Mazda 626 GE (1991-97) Far Yükseklik Ayarı Tesisatı

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Merhaba arkadaşlar,

Uzun zamandır farları değiştirmeyi planlıyordum, hazır değiştirecekken yurtdışından alayım da yükseklik ayarlı olsun diye başladım işe. Şu mesajımda detaylar mevcut. Eksik soketleri de bir süre araştırma sonunda bulunca malzemeleri tamamladım. Kısmet bu haftasonunaymış.

Uyarı: Yaşanacak problemlerden ötürü hiçbir şekilde sorumlu değilim. Bu işlemi profesyonel bir elektrikçiye de yaptırabilirsiniz.

Testler sonrasında kuruluma başladım. Öncelikle diagramları paylaşayım;

diagram1.png

diagram2.jpg

Kablo çekme, düğmeyi takma vs derken biraz uğraş sonucunda istenen seviyeye geldi. Açıkta kalan tüm kabloları önce izole bant ile onun da üstüne bez bant ile yalıttım. İç tarafta far yükseklik soketi var ama kablosunun nereye gittiğini bulamadığım için tesisatı içeri uzatıp soketi de kestim ve kendi hazırladığım tesisata bağladım. Hazır sökmüşken ışığı yanmayan tuşların da lambalarını değiştirdim. Havanın güneşli olması epey yordu beni. Sonuç olarak epeydir aklımda olan ''Far Yükseklik Ayarı''nı guzuya kazandırdım. Hem de epey temelden girerek. :D

Aşağıda da konuyla ilgili fotoğraflar mevcut. :)

IMG_0987.JPG

IMG_0988.JPG

IMG_0989.JPG

IMG_0990.JPG

Bu da hazırladığım röle bağlantısı. Neyse ki sigorta kutusuna sığdı.

IMG_0991.JPG

Röle ve 10A sigortayı sigorta kutusunun içine gizledim. Sigorta kutusundan sadece + ve - kablo izole edilmiş şekilde çıkıyor. Böylece sigorta kutusu kapalıyken tesisat neredeyse görünmüyor.

IMG_0992.JPG

IMG_0993.JPG

Tüm kablo tesisatını bu şekilde izole ettim.

IMG_0994.JPG

Sağlıklı ve uzun ömürlü olması açısından orjinal soketi kullandım. Kesmek istemezdim ama 1-2 çıkmacı soketi keserek veremeyeceğini söylemişti. Bu nedenle bari boş durmasın işe yarasın diye soketi kullandım. Zaten ben de kullanmasam o soket daha da işe yaramazdı. İsraf olmasın. :D

IMG_0995.JPG

IMG_0996.JPG

Düğmenin orjinal konumu aslında alt taraftaki LPG tuşunun bulunduğu yerde. Fakat LPG tuşunu yukarı bilerek almadım çünkü daha önce yukarıdaydı ve özellikle gece yolculuklarında ışığı rahatsız ediyordu. Bozuk paralığı tamir ederken onu da aşağı konumlandırmıştık. Bu nedenle mecburen far yükseklik tuşunu üst tarafa takmak zorunda kaldım.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
niçün böyle ediyorsunuz:snzdglsn:
eline sağlık abi.bilgiler için teşekkürler.güzel anlatım güzel iş.
eline sağlık.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Azminden dolayı özellikle tebrik ederim kardeşim. Aylar sürdü ama noktaladın işi. ;) Ben far ayarı yok diye satmıştım eski guzuyu. :D
Bu guzular yakında bizi elektrik-elektronik mezunu yapacak bu arada.... :p

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Herkese teşekkürler. Aklımda kumandadan açılan bagaj kapağıyla sis farını aktifleştirmek gibi son 2 iş kaldı. Bakalım artık (elim varırsa) önümüzdeki haftalarda onlarla ilgili de bir çalışma yapıp geliştirmeleri noktalamayı, artık sadece bakımlara devam etmeyi planlıyorum. :)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Herkese teşekkürler. Aklımda kumandadan açılan bagaj kapağıyla sis farını aktifleştirmek gibi son 2 iş kaldı. Bakalım artık (elim varırsa) önümüzdeki haftalarda onlarla ilgili de bir çalışma yapıp geliştirmeleri noktalamayı, artık sadece bakımlara devam etmeyi planlıyorum. :)

Bir an bagaj kapağıyla birlikte yanan sis farı gibi bir şey hayal ettim. Virgül kullansan da bizim hayal gücümüzle oynamasan. :p
Sis farı en kolayı, far yükseklik ayarından sonra o iş salata. ;)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bir an bagaj kapağıyla birlikte yanan sis farı gibi bir şey hayal ettim. Virgül kullansan da bizim hayal gücümüzle oynamasan. :p
Sis farı en kolayı, far yükseklik ayarından sonra o iş salata. ;)
Tuştan sigorta kutusuna kadar tesisat her halükarda çekilmesi lazım da sigorta kutusundan sislere tesisat çekecek olmak gözümü korkutuyor. :D Daha doğrusu üşeniyorum. Daha da ''Türkçesi'' yalnız yapmak keyif vermiyor. ;)
Bir de amper mevzusundan çekiniyorum. Direkt aküden almak da istemiyorum. Bakalım bir şeyler düşüneceğiz artık. :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Tuştan sigorta kutusuna kadar tesisat her halükarda çekilmesi lazım da sigorta kutusundan sislere tesisat çekecek olmak gözümü korkutuyor. :D Daha doğrusu üşeniyorum. Daha da ''Türkçesi'' yalnız yapmak keyif vermiyor. ;)
Bir de amper mevzusundan çekiniyorum. Direkt aküden almak da istemiyorum. Bakalım bir şeyler düşüneceğiz artık. :)
Amper?

Üst Alt