinizi rica ediyorum. Link olursa tadından yenmez. Bir de aklıma gelmişken yetkili servislerin kampanyalarını nereden takip ediyorsunuz? Kampanya duyurularının yapıldığı bir başlık var mı?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Son zamanlarda kampanya pek olmuyor , başlık var orada gören duyan paylaşıyor. Motor yeni yapıldıysa antifriz zaten vardır bence, derecesini ölçtürüp ona göre ilave edilir. Ben olsam 5w/30 devam ederim, yağ konusu dipsiz kuyu biraz, herkes başka bir şey söyleyebilir, kendin deneyimleyip en doğruya ulaşacaksın.

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
Son zamanlarda kampanya pek olmuyor , başlık var orada gören duyan paylaşıyor. Motor yeni yapıldıysa antifriz zaten vardır bence, derecesini ölçtürüp ona göre ilave edilir. Ben olsam 5w/30 devam ederim, yağ konusu dipsiz kuyu biraz, herkes başka bir şey söyleyebilir, kendin deneyimleyip en doğruya ulaşacaksın.
Cevap için teşekkürler. 5w/30 cepte. Bakalım başka ne öneriler gelecek.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Cevap için teşekkürler. 5w/30 cepte. Bakalım başka ne öneriler gelecek.
Servisler kampanya yaparsa, duyuru da oluyor. :krnz:

Ülke şartlarında, rutin bakım için servis tercihi mantıklı değil, bu tercihi yapana saygı duyarım ancak.

Yeni motor 10/40 ile gözünü açtıysa, devam etmekte sakınca olmaz, 5/30 veya 5/40 tercihine de saygımı belirtirim tabi. :)

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Peki filtreleri oradan mı alayım? Kalite olarak orjinale yakın filtre öneriniz nedir? Yağ, hava polen filtresi.
Maddi gücün varsa daha iyi olur tabi... Değilse, piyasadaki ürünler kötü değil.

İki ürün arasında mutlaka ve mutlaka fark vardır ama ülkemizde bu fark cepte yangına sebeb oluyor maalesef.

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
Merhaba;
Bakımı Yüksel Oto'da yaptırdım. Parça işine hiç girmedim, usta kime ne takıyorsa benim araca da onlardan taktı. Ön akslarda mefta olmuş benim 1500 sağa 1250 sola verdim. Eskiden hiç gelmiyormuş ülkemize. Usta şanslısın dedi..
Araç hızlanırken 2bin devir civarlarında tekleme yapıyordu. Buji ve buji kablolarını değiştirdim, sorun düzeldi.

Motor Yağı (Castrol 10/40)
400​
Yağ Filtre
70​
Hava Filtre
100​
Polen Filtre
120​
Antifirz (Castrol)
250​
Arka Balata
220​
Ön Sağ Aks
1500​
Ön Sol Aks
1250​
İşçilik
800​
Buji Kablosu (NGK)
850​
Buji NGK
180​

Oto Veysel Öner Ustada da sol ön 4lü cam açma tuşum sağ ön ve sol arka camları açmıyordu. Adam en küçük yayına kadar parçaladı, temizledi, bir şeyler yaptı düzeltti. Sol arka cam açılmıyordu, motoru söktü birşey yaptı çalışmaya başladı. Son olarak da klima kontrol panelimde hava yönünü değiştiren düğme düzgün çalışmıyordu onu da hallet sağolsun bunlara da 450 lira verdim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba;
Bakımı Yüksel Oto'da yaptırdım. Parça işine hiç girmedim, usta kime ne takıyorsa benim araca da onlardan taktı. Ön akslarda mefta olmuş benim 1500 sağa 1250 sola verdim. Eskiden hiç gelmiyormuş ülkemize. Usta şanslısın dedi..
Araç hızlanırken 2bin devir civarlarında tekleme yapıyordu. Buji ve buji kablolarını değiştirdim, sorun düzeldi.

Motor Yağı (Castrol 10/40)
400​
Yağ Filtre
70​
Hava Filtre
100​
Polen Filtre
120​
Antifirz (Castrol)
250​
Arka Balata
220​
Ön Sağ Aks
1500​
Ön Sol Aks
1250​
İşçilik
800​
Buji Kablosu (NGK)
850​
Buji NGK
180​

Oto Veysel Öner Ustada da sol ön 4lü cam açma tuşum sağ ön ve sol arka camları açmıyordu. Adam en küçük yayına kadar parçaladı, temizledi, bir şeyler yaptı düzeltti. Sol arka cam açılmıyordu, motoru söktü birşey yaptı çalışmaya başladı. Son olarak da klima kontrol panelimde hava yönünü değiştiren düğme düzgün çalışmıyordu onu da hallet sağolsun bunlara da 450 lira verdim.
Güzel ve piyasa şartlarında uygun bakım olmuş, güzel günlerde kullanmak nasip olsun inşallah.

Üst Alt