Mazda 3 BK (2003-09) Fren Balatası Sorunu

Narkoz

Sessiz
Araç Markası
2005 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Öncelikle herkesi saygı ile selamlıyorum. Yaklaşık 2ay önce arka balataları bitmek üzere olduğu için değiştirdim.şuan yaklaşık 1500 km yaptım yani alışma evresi bitmiştir diye düşünüyorum.degisen arka balatalarimdan sol arka tamamen diske oturmuş ve her yerini siliyor.ama sağ arka balata diskin her yerini değil yarısını silmiş.bunuda el frenim eskisi gibi tam tutmadiginda farkettim çok dik rampada epeyce bı asılmam gerekiyor.resimde yüklemeye çalışacağım.takilan balata markası veka ama bı tarafta sıkıntı olmayıp diğer tarafta olmasının sizce sebebi nedir. Eski balatalarda böyle bı durum yoktu ama çıkan balata markasını göremedim tamamen silinmişti

Ekli dosyalar

• IMG_20200930_144126.jpg
    IMG_20200930_144126.jpg
    227 KB · Görüntüleme: 16

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bana kalırsa el freni halatı gevşek... :rolleyes:

Narkoz

Sessiz
Araç Markası
2005 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
:). Onada şöyle çözüm buldum aracı yıkayınca malum disk üzerinde pasa benzer bir tabaka oluyor bu pasla el freni ayarı yaptım. Şöyleki düz bı zeminde aracı yikadiktan sonra el frenini indirip biraz itekledim.sonra döndüm baktım diske fren inik olmasına rağmen diski silmiş anladimki fren sıkıyor. El frenini biraz gevsettim şuan ne sıkıyor nede çok gevşek diye düşünüyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Birde suanki pozisyonda 6 diş çekiliyor el freni 6ıncı dışı zor çekiyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
:). Onada şöyle çözüm buldum aracı yıkayınca malum disk üzerinde pasa benzer bir tabaka oluyor bu pasla el freni ayarı yaptım. Şöyleki düz bı zeminde aracı yikadiktan sonra el frenini indirip biraz itekledim.sonra döndüm baktım diske fren inik olmasına rağmen diski silmiş anladimki fren sıkıyor. El frenini biraz gevsettim şuan ne sıkıyor nede çok gevşek diye düşünüyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Birde suanki pozisyonda 6 diş çekiliyor el freni 6ıncı dışı zor çekiyorum.
İşte bu sebeple de, çok dik rampada el frenini sonuna kadar çekmek zorunda kalıyorsun...

Özetle, aracını fren ustasına götürerek bütün ayarlarını yaptırmanı tavsiye ederim.

Narkoz

Sessiz
Araç Markası
2005 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
El freni halatı yanlış hatırlamıyorsam Y harfine benziyor.tek merkezden gerdirilip 2 eşit oranda tekerlere gidiyor yani halat gerginligiyle alakalı olsa 2 tekerdede sorun olurdu.benim sorunum malum diskin birini silerken diğerini tam silmiyor ve balata değişimden sonra oldu. Belkide balatadan kaynaklı birde frenciye göstereceğiz artık

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
El freni halatı yanlış hatırlamıyorsam Y harfine benziyor.tek merkezden gerdirilip 2 eşit oranda tekerlere gidiyor yani halat gerginligiyle alakalı olsa 2 tekerdede sorun olurdu.benim sorunum malum diskin birini silerken diğerini tam silmiyor ve balata değişimden sonra oldu. Belkide balatadan kaynaklı birde frenciye göstereceğiz artık
Yazarak anlaşamadık, neyse... :)
Frenciden sonra tekrar yazışalım.

Narkoz

Sessiz
Araç Markası
2005 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Yazarak anlaşamadık, neyse... :)
Frenciden sonra tekrar yazışalım.
Sabah işe gelirken frenciye uğradım durumu anlattım.söktü baktı balataya dediği şu ustanın ; 'eğer hemen diskin her yerini silmesini istiyorsan diski tornaya verelim ama tavsiye etmem diskini inceltmiş oluruz.ilerleyen zamanlarda balatanın diske temas etmediği yerlerde zamanla temas edecek bu şekilde bin' dedi usta bende bi işlem yaptırmadım. Yani balata disk uyumuyla alakalıymış yaptığım km bu uyumsuzluğu gidermeye yetmemiş arka sağ hemen uyum sağlamış ama sol arka halihazırda biraz uyumsuz. bu geçince el freni düzelir dedi ayarına baktı yayları yağladı işlem ve konu kapandı.Durum budur herkese kazasız belasız günler dilerim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sabah işe gelirken frenciye uğradım durumu anlattım.söktü baktı balataya dediği şu ustanın ; 'eğer hemen diskin her yerini silmesini istiyorsan diski tornaya verelim ama tavsiye etmem diskini inceltmiş oluruz.ilerleyen zamanlarda balatanın diske temas etmediği yerlerde zamanla temas edecek bu şekilde bin' dedi usta bende bi işlem yaptırmadım. Yani balata disk uyumuyla alakalıymış yaptığım km bu uyumsuzluğu gidermeye yetmemiş arka sağ hemen uyum sağlamış ama sol arka halihazırda biraz uyumsuz. bu geçince el freni düzelir dedi ayarına baktı yayları yağladı işlem ve konu kapandı.Durum budur herkese kazasız belasız günler dilerim
Ustanın yerinde olsam; balataların yerlerini değiştirirdim... Sorunun kaynağını böylece kesin olarak öğrenip mesleğimin üzerine bir tecrübe daha koyardım... ;)

Narkoz

Sessiz
Araç Markası
2005 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Ustanın yerinde olsam; balataların yerlerini değiştirirdim... Sorunun kaynağını böylece kesin olarak öğrenip mesleğimin üzerine bir tecrübe daha koyardım... ;)
Akıl akıldan üstündür :harika: . Kesinlikle mantıklı

Üst Alt