Garajdan Mazda'lar - 1971 Model Mazda Cosmo L10B

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Mükemmel bir restorasyon örneği 1971 model Mazda Cosmo ile birikteyiz.
Albüme geçmeden önce biraz Mazda Cosmo'lar hakkında bilgi edinmek istedim ve anlayabildiğim kadarıyla da sizinle paylaşmayı düşündüm.

1963 yılında çalışmalarına Rotary motorun babası diye anılan Kenichi Yamamoto ve "47 Renin" ismini verdiği mühendis takımıyla tasarlanan Mazda Cosmo modeli ilkin iki adet prototip olarak üretilmiştir.

Mazda-47-Rotary-Ronin-Samurai.jpg

1964 yılında Tokyo Motor Show'a özel olarak yeni bir adet daha üretilerek sahnelere çıkarılmıştır ve 1965 yılından 1967 yılına kadar ön test araçları olarak 80 adet üretilmiştir.

IMG_20180224_075728.jpg

1967-1968 yılları arasında 343 adet "Series I" modeli üretilerek böylelikle seri üretime geçilen ilk Wankel motorlu araç unvanını kazanmıştır. Her ne kadar seri üretim denilse de o günün şartlarında ilk etapta günde sadece bir (1) adet üretilebilmekteymiş. Mazda Cosmo Series I (L10A) 982cc'lik iki rotorlu 7000 devir çevirebilen 110 hp gücündeki "A810" kodlu motora sahip. Testlerde 185 km/s hıza ulaşılmış ve bu mevcut değerlerden, aracın dış tasarımındaki çizim hatlarından ve o yıllardaki dünya üzerinde hızla gelişen Uzay Yarışları'ndan ilham alınarak Cosmo ismini taşımıştır. Konsola entegre edilen aydınlatmalar, müzik çalar ve otomatik anten kumandası ile günün teknolojisinden bir adım önde giden Cosmo, kullanıcılarına ahşap direskiyon ve vites topuzu ile klasikliği, parçalı deri koltuğu ve fasılalı silecekleri gibi özellikleri ile konforu bir arada yaşatmıştır.

Cosmo, 1968 yılı Temmuz ayından sonra güncellenerek "Series II" üretimlerine geçildi. Motorda (A813 kodu kullanılarak) yapılan iyileştirmeler ile 128 hp güç elde edilirken, 193 km/s hızlara ulaşılmıştır. Ön tampon altında genişletilen ızgara ve eklenen iki adet havalandırma kanalı, frenlerin hidrolik olarak geliştirilmesi, dingil mesafesinin arttırılması, bağımsız süspansiyon eklenmesi, jant ölçülerinin (şekil olarak da değiştirilerek) 15 inç'e yükseltilmesi ve en önemlisi vites satısının 5'e çıkarılması ile son şeklini (L10B) alan Mazda Cosmo'nun 1972 yılında üretimine son verilmiştir. Sonraları RX-5, RX-7, RX-8 ve 929 coupe gibi seri üretim araçların atası diyebileceğimiz bu efsane tasarım toplam olarak 1176 adet üretilmiştir.

mazda-cosmo-50-years-of-mazda-rotaries-5813_16470_969X727.jpg

Gelelim restore edilen Cosmo'muza: 1971 model Series II versiyon bu Cosmo, Japonya'da geniş çaplı çalışmalar sonucu çıkma ve yeni parçalar ile orijinaline sadık kalınarak restore edilmiş. Uzman eller tarafından fabrikasyon klima tesisatı montajı da yapıldıktan sonra Amerika'ya geri getirilerek, 120000 dolara satılmış. Dünya üzerinde sayılı temizlikte kalan Cosmo'lardan biri olan bu guzucuktan Amerika'da bile 10-15 adet olduğu düşünülüyormuş. Haliyle bu parça da koleksiyonerler için çok nadide bir eser olsa gerek. Teknolojisi, motoru ve çizgileri ile de ne kadar değerli olduğu da zaten tartışmasız.

Kaynaklar: wikipedia.org | fast-classics.com | rmsothebys.com

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1999 Mazda 323F Astina
Araç Renk ve Tip
Kahverengi-Şampanya
Mazda işte ne yapacağı belli olmaz. Harika tasarım. Ahşap direksiyon bitirim.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1999 Mazda 323F Astina
Araç Renk ve Tip
Kahverengi-Şampanya
Birileri bedava alüminyum folyo bulmuş sanki :)

Üst Alt