Mazda 323 BJ (1999-03) Frene Basıldığında Oluşan Titreme

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Selamün aleyküm dostlar merhabalar.

Başlıkta da özetlediğimiz gibi aracımızın frenine bastığımızda pedalda ve arabanın ön tekerlerinde titreşim oluşmakta. Düşük hızlarda titreşime ek olarak kesik kesik sürtünme tarzında bir gıcırtı da duyulmakta.
Aldığımda da aynı durum vardı. Diskler tornalanmış, balata değişmiş ve titreşim kesilmişti. Aynı sorunu tekrar yaşıyoruz.
• Sizce bunun başka bir sebebi olabilir mi?
• Eğer aynı sebepten kaynaklanıyorsa tekrar etmesine neden olan etmen nedir?

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Diskleriniz bitmiş yada sıcakken falan su tuttuysanız sıkıntı oluyor diye biliyorum, hatta çatladığı durum bile oluyor.

Şirin baba lastikleri değişince bir hafta kadar bende de balata sütrtme sesi ve pedalda titreşim oldu sonra kendiliğinde normal hale döndü

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Diskleriniz bitmiş yada sıcakken falan su tuttuysanız sıkıntı oluyor diye biliyorum, hatta çatladığı durum bile oluyor.

Şirin baba lastikleri değişince bir hafta kadar bende de balata sütrtme sesi ve pedalda titreşim oldu sonra kendiliğinde normal hale döndü
Söküldüğünde disklerde çatlama vb. bir durum söylemediler. Bir de tornadan önce istenilen kalınlığa sahip mi diye önce kontrol etmişlerdi. Diskler değişse tekrar aynı sıkıntı baş gösterir mi diye çekiniyorum doğrusu. Bu arada lastiklerim 6 yaşına yaklaşmış ve pek iyi durumda değil.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Söküldüğünde disklerde çatlama vb. bir durum söylemediler. Bir de tornadan önce istenilen kalınlığa sahip mi diye önce kontrol etmişlerdi. Diskler değişse tekrar aynı sıkıntı baş gösterir mi diye çekiniyorum doğrusu. Bu arada lastiklerim 6 yaşına yaklaşmış ve pek iyi durumda değil.
Diskler değişip balatalar değişmezse aynı durum olur. Sizin sorun muhtemelen diskler tornalandıktan sonra balataların değişmemiş olması hocam

Lastiklerde epey eski, ölmüştür onlar :)

Edit; balatalar değişmiş pardon

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Diskler değişip balatalar değişmezse aynı durum olur. Sizin sorun muhtemelen diskler tornalandıktan sonra balataların değişmemiş olması hocam

Lastiklerde epey eski, ölmüştür onlar :)

Edit; balatalar değişmiş pardon
Evet baltaları sıfır taktım tornadan sonra.
Disk balata şart hocam ;) resim çekme imkanı varsa daha net belli olur, elinizi diskte gezdirirken de birşeyler belli olur, dalgalanma car mı ve ne kadar yemiş fikir verir
Aslında o zaman tornayla uğraşma diski değiştir demişti amcaoğlum ama paranın gözü kör olsun işte

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Direksiyonda titreme oluyorsa disklerde eğrilik var büyük ihtimalle. Ben ilk arabamda bunu yaşarım. Geçmiş olsun hocam

Torna işini herkes beceremiyor değiştirmek en doğrusu olacaktır abi ;)

Muhtemelen traşlama düzgün yapılmadı hocam. Disk değişimi ile sorun çözülecektir.
Aynen direksiyonda da titreme oluyor.

Sizce diskleri değiştirirsek orjinal olup olmaması çok önemli mi? Aradaki fiyat farkıyla arka diskler de değişilecekse malum kaliteli başka bir ürüne yönelebilirim

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Orijinal olması şart değil. Fakat Çin malı olmasın. Vizyon Japon'dan Adem ustanın kullandıklarından alabilirsiniz Mazda Garaj'dan aradığınızı söyleyin fiyatta yardımcı olurlar.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aradaki farktan kastın fiyat olarak mı yoksa performans olarak mı abi?
Vizyonoto'daki orjinal parça mıdır?

Fiyat farkını kastettim hocam. Adem Usta nın parça tedarikçisi Vizyon Oto, hem de forumda sponsor... Her türlü de yardımcı oluyorlar, sağolsunlar. :)

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
İki hafta önce Adem usta benim GF 626 için TRW marka disk (210TL) Bosch balata (100TL) kullanmıştı..

TRW orj. değil sanırım ama Adem ustanın önerdiği marka.

Edit: VizyonOto'dan alınmıştır.
Ben de şimdi TRW markaya bakıyordum internetten teşekkür ederim aklımdaki soruya cevap verdiniz.Fiyatlar aşağı yukarı o civarda. Belki komik bir soru olacak ama 210 lira sağ sol disk fiyatı mı yoksa tek disk için mi?

Herkese teşekkür ediyorum arkadaşlar.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Ben de şimdi TRW markaya bakıyordum internetten teşekkür ederim aklımdaki soruya cevap verdiniz.Fiyatlar aşağı yukarı o civarda. Belki komik bir soru olacak ama 210 lira sağ sol disk fiyatı mı yoksa tek disk için mi?
Sağ sol ;) Normali budur.

Üst Alt