Mazda 3 BL (2009-13) Far Sökme

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Geçen N11'den Niken T10 led aldım. Mercekli falan güzele benziyordu. Gelince hemen takayım dedim fakat alt oturan kısmını ince yapmışlar. Taktım ampul yuvasına, tam far içindeki yerlerine yerleştireceğim led ampul oynayıp yerinden düşmesin mi. Farın içine hem de. Neyse eve gidince cımbızla alırım diye düşündüm yola çıktım, tabi o sırada sarsıntıdan vs daha da aşağılara inmiş gözle gözükmüyor. Aldık başımıza işi. İlla o far sökülüp öyle çıkarılacak.

Araştırınca çok basitmiş. 3 adet M10 somun tutuyor. Bunun için tamponu hafif aralamak yeterli oluyor. Tampon sökmeyi anlatmıyorum, bir çok yerde bir çok kez anlatıldı. Hafif aralamak için davlumbazdaki tamponu tutan aparatları, kaput altında kalan tamponun üstündeki klipslerin hepsini söküp tamponu çentiklerinden çekip hafifçe öne almak yeterli oluyor. Sürücü tarafı farını düşünürsek, 1 somun en sağ yukarı uçta hemen gözle görülür yerde. Ötekisi farın sağ alt ucunda tamponu hafifçe çektirince gözüküyor. 3. somun ise farın sağ alt uçta kavisinin başladığı yerde. Tamponu tırnaklarından kurtarıp çektiğinizde gözüküyor. 2 somun gözüküyor, aracın ön tarafına yakın olan somun farı tutan.

Somunları söktükten sonra dikkatlice yavaşça farı öne doğru çekerek yuvasından kurtarıp çıkartabiliyoruz.

Çıkartınca düşen ampulu çıkarttım bir hevesle taktım, 1 tanesi düzgün çalışıyor, öteki ise 1 sıra yan ledi yanmıyordu. 2 dakika çalışmayla bile baya ısınıyordu. İade edeceğim. Philipsin t10 xtremevision ledlerinden düşünüyorum.

Örnek video.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
En korktuğum şeylerden biridir bu durum, hem geçmiş olsun diyeyim hem de ledlerin hayırlı olsun diyeyim. Kaliteli bir şey olmazsa eğer çektiğin zahmete değmiyor maalesef.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bende çok tırsarım bundan , küçük şey için sök dur en uyuz oldugum şey.

Kolay gelsin :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Tanıdık vinç işletmesi olacak, o kadar yeri söküp takmak yerine ön taraftan arabayı dikine kaldırıp hafifçe silkelemek de ampulü çıkartabilir diye düşündüm. :p

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Tanıdık vinç işletmesi olacak, o kadar yeri söküp takmak yerine ön taraftan arabayı dikine kaldırıp hafifçe silkelemek de ampulü çıkartabilir diye düşündüm. :p
Keşke olsaydı Veli abi. :D
Bülent abi hayırlı olmadı iade edecem.

Araç Markası
2010-Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-Sedan
Merhabalar, konuyu hortlatmis olacağım fakat bir sorum var siz değerli forum üyelerine :)

Far camı çatladığı için 2010 BL Touring aracıma yeni far aldım. (Sağ ön far)
Ampüllerin değişimi için tonla video izledim ve forumda ne kadar yazı varsa okumaya çalıştım. Ampulleri yeni fara aktarma konusunda sorun yok.

Kafama takılan şey: farı arabadaki ana bağlantı soketine bağlayan soket(gri büyük soket) yeni far üzerinde yok. Acaba onu ben yeniden lehim vs gibi işlerle mi yeni fara aktaracağım?
Farı kendim kolayca değiştirebilir miyim?
Fikirlerinizi alabilirsem çok sevinirim.

Ekli dosyalar

• IMG_20230327_192400.jpg
    IMG_20230327_192400.jpg
    275.8 KB · Görüntüleme: 26
  • IMG_20230327_192319.jpg
    IMG_20230327_192319.jpg
    93.2 KB · Görüntüleme: 25

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Merhabalar, konuyu hortlatmis olacağım fakat bir sorum var siz değerli forum üyelerine :)

Far camı çatladığı için 2010 BL Touring aracıma yeni far aldım. (Sağ ön far)
Ampüllerin değişimi için tonla video izledim ve forumda ne kadar yazı varsa okumaya çalıştım. Ampulleri yeni fara aktarma konusunda sorun yok.

Kafama takılan şey: farı arabadaki ana bağlantı soketine bağlayan soket(gri büyük soket) yeni far üzerinde yok. Acaba onu ben yeniden lehim vs gibi işlerle mi yeni fara aktaracağım?
Farı kendim kolayca değiştirebilir miyim?
Fikirlerinizi alabilirsem çok sevinirim.
@HakanEMRE fikir verebilir

Araç Markası
2010-Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-Sedan
Farı detaylı inceledim şimdi, uzun-kısa-sinyal park ampul girişleri dışında farın en alt kısmında bir soket daha var. Galiba o soket fara elektrik veren yer olabilir. Yani genel elektrik soketi olabilir diye düşünüyorum.

Üst Alt