Mazda 3 BL (2009-13) Eriyen Ön Konsol Sorunu ve Çözüm Denemesi

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Herkese merhaba arkadaşlar.Yaklaşık 7 senedir mazda 3 2010 model impressive hatchback araç sahibiyim.Bu araçlarda kronik olan ön gögüste erime problemi benimde başıma geldi.Erime çok fazla değildi bu nedenle koruma ve daha kötüye gitmesini önlemek amacıyla iki sene önce ön göğüsü komple saran halı gibi koruyucu sermiştim.Bir iki gün önce bu serdiğim halıyı temizlemek maksadıyla çıkartmaya çalıştım.Sol taraf komple yapış yapış olmasına rağmen kolayca geldi ancak sağ taraf çok fazla erimiş resmen halıyla bir bütün haline gelmiş şekildeydi.Bunu çıkartmaya çalışırken resimlerde gördüğünüz bir şekilde çıktı.Olay başıma geldiğinde çözüm yolları düşündüm ilk aklıma gelen yetkili servisle görüşmek oldu.Ücret karşılığında değiştirebileceklerini (33 bin tl) ellerinde olmadığını sipariş vereceklerini ve geldiğinde takabileceklerini söylediler.Garanti ve tekrar aynı problemi yaşamam durumunda ne olacağını sorduğumda ise herhangi bir garanti veremeyeceklerini belirttiler.Uzun uzun düşünüp araştırmalarımdan sonra bu yolun mantıklı olmadığına karar verdim.33 bin TL vererek değiştireceğim bir parça belki 2 sene sonra belki daha uzun süre yine aynı problemi yapacak servis birdaha olmaz demiyor,garanti vermiyor.Belki 10 yıl aynı arabayı kullanmayacağım ancak sattığım da alacak kişi bu problemi yaşayacak.Bu nedenle araştırmalara başladım sıvı plastik yöntemi,diğer yöntemler hepsini araştırdım.Aklıma yatan tek çözüm airbag patlamasını engellemeyecek şekilde deri kaplatmak oldu.Altındaki eriyen kısım alınacak ve vakumlu sistemle deri kaplanacak.Bu iş bana biraz pahalıya mal oldu ancak en azından bir daha bu problemi yaşamayacak şekilde,aklımda soru işareti kalmadan kullanacağım arabayı.Bu olayın ilk aşama videosunu youtube yükledim izleyebilirsiniz;
Mazda 3 Eriyen Göğüs
Gelişmeleri merak ediyorum,

rzgr

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Siyah - Hatchback
Göğüs revizyon görmedi mi
Fabrika aynı ürünü mü yolluyor :)
Ben uzunca araştırma yaptım.İyileştirilmiş malzeme olarak geçiyor ancak malzeme aynı. servislede bunu konustum zaten 33 bin tl verip aynı sorunu yaşarsam ne olacak diye? Söyledikleri cevap: bu durumda tekrar değişim yaparız (ücretli) garantisi yoktur.Resmen dalga geçiyorlar.Ben bu soruna kadar aracımdan çok memnundum bu nedenle 7 senedir satmayı hiç düşünmedim.Bu sorunuda çözebilirsem acil nakit ihtiyacı olana kadarda satmak istemiyorum.Yani ne kadar daha kullanırım bilemem ama aynı malzemeyi kullanıp farklı sonuç beklemek saçma.Zaten gerçekten revize edilse tüm araçları geri çağırıp değiştirirlerdi.Bu nedenle o eriyen malzemeyi çıkarıp fabrikanın yaptığı gibi vakum yoluyla başka bir malzeme ile kaplamak en mantıklı yol geldi bana.
Gelişmeleri merak ediyorum,
İnanın bende merak ediyorum yapılsın devam videosunu da yükleyeceğim.Aynı problemi yaşayan herkese bir fikir niteliğinde olur.

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Ben uzunca araştırma yaptım.İyileştirilmiş malzeme olarak geçiyor ancak malzeme aynı. servislede bunu konustum zaten 33 bin tl verip aynı sorunu yaşarsam ne olacak diye? Söyledikleri cevap: bu durumda tekrar değişim yaparız (ücretli) garantisi yoktur.Resmen dalga geçiyorlar.Ben bu soruna kadar aracımdan çok memnundum bu nedenle 7 senedir satmayı hiç düşünmedim.Bu sorunuda çözebilirsem acil nakit ihtiyacı olana kadarda satmak istemiyorum.Yani ne kadar daha kullanırım bilemem ama aynı malzemeyi kullanıp farklı sonuç beklemek saçma.Zaten gerçekten revize edilse tüm araçları geri çağırıp değiştirirlerdi.Bu nedenle o eriyen malzemeyi çıkarıp fabrikanın yaptığı gibi vakum yoluyla başka bir malzeme ile kaplamak en mantıklı yol geldi bana.

İnanın bende merak ediyorum yapılsın devam videosunu da yükleyeceğim.Aynı problemi yaşayan herkese bir fikir niteliğinde olur.
Yeni göğüste problem olacağını sanmıyorum çünkü bildiğim kadarıyla 2010dan sonraki modellerde bu sorun yok. 2010 da hatalı üretilen göğüsü tekrar uretmiyorlardir sanirim

rzgr

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Siyah - Hatchback
Yeni göğüste problem olacağını sanmıyorum çünkü bildiğim kadarıyla 2010dan sonraki modellerde bu sorun yok. 2010 da hatalı üretilen göğüsü tekrar uretmiyorlardir sanirim
Galiba serviste değiştirilen araçların 10 yıl içinde aynı sorunu tekrar yaşayıp yasamadıklarında emin olacağız.Ama ben benim araçta birdaha erime problemi olmayacağından eminim.Ayrıca bugün yaptırmak için verdiğim ustayı arayıp ithal ve farklı model deri kullanmasını istedim görseller attı beğendigimi seçtim.Bir daha aynı görüntüyü görmek istemiyorum o derece soğuttu beni.Göğüs/torpido erimesi nedir arkadaş çatlar,deformite olur,rengi atar vs vs.Ama eriyip yapışkan haline gelmesi nedir .

Bahadırmetin

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz
Ben Karabayda yaptırdım sabahtan teslim alıyor akşam üstü teslim ediyor, açıkçası düzeltmeler macun ile yapılmıştı ve fena değildi, son aşamada tüm konsolu sprey boya ile boyuyor, araçta boya kokusu ve bazı yerlerde izleri oluyor çok takıntılıysanız rahatsız edebilir. Ancak ciddi fark ediyor, aracı bilmeyen birisi bindiğinde göğüslüğün tamir edildiğini anlayamaz.
IMG_2227.jpg

Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben Karabayda yaptırdım sabahtan teslim alıyor akşam üstü teslim ediyor, açıkçası düzeltmeler macun ile yapılmıştı ve fena değildi, son aşamada tüm konsolu sprey boya ile boyuyor, araçta boya kokusu ve bazı yerlerde izleri oluyor çok takıntılıysanız rahatsız edebilir. Ancak ciddi fark ediyor, aracı bilmeyen birisi bindiğinde göğüslüğün tamir edildiğini anlayamaz.
IMG_2227.jpg
Bunlarda işlemden önceki fotoğraflar

Ekli dosyalar

• IMG_2162.jpg
    IMG_2162.jpg
    61.3 KB · Görüntüleme: 28
  • IMG_2163.jpg
    IMG_2163.jpg
    60.9 KB · Görüntüleme: 29
Son düzenleme:

Üst Alt