Mazda 3 BK (2003-09) Fren Sertleşme Sorunu

Hasan Arslan

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Touring 2009
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hatcback
Merhaba Arkadaşlar;
Aracım otomatik viteslidir.
Geçtiğimiz gün yağmurlu bir havada sürüş esnasında klima açıkken aracımın fren pedalına bastığımda frenin aşırı derecede sertleştiğini gördüm. Maalesef hızım çok düşük olmasına rağmen aracı zor durdurdum. Bu durum bir ay içinde ikinci kez başıma geldi. Bir seferinde de hava şartları gayet iyiydi. Sürekli olmuyor. Aracı stop edip tekrar çalıştırdığımda bu sorun olmadı. Fakat kafamda soru işareti oluştu. Acaba bu durumu yaşayan arkadaşımız varsa nasıl çözdüklerini merak ediyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Fren hidroliğini, balata seviyelerini kontrol edin. Otomatiklerde ilk kalkışlarda benzer problem olabiliyor ama yolda giderken sertleşen fren pedalı normal değil.

Hasan Arslan

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Touring 2009
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hatcback
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Fren hidroliğim tamdır ve balatalarım da iyidir. westinghouse parçasında sorun olabileceği tespitini yaptırdım. Detaylı kontrollerini yaptıracağım.

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
gectigimiz haftalarda yasadigim abs sensor probleminde, sert fren pedali sorunum da oldu. yazmayi unuttum.

Araci ilk calistirdiktan sonra fren pedali yumusamasi yerine sertlesiyordu. ABS siz kara fren yani. arac hareket ettikten sonra pedal sunger gibi oluyordu. hatta yolda 1-2 defa frene bastigimda sert pedal hissetmistim.

ben sensoru dgistikten sonra hersey normale dondu. sensor ariza isigi yakiyor.

bir diger tavsiyem de, fren hidroliginizi hic degistirmediyseniz, sistemi komple bosaltip taze hidrolik ile degistirip denemeniz.

Hasan Arslan

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Touring 2009
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hatcback
Yaptığım tespit şu oldu. Klima açıkken fren sertleşiyor. Klimayı kapatınca daha yumuşak bir frenleme oluyor. Bana iki defa denk geldiğinde klima açıktı.
Bugün de test etme imkanım oldu. Klima ile fren performansının sanırım bir ilişkisi var.

mmd

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi HB
Fren hidroliğim tamdır ve balatalarım da iyidir. westinghouse parçasında sorun olabileceği tespitini yaptırdım. Detaylı kontrollerini yaptıracağım.
Nokta atışı çözüm, bu sorunu birebir yaşamış biri olarak ne zaman olduğunu net olarak tespit ettim. Aracı ilk çalıştırdığınızda klima da açık ise ve frene pedalına ilk kez basıyor iseniz bu durum oluyor. Çözümü şöyle buldum, özellikle direk klima acacaksam fren pedalına hareket etmeden bir kaç kez basıyorum, yeterli basınç oluşmasını sağlıyor, İsmail Cimel usta ya gidiyorum Ankara da bu sorunun kronik olduğunu söyledi

Hasan Arslan

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Touring 2009
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hatcback
Açıkçası net bir çözüm bulamadım. Kontrollü gitmeye çalışıyorum. Foruma yazdığım günden sonra bir sorun yaratmadı ama Müsait bir zamanda tekrardan bu konunun üzerine düşeceğim.

Hasan Arslan

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 Touring 2009
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hatcback
Nokta atışı çözüm, bu sorunu birebir yaşamış biri olarak ne zaman olduğunu net olarak tespit ettim. Aracı ilk çalıştırdığınızda klima da açık ise ve frene pedalına ilk kez basıyor iseniz bu durum oluyor. Çözümü şöyle buldum, özellikle direk klima acacaksam fren pedalına hareket etmeden bir kaç kez basıyorum, yeterli basınç oluşmasını sağlıyor, İsmail Cimel usta ya gidiyorum Ankara da bu sorunun kronik olduğunu söyledi
Bu konu aynen benim başıma bir kez daha geldi. konuyu ilk açtığım tarih 14 eylül 2020 idi. Gerçekten klima açıkken bazen fren pedalı sertleşebiliyor. aracı durdurmak çok zor oluyor.

Üst Alt