Mazda 323 BG (1989-94) Fan Sorunu ve Hararet Müşürü

Yağkokusu

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Hatcback
Merhabalar
Araca yeni motor yapıldı, hararet ve fan müşürü değiştirildi fakat, fan çalıştıktan sonra hiç durmuyor ve araç çok hızlı ısınıyor.
Aracın motor kötü durumdayken çok önem vermiyordum ama, motor yapıldıktan sonra böyle olması sorunlu gibi geldi.
Termostat, Devirdaim yeni takıldı, kalorifer peteği tıkalı gibi çünkü hiç ısıtmıyor araç fan açtığında dereceyi sona getirip açıyorum soğuğun bir tık üstünü üflüyor.
Kaloriferi temizleteceğim o yüzden araca antfriz koymadım zaten boşaltılacak diye. Aracın üzerindeki radyatörde şüpheli sonradan takılmış çünkü, 30 yıllık bir radyatöre benzemiyor. Son olarak googlede aratma yaptığımda hararet müşürü olarak 2 çeşit gözüküyor bunların hangisi hararet müşürüdür ?

şimdiden teşekkür ediyorum.

Ekli dosyalar

• 4011_parcapiyasasi_500.jpg
    4011_parcapiyasasi_500.jpg
    9 KB · Görüntüleme: 14
  • mazda-hararet-gösterge-müşürü.jpg
    mazda-hararet-gösterge-müşürü.jpg
    40.3 KB · Görüntüleme: 14

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Febi yazan daha bir müşür gibi geldi gözüme. :hhhhhh:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Motor yapılmışken hiç riske girmeden radyatörü değiştirmeniz (kötü durumda ise) güzel olurdu.
Hararet müşürünüz sağdaki foto yani tek soket olan.
Fan devreye girdikten sonra hiç devreden çıkmıyorsa fan müşürü arızalı olabilir.
Hararet ibresi tam ortada durmalı, aşağıda veya bir tık üstünde değil.
Kalorifer peteği ısıtmaması kronik, petek temizlenecek kurtarmazsa değişecek.
Araç ısındıktan sonra boruları elleyerek sıcaklıkları kontrol edin soğuk/ılık yer olmamalı

Yağkokusu

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Hatcback
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Cevaplar için teşekkür ederim :)
Evet hararet müşürü o imiş kablosunu sökünce hararet çubuğu oynamıyor.
Bugün kaloriferi temizlettim şu an araç sıcak üflüyor fakat tamirci şöyle söyledi, fanın az üflüyor, gerçekten de hava az geliyor bunların orjinali mi böyle acaba ? Geçenlerde aracın sağ tarafındaki fanı söküp temizlemiştim ama bu fan kalorifer fanı mı anlamadım, kaloriferin olduğu yerde bir hazne var bunun içinde de mi fan var bilginiz var mı ? Son olarak aracı çalışıtırdığımda otomatik jikle geç atıyor, araç uzun süre 2bin devirde kalıyor, acaba kablo bağlantıları mı yanlış bağlanmış olabilir mi ? Araç bazen jikleyi kendi kendine devreye sokuyor mesela yolda gidiyorum ayağımı gazdan cekiyorum araba dizel araç gibi kalkıp gidiyor :D arabayı mazdadan anlayan bir yerde yaptırsaydım keşke.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Cevaplar için teşekkür ederim :)
Evet hararet müşürü o imiş kablosunu sökünce hararet çubuğu oynamıyor.
Bugün kaloriferi temizlettim şu an araç sıcak üflüyor fakat tamirci şöyle söyledi, fanın az üflüyor, gerçekten de hava az geliyor bunların orjinali mi böyle acaba ? Geçenlerde aracın sağ tarafındaki fanı söküp temizlemiştim ama bu fan kalorifer fanı mı anlamadım, kaloriferin olduğu yerde bir hazne var bunun içinde de mi fan var bilginiz var mı ? Son olarak aracı çalışıtırdığımda otomatik jikle geç atıyor, araç uzun süre 2bin devirde kalıyor, acaba kablo bağlantıları mı yanlış bağlanmış olabilir mi ? Araç bazen jikleyi kendi kendine devreye sokuyor mesela yolda gidiyorum ayağımı gazdan cekiyorum araba dizel araç gibi kalkıp gidiyor :D arabayı mazdadan anlayan bir yerde yaptırsaydım keşke.
Jiklenin sapıtması ve kaloriferin soğuk olmasının sebebi devirdaimin sağlıklı olmadığına delalet olabilir. Umarım devirdaim yenilenmiştir.

Ayrıca, soğutma suyunda hava olabilir. Bildiğim kadarıyla kalorifer fanı tek olur.

Yağkokusu

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Hatcback
Jiklenin sapıtması ve kaloriferin soğuk olmasının sebebi devirdaimin sağlıklı olmadığına delalet olabilir. Umarım devirdaim yenilenmiştir.

Ayrıca, soğutma suyunda hava olabilir. Bildiğim kadarıyla kalorifer fanı tek olur.
Çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler çok yardımcı oldu. Fan tek olduğu için fan ile kaloriferi birleştiren boruyu inceledim ve bağlantı yerlerinde hava kaçırdığını fark ettim. Motor suyunu boşaltıp 2 litre antifriz kalanını su doldurdum, fan açana kadar çalışıtırp su ekledim ve en son radyatörün üzerindeki hava alma vanasını açtım, şu an araç fanı çok geç açıyor, yavaş yavaş her şey oturmaya başladı.

Jikle konusunda galiba ben biraz yanlış anladım eski motora göre değerlendirdim, fakat şu an motorun tüm kanalları temizlenip açıldığı için kalorifer vs temizlendiği için, motor daha geç ısınıyor. Eskiden 1dakika da atıyor ise jikle şu an 3-4 dakika sonra atıyor. Olması gereken böyle zannedersem. Fan halen aktif olduktan sonra durmuyor garip şekilde çalışıyor araç rolantide çalışıyor fan hiç durmuyor 10 dakika geçse bile kontağı kapatıp 10-15 saniye bekleyip açıyorum fan 2-3 dakika sonra tekrar devreye giriyor, galiba müşür farklı bir aracın, ama ortak parça olarak sistemden görüp bana verdiler, orjinalini bulup öyle test edeceğim.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler çok yardımcı oldu. Fan tek olduğu için fan ile kaloriferi birleştiren boruyu inceledim ve bağlantı yerlerinde hava kaçırdığını fark ettim. Motor suyunu boşaltıp 2 litre antifriz kalanını su doldurdum, fan açana kadar çalışıtırp su ekledim ve en son radyatörün üzerindeki hava alma vanasını açtım, şu an araç fanı çok geç açıyor, yavaş yavaş her şey oturmaya başladı.

Jikle konusunda galiba ben biraz yanlış anladım eski motora göre değerlendirdim, fakat şu an motorun tüm kanalları temizlenip açıldığı için kalorifer vs temizlendiği için, motor daha geç ısınıyor. Eskiden 1dakika da atıyor ise jikle şu an 3-4 dakika sonra atıyor. Olması gereken böyle zannedersem. Fan halen aktif olduktan sonra durmuyor garip şekilde çalışıyor araç rolantide çalışıyor fan hiç durmuyor 10 dakika geçse bile kontağı kapatıp 10-15 saniye bekleyip açıyorum fan 2-3 dakika sonra tekrar devreye giriyor, galiba müşür farklı bir aracın, ama ortak parça olarak sistemden görüp bana verdiler, orjinalini bulup öyle test edeceğim.
Şimdi şöyleki, bu aracın motorunu herkes rektefiye edebilir ancak sonrasında ayarlarını yapamaz, eksiklerini gideremez, bu motorla haşır neşir olmuş işleyişini tam anlamıyla çözmüş, teknik dokümanlarını incelemiş kişiler gerekeni yapabilir. Bu işin başında da Adem ustam gelir.
Aracınızın jikle tertibatı biraz karmaşıktır, şarj dinamosundan dahi kablo bağlantısı var, motor suyu isininca emme manifoldun altındaki müşür vakum hattını açar vs vs.
Adem ustama gitmenizi öneririm ancak haklı olarak başkasının topladığı bir motora işlem yapmak istemeye bilir bilginiz olsun.

Yağkokusu

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Hatcback
Teşekkürler, galiba jiklede sorun yok, ben araca motor yaptırdığımdan beri 1km üstünde yol yapmadım. Aracın içini toparlıyorum o yüzden olduğu yerde akü takviyesi olsun diye çalıştırıyorum, 2-3 dakika çalıştıktan sonra rolanti düşüyor fan açıyor araç, galiba bir sorunu yok. Ama şunu fark ettim araç jikle devredeyken duman atıyor. Yağ çubuğunu kontrol ettim yağ seviyesi full seviyeyi aşmış gözüküyor 3.5 litreye yakın yağ koyduk, tam kaç litre koyulması gerek bir döküman bulamadım ama inşallah fazla yağdan dolayı bu duman çıkıyordur.

Araç Markası
92 Mazda 323 SOCH 1.6
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hatchback
Merhaba arkadaşlar. Yakın zamanda fan motorum yandığı için farklı bir araçtan fan motoru uydurdum aracıma lakin fan müşürü çalışmıyor. İçeriden bir zamanzingosu. Var hararet yükselince fanı ordan açıyorum fan müşürüm çalışmıyor anlayacağınız. Muayeneye gireceğim yakın zamanda bu şekilde muayeneden geçer mi? Fan müşürü uydurabilir miyim aracıma bir şekilde ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba arkadaşlar. Yakın zamanda fan motorum yandığı için farklı bir araçtan fan motoru uydurdum aracıma lakin fan müşürü çalışmıyor. İçeriden bir zamanzingosu. Var hararet yükselince fanı ordan açıyorum fan müşürüm çalışmıyor anlayacağınız. Muayeneye gireceğim yakın zamanda bu şekilde muayeneden geçer mi? Fan müşürü uydurabilir miyim aracıma bir şekilde ?
Muayeneden geçer... :harika:

ecni82

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 1.6 HB
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
Arkadaşlar cümleten selamlar.

Geçen önümüz kış diye aracı sanayiye götürdüm. Yağ, yağ filtresi ve antifiriz değişti. Bundan sonra araba saçma sapan arızalar vermeye başladı. Disk kitledi, hararet yapmanın eşiğine geldi vs. 3 usta gördü araba ve buna rağmen aracın neyi olduğunu (ben basit bir sorun olduğunu düşünüyorum) kimse anlayamadı. Araç sürekli 90 dereceyi deviriyor. Bu arada fan da kendine hayrı yok derecesinde çalışmaya başladı. (Bakımdan ve antifiriz koyulduktan sonra)

Sorum ve sorunum şu arkadaslar:
1. Bu aracın su sistemi nasıldır? Genleşme kabının fonksiyonu nedir? Fazla suyu alır mı yoksa atar mı?
2. Soğutma suyu değişimi sonrası aracın havası nasıl alınır? Almaya ihtiyaç var mıdır? Genleşme kabındaki su otomatik sisteme girer mi? İnanın bir çok video izledim ama bizim genleşme tankına benzer bir sistem göremedim.
3. Radyatör soğutma fanının sağlam olup olmadığını nasıl anlarım? Normalde çalışan fan antifiriz kullanımı sonrası bozulabilir mi? Bozulduysa muadilleri nelerdir?

NOT: Araçta daha önce organik antifiriz kullanılmış. Usta aynı antifirizi kullandı 3Lt PO organik.

Şimdiden teşekkürler..
IMG_20231002_174250.jpg
IMG_20231002_174255.jpg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sistemde hava varsa lpg sistemi ve kalorifer düzgün çalışmaz.

Hava almayı; dönüşteki sıcak su hortumunu söküp su gelene kadar çalıştırmak gerekli şeklinde biliyorum.

Genleşme kabının çalışması ile ilgili tecrübem/bilgim yok maalesef.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Antifriz değişiminden önce antifirizli diye düşündüğünüz eski soğutma suyu belki çok eski tarihli ve özelliğini kaybetmiş şekilde uzun süre binildiyse pas yapmış olabilir, yeni antifiriz konulduğunda radyatörü tıkamış olabilir.

ecni82

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 1.6 HB
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
Antifriz değişiminden önce antifirizli diye düşündüğünüz eski soğutma suyu belki çok eski tarihli ve özelliğini kaybetmiş şekilde uzun süre binildiyse pas yapmış olabilir, yeni antifiriz konulduğunda radyatörü tıkamış olabilir.
Peki hava alma işlemleri ile ilgili bir bilginiz var mı? Fanın bundan etkilenme durumu vs.

ecni82

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 1.6 HB
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
Fan cansız çalışıyorsa kömürlerinde sıkıntı vardır, hararet yerine geldiğinde açmıyorsa müşürden olabilir.
Fan elimle ittirdiğim zaman çalışıyor. Müşür sağlam yani. Ancak cansız çalışıyor. Kömürleri yaptırma ihtimalim var mı? Bir de bu aracın suyunun havası nasıl alınıyor?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Fan elimle ittirdiğim zaman çalışıyor. Müşür sağlam yani. Ancak cansız çalışıyor. Kömürleri yaptırma ihtimalim var mı? Bir de bu aracın suyunun havası nasıl alınıyor?
İyi bir elektrik ustası fanı yapar. Olmadı değişim olur.

Dönüş yapan sıcak su hortum kelepçesini çıkar ve aracı çalıştır, su eksilirse ilave yaparak söktüğün yerden su gelene kadar rölantide çalıştır. Kabarcıklar bitip normal su gelince hortumu tak ve kelepçeyi sık.

Üst Alt