Fitv (Fast Idle Terme Valve) Valfiyle İlgili Genel Bilgi

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Sanayi dilinde otomatik Jigle olarak da adlandırılır. Esas ismi Fast idle Thermo Valve (kısaca Fitv). Günümüzde hemen her araçta bulunur. İşlemi ise aracın soğuk marş esnasında devrin yükselmesini sağlamaktır. Çalışma şekilleri farklı olsa mantığı aynıdır. Dün akşam kendi boğaz kelebeğimi söküp kalibrasyon yaptım. Çünkü rölantim sürekli fırlıyordu. Sensör sağlığı yerinde Enjeksiyonlu bir araçta araç devrinin kendi kendine Yükselmesinin temel 2 nedeni vardır. Araç ya fazla hava alıyordur ya da fazladan yakıt alıyordur. Tüm kontrollerime rağmen extra hava ve yakıt alacak bir sorun bulamadım. Bunun üzerine kelebeği söküp durumuna baktım. Farkettim ki fit valfinin kelebeği tahrik eden mekanizması kelebeğin tam kapanmasına engel oluyor. Onun kalibresini yapınca stoper vidasının da olması gereken yerden daha ilerde olduğunu farkettim ve ikisini de birbirine uyumlu şekilde kalibre ettim. Daha sonra hazır kelebek elimdeyken böyle bir konu açayım dedim :)
Gördüğünüz Kelebek A32 kasa Nissan Maxima’ya ait
83BC29A8-E966-46BD-B26F-F55921168250.jpeg

Bu kelebek üzerinden anlatmaya çalışacağım;
9A002648-A2F9-4144-A99F-A8EA2F78D852.jpeg

Bizim fit valfimiz çalışma mantığı şu şekilde motor soğukken Z ile işaretli olan çizgi X çizgisi ile örtüşür. Bu konumda boğaz kelebeği hafif açık kalır ve kelebek stopper vidasına yaslanmaz, böylece içeriye rölantide fazladan hava verilmiş olur ve rölanti 1500 sularına kadar yükselir. Motor ısındıkça, z çizgisi Y çizgisine doğru hareket eder ve tam ısınma olduğunda (motor çalışma sıcaklığı) Z ile Y örtüşmüş olur. Kelebek stopper vidasına yaslanır ve Bu noktada boğaz tamamen kapandığı için rölanti normal seviyeye (800) gelir.
0BF09F6D-6526-44EB-8A48-AACB23A1053C.jpeg

Giriş çıkış diye belirttiğim yerden motor suyu geçer. Bu suyun sıcaklığı ile fit valfinin tahriki sağlanır. Yani kelebeğe evde giriş bölümden sıcak su döktüğünüzde hareketi görebiliriz.
Tabi extra hava alan aracımız extra yakıta da ihtiyacı var. Bunu da su inletinin içine konumlandırılan thermo sensöründen aldığı sinyalle yapar. Soğukken verdiği sinyal ile sıcakken verdiği sinyal farklıdır. Arızalı olduğunu düşünüyorsanız. Soğukken direnç ölçümü ve sıcakken direnç ölçümü yaparak. Servis manuelindeki değerlerle örtüşüp örtüşmediğini yani arızalı olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ellerine emeklerine sağlık Erçay, güzel konu olmuş... :harika:

Erçay

Aktif