Enflasyonla Mücadele İçin Yeniden Düzenlenen Trafik Para Ceza Miktarları

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Cezanın caydırıcılığıdır gelişmiş toplumlarda olağan durum... Ülkemizde bunun mümkün olmadığını anlamış olacaklar ki, ceza miktarları arttırılıyor, bir yıl önceden bütçeye gelir olarak konuluyor... Nasıl olsa benim vatandaşım, kurallara uyarak nizami bir yolculuk yapmıyor, bizde etinden sütünden faydalanalım diyerek ceza miktarları arttırılmış...

*Trafik işaretlerine zarar vermenin cezası 488 TL
*Karayoluna çöp atmak ve trafiğe zarar vermenin cezası 488 TL
*Sahte plaka kullanmanın cezası 5 bin 942 TL
*Trafik belgesi ve tescil plakası olmadan trafiğe çıkmanın cezası 2 bin TL
*Ruhsatsız araç kullanmanın cezası 108 TL
*Yönetmeliğe aykırı plaka takmanın cezası 488 TL
*Farklı okunmaya sebep olacak şekilde tescilli plakada değişiklik yapmanın cezası 488 TL
*Aracını tescil ettirmeden trafiğe çıkarmanın cezası 235 TL
*Karayolunda geçici kullanacağı araç için geçici trafik belgesi ve tescil plakası almamanın cezası 235 TL
*Takograf bulundurmama cezas 488 TL
*Taksimetre bulundurmama cezası 488 TL
*Bozuk takograf kullanma cezası 7 bin 623 TL
*Bozuk taksimetre kullanma cezası 7 bin 623 TL
*Ehliyetsi araç kullanmanın cezası 2 bin 18 TL
*Aracının muayene süresini geçirmenin cezası 108 TL
*Kırmızı ışıkta geçmenin cezası 235 TL
*Emniyet kemeri takmama cezası 108 TL
*Kasksız motosiklet kullanma cezası 108 TL
*Seyir halindeyken cep telefonu kullanmanın cezası 108 TL
*Trafikte aracın camında ya da kapısından bir şey atmanın cezası 108 TL
*Hususi otomobil sürücüsü 0,50 promil'e kadar alkollü ise ilk seferde 2 bin TL
*Hususi olmayan araç sürücüsü 0-20 promil alkollü ise ilk seferde 2 bin TL
*Kanındaki alkol vb madde tespitine izin vermeyenler için ceza 2 bin 869 TL
*Hız sınırını %10- %30 arasında aşmanın cezası 235 TL
*Hız sınırını %30’dan fazla aşmanın cezası 488 TL
*Aracında radar uyarı sistemi bulundurmanın cezası 3 bin 42 TL
*Dönüş kurallarına uymama cezası 108 TL
*Takip mesafesine uymama cezası 108 TL
*Yasak alanda sollama yapma cezası 235 TL
*Yasak alana park etme cezası 108 TL
*Kavşakta yavaşlamama cezası 108 TL
*Engelli park yerine park etme cezası 216 TL
*İzinsiz yarış yapma cezası 488 TL

* * *

Kurallara harfiyen uyan bir aile olmamız temennisi ile keyifli sürüşler.

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Trafik işaretlerine zarar vermenin cezası 488 TL
Bozuk taksimetre/takograf kullanma cezası 7 bin 623 TL
Kırmızı ışıkta geçmenin cezası 235 TL

Kırmızı'da geçip ölümlü kazalara neden olmak bozuk takograf kullanımından ve tabelaya zarar vermekten daha ucuz. Çünkü ülkede can zaten ucuz, ona göre ayarlanmış. ;)

Ehliyetsiz araç kullanmanın cezası 2 bin 18 TL
Sahte plaka kullanmanın cezası 5 bin 942 TL

Sahte şoför olabilirsiniz ama kesinlikle sahte plaka kullanamazsınız.

Yeter ki vergi kaçırmayın, devlet malına zarar vermeyin; ama potansiyel katil olmanızda bizler (devlet) açısından sakınca yok.
Hem neydi mottomuz: "Adalet MÜLK'ün temelidir." İnsanlığın, ahlakın, sosyal yaşamın vs.'nin değil... ;) FTS!

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
*Kırmızı ışıkta geçmenin cezası 235 TL

Cinayete teşebbüsün cezası 235 tl. Diğer cezalara sevindim, sadece bunun az kalmasına üzüldüm.

Ehliyetsiz araç kullanmak eğer ehliyeti varsa ama yanında taşımayı unutmuşsa çok adaletsiz birşey. Edevletle herşey görülebiliyorken ehliyetin yanında olmasının beklenmesi saçmalık.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ehliyetsiz araç kullanmak eğer ehliyeti varsa ama yanında taşımayı unutmuşsa çok adaletsiz birşey. Edevletle herşey görülebiliyorken ehliyetin yanında olmasının beklenmesi saçmalık.

Bu konuda net bir şey yok maalesef hocam... Kocaeli de çalışırken, ehliyetin varsa ve yanında yoksa, sistemden sorgulayınca çıkıyorsa "ehliyeti bulundurmamaktan" cezai işlem yapılmıyordu... Aydın'a geldim baktım ki, kişinin ehliyeti varsa ve yanında değilse cezai işlem uygulanıyor...

Kendi başıma bu mantıksızlığın önüne geçmem mümkün değil tabi. :(

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bu konuda net bir şey yok maalesef hocam... Kocaeli de çalışırken, ehliyetin varsa ve yanında yoksa, sistemden sorgulayınca çıkıyorsa "ehliyeti bulundurmamaktan" cezai işlem yapılmıyordu... Aydın'a geldim baktım ki, kişinin ehliyeti varsa ve yanında değilse cezai işlem uygulanıyor...

Kendi başıma bu mantıksızlığın önüne geçmem mümkün değil tabi. :(
Maalesef öyle abi.
Yurtdışında sistemden sorgulama da yapılıyormuş. Sistemden sorgulayınca ve varsa sıkıntı olmuyormuş. İnsanlık hali, vatandaşın işi kolaylaştırılmalı ama nerde..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Maalesef öyle abi.
Yurtdışında sistemden sorgulama da yapılıyormuş. Sistemden sorgulayınca ve varsa sıkıntı olmuyormuş. İnsanlık hali, vatandaşın işi kolaylaştırılmalı ama nerde..
Sistem her şeyi görevliye veriyor zaten... Ehliyetinin varlığını, muayenenin durumunu, sigortanın süresini gösteriyor... Sistemden gördüğü şeylerin neden hali hazırda olup olmadığını sorgularlar anlayamıyorum...

Sanki; sistemde ehliyeti görünmese yani yoksa, vatandaş görevliye sahte ehliyet gösterince "tamam geç" diyecek... :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Fazladan mülteci beslemek istemeyenler için, seyir halinde araç kullanırken, çok dikkat etmelerini tavsiye ediyorum... :D

9999.JPG

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Bugün Bursa yolunda yıllardır polis kontrol noktası olarak kullanılan mevkiye gelince yavaşladım. Önümdeki aracın geçmesine izin verildi ama ben ve arkamdan gelen 4 araç kenara çekildik.

Ehliyet ve ruhsat ile kontrol noktasına gidip evrakları verip beklerken kendi kendime "ehliyet-ruhsat tamam, sigorta var, mtv ödendi, muayene yapıldı..." diye otokontrol süreci işletiyordum. Her şey kontrol altındaydı ama yine de olur ya tekerinin üzerinde şase var deyü çıkabilecek sürprizlere hazırlanmaya çalışıyordum :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Diğer illeri bilmiyorum ama Aydın ili için hazırlanan trafik ceza tanzim tutanağı talimatında;

*Seyir halinde cep telefonuyla görüşmek (Madde 73/c)
*Emniyet Kemeri Kullanmamak (Madde 78/1a)
*Trafiği tehlikeye sokacak şekilde şerit değiştirmek, makas atmak vs. (Madde 46/2d)

Konularına özellikle dikkat edilmesi bildirilmiştir.

Lütfen Dikkat !! :)

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Diğer illeri bilmiyorum ama Aydın ili için hazırlanan trafik ceza tanzim tutanağı talimatında;

*Seyir halinde cep telefonuyla görüşmek (Madde 73/c)
*Emniyet Kemeri Kullanmamak (Madde 78/1a)
*Trafiği tehlikeye sokacak şekilde şerit değiştirmek, makas atmak vs. (Madde 46/2d)

Konularına özellikle dikkat edilmesi bildirilmiştir.

Lütfen Dikkat !! :)

Bunlar zaten her şoförün yapmaması gerekenler. Cep telefonu için ucuz yollu bluetooth kulaklık edinebilirsiniz. Araca binince açılır, inerken araçta bırakılır.

Ben sadece hız cezasından (hız sınırı ile pratiğin uymadığı yollarda) korkuyorum.

Babam bir defasında ilk yardım çantasında tebeşir olmadığından dolayı ceza yediğini anlatırdı. (40 yıl kadar öncesi)

ramorotti

Sessiz
Araç Markası
Citroen C5 - 2011
Araç Renk ve Tip
Sedan - Beyaz
Cezalar kişilerin gelirlerine göre yazılması bence daha adil olur. Şöyle ki işim gereği haftanın en az 3 günü İzmit İstanbul arası gidip geliyorum. Milyonluk aracı olanlar emniyet şeridinden EDS vs demeden basıp gidiyor cezası ne kadar en fazla 250 TL. Milyonluk araca binen gittiği mekanda valeye bıraktığı bahşişi ceza olarak ödemek koyar mı koymaz neden girmesin ki emniyet şeridine. ama o arkadaşa geliri ile doğru orantılı olarak katlamalı şekilde ceza verilse caydırıcılığı artacaktır. Son düzenlemelerde drift yapan makas atan sürücülere verilen cezaları çok doğru buluyorum bir kaç gerizekalı yüzünden trafikte kurallara uyarak ailesini ve başkalarını düşünerek seyreden insanların hakları gasp edilmemeli.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Cezalar kişilerin gelirlerine göre yazılması bence daha adil olur. Şöyle ki işim gereği haftanın en az 3 günü İzmit İstanbul arası gidip geliyorum. Milyonluk aracı olanlar emniyet şeridinden EDS vs demeden basıp gidiyor cezası ne kadar en fazla 250 TL. Milyonluk araca binen gittiği mekanda valeye bıraktığı bahşişi ceza olarak ödemek koyar mı koymaz neden girmesin ki emniyet şeridine. ama o arkadaşa geliri ile doğru orantılı olarak katlamalı şekilde ceza verilse caydırıcılığı artacaktır. Son düzenlemelerde drift yapan makas atan sürücülere verilen cezaları çok doğru buluyorum bir kaç gerizekalı yüzünden trafikte kurallara uyarak ailesini ve başkalarını düşünerek seyreden insanların hakları gasp edilmemeli.
Çıkış noktası olarak güzel bir fikir ancak, o geliri kim tespit edecek, neye göre tespit edecek?

Çünkü; ben tek maaşlı 657'ye tabi çalışan olarak okuyan iki çocuğum için burs imkanı alamamışken, iş yeri olan diş hekiminin çocuğu karşılıksız burs aldı, zarar gösteren kuyumcu çocuğuna burs aldı... Yakın zamanda forumda paylaşmıştım, 2015 yılındaki maliye bakanlığının verilerine göre; halk otobüsü işleten bir kişi 1 birim vergi vermiş, asgari ücretli çalışan ise 3 birim vergi vermiş... Başka bir örnek ise; yeşil kart zamanında, Mercedes ile yeşil kartını almaya gelenleri de gördü bu gözler...

Aslolan, bu yazıp çizdiklerimiz değil, aslolan o cezaya sebebiyet vermeyecek şekilde toplumda seyrüsefer yapmak... Her açıdan... ;) Bu da; para cezası veya başka başka yaptırımlar ile olmuyor, sadece eğitim ile oluyor ve bizde mümkün görünmüyor... :(

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Dediğiniz olay bazı ülkelerde var. Almanya, finlandiya'da mevcut.
Marco Reus ehliyetsiz araç kullanmaktan 540.000€ ceza almış.
Marco Reusa 540 bin euro trafik cezası

Ama Veli abinin dediği sebeplerden dolayı Türkiye'de pratiğe dökülemez. Çaycının üzerine şirket yapılan bir ülkede yaşıyoruz ne yazık ki.

ramorotti

Sessiz
Araç Markası
Citroen C5 - 2011
Araç Renk ve Tip
Sedan - Beyaz
Dediğiniz olay bazı ülkelerde var. Almanya, finlandiya'da mevcut.
Marco Reus ehliyetsiz araç kullanmaktan 540.000€ ceza almış.
Marco Reusa 540 bin euro trafik cezası

Ama Veli abinin dediği sebeplerden dolayı Türkiye'de pratiğe dökülemez. Çaycının üzerine şirket yapılan bir ülkede yaşıyoruz ne yazık ki.
Balık baştan kokar deyimine geliyor bu konuda. Her işin başı eğitim. Eğitim tamam olduktan sonra denetim. Bizim güzel ülkemizde olmayan şeyler; eğitim,denetim,adalet zaten bunlar yoksa herşey boş biz vatandaş olarak elimizden geldiğinde kurallara uymaya çalışalım uymayanları uyaralım diyeceğim ama bıçak, tabanca vs çekme durumları var :)

Üst Alt